«Розкажіть про себе». Знайоме всім питання, яке часто можна почути як на співбесіді, так і під час смол-токів з новими колегами. Та відповідь може вплинути на те, чи ви потрапите до бажаної компанії або організації, адже ваш життєвий і кар’єрний шлях багато розкаже про ваші нинішні цінності та прагнення в майбутньому.
В цій статті розповідаємо, що таке автобіографія, як її написати та на які зразки автобіографії спиратися, аби розповісти свою історію якнайцікавіше.
Що таке автобіографія
Автобіогра́фія (грец. αὐτός — сам, βίος — життя, γράφω — пишу) — це розповідь про власне життя. Вона може охоплювати різні аспекти життя автора, його особисті цінності, важливі події, взаємини та досягнення.
Автобіографія може мати різні формати та структури, залежно від цілей та аудиторії автора. Її можна написати у вигляді книги, есе, щоденника, блогу тощо. Головне — це відкритість автора, що дозволяє читачам зрозуміти події його життя та переживання, які він описує.
Тому, створюючи власну автобіографію, важливо вказати не тільки основні факти життя, а й власні відчуття, погляди та вивчені уроки. Це зробить вашу автобіографію не тільки цікавою історією, але й цінним ресурсом натхнення та досвіду.
Як написати автобіографію: покрокова інструкція
Створення автобіографії — це процес, який вимагає часу та терпіння. Ось кілька кроків, які допоможуть вам спростити його.
Крок 1: Визначте мету.
Якщо ваша мета — вступити до університету або отримати нову роботу, автобіографія має бути більш професійною та орієнтованою на конкретні уміння, здобутки та досвід. Сфокусуйте увагу на тому, чому саме ви є гідним кандидатом.
Якщо ж мета вашої автобіографії поділитися своїм досвідом та досягненнями, тоді ви можете надати більш розлогу картину своєї життєвої історії. Ваше завдання тут — показати, що ваш життєвий шлях повний цінного досвіду та заслуг.
Дехто починає свою автобіографію з дитинства: розповідає про такі важливі моменти, як перший день у школі, перші оцінки, перші відзнаки тощо. Інші можуть одразу фокусуватися на важливих подіях або досягненнях дорослого життя. Головне — керуватися своїми власними цілями та розумінням того, що насправді важливо для вас.
Крок 2: Складіть перелік важливих подій.
Кожна подія або досвід, який має особисте значення для вас, є цінним додатком до вашої автобіографії. Це моменти успіху, провалів, лідерства або важливих життєвих уроків. Розглядайте їх як будівельні блоки, які допомагають скласти повну картину вашого життя, кар’єри та особистості.
Крок 3: Дотримуйтесь хронології.
Щоб ваша автобіографія була легкою для читання, краще організувати її в хронологічному порядку. Цей порядок допоможе вам створити чіткий і зрозумілий текст, що дозволить читачам легко слідкувати за вашою життєвою історією.
Крок 4: Детально напишіть про свої досягнення.
Вони не завжди пов’язані з важливими нагородами чи відзнаками, але показують те, що ви здійснили чи досягли, що дало вам задоволення або змінило вас як особистість. Можливо, ви волонтерили, ходили в похід, здобули перше місце на науковій конференції, пробігли важкий марафон, або навчились грати на новому музичному інструменті. Це дає читачам більше уявлення про те, хто ви.
Крок 5: Редагуйте та фіналізуйте.
Перевірте правопис, стилістичні та інші помилки. З цим можуть допомогти текстові редактори та спеціальні розширення для вебдокументів. Також покажіть автобіографію комусь, хто зможе дати їй об’єктивну оцінку.
Як успішний зразок автобіографії допоможе розвитку кар’єри
Добре написана автобіографія може якнайкраще показати ваш професіоналізм, відобразити здібності, навички та досягнення. І стати тим інструментом, що зрушить вашу майбутню кар’єру вперед.
1. Постановка цілей.
Написання автобіографії може бути цінним досвідом, який допоможе вам краще зрозуміти свої особисті та професійні цілі. Описуючи своє життя в ретроспективі, ви можете виділити головні цілі, уявлення та прагнення, які будуть мотивувати вас в майбутньому.
2. Демонстрація розвитку.
Автобіографія показує, як ви змінювалися та розвивалися як спеціаліст, та які виклики здолали на шляху до успіху. Це важливо для потенційних роботодавців, які хочуть бачити, що ви не лише досягали мети, а й ефективно розвивалися.
3. Самопрезентація.
Ви можете використати свою історію, щоб показати себе як особистість, пояснити свої дії та обґрунтувати рішення. Це може зміцнити вашу репутацію та довіру до вас як до професіонала. Навіть проста згадка про цікавий період вашого життя — це можливість розкритися з незвичного боку.
4. Зміцнення персонального бренду.
Ваш персональний бренд — це не щось статичне. І ви можете зміцнювати його, показуючи свій розвиток через автобіографію. Запитайте себе: як ви хочете виглядати в очах інших, з якими рисами характеру, навичками чи досягненнями хочете асоціюватися?
Ключові елементи автобіографії
Всі життєві історії різні. Та всі зразки автобіографії, що справляють враження, мають між собою дещо спільне.
- Унікальність. Ваша історія є неповторною, тож фокусуйтесь на тому, що вас відрізняє.
- Розповідь з власної перспективи. Простими словами, ви розказуєте свою історію, якою її бачите ви. Це робить її щирою та реалістичною.
- Автентичний голос. Ваш голос є відображенням вашої особистості та світогляду, і він може стати сильною ниткою, яка пройде крізь усю вашу автобіографію. Тому важливо вибрати правильний тон і мову, щоб ваші читачі могли легко впізнати вас і розуміти ваші думки.
- Відвертість і чесність. Не бійтеся показувати свої помилки та демонструвати вразливості й слабкості. Це не тільки зробить вашу історію більш реальною та автентичною, але й допоможе вам глибше зрозуміти себе. Проте не забувайте й про позитивні сторони свого досвіду — наприклад, згадайте, чого ви з цих помилок навчилися.
- Структура та логіка. Кожна автобіографія має свою власну унікальну структуру. Однак, є загальний поділ на три основні частини: початок, середину та кінець. Початок відображає, якими ви були; середина показує, які виклики ви пройшли та як вони вплинули на вас; кінець має підсумувати все та показати, якими ви стали.
- Деталі та конкретика. Деталі придають глибину вашій історії. Використовуйте їх, щоб читачі могли краще зрозуміти ваш досвід.
- Наявність конфліктів та розв’язок. Драматизм та наявність конфліктів, а також їх подолання, зазвичай показує силу людини та її здатність долати виклики.
- Ясність думки. Чітко відображуйте свої думки та почуття на папері. Ваш читач повірить вам, тільки якщо ви легко перетворюєте складні дії на прості та зрозумілі.
- Трішки особистого. В автобіографії можна поділитися деякими особистими деталями, але це необхідно робити осмислено, аби вони були доречними та мали сенс для читача.
- Якість понад кількістю. Пишіть чітко і прямо, не забиваючи свій текст непотрібною інформацією. Чим цікавішим та захопливим він буде, тим глибше читачі зможуть зануритися в нього.
Пам’ятайте, що написання автобіографії — це не тільки перепис вашої історії, але і шлях до самопізнання та рефлексії. Використайте цей процес з мудрістю.
Зразки автобіографій для різних цілей
Перш ніж писати власну історію, буде корисним поглянути на зразки автобіографії, що можуть відрізнятися залежно від мети. Наприклад:
Автобіографія студента
Мене звати Данило Іванченко. Я народився 25 квітня 2000 року в місті Київ. Зараз навчаюся в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка.
Я є єдиною дитиною в сім’ї та завжди отримував повну підтримку з боку батьків. У школі я був активістом і входив до шкільного парламенту.
Вже у молодому віці мені вдалося досягти деяких важливих цілей: стати чемпіоном школи з математики, а також лідером групи з екологічної просвіти.
Автобіографія для професіонала
Моє ім’я Олександра Кравченко. Я народилася 15 серпня 1985 року в місті Львів. Я є третьою дитиною в сім’ї, мої батьки завжди наголошували на важливості освіти.
Я закінчила Національний університет «Львівська політехніка», здобула ступінь бакалавра в області інформаційних технологій. Продовживши навчання, здобула ступінь магістра у сфері програмного забезпечення.
Маю 10-річний досвід роботи в секторі ІТ, працювала на різних посадах, починаючи від Junior Developer до Project Manager.
Також автобіографії можуть мати різну структуру і стиль. Наприклад, таким може бути фрагмент автобіографії українського письменника:
«Я народився в селі на Харківщині, у сім’ї вчителів. Моє дитинство пройшло на тлі чарівних зелених лісових стежок та золотавих пшеничних полів…»
А ось як звучить автобіографія успішного IT-спеціаліста:
«Народився і виріс в Києві. Вивчав програмування в КПІ, де успішно здобув ступінь магістра комп’ютерних наук. Зараз працюю в найбільшій IT-компанії країни, що спеціалізується на розробці програмного забезпечення…»
Ці приклади демонструють, що автобіографії можуть бути різноманітними, залежно від ваших переживань, досвіду та обставин. Але пам’ятайте, що найкраща автобіографія — це та, яка відбиває ваші унікальні досвід та досягнення, тому не бійтеся бути креативними та відвертими, коли ділитесь своєю особистою історією.
Практичні завдання та вправи для написання автобіографії
Написання автобіографії може бути викликом. Тому є вправи, які допоможуть вам зорієнтуватися і зрозуміти, з чого почати.
1. Створіть ментальну карту.
Ментальні карти — це відмінний спосіб організувати ваші думки. Ви можете сформулювати систему подій і зрозуміти, як вони пов’язані між собою. Згодом ця карта допоможе створити структуру тексту.
2. Спробуйте «швидке писання».
Цей метод допомагає подолати «письменницький блок». Потрібно взяти ручку та папір (або відкрити текстовий редактор), встановити таймер на 15 хвилин і протягом цього часу просто писати, не виправляючи граматичні помилки та не зупиняючись на роздуми.
3. Візуалізуйте свої спогади.
Намагайтеся пригадати ключові моменти. Закрийте очі та детально пройдіться крізь ці моменти у своїй уяві. Перекладіть візуалізації на папір.
Після того, як ви відчули всі емоції, пов’язані з цим подіями знову, розгляньте кожен з них окремо. Чи є ця подія вагомою частиною вашого життя, чи варто її згадати в автобіографії? Враховуйте, що ви обираєте сюжетні лінії, які найкраще відображають ваш досвід і формування вашої особистості.
Якщо ви присвятите достатньо часу підготовчій роботі, сам процес написання автобіографії стане набагато простішим та цікавішим.
Ваше резюме вже готове?
Тоді швидше надсилайте його на одну з крутих вакансій у нас на сайті 👉
ВакансіїЧитайте також
8 креативних технік для написання текстів авторам, копірайтерам, SMM-никам
5 книг, які допоможуть прокачати персональний бренд
Не резюме єдиним: як іще розказати про себе роботодавцю?
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Мінцифри запускає цифровий рекрутинг через «Дію»
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Схожі статті, які можуть сподобатись
Що таке піраміда Франкліна та як її використовувати у роботі та житті
Що таке матриця Ейзенхауера та як її використовувати у роботі та житті
Що таке #ЩедрийВівторок і як долучитися до нього самостійно, командою чи компанією