Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Читати, щоб пам’ятати: добірка книжкових новинок про повномасштабну війну в Україні

23.02.24 Розвиток 18 хв читання

Повномасштабна війна триває вже другий рік, і українці намагаються відрефлексувати всі ці страшні події у книжках. На полицях книгарень з’являються репортажі, щоденники, есеї, поезія та навіть романи, які допомагають осмислити все, що ми зараз проживаємо.

Минулого року до першої річниці вторгнення ми вже готували подібну добірку. За рік вийшли друком десятки нових видань про сучасну російсько-українську війну. Тож ми зібрали нову порцію таких книжок. Читати їх точно буде важко й боляче. Але мусимо, щоб ніколи не забувати звитягу наших героїв та не понижувати градус ненависті до ворогів.

Олександр Михед
«Позивний для Йова. Хроніки вторгнення»
— «Видавництво Старого Лева»

Це книжка про те, як українці змінюються через війну, як наша повсякденна мова стає мовою війни, колись звичні й важливі речі — ​болючими тригерами, а певні відчуття та емоції — ​такими, які хочеться забути, але й водночас запам’ятати назавжди. «Позивний для Йова» не є винятково рефлексією автора, радше навпаки: він зібрав й виклав думки та переживання багатьох українців протягом першого року вторгнення.

Максим «Далі» Кривцов
«Вірші з бійниці»
— «Наш формат»

Це збірка віршів поета Максима Кривцова, який пішов на війну добровольцем у 2014 році. Згодом працював у Центрі реабілітації учасників АТО та ООС і Veteran Hub. Після повномасштабного вторгнення повернувся до війська. 7 січня 2024 року Максим загинув на фронті. На знак пам’яті та шани до автора видавництво передаватиме всі кошти, отримані від реалізації накладів збірки, родині Максима та ГО «Реформація» на просвітницькі книжкові проєкти для військових. 

Олександр Терен
«Історія впертого чоловіка»
— «Прометей»

Це автобіографічний роман Олександра Будька на позивний «Терен», командира взводу 49-го окремого стрілецького батальйону «Карпатської Січі», який втратив обидві ноги під час харківського контрнаступу. Це історія про сміливість, вірність, чесність перед собою та побратимами, про віру в Перемогу та Україну — історія впертого чоловіка.

Таня Касьян
«Наше. Спільне. Як зберегти в собі людину під час і після війни»
— «Лабораторія»

Книга базується на п’яти стадіях прийняття неминучого, які описують нашу дійсність: заперечення — гнів — торги — депресія — прийняття. Разом з читачем письменниця та громадська активістка Таня Касьян пройде шлях від першого усвідомлення війни до відповідей на питання, як підготувати себе і країну до збільшення кількості людей з інвалідністю та можливого росту рівня насильства й радикалізму, куди може зникати емпатія під час війни, навіть у найбільш чуйних людей, і чому ми ніколи не зможемо бути такими, як до 24 лютого? 

Люк Гардінґ
«Вторгнення. За лаштунками кривавої війни Росії та боротьби України за виживання»
— Vivat

Це книжка британського журналіста, письменника і премійованого іноземного кореспондента газети The Guardian. 24 лютого 2022 року Люк Гардінґ був у Києві. Від перших днів повномасштабної війни він спілкувався з українцями, їздив у гарячі точки, фіксував свідчення й описував події, щоб показати світові звірства російських окупантів в Україні.

Володимир Вакуленко-К
«Я перетворююсь… Щоденник окупації. Вибрані вірші»
— Vivat

Володимир Вакуленко-К. — український письменник, який був викрадений і закатований росіянами. За день до викрадення Володимир приховав свій щоденник під вишнею на своєму подвір’ї, заповівши батькові: «Коли наші прийдуть — віддаси». До книжки увійшли тексти щоденника окупації, вибрана поезія для дітей і дорослих, а також історії від друзів, колег та очевидців, що занурять у хроніку перших місяців повномасштабної війни.

Анна Гін
«Як ти там?»
— Vivat

Журналістка, психологиня та блогерка з Харкова щиро, правдиво та щемко ділиться пережитим. Ракети за вікном, евакуація, втрата найближчих, вірний доберман, нові друзі, розчарування та віднайдені сенси. У текстах авторки багато читачів знайдуть себе і навіть відкриють пережиті події по-новому.

Збірка «Поміж сирен. Нові вірші війни»
— Vivat

Це поетична антологія, що увібрала голоси 59 сучасних українських поетів і поеток, зокрема Сергія Жадана, Катерини Калитко, Ярини Чорногуз, Павла Вишебаби, Ірини Цілик та інших. Це свідчення великої війни, що мала нас знищити й обнулити українську культуру. Але всупереч усьому ми вистояли, а наша поезія звучить надпотужно й щиро.

Євген Положій
«Фінальний епізод (війни, що триває 400 років)»
— Vivat

Це художній роман про події російсько-української війни. В центрі сюжету — пастор-євангеліст, військовий капелан і багатодітний батько Григорій Мотуз. Його волонтерський капеланський батальйон працює в «сірих» зонах по всій лінії фронту, а сини воюють і рятують людей пліч-о-пліч із батьком. В одній з експедицій Григорій потрапляє в полон. Там він пригадує власне життя: дитинство, службу в радянській армії, пошук свого коріння і правди у мареві російської пропаганди.

Сергій Громенко
«Чому Україна виграє»
— Vivat

Це збірка текстів, які були написані з 2014 по 2022 рік і пройшли випробовування часом. Автор пропонує свої, часто неочікувані відповіді на головні питання сьогодення. Чому Москва вірила у свій блискавичний успіх на полі бою? Яке значення має Україна для Путіна особисто та Росії в цілому? Звідки взялися міфи про «ісконно русскій» Крим та «один народ»? Чим закінчиться війна і яке майбутнє чекає на Росію та Україну?

Стартапи добра. Люди та проєкти, яких не зламала війна
— «Видавництво Старого Лева»

Ця книжка — проєкт Української освітньої платформи, благодійної організації, яка розвиває самозара(я)дність людей задля сильної України. У ній зібрано сімнадцять історій про тих, хто підтримує, гуртує, підсилює українців та українок, попри великі суспільні виклики та кризи. Ці історії про успіхи та труднощі, ідеї та натхнення, згуртованість, взаємодопомогу та єднання покликані стати прикладом, який надихатиме українців на зміни.

Мирослав Лаюк
«Бахмут»
— Ukraїner

Це збірка репортажів та есеїв про побут війни письменника Мирослава Лаюка, який здійснив декілька поїздок в Бахмут та околиці у період найінтенсивніших боїв за місто взимку та в березні 2023 року. Це книжка про те, чому військові роблять манікюр і як зʼявляються позивні, про непоправні втрати, історію Бахмута та феномен пам’яті й забуття.

Богдан Логвиненко
«Деокупація. Історії опору українців»
— Ukraїner

Це збірка репортажів про поїздки деокупованими територіями України у квітні-листопаді 2022 року. Автор відвідав Бучу, Ірпінь, Гостомель, Балаклію, Ізюм, Куп’янськ та Херсон. Історії побудовані на розмовах з героями, серед яких: українські військові, співробітники поліції, волонтери, партизани й прості мешканці, які пережили окупацію. Кожен репортаж — це водночас фіксація трагедії окупації та хороброго опору українців.

«Найстрашніші дні мого життя»
— «Човен»

Це збірка репортажів про найстрашніші події війни, які написали журналісти The Reckoning Project — ініціативи українських і міжнародних медійників, аналітиків та юристів з документування воєнних злочинів. Голоси свідків і вцілілих, що зазвучали в цих текстах, уже зруйнували намір Росії вкотре приховати власні злодіяння і втопити пам’ять про них в океані брехні. Попри концентрований біль, тексти цієї збірки перетворюють трагічні спогади на докази, які можуть бути використані у судових процесах.

Сергій Плохій
«Російсько-українська війна: повернення історії»
— КСД

У своїй новій книзі один із провідних істориків України вичерпно аналізує повномасштабне вторгнення Росії, його витоки, перебіг та можливі результати. Сергій Плохій розмірковує над багатьма питаннями, які турбують сьогодні українців. Чому Путін наважився розпочати війну? Як українцям вдається чинити такий шалений опір «другій армії світу»? Якими будуть наслідки війни для України, Росії, Європи та світу в цілому?

«Воєнний стан: Антологія» 
— Meridian Czernowitz

У цій антології вмістилися тексти відомих українських авторів та авторок після початку повномасштабної війни: Сергія Жадана, Оксани Забужко, Юрія Андруховича, Андрія Любки, Тараса Прохаська, Олександра Михеда, Артема Чеха, Ірини Цілик та інших. Передмову до збірки написав колишній Головнокомандувач Збройних сил України — генерал Валерій Залужний.

Сергій Руденко
«Бій за Київ»
— «Фабула»

Це журналістське дослідження про оборону Києва під час російсько-української війни. Книга містить есеї, що висвітлюють короткі епізоди оборони столиці та в єдності утворюють велику панораму подій початку повномасш­табного вторгнення. Книжка описує не лише характер боїв за українську столицю, а й характери захисників Києва. Головними дійовими особами кожного з есеїв є люди, що потрапили у вир війни.

Віра Валлє
«Свобода та її вороги. Нотатки під час війни»
— «Фабула»

Ця книжка української письменниці та правозахисниці аналізує проблеми, які стали передумовами ескалації російської агресії 24 лютого 2022 року, та проливає світло на шлях України до перемоги. На думку авторки, успіх України залежить від того, чи впораються українці з такими ворогами свободи як є фасадна демократія, популізм, криза освіти й культури та корупція. 

Юлія Твєрітіна
«Ще один день війни. Візуальний щоденник»
— «Портал»

Коли на Україну посипалися російські ракети, коли в містечка під Києвом зайшли окупаційні війська, художниця Юлія Твєрітіна почала документувати нові досвіди українців в ілюстраціях — щоб універсальною мовою мистецтва розповісти світові про переживання війни. Зі свідчень її друзів і рідних, з потоку страшних новин, із власних рефлексій авторки народився «Щоденник війни». Болісна, емоційно влучна, глибока художня серія, у якій попри все є місце для барв і світла. 

«Книга-мандрівка. Нескорені»
— #книголав

Це красиве видання з яскравими ілюстраціями, яке містить 550 фактів про перебіг і наслідки року найкривавішої війни з часів Другої світової. Формат розрахований на широку аудиторію читачів, які хочуть зрозуміти, що ж насправді відбувається в Україні й чому на карту поставлено не лише долю держави на східному кордоні Європейського Союзу, але й майбутнє світового ладу.

Благодійна антологія
«Це воює вона»
— «Видавництво»

Це художньо-біографічне видання про українок, які стали на захист України в російсько-українській війні. Серед них кулеметниці, аеророзвідниці, водійки БМП, морпіхи, бойові медикині, командирки взводів, громадські діячки. З цих невигаданих історій ви дізнаєтеся, як захисниці роблять усе можливе для перемоги України та як вони ламають стереотипи й торують шлях іншим жінкам з військовим покликанням. 400 гривень з вартості кожного примірника будуть передані Жіночому ветеранському руху «VETERANKA», що опікується жінками, які отримали поранення на фронті, сприяє їх лікуванню та всебічній реабілітації від фізичного до морального відновлення.

Дуже сподіваємося, що до наступного 24 лютого вже збиратимемо добірку книжок про Перемогу. А поки — працюємо, донатимо, підтримуємо ЗСУ та пам’ятаємо кожну й кожного, хто поклав своє життя за незалежність України.

Читайте також

Мова — маркер національної ідентичності: знайомимося з історією української мови

10 атмосферних книгарень Києва, які варто відвідати

Життя як книга: 10 автобіографій відомих людей, які надихають

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: