Дати собі право на помилку — складно, страшно і трохи соромно. Але саме це буде сприяти вашому зростанню й успіху! Прийняти цю просту істину, коли відчуваєш біль від падіння, допоможуть поради психолога і гештальт-терапевта Дмитра Штефана.
Спробуйте запитати у якомога можна більшої кількості людей, яких ви зустрінете на цьому тижні, які випадки сприяли їхньому найбільшому зростанню в житті. Готовий посперечатися, більшість історій пов’язані з помилкою.
Ви думаєте, що, знаючи це, ми повинні вітати помилки? Помилятися якомога частіше, щоб отримати більше можливостей і шансів на успіх? Не зовсім так.
Сучасна людина живе в страху перед помилками, намагається їх обійти, прагне приховати, навіть коли вони неминуче відбуваються.
Ми стаємо жертвою ідеї досконалості, яка активно розвивається в соціальних мережах і рекламі.
Це призводить до перевернутої логіки. Припускаючись помилки, ми відчуваємо, що у нас проблема замість відкриття. І цим відрізаємо себе від ефективних каталізаторів змін і успіху.
Коли ми думаємо про успіх, наші уми природно прагнуть до бажаного результату. Успіх — це кінцева мета, яка така приваблива. Успішне досягнення радує.
Помилки є неодмінною частиною будь-якої трансформації. Вони не тільки підкреслюють помилкові шляхи і дії, але і допомагають нам наблизитися до суті. Дають глибше розуміння проблеми та, отже, потенціал для її вирішення.
Вся еволюція, вся історія науки — масивний набір помилкових запусків.
Завдання в тому, щоб навчитися приймати безлад: зміни здоров’я, кар’єри, сім’ї, способу життя.
Якщо ми зможемо просто прийняти неоднозначний, дивний і нелінійний характер прогресу, у нас буде більше шансів використовувати помилки для просування, а не для того, щоб потопити наш успіх.
1. Помилки підштовхують до навчання
Можливо, ви чули цю дивовижно точну думку: «Немає помилок, є зворотний зв’язок». Прийняти цю просту істину, коли відчуваєш біль від падіння, досить складно. Але все ж, коли емоції вляжуться, з’являється шанс запитати себе, що пішло не так. Помилки збивають нас з жорсткої осі, звільняють від хибних уявлень.
Ви вибрали стратегію, розробили покроковий план, але тут бах — помилка. Щось було розраховано неправильно, в чомусь не вистачило досвіду. Помилка говорить вам, що саме і в чому був прорахунок.
Можливо, щось, що працювало раніше, раптом стало неефективним. Змінилася реальність. Помилка підказує: «Відмовляйся від старих стратегій!»
Наприклад, зараз ефективність оголошень в газеті прагне до нуля. Якщо ви вирішите продати таким чином квартиру, то через деякий час помітите, що дзвінків від покупців майже немає. Можна опиратися і продовжувати публікувати оголошення, а можна зауважити, що сьогодні газетні оголошення погано працюють, врахувати це і змінити стратегію.
Виходить, що помилка всього лише підказує: «Вибирай іншу стратегію, друже», нехай і мовою не дуже приємних емоцій.
Після неминучого жалю ми стаємо готовими навчатися, бажаючи зробити це по-новому, бажаючи побудувати рішення. Ми мотивовані уникнути травм.
Ця приказка приписується декільком людям: «Я ніколи не програю. Я або виграю, або вчуся». Зробіть це своєю мантрою, і ви будете стійкі в досягненні своєї мети.
2. Не потрібно посипати голову попелом!
Так, якщо ви наїлися на ніч, це не сприятиме вашій атлетичній фігурі. Але і самобичування не поліпшить вашу форму. Не кожному дається навичка поблажливого, милосердного ставлення до себе.
Саме прощення себе за помилку і допущення того, що помилки трапляються, прибирають надмірну напругу і провину.
І якщо ви в змозі себе пробачити і розслабитися, ви зможете перейти до аналізу. Запитати себе, що трапилося, що на це вплинуло? Запевняю, ставити ці питання набагато продуктивніше, ніж посипати голову попелом!
Але ось питання. Що б ви спробували зробити, якби знали, що не зазнаєте невдачі?
І я знову повторю прописну істину. До мети веде не ідеальна стратегія, а критична маса спроб. Річка на своєму шляху зустрічає безліч перешкод. Обходячи пороги, так чи інакше, рано чи пізно вона впадає в море. А знаєте чому? Вона не зупиняється. У неї немає такої опції. Зате у неї є енергія руху і ніякого страху помилок.
Уявіть, що перед тим як текти, річка вирішила б скласти план. Прокреслила б рівну лінію від джерела до моря. І приступила б до покрокового виконання. Але таких ідеально прямих річок не існує. У природі ми бачимо, як виляє річище, опиняючись в результаті там, де йому судилося.
3. Ідіть на позитивний ризик
Роздуми про страх помилок досить часто призводять до наступної плутанини. Мовляв, бути обережним не так уже й погано, адже можна зробити фатальну помилку, і станеться катастрофа.
Так, багато помилкових дій дійсно можуть призвести до біди. Небезпечне водіння, екстремальні види спорту, алкоголь, наркотики, підвищена агресивність і правда часто закінчуються погано. Але це не помилка в тому розумінні, про яке я кажу. Це, скоріше, безвідповідальність і надмірні ризики.
А помилки в даному контексті — це позитивний ризик, це зусилля, яке допомагає змінюватися особистісно. Такими прикладами можуть бути: публічні виступи, нові справи й заняття, відмова від деструктивних стосунків. Це дійсно поле для помилок. Все нове — поле для помилок.
Так, ви можете забути текст від хвилювання, але по секрету вам скажу — це не катастрофа. Щобільше, досить часто цю ситуацію можна перевести в плюс. Отже, ви забули текст. Зупинилися, розгубилися, збентежилися. У цей момент аудиторія бачить ваші живі й людські прояви. Саме це і схиляє на ваш бік людей — живість і людяність, а не маска впевненого оратора. Так що іноді не до кінця зрозуміло, що є помилкою.
4. Страх помилки гірший за реальний провал
Насправді нас зупиняє не помилка, а, скоріше, страх помилки, уявлення про неї. Але наші фантазії завжди чимось відрізняються від реальності. Згадайте: коли ви їдете в незнайоме місто, у вас є якісь уявлення про нього з фотографій і розповідей. Опинившись на місці, ви помічаєте, що воно відрізняється від того, що ви про нього думали. Іноді більше, іноді менше, але відрізняється завжди.
Так і з уявленнями про помилку / провал.
Картинки катастрофічного результату хочуть вберегти нас від неприємного досвіду, тому вони трохи перебільшені, трохи страшніші, ніж реальність.
Згадайте те, що вас лякало, і порівняйте відчуття до і після. Точно буде різниця. Жах від майбутнього візиту до стоматолога заважає нормально дихати. Але реальний досвід в кріслі дантиста часто пов’язаний більше з дискомфортом.
Страх помилки завжди віртуальний і перебільшений.
5. Змініть кут зору
Незалежно від того, призводять наші зусилля до результату чи ні, помилки нагадують, що життя — це великий експеримент і велика гра! І чим пристрасніше ви граєте, тим більший виграш. Гра — це діяльність, в якій процес виходить на перше місце, а результат може бути не важливий зовсім. Досить подивитися на дітей. Коли дитина грає — який тут може бути результат? Їй добре в процесі.
Виходить, якщо ми всього лише змінимо кут зору, нам вдасться побачити, що помилки — не шкідники, а, скоріше, помічники.
Вони роблять нас гнучкими і уважними. Ми можемо ризикувати і неминуче помилятися, освоюючи нові, дивовижні і цікаві частини життя. А можемо бути обережним і створювати передбачуване, але дуже рутинне життя. Тому залишається тільки одне питання. Що обираєте ви?
Працювати над собою краще на улюбленій роботі!
Шукайте її серед наших вакансій в крутих українських та міжнародних компаніях →
ВакансіїЧитайте також
Як усвідомити свої сильні сторони та використовувати їх у роботі?
Як пережити поразку
6 питань, які корисно обговорити з психологом
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Мінцифри запускає цифровий рекрутинг через «Дію»
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Схожі статті, які можуть сподобатись
Що таке піраміда Франкліна та як її використовувати у роботі та житті
Що таке матриця Ейзенхауера та як її використовувати у роботі та житті
Що таке #ЩедрийВівторок і як долучитися до нього самостійно, командою чи компанією