Дослідження, опубліковане в журналі Scientific Reports, показало, що чат-боти зі штучним інтелектом можуть перевершити середньостатистичну людину у творчих завданнях, пише Sci Tech Daily. Розповідаємо, як проходило дослідження та які результати отримали науковці.
Які завдання виконували ШІ та люди?
Чат-ботів великої мовної моделі (LLM) та людей просили виконати завдання з альтернативного використання предметів (AUT). У них учасники мають придумати якнайбільше різноманітних варіантів використання повсякденного предмета за короткий проміжок часу.
Такий експеримент допомагає оцінити рівень дивергентного мислення, яке часто пов’язують із креативністю. У ньому наголошують на вмінні генерувати різні ідеї чи рішення для певного завдання.
Для AUT взяли чотири предмети: мотузку, коробку, олівець, свічку.
При оцінюванні враховували 4 різних категорії:
- послідовність;
- гнучкість;
- оригінальність;
- удосконалення.
Читайте також: Денис Суділковський: «Без вміння працювати з ШІ сьогодні, ви програєте конкуренцію завтра»
Що показало дослідження?
Дослідники Міка Койвісто та Сімона Грассіні з університетів Фінляндії та Норвегії порівняли відповіді 256 людей-учасників із відповідями трьох чат-ботів штучного інтелекту (ChatGPT3, ChatGPT4 та Copy.Ai).
Вчені оцінювали оригінальність за допомогою семантичної відстані — тобто, наскільки відповідь пов’язана з первинним використанням об’єкта. До уваги брали і креативність. Семантичну відстань оцінювали за шкалою від 0 до 2. Креативність оцінювали компетентні люди, які не бачили авторів відповідей — від 1 до 5.
У середньому відповіді, створені чат-ботом, отримали значно вищі бали, ніж відповіді людей, як за семантичну дистанцію (0,95 проти 0,91), так і за креативність (2,91 проти 2,47). Відповіді людей мали набагато більший діапазон в обох показниках — мінімальні бали були набагато нижчими, ніж у відповідей ШІ, але максимальні бали, як правило, вищі. Найкраща відповідь людини перевершила найкращу відповідь кожного чат-бота в семи з восьми категорій.
Читайте також: Пошукачі все частіше додають до своїх профілів на LinkedIn навички роботи з ШІ
Про що це свідчить?
Дослідження показало, що чат-боти штучного інтелекту тепер можуть генерувати творчі ідеї принаймні так само добре, як і звичайна людина. Але перевершити деяких обдарованих людей з креативним мисленням поки не можуть. Автори припускають, що подальші дослідження зможуть допомогти інтегрувати ШІ у творчий процес для підвищення продуктивності людини.
Шукаєте цікаву роботу?
Переглядайте пропозиції за вашими інтересами в розділі «Вакансії»
дивитися