Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Професія, що створює майбутнє: 3D-візуалізатор та як ним стати

30.09.20 Кар'єра Партнерський матеріал 9 хв читання

Хочете отримати професію, яка точно не зникне у найближчому майбутньому і забезпечить шматок хліба з маслом? Зверніть увагу на 3D-візуалізацію. Сьогодні її використовують в архітектурі, дизайні інтер’єру, рекламі та виробництві, а попит на хороших спеціалістів шалений. Ілля Михайленко, ментор у CGI School, розповів, як стати 3D-візуалізатором і наскільки це затребувана та високооплачувана професія.  

Illya Myhay lenko min
Ілля Михайленко


Про власний шлях у професію


Я малював з дитинства, але навчатися пішов не на живопис, а на дизайнера інтер’єру та обладнання. Спочатку шкодував, що відмовився від класичного малювання, але потім мені неймовірно сподобалась обрана спеціальність. На той момент професія 3D-візуалізатора ще тільки набирала обертів: не було стільки можливостей для навчання, хіба дивитися уроки на YouTube. Було складно, тож на співбесідах я показував сирі рендери (візуалізації — Ред.).

Якось я прийшов на інтерв’ю, а дівчина, яка його проводила, подивилася на мої роботи й сказала: «Друже, нащо тобі це. Ти не станеш професіоналом, це не твоє. Йди краще малюй, так ти заробиш більше грошей». Це неймовірно мене розлютило й змотивувало довести собі, що вона помилилася. 

Я пішов спершу в маленьку компанію, потім — в більшу, згодом почав займатися власними проєктами. Але трапилася економічна криза, і мені довелося змінити роботу — я став моделером і протягом року моделював ювелірні вироби переважно високої складності. Це був цікавий і добре оплачуваний досвід, який допоміг мені у майбутньому.

Після сумних подій в країні до Києва переїхала команда з Донецька, яка займалась CGI (комп’ютерною графікою — Ред.). Ця команда, в якій були й мої друзі, заснувала Cпільноту 3D-художників України і почала навчати інших 3D-візуалізації. Коли я дізнався про це, то в той же день звільнився і прийшов до них. Я здобув багато досвіду за короткий термін, а потім почав додавати власний досвід і бачення в цю справу. Тож зараз працюю ментором у CGI School

Illya zi studentamy min
Ілля Михайленко зі студентами CGI School

Робити інтер’єри, екстер’єри, візуалізацію архітектури — це те, чого я вчився і для чого повернувся у професію. Я побачив, що в Україні це можна робити доволі успішно. 


Про професію 3D-візуалізатора


Це професія, що створює майбутнє. Ми спрощуємо роботу бізнесменам і даємо життя багатьом стартапам. 3D дає можливість продавати товар, якого ще немає на ринку: достатньо «сфотографувати» ідею за допомогою 3D і розмістити її на сайті. Якщо на неї буде попит, ідею можна запускати у виробництво. Це актуально і для поштучних виробів, і для таких, що випускатимуться великими партіями. Тобто ми робимо зображення для колекцій, які ще не випущені або в процесі виробництва.

Завдяки 3D-візуалізації бізнесменам не потрібно орендувати гігантські склади для зберігання продукції, наймати майстрів чи купувати сировину, перш ніж вони переконаються у життєздатності товару. Це актуально для сфери архітектури, меблевої індустрії, товарів побуту чи просто перспективних ідей, у які команда поки не готова вкладати гроші.

3D-візуалізація — це проміжна ланка між ідеєю та рекламою. 

Також 3D дозволяє уникнути фотографування. Це складний для бізнесу процес, який потребує зусиль, узгодження та додаткових ресурсів: треба наймати фотографа, знайти локацію, декорації тощо. А 3D-художники можуть самі замінити фон, коригувати світло чи насиченість зображення, зробити різну пост-обробку. Виходить, що залучити 3D-візуалізатора набагато зручніше, ніж фотографа.


Який попит на цю професію і скільки заробляє 3D-візуалізатор 


Зараз ми бачимо розквіт цієї професії. На ринку неймовірна кількість стартапів, архітектурних студій, маленьких мануфактур, які хочуть запустити своє виробництво. У них чудові ідеї, але немає можливості реалізувати їх усі одночасно. У когось бракує грошей на студію для зйомки, у когось просто не вистачає команди. Тоді вони й шукають 3D-візуалізаторів. 

Ринок CGI надзвичайно широкий, вам просто треба вибрати, в якій сфері стартувати. Основні сфери — це меблева індустрія, архітектурна візуалізація, візуалізація рекламних роликів, рекламної продукції, фільми, ігри. Ви можете себе реалізовувати в будь-якій, попит у них шалений. 

Країни, що знаходяться в руслі CGI-індустрії — це певні країни Європи, Америка, Китай, Індія, Пакистан. Україна в цьому списку у трійці лідерів. 

Плюс-мінус заробіток 3D-візуалізатора такий самий, як і у всій IT-галузі. Дохід залежить від продукту, який виробляє 3D-візуалізатор^ і від країни або компанії, на яку він працює. І коли я кажу про «компанію, на яку він працює», то не маю на увазі «компанію, В якій він працює». Сьогодні можна працювати на будь-яку компанію у світі чи в Україні — на Procter & Gamble, Bosch тощо. Від того, який продукт ви виробляєте та який контракт ви підписали, і залежать межі вашого заробітку. 

Я б не казав, що ви одразу будете заробляти багато. До того ж оплата здійснюється по факту виконання роботи, що для нашої країни може бути незвично. Зазвичай люди важко сприймають той факт, що можна працювати та нічого не заробити. Це може трапитися з різних причин — наприклад, ви намалювали не те, що потрібно замовнику. 

Чим більше у вас ставатиме досвіду, чим більше ви будете розбиратися в стилях, у подачі, в композиції, в інструментах — тим більше ви зароблятимете. В середньому оплата за годину роботи Junior-спеціаліста cтановить 14 у.о., Senior-спеціаліста — 20 у.о. за годину. 

Цікаво, скільки взагалі заробляють дизайнери?

Ми у Happy Monday провели дослідження і знаємо відповідь.

Результати


Як стати 3D-візуалізатором


Освіта

Непоганий бекграунд дають архітектурні та художні ВНЗ. Чи дають вони все, що потрібно? Ні. Не вся інформація, яку дають там викладачі, є корисною. І не всю інформацію, яку дають викладачі, чує студент. 

Тому тут у гру вступають навчальні курси та тренінги, яких мало не буває. Навіть якщо ви прийшли на тренінг і розумієте всю технічну інформацію, ви можете дізнатися щось нове про робочі процеси тієї чи іншої компанії. Бажано, щоб компанія яка проводить тренінг, мала реальний та актуальний досвід роботи на тому ринку та в тій сфері, що вас цікавлять. 

Часто буває, що наполегливі люди, які приходять з іншої професії та з іншою освітою, але мають бажання навчатись, досягають не менших висот, ніж люди з фаховим бекграундом. 

До речі, у CGI School для тих, хто хоче опанувати професію 3D-візуалізатора, але не володіє базою і не вміє користуватись програмою 3ds Max, є безкоштовний підготовчий відеокурс.

Немає однакової пігулки для всіх. CGI-світ дуже великий, в ньому є різні спеціалізації. Ви можете сьогодні малювати тумбочки, завтра — будинки. Малювати тумбочки можна з будь-якою освітою, це не потребує якихось неймовірних знань. Якщо ж ви хочете малювати будинки, то вам знадобиться архітектурна освіта. І те, і те — CGI-індустрія і CGI-робота. 


Нard skills

Вибір програм залежить від задачі, яку ставить перед собою візуалізатор. Немає програм, які гарно виконують будь-яку роботу — кожна відповідає за певний напрямок. Тож, до чого лежить ваша душа, до чого зібраний комп’ютер — усе можна вивчати. 

Якщо ми говоримо про архітектурну візуалізацію, статичні зображення, то обов’язково треба знати Photoshop. Тут без варіантів. Далі все залежить від принципу подачі. Комусь вистачає і SketchUp, щоб подати свої ідеї. Ми працюємо в основному з 3ds Max, плюс рендер-движками, які потрібні додатково —  Vray, Corona Renderer або Fstorm. 

Із мов треба володіти насамперед англійською. Але якщо ви працюєте з клієнтами з Франції або Польщі, які вам вам гарно платять, непогано знати польську або французьку. 

Бажано мати досвід у виробництві. Наприклад, коли я приїхав до Києва, то вдень працював у поліграфічному виробництві, а вночі — на меблевій компанії. Я власноруч виготовляв елементи меблів, шліфував метал, дерево, нержавійку, бетон, заливав підлоги. І це допомогло мені в майбутній роботі, тому що я знаю, як відбуваються певні процеси. Це додає візуалізації реалізму. 


Soft skills

Найголовніше — це посидючість та уважність. Треба помічати деталі. Спостерігати за блиском поручнів у метро. Знати різницю між гальванічним покриттям металу, шліфованим та полірованим. Звертати увагу на плитку, на якій ви стоїте в магазині. Спостерігати, як поводить себе сонце вдень, в якій частині неба воно сідає. За якої погоди тіні бувають жорсткими, а за якої — м’якими. Це все уважність, і це впливає на якість зображень, над якими ви працюєте. 

Ще одна важлива навичка — це терпимість до критики. Тому що професія 3D-візуалізатора — це не лише про ваше задоволення. Ви представляєте свої роботи, їх побачать інші люди і будуть критикувати в будь-якому випадку. 

У цій професії критика — це нормально, якщо вона спрямована не на особистість людини, а на її роботу. І вона завжди робить вас кращим, а не гіршим. 


Як шукати роботу початківцю


Якщо ви ставите перед собою задачу зробити собі портфоліо та ім’я в CGI-світі, то спочатку треба опанувати багато різних програм, експериментувати. 

Я би рекомендував спочатку щось копіювати. Коли немає досвіду, це дуже корисно. Головне — знайти правильні ресурси і вказувати першоджерело, з якого почали робити копію (бажано спочатку отримати згоду людини, яка виклала роботу). Шукайте архітектурні пабліки з якісними зображеннями. Якщо ви орієнтуєтесь на західний ринок, то шукайте у Youtube, Archdaily, Behance чи на будь-якій платформі, де викладають реальні архітектурні ідеї. Тоді ви зможете малювати не з голови, а з натури. 

Коли ви зробили 3-4 копії, викладайте їх зі вказівкою першоджерела на форуми, де сидять такі самі 3D-візуалізатори. Ви отримаєте критику, побачите, що у вас не виходить, а що виходить. Не приймайте це близько до серця — це ж просто робочий процес, становлення професіонала. Взагалі наша спільнота дуже адекватна, тож ви отримаєте адекватні коментарі, нічого страшного вам не напишуть. 

Якщо ви гарний спеціаліст, вас помітять у будь-якому випадку, бо таких на ринку великий дефіцит. Тоді робота може знайти вас і сама. 

Шукати можливості також можна на конкурсах, які організовує ваше місто. Наприклад, конкурс на візуалізацію виставочного стенду, будинку чи просто конкурс нових ідей. У Києві багато таких варіантів. 

До речі, CGIschool допомагає випускникам отримати роботу над високооплачуваними проєктами відомих компаній  та вийти на міжнародний ринок 3D-візуалізації.  


Як розвиватися у професії 3D-візуалізатора


Як і майже в будь-якій професії, 3D-художник може рости вертикально або горизонтально. Вертикальний ріст — це розвиток від Junior- до Senior-спеціаліста, а потім до ментора, який навчає інших. Горизонтально ви можете розвиватися, опанувавши якусь одну спеціалізацію — наприклад, ставши експертом у візуалізації диванів. 

Якщо ви хочете розвиватись і бути в тренді, потрібно постійно черпати нові ідеї і дивитись, що актуально у світі. 

З допомогою книг ви можете опановувати хард скіли — речі, перевірені часом, які актуальні завжди і не будуть змінюватись. Наприклад, книги Йогансона Ітана актуальні як у 1920 році, коли вони були написані, так і зараз. Тому що ця людина розібрала колір в інтер’єрі, як ніхто. Це велике дослідження, потрібно мати купу часу, щоб його прочитати і осмислити. Бажано кілька разів. 

Втім, сьогодні знання не лише в книгах. Ми звикли думати, що світ такий самий, як і 20 років тому, але це не так. Зараз, передивляючись новий фільм, ви можете побачити більше дизайнерських трендів, ніж у будь-якій книзі. Якщо ви будете слідкувати за декораціями, самобутністю персонажу, уважно дивитись на характер кіно, то будете відразу розуміти, які речі для якого інтер’єру актуальні. Тому фільми, журнали, Youtube-канали про аренду квартир, канали меблевих компаній, інстаграм та фейсбук дають миттєве розуміння актуальних тенденцій, чого не можуть дати книги. 

Як викладач, я можу порадити студентам, які вивчають 3D-візуалізацію, наступне: фокусуйтеся на цілях і не зациклюйтесь на невдачах. У цій професії очі бояться, а руки роблять. 

У вас щось не виходить? Покажіть мені людину, у якої з першого разу все вийшло. Просто не повірю. 

Здобутки всіх людей залежать, зокрема, й від глибини їхньої невдачі. Якщо ви опустите руки — може, вам і не треба в цю професію. От чесно. Отже, вам із нами не по дорозі. Це шлях сильних. Якщо ви сильні, то не важливо, який у вас досвід, не важливо, чим ви до цього займались. Якщо ви сильні та хочете щось змінити в цьому житті — змінюйте це. Це все від вас залежить. А ми можемо просто допомогти.

Ринок 3D-візуалізації зростає швидше, ніж з’являються нові спеціалісти, тож професія це дійсно затребувана. У CGI School пропонують опанувати її за місяць, допоможуть із працевлаштуванням та видадуть сертифікат, який визнається у будь-якій країні світу.


Читайте також

Як обрати професію у сфері доповненої реальності?

Не тільки код! Ким працювати в IT, якщо ти не програміст?

Як гуманітарію знайти роботу в IT? Історія і поради Оксани Куянцевої

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!