fbpx

Чому всі говорять про емоційний інтелект та як його у собі розвинути

Редакція Ср., 28.08.19 Кар'єра

Емоційний інтелект (EQ) останні кілька років називають ледь не важливішим за інтелект звичайний, а заразом і за досвід з практичними навичками. Розбираємось, на що впливає EQ, а також як перевірити свій рівень емоційного інтелекту і розвинути його. 


Справа в тому, що емоційний інтелект відповідає за нашу здатність усвідомлювати та аналізувати власні почуття, зчитувати емоції інших, мотивувати (як себе, так і оточуючих) та навіть керувати своїми і чужими емоціями. Іншими словами, допомагає нам знаходити спільну мову з людьми. 

Тому ця навичка настільки важлива майже у всіх сферах життя, зокрема і у професійній діяльності. Обговорюючи майбутнє роботи, на Всесвітньому економічному форумі в Давосі навіть включили емоційний інтелект у десятку навичок, які будуть найбільше затребувані у 2020 році.


Як можна розвинути емоційний інтелект?


Навчіться відстежувати та контролювати свої емоції
 

Важко розуміти та мотивувати інших, не «подружившись» із власними почуттями й переживаннями. Навчитись відстежувати свої емоції допомагає:

  • медитація;
  • більш усвідомлене ставлення до життя;
  • ведення щоденника;
  • емоційний словник (чим більше назв для емоцій ви дізнаєтесь, тим точніше зможете їх розуміти). 

Природні переживання — гнів, образу чи страх не треба стримувати, але варто контролювати, щоб зменшити їхній вплив на ваші рішення. Іноді достатньо просто подивитись на ситуацію з іншого боку, щоб негативні емоції пішли. 


Дивіться і слухайте

Як тільки ви навчитесь розуміти оточуючих, прийде і вміння впливати на них. А щоб розуміти інших, зовсім не потрібен диплом психолога, достатньо розвинути в собі емпатію за допомогою кількох вправ. Наприклад, потренуйте свою увагу під час бесіди з другом чи колегою — придивіться до його міміки, прислухайтесь до інтонацій, зрозумійте що він відчуває. Спробуйте повністю сконцентруватись на людині, не відволікаючись на власні думки. 


Пропрацюйте правильне ставлення до проблем 

Неприємності трапляються у всіх, але не всі реагують на них однаково. Люди з високим EQ менше піддаються поганому настрою.

Запишіть на листку паперу такі питання: 

  • чи можете ви цьому запобігти;
  • що потрібно, щоб виправити ситуацію;
  • кого можна попросити про допомогу;
  • який урок можна з цього винести;
  • чи є щось позитивне в обставинах, що склалися. 

У майбутньому, якщо трапиться щось погане, просто дайте відповідь на ці питання. Це зменшить тривогу і допоможе сконцентруватися на вирішенні проблеми.


6 корисних книжок про емоційний інтелект


Як перевірити свій рівень емоційного інтелекту 

Зробити це можна навіть онлайн — за посиланням. Цей тест — скорочена версія тесту, розробленого Деніелом Ґоулманом, автором книги «Емоційний інтелект». Він досить простий (всього 10 питань) і не дає розгорнуту картину, але певне враження про рівень вашого EQ у вас складеться.

Читай також

Як і навіщо розвивати навички майбутнього?

Що таке mindfulness та як навчитися жити усвідомлено?

Хочете стати більш стійким до стресових ситуацій? Розвивайте резілієнс!

Долучайтеся!

Створюємо спільноту фанів Понеділків.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: