Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Це наші: 10 книжок з біографіями видатних українців та українок

07.03.24 Розвиток 11 хв читання

Чи любите ви історії життя, як любить їх редакція Happy Monday? Ми вже зробили добірку автобіографій відомих людей і навіть ділилися порадами, як написати автобіографію самим, аби вона вийшла цікавою та захопливою.

Цей матеріал ми вирішили присвятити історіям життя видатних українців. Адже коли, як не зараз, пізнавати та плекати нашу спадщину — творчу, наукову, історичну.

Тамара Гундорова
«Леся Українка. Книги Сивілли»
Vivat, 2023

Ця книжка — спроба переосмислити біографію Лесі Українки, у якій пе­реплелися хвороба і творчість, Україна і «чужина», політика й література, класика і сучасність, любов і смерть. Статус «інакшості» як визнання «нової жінки» й «чужинки» на батьківщині. «Своє» крізь призму історичної та культурної екзотики. Усе це дало Ларисі Косач-Квітці змогу йти власним шляхом і стати пророчицею народжуваного XX століття.

Тарас Лютий
«Сковорода. Самовладання»
Темпора, 2022

Інтелектуальна місія Сковороди полягала у створенні філософського проєкту формування особистості, розрахованого на тих, хто готовий до самовладного існування. Ідея самовладання Сковороди виростає з учення про самопізнання та споріднену працю. Адже кожна особа здатна розпізнати отримані від Бога таланти, знайти себе у світі, самореалізуватися та здобути щастя.

Книжка вийшла до 300-ліття видатного українського філософа.

Віра Агеєва
«Мистецтво рівноваги. Максим Рильський і його час»
Віхола, 2023

Ця книжка — життєпис одного з найвидатніших українських поетів XX століття. Шукаючи нових цінностей у покинутому Богом світі, він однаково цінує Гомера й Бодлера, античність і декаданс. Окрема сюжетна лінія книжки — історія співіснування Максима Рильського з радянським режимом, аналіз його текстів з подвійним дном, текстів-шифрів, які доносять для нас трагічні колізії доби великого терору. У найтяжчі часи він зоставався вірним своїй прихильній музі, релігії краси й гармонії.

Олексій Зарецький
«Алла Горська. Мисткиня у просторі тоталітаризму»
Прометей, 2023

Алла Горська  — українська художниця та дисидентка, громадська діячка, правозахисниця та яскрава представниця руху шістдесятництва. Вона не визнавала обмежень у творчості, свободі слова та думки. А як відомо, у ті часи це було вкрай небезпечно. Горську переслідували, їй погрожували, її мистецькі твори знищували, друзів та однодумців заарештовували та вбивали. Однак вона не здавалась та не полишала своїх поглядів і переконань.

Степан Процюк
«Руки і сльози. Роман про Івана Франка»
Discursus, 2024

Ця книжка — про різного Франка. Про хлопчика, зачудованого навколишнім світом, і наполегливого юнака, який стає непересічним інтелектуалом. Про не завжди щасливого сім’янина і фанатичного трудоголіка. Це історія про бідність, яка змушує займатися літературними підробітками, і про генія, з-під пера якого навіть у таких умовах виходять досконалі твори. А ще тут про арешти й переслідування, болючі втрати друзів і коханих жінок.

Володимир Панченко
«Шевченко зблизька»
Темпора, 2021

Ця книжка — про Тараса Шевченка, про три його подорожі Україною та про близьких до нього людей. Описане гостювання у представників української еліти ХІХ століття, тогочасне коло спілкування поета, експедиції та бали. А водночас внутрішні переживання: кохання, біль кріпацтва, окриленість вільної людини, відчуття засланої людини, стан неблагонадійної особи, внутрішній бунт проти імперії та сумніви. Цінно, що в цій книжці показаний Шевченко живий, не шаблонований, без віддалі часу та нашарувань культовості, — Шевченко зблизька.

«Василь Стус: Поет і громадянин. Книга спогадів та роздумів»
Кліо, 2020

До цієї книжки увійшли спогади та роздуми друзів, знайомих і родичів, які вважали своїм обов’язком зберегти правдивий образ  Василя Стуса для майбутніх поколінь. Хтось написав чи розповів по свіжому сліду, і ці свідчення найцінніші, інші — з відстані часу, і це виважені оцінки. Поет і Громадянин — це не дві різні Стусові іпостасі. Це цілісна Особистість не лише національного, а вселюдського масштабу. У цьому переконуєшся, читаючи свідчення й оцінки людей різних національностей і різного світогляду. Але також ці свідчення показують нам живого Василя Стуса, з його радостями, сумнівами та вибором. Такий погляд на великого поета дуже важливий, адже дозволяє за канонічним образом побачити саме Людину.

Олена Волинська
«Я чую тебе. Сплетіння доль Катерини Білокур та Оксани Петрусенко»
Віхола, 2024

Цей роман — лірична історія життя двох видатних жінок: художниці Катерини Білокур і співачки Оксани Петрусенко.

Майбутня художниця написала Оксані Петрусенко листа зі своїм малюнком — зламаною гілкою калини. Співачка була вражена поєднанням  кольорів і відтінків, а ще болем, що струменів через зображення. Так у житті Катерини Білокур розпочався новий етап, що приведе її до слави.

Олена Шульга
«Наші. Інженерна історія України»
Моя книжкова полиця, 2021

Наші — це 50 історій про українських інженерів та інженерок і їх винаходи. Українців за походженням або переконаннями. А ще це можливість спробувати себе в ролі інженера. Історії доповнені завданнями, які дозволяють зрозуміти, що наштовхнуло інженера на винахід, або відтворити його фрагмент.

Книгу написано за участі дітей та підлітків, які досліджували історію свого міста чи села та допомогли знайти інформацію про відомих і забутих українських інженерів.

Уляна Скицька
«Ми з України. Історії про людей, якими захоплюється світ»
Видавництво Старого Лева, 2022

Тут зібрані історії про непересічних людей: українців за походженням чи місцем народження, людей, яких визнав увесь світ, які змінили хід історії, чиї досягнення дивують і вражають. Серед героїв книжки є добре знані Соломія Крушельницька, Енді Воргол, Софія Яблонська, Казимир Малевич, Ігор Сікорський. А є й ті, хто стане для читачів справжнім відкриттям.

Ці люди надихають, і часом їхні біографії настільки дивовижні, що виникає думка: «Так буває лише в кіно».

Шукаєте роботу?

У нас на сайті багато вакансій від крутих українських та міжнародних компаній 👉

Вакансії

Читайте також

10 книгарень столиці, відкриття яких ви могли пропустити

Книга-поштовх для жінок: 100 надихаючих історій про успіх і віру в себе

7 книг, які допоможуть пережити війну: рекомендації психолога

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: