Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Від учня до майстра: 5 порад, що допоможуть вам стати експертом

02.06.23 Розвиток 5 хв читання

Нещодавно у видавництві Vivat вийшла книжка Роджера Нібона «Як стати експертом. Шлях до майстерності». Автор переосмислює поняття «експерт», пояснює, що робить людину експертом, та дає дієві поради, які допоможуть будь-кому стати затребуваним спеціалістом. Кількома порадами автора та власними, які пройшли перевірку часом, ділиться генеральна директорка видавництва Vivat Юлія Орлова.

Юлія Орлова
Юлія Орлова


Три стадії формування експертності


На думку Роджера Нібона, кожна людина може стати експертом. Здебільшого в одній або двох галузях, адже експертність передбачає глибоке занурення в тему рік за роком. Це тривалий і послідовний процес, який потребує чималих зусиль. 

Традиційно виділяють три стадії формування експертності: учень, мандрівний підмайстер і майстер.

Учень нічого не знає. Навчається, накопичує знання та досвід, спостерігає за майстрами, копіює їх, що є цілком нормально, припускається багатьох помилок.

«Коли ви лише починаєте, ваше завдання — вчитися».

Роджер Нібон

Мандрівний підмайстер продовжує накопичувати знання та досвід, відточує свою майстерність і розширює діапазон умінь, набуваючи індивідуальності й самостійності. Мандрівний підмайстер зосереджений на собі.

«На цій стадії ви набуваєте незалежності та водночас починаєте відповідати за свою роботу й те, як вона сприймається».

Роджер Нібон

Майстер, на відміну від мандрівного підмайстра, зосереджений на інших. Він має певний контроль над усією галуззю та здатен змінювати напрям розвитку цілої сфери діяльності. А також передає далі набуті знання та досвід іншим учням.

«Передавати далі можна по-різному. Можна почати вести блог, написати книжку, ділитися знаннями в телепередачі, по радіо чи в інтернеті. Хай яким буде формат, та, коли ви передаєте знання, це вже означає, що ви стали експертом, що вас визнали як людину, якій є чим поділитися»

Роджер Нібон

У сучасному світі панує тенденція псевдоекспертності, коли спеціалісти відмовляються навчатися і хочуть одразу навчати інших. Інколи це спрацьовує, але негативно впливає на всю сферу. Бо, по-перше, коли це викривається, у людей формується недовіра до експертів, і тоді вони починають шукати інформацію з відкритих джерел, вважаючи, що самі здатні розібратися з дерматитом, краном, що протікає, чи депресією. А по-друге, виникає хибна думка, що бути фахівцем можна без відповідної освіти та досвіду, що це легкий шлях до успіху. 


5 порад, які допоможуть вам стати експертом


Ким би ви не були — лікарем, музикантом, пекарем, перукарем, сантехніком, —  ви можете стати експертом у своїй сфері. Для цього вам знадобиться час, терпіння, теоретичні та практичні знання. Отже, перша порада…


1. Інвестуйте в знання

Оточіть себе корисною інформацією: читайте книжки, слухайте подкасти, дивіться фільми, спілкуйтеся з людьми з обраної вами сфери. Періодично оновлюйте знання на освітніх курсах, беріть участь у дискусіях та семінарах. Експерт повинен володіти максимальною кількістю інформації, бути в курсі останніх подій і тенденцій, відстежувати й посилювати свої слабкі місця. Неможливо стати майстром, слухаючи інших експертів та час від часу читаючи щось в інтернеті. Ви повинні мати цілісне уявлення про сферу, в якій працюєте, аргументувати свою думку, ловити опонента на брехні чи маніпуляціях. 


2. Попрацюйте над голосом

Завдання експерта — цікаво пояснювати людям складні речі простими словами. Але вас не сприйматимуть серйозно, якщо ви будете втрачати нитку розмови, перебивати співрозмовника, говорити безладними, обірваними реченнями чи використовувати багато незрозумілих термінів. Голос — ваш робочий інструмент, а робота — живий виступ перед аудиторією, що може складатися як з однієї людини, так і зі ста чи більше.  


3. Створіть свій унікальний стиль

Унікальний стиль відрізнятиме вас від інших класних експертів. Це може бути що завгодно: яскравий колір волосся, окуляри з незвичною оправою, картаті краватки, масивні прикраси, звичка розбавляти серйозну розмову легкими жартами абощо. Але пам’ятайте, що ваша фішка має бути доречною та органічною в обраній сфері. Хірург із зеленим волоссям може видатися непрофесійним. 


4. Навчіться визнавати та виправляти помилки

Навіть маючи досвід, знання та, здавалося б, контроль над ситуацією, люди можуть припускатися помилок. Інколи ми помиляємося, бо занадто впевнені в собі, інколи — через неуважність, зверхність або прогалини в знаннях. Але в будь-якому випадку помилка — це болісна складова вашого становлення як експерта. 

Чудово, якщо ви помилятиметеся вкрай рідко, однак повністю уникнути помилок неможливо. Серйозні й не дуже, масштабні й ледь відчутні — так чи інакше вони траплятимуться. 

«Усі помиляються. Ніхто цього не планує, але так воно є».

Роджер Нібон

Якщо з вами сталася халепа, одразу визнайте свою провину і спробуйте мінімізувати її наслідки. Бо в непередбачуваній ситуації експерт зберігає обличчя та самовладання. А не експерт маніпулює, шукає винних, зриває робочі зустрічі, вдає, що нічого не сталося, тощо. 


5. Будьте експертом, якому довіряють 

Справжні експерти — це професіонали, яким довіряють найважливіше. Експерту-юристу — ведення бізнес-перемовин, лікарю — своє здоров’я та здоров’я близьких людей. Якщо ви хочете стати таким експертом, завжди перевіряйте інформацію, яку транслюєте. Вчіться імпровізувати, не вдаючись до брехні. Будьте щирими зі своїми клієнтами, пацієнтами, колегами, своєю аудиторією.

У бізнесі експертність для мене — це історія про бренд. На його розвиток і успіх впливає ваша репутація, яка зі свого боку визначає довіру покупців. Заплямуєте репутацію — втратите довіру покупців і зруйнуєте бізнес. Довіра — почуття, яке довго й важко формується, але швидко й легко руйнується. 

Зараз навколо дуже багато інформаційного шуму, що не добре для ментального здоров’я. Тому дозуйте кількість інформації, яку споживаєте, перевіряйте її правдивість (шукайте першоджерело). Цікавтеся професійним досвідом експертів, які вас формують та яким ви довіряєте. І не бійтеся самі виступати в ролі експертів, якщо вам є чим поділитися з іншими. «Як стати експертом. Шлях до успіху» — книжка, з якої може початися ваш шлях у ролі експерта.

Читайте також

Як навчитися вчитися, зокрема, на помилках? Поради експертки

8 речей, які потрібно знати для успішного публічного виступу

Як монетизувати свої знання? Гайд із розробки й просування онлайн-курсів

Шукаєте роботу?

У нас є вакансії для різних фахівців: від джунів до синьйорів 👉

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: