fbpx

Як нарешті перестати відкладати справи на потім?

Катерина Вольская Пт., 15.02.19 Кар'єра

Ми стільки всього читали, слухали, дивилися, що, здається, знаємо все. Але чи робимо? Адже знати і не робити = не знати. Час нарешті перестати відкладати справи і почати діяти!

Як нарешті перестати відкладати справи на потім?Наш автор – Катерина Вольська, керівниця HR-компании UniSkill, бізнес-тренер, коуч, засновниця проекту Change Today.  

Ще ніколи у вільному доступі не було стільки інформації, як зараз. Сьогодні у нас є можливість дізнатися будь-що про що завгодно.

Ми відвідуємо лекції, майстер-класи, тренінги, дивимося онлайн-уроки та курси, читаємо книжки з тайм-менеджменту, самоорганізації, саморозвитку, дисципліни. Ми навіть знаємо багато способів перестати відкладати справи на потім 🙂 І кожен раз ми сподіваємося знайти той самий інструмент, який нарешті подіє. Бо це було б легше, ніж пробувати все те, що ми вже знаємо.

Але якщо ми хочемо змінити щось, нам потрібно докласти зусиль та тримати на цьому фокус кожного дня. 

Це дуже схоже на ситуацію зі спортзалом. Ми не можемо один раз і назавжди зробити своє тіло ідеальним і залишити його без підтримки. З нашими відчуттями, думками та діями теж саме.

Скільки у нас шансів на зміни?

Кожного дня у нашій голові пролітає від 60 000 до 80 000 думок. 95% з них – однакові. Для нових ідей залишається тільки 5%. Саме вони і є можливістю щось змінити.

Уявіть, що ви знаходитесь у компанії 100 людей. У вас виникає ідея щось зробити. Тільки 5 людей слухають вас та підтримують. Решта 95 упевнені, що у вас нічого не вийде.

Яка ймовірність переконати 95 людей у тому, що варто хоча б спробувати? Звісно, це не легко. Але можливо!

Коли ми вирішуємо прокидатися раніше, піти в спортзал чи на курси іноземної мови, почати медитувати чи змінити роботу, у нас є приблизно 5% ймовірності, що це стане реальністю.

Що допоможе на шляху до нового досвіду?

Разом з ідеєю щось змінити у нас з’являється велика кількість енергії для дій. Але цей стан триває недовго. Він може зникнути ще до того, як ми почнемо щось робити. Або після перших спроб. Або – після перших результатів, які відрізняються від того, що ми планували.

Внутрішній стан завжди змінюється. Тому потрібно щось, що буде допомагати рухатися далі у своєму напрямку.  

Проаналізуйте свої звичні стратегії поведінки 

Усе, що ми робимо, приводить нас туди, де ми знаходимося зараз. Якщо хочемо інших результатів – потрібно думати та діяти інакше.

Наприклад, як ви знайомитеся з новими людьми? Чи ініціюєте знайомство, чи із задоволенням розказуєте про себе, чи відкриті до нового? Все це – ваші стратегії поведінки.

Так, комусь це легше дається – підійти, поговорити, посміхнутися, невимушено додатися до друзів, почуватися комфортно на івентах чи конференціях. Це зовсім не означає, що інші люди здібніші за вас. Це просто інша поведінка, яка відкриває нові можливості.

Кожен із нас може діяти інакше – потрібно тільки захотіти цього і дозволити собі спробувати.

Як би виглядало наше життя, якби ми легко говорили про свої почуття чи думки близьким людям, не боялися бути засудженими, сміливо просили про допомогу чи відстоювали свої особисті кордони? Якби ми завжди дбали про себе, мали достатньо ресурсу і ділилися ним з іншими?

Важливо допустити думку про те, що може бути інша поведінка і інше сприйняття того, що відбувається навколо. Варто спробувати, а потім зробити висновки – що спрацювало, а що ні. 

Прямо зараз виконайте невеличке завдання: напишіть, у яких ситуаціях ви б хотіли діяти інакше та як само. Це зовсім не про те, щоб себе мучити, змінювати, не приймати якісь свої емоції чи почуття, ні. Можна діяти і так, і інакше. Але щоб дати собі цю можливість, потрібно спробувати і зробити висновки.

Питання, яке може в цьому допомогти: «Як би я думав та діяв, якби в мене були всі необхідні ресурси для досягнення своєї мети?» Під ресурсами я маю на увазі час, гроші, енергію, бажання, знайомства. 

Чому ви відкладаєте справи?

У кожного з нас свої причини. Давайте розглянемо найпопулярніші з них та як можна змінити хід думок.


1. Хочу зробити одразу ідеально

Як це взагалі можливо? Нам потрібен час, досвід, навички. У міру того як ми розвиваємося, щось може не сподобатися і потрібно буде переробити. Але треба з чогось починати! Ми дуже часто потрапляємо у цю пастку – замість зробити зараз хоч якось, ми постійно відкладаємо.

Що робити? Наприклад, вам потрібно зробити сайт. Ви можете ходити на курси створення сайтів. Потім піти на курси графічного дизайну, щоб все оформити. Потім піти на курси копірайтерів та навчитися писати тексти. І це може тривати роками.

Ми не маємо робити щось ідеально з першого разу. Помилятися – нормально.

Коли ми починаємо, то порівнюємо себе з людьми, які роблять це вже не перший рік. Але колись і вони робили свої перші кроки і перші помилки.


2. Х
очу зробити все за один раз

Коли перед нами є задача, ми приблизно можемо розуміти, скільки часу вона займе. Якщо це декілька годин, цілий день або місяць – висока ймовірність, що ми будемо відкладати справу на потім. Оскільки легше зайнятися тим, що можна зробити швидко, і одразу побачити результат.

Нам завжди хочеться бачити результат! Це опора на шляху до цілей. Тому важливо приділяти час аналізу своїх успіхів.

Що робити? Тут можна скористатися інструментом із тайм-менеджменту Брайана Трейсі – розділити слона на біфштекси. Ми можемо розділити велику задачу на частини та змінити до неї своє ставлення.  

Наприклад, вивчення іноземної мови – це слон. На підвищення одного рівня може піти декілька місяців або навіть рік. Як розкласти її на малі та зрозумілі кроки? Вивчити певну кількість слів за тиждень, розібратися з конкретним часом, вивчити правила. Задача одразу набуває конкретики та стає зрозумілою. А головне – ми можемо відслідкувати результат та успіх.


3. Складно/ Не маю потрібних навичок

Коли ми чогось не вміємо – ми можемо почати відкладати. Пам’ятаєте про ті 95%, які одразу переконають нас залишити все як є?

Нова справа завжди незручна для нашого мислення. Бо одна із задач нашого мозку – зберігати все як є. Без нового, незрозумілого і небезпечного – саме так мозок сприймає новий досвід.

Що робити? Погодьтеся, набагато легше робити щось звичним чином. Все зрозуміло, все під контролем. Навіщо приймати якісь нові рішення? Якщо зараз ви впізнаєте себе в цьому – зробіть перший крок та конкретну дію зі свого списку відкладених справ.


4. Боюся зробити помилку

Страх помилки зазвичай набагато більший за саму помилку. Згадайте щось таке, що ви не починали робити через цей страх, а потім все-таки взяли і зробили. По-перше, ви можете і не помилитися 🙂 По-друге, помилка – це досвід, вона допоможе зробити корисні висновки.

Помилка – це шанс наблизитися до нашої цілі. Але ми боїмося. І тим самим гальмуємо наші цілі, результати та зміни.

Що робити? Пограйте в таку гру: помилка = досвід. І щоразу, коли все буде йти не так і ви вважатимете це своєю помилкою, голосно кажіть: «Досвід!» 🙂 Так ви дійсно можете змінити своє ставлення до помилок, хоча, на перший погляд, це звичайна гра. Але саме з цього може початися трансформація.


5. Є більш важливі справи

«Зараз дороблю щоденні справи і почну», – кажете ви. Але щоденні справи не завершуються ніколи!

Що робити? Якщо є бажання щось змінювати, потрібно створити час для нових дій. Змінити свій графік, врахувати новий фокус.

Ті, хто робить щось нове і надихаюче, – не знають якогось одного секретного інструменту. Вони просто стараються та кожного дня працюють над собою.

Головна порада: важливо зрозуміти, для чого вам це дійсно потрібно. І кожного дня нагадувати собі про це. Що дасть, які відкриє можливості, що змінить, як змінитеся ви. Ось так це працює. Маленький крок кожного дня у напрямку мети – банальність. Але саме він є рушійною силою на шляху до життя своєї мрії.

Пообіцяйте собі в найближчі 24 години зробити щось зі свого списку відкладених справ 🙂


Жизнь проходит мимо? Откуда это ощущение и что с ним делать

Долучайтеся!

Створюємо спільноту фанів Понеділків.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: