«Ніхто мене з дитиною не візьме», «Я вже все забула», «Поєднувати кар’єру й материнство надто важко» — кар’єрна консультантка й авторка телеграм-каналу Enjoy In Career Олена Іванчикова розповідає, які страхи турбують мам у декреті та як їх побороти.
Я вийшла з декрету, коли доньці не було двох років. Не планувала, але так склалися обставини. Я зіткнулася з тим, як поєднувати роботу і материнство — залучатися у робочі завдання й одночасно з цим бути люблячою мамою. Набила багато шишок, але при цьому досягала й перемог. Загалом — залишилася задоволена собою 🙂
Тому я хочу зачепити тему повернення з декрету, описати можливі страхи і як з ними впоратися, щоб мами стали більше підковані у цій темі, а отже — більш впевнені у собі.
Страх №1: «Кому я потрібна з маленькою дитиною на руках?»
Таке спадало мені на думку щодня, поки я була у декреті. Я бачила у соцмережах, як мої одногрупниці будували свою кар’єру, і хвилювалася. Тому що мене на той момент оточували тільки памперси, дитяче харчування і книги про дітей.
Що робити?
Знайдіть у декреті плюси. Перебудуйте свою свідомість зі знаком мінус у свідомість зі знаком плюс. Ваш страх вас тільки обмежує. Щоб його зменшити, замініть його на можливість. Наприклад, маленька дитина на руках як мінімум знімає побоювання роботодавця, що ви у найближчому майбутньому підете у декрет 🙂 Звичайно, буває, що у дітей невелика різниця у віці, але якщо сім’я їх планує, то мама зазвичай не поспішає повертатися з декрету.
Або уявіть, що ваш майбутній керівник — жінка, яка теж колись починала кар’єру з малюком на руках. Отже, вона зможе вас зрозуміти як ніхто інший. А якщо потенційний начальник чоловік, подумайте — раптом його дружині з десяток разів відмовляли у роботі через маленьку дитину, тому він принципово йде проти системи та бере на роботу жінок після декрету?
Виграшних для вас ситуацій може бути безліч.
Подумайте і накидайте ще пару варіантів, коли ви з дитиною потрібні й важливі роботодавцю. І продовжуйте мислити позитивно.
Страх №2. «За час декрету я все забула і не зможу добре працювати»
Так, дійсно, фокус вашої уваги явно змістився з роботи й професійних завдань. Навіть якщо до декретної відпустки у вас вже була спеціалізація і за вами закріпили місце в компанії, хвилювання все одно можливе.
Що робити?
Тут усе просто — якщо ви остаточно вирішили повертатися з декретної відпустки, не відкладайте і починайте згадувати «забуте старе». Дістаньте щоденники з робочими записами, погугліть, що нового відбувається у вашій сфері. Якщо планується профільний івент — обов’язково відвідайте. Заново зануртесь у тему і станьте ближче до робочих питань. Зателефонуйте колегам, дізнайтеся останні новини. Тільки не пліткуйте, а спілкуйтеся по суті.
Я рекомендую також заздалегідь поговорити з керівником і дізнатися, що він думає про ваше повернення. Поспілкуйтеся відверто, розкажіть, що готові до нових викликів і завдань, що хочете швидше влитися у процес — одне словом, покажіть свій твердий намір повернутися до роботи і робити це активно.
Не забувайте, що у нас є ще телеграм-канал, де ми щодня оновлюємо вакансії, ділимось новинами та статтями!
ПідписатисяСтрах №3: «Ніяк не збагну, як поєднувати дитину й роботу»
Цей страх — один із найсильніших і червоною ниткою тягнеться крізь весь декретну відпустку. Якщо у вас є, куди повернутися, — ви боїтеся, що будете менш продуктивні. А якщо роботи немає, цей страх посилюється в рази. Адже крім обов’язків мами вам ще потрібно буде сфокусуватися на новій посаді, колективі, керівникові — суцільний стрес.
Що робити?
Я раджу вирішити це питання (а я схиляюся до думки, що це питання, а не проблема) до виходу з декрету — щоб після повернення на роботу ви були максимально продуктивні, а думки про те, хто буде забирати дитину з дитячого садка, не заважали концентруватися на робочих завданнях.
Заздалегідь продумайте всі можливі варіанти. Це може бути няня, бабусі й дідусі, сусіди та знайомі, які живуть поблизу. Повірте, питання «Чи може хтось посидіти з вашою дитиною у випадку хвороби?» на співбесідах ставлять у 10 випадках з 10. Тому потрібно підготуватися.
Коли я переїхала до Києва, моїх батьків не було поруч. Так само, як і грошей на няню. Я домовилася зі знайомою, що за невелику плату вона буде забирати мою доньку із садочка і чекати мого повернення з роботи. Майже рік я працювала в такому режимі, так що повірте — все можна вирішити!
Страх №4: «Я не знаю, чим займатися і ким хочу бути»
Питання профорієнтації сьогодні актуальне для багатьох, але для мам, які виходять з декрету, — вдвічі актуальне, тому що на нього накладає свій відбиток невпевненість.
Що робити?
Задумайтесь, чим вам подобається займатись. Згадайте, що приваблювало вас в дитинстві, від якого заняття вас не можна було відтягнути за вуха. Можливо, в цих захопленнях є явний натяк на майбутню професію.
Я завжди кажу, що декрет — це час також і для розвитку.
Коли малюк підростає і звільняється трохи вільного часу, я раджу проводити його з користю. Хтось починає захоплюватися hand made і творити своїми руками дивовижні речі, які потім легко можна продавати. Наприклад, я у декреті активно почала писати статті. Це був і розвиток, і додатковий заробіток водночас. Хто б знав, що через деякий час я знову почну писати 🙂 Одне слово, подбайте про свій вихід з декрету заздалегідь.
Задумайтесь над можливими варіантами вашої профорієнтації. Чим би ви могли займатися, щоб це було у задоволення? І почніть робити перші кроки в цьому напрямку.
Страх №5: «Що писати в резюме, якщо немає досвіду, а є декрет?»
І тут барабанний дріб, тому що це питання гаряче і дуже важливе. Відсутність досвіду не означає, що не потрібно писати резюме. Але як раз через незнання, про що там писати, багато хто відтягує питання з роботою.
Що робити?
- Якщо за вами закріплено місце у компанії, де ви працювали до декрету, але ви хочете знайти інше, у резюме вкажіть період роботи на останньому місці від початку і до поточного моменту, опустивши декретну відпустку. Про неї ви розкажете вже під час першої бесіди з рекрутером.
- Якщо на момент виходу в декрет ви не працювали, опишіть докладно попередні місця роботи, зокрема і часткову зайнятість.
- Якщо під час декрету ви проходили додаткове навчання — обов’язково вкажіть його в блоці «Додаткова освіта». Блок «Освіта» вказується завжди за замовчуванням.
- На початку резюме додайте блок «Ключова інформація», де в 3-4 реченнях опишіть свою ситуацію. Скажіть, що зараз у декреті, але готові до нових викликів. Що накопичили за період декретної відпустки багато енергії і тому зараз будете залучені по максимуму. Словом, «продайте» себе вже у першій частині резюме.
- Також хочу додати про важливість супровідного листа. Вихід із декрету — це якраз той випадок, коли писати його варто обов’язково. Саме у супровідному листі можна «зачепити за живе»: розповісти про себе, показати свої цінності, сфокусувати рекрутера на вашій проактивності й бажанні діяти. Тому обов’язково пишіть такі листи — вони працюють!
Зупиніться на кожному страху, вирішіть кожне питання, яке вас лякає, і дійте — рішуче й безстрашно!
Крута робота вже чекає!
Наважтеся на цей крок і знайдіть вакансію до душі. У нас є з чого обрати 🙂
Вакансії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.