Емоційний інтелект (EQ) останні кілька років називають ледь не важливішим за інтелект звичайний, а заразом і за досвід з практичними навичками. Розбираємось, на що впливає EQ, а також як перевірити свій рівень емоційного інтелекту і розвинути його.
Справа в тому, що емоційний інтелект відповідає за нашу здатність усвідомлювати та аналізувати власні почуття, зчитувати емоції інших, мотивувати (як себе, так і оточуючих) та навіть керувати своїми і чужими емоціями. Іншими словами, допомагає нам знаходити спільну мову з людьми.
Тому ця навичка настільки важлива майже у всіх сферах життя, зокрема і у професійній діяльності. Обговорюючи майбутнє роботи, на Всесвітньому економічному форумі в Давосі навіть включили емоційний інтелект у десятку навичок, які будуть найбільше затребувані у 2020 році.
Як можна розвинути емоційний інтелект?
Навчіться відстежувати та контролювати свої емоції
Важко розуміти та мотивувати інших, не «подружившись» із власними почуттями й переживаннями. Навчитись відстежувати свої емоції допомагає:
- медитація;
- більш усвідомлене ставлення до життя;
- ведення щоденника;
- емоційний словник (чим більше назв для емоцій ви дізнаєтесь, тим точніше зможете їх розуміти).
Природні переживання — гнів, образу чи страх не треба стримувати, але варто контролювати, щоб зменшити їхній вплив на ваші рішення. Іноді достатньо просто подивитись на ситуацію з іншого боку, щоб негативні емоції пішли.
Дивіться і слухайте
Як тільки ви навчитесь розуміти оточуючих, прийде і вміння впливати на них. А щоб розуміти інших, зовсім не потрібен диплом психолога, достатньо розвинути в собі емпатію за допомогою кількох вправ. Наприклад, потренуйте свою увагу під час бесіди з другом чи колегою — придивіться до його міміки, прислухайтесь до інтонацій, зрозумійте що він відчуває. Спробуйте повністю сконцентруватись на людині, не відволікаючись на власні думки.
Пропрацюйте правильне ставлення до проблем
Неприємності трапляються у всіх, але не всі реагують на них однаково. Люди з високим EQ менше піддаються поганому настрою.
Запишіть на листку паперу такі питання:
- чи можете ви цьому запобігти;
- що потрібно, щоб виправити ситуацію;
- кого можна попросити про допомогу;
- який урок можна з цього винести;
- чи є щось позитивне в обставинах, що склалися.
У майбутньому, якщо трапиться щось погане, просто дайте відповідь на ці питання. Це зменшить тривогу і допоможе сконцентруватися на вирішенні проблеми.
6 корисних книжок про емоційний інтелект
- Деніел Ґоулман «Емоційний інтелект».
- Деніел Ґоулман, Енн Маккі, Річард Бояціс «Емоційний інтелект лідера».
- Валерія Козлова «Технологія EQ-BOOST. Як використовувати емоційний інтелект у бізнесі та житті».
- Пітер Саловей, Девід Р. Карузо «Емоційний інтелект керівника».
- Ліза Фельдман Барретт «Як народжуються емоції».
- Ларрі Сенн «Ліфт настрою. Як керувати своїми почуттями та емоціями».
Як перевірити свій рівень емоційного інтелекту
Зробити це можна навіть онлайн — за посиланням. Цей тест — скорочена версія тесту, розробленого Деніелом Ґоулманом, автором книги «Емоційний інтелект». Він досить простий (всього 10 питань) і не дає розгорнуту картину, але певне враження про рівень вашого EQ у вас складеться.
Читай також
Як і навіщо розвивати навички майбутнього?
Що таке mindfulness та як навчитися жити усвідомлено?
Хочете стати більш стійким до стресових ситуацій? Розвивайте резілієнс!
Дякуємо!
Тепер редактори знають.