Ілля Бачурін, фахівець у галузі нейроекономіки, в рамках власного онлайн-інтенсиву розповів, як розвивати критичне мислення і навіщо воно взагалі потрібне. Законспектували найголовніше.
Що таке критичне мислення
Критичне мислення — це система суджень, яка дозволяє аналізувати інформацію таким чином, щоб на її підставі ухвалювати раціональні рішення. Глобально — це здатність відрізняти брехню від істини, що надзвичайно важливо в так звану епоху постправди, в яку ми зараз живемо.
Навіщо в сучасному світі критичне мислення
Навички критичного мислення дають змогу не розгубитися у перенасиченому інформацією середовищі й не піддаватися маніпуляціям. А ще критичне мислення важливе у переговорах та допомагає доносити свою точку зору, оперуючи вагомими аргументами.
Важливо усвідомити: світ не такий, яким ми його бачимо. Іноді не варто вірити навіть власним очам — можна не мати жодних проблем із зором, але при цьому по-різному відповідати на питання, які кольори ми бачимо на зображенні. Кожен із нас сприймає світ через певне дзеркало, в якому відображені ми самі.
Наприклад, ми постійно приймаємо ірраціональні рішення і самі цього не усвідомлюємо. Навіть більшість наших спогадів про минуле хибні — нам часто здається, що ми особисто були свідками тих чи інших подій і згадуємо подробиці, яких насправді ніколи не було.
Ще кілька прикладів когнітивних викривлень, що стосуються взаємодії інтелекту та мислення:
- ефект Барнума — коли людина вважає точним описом свого характеру дуже загальний перелік рис, який насправді підходить будь-кому (що активно використовують ворожки та астрологи);
- ефект Пігмаліона — так звані самоздійсненні пророцтва, коли стається саме те, у що ви вірили;
- NIH-синдром (від not invented here — «винайдено не нами») — коли результат чужої праці здається не таким цінним та значущим, як власної.
Щоб не допускати таких помилок, потрібно знати й вивчати когнітивні викривлення, брати участь у дискусіях та розвивати критичне мислення
Основні принципи критичного мислення
Передовсім критичному мисленню притаманні такі властивості, як усвідомленість, аналіз та самовдосконалення. Усього можна виділити 7 головних принципів критичного мислення:
- усвідомленість;
- самостійність;
- рефлексивність (самоаналіз);
- цілеспрямованість;
- обґрунтованість;
- контрольованість;
- самоорганізованість.
Як розвинути критичне мислення
Психолог Даніель Канеман виділяє у людській психіці дві системи. Система 1 — це швидкий спосіб мислення, вона дозволяє швидко приймати рішення. Система 2 — це аналітична робота, яка вимагає часу та зусиль, спирається на логіку і пошук доказів. Вони обидві потрібні, але важливо залучати кожну у відповідний час.
Три інструменти для розвитку критичного мислення
- Лупа — це презумпція хибності. Усе почуте, прочитане чи навіть побачене варто піддавати сумніву.
- Дзеркало знадобиться, щоб пам’ятати, що ми бачимо світ через власне відображення. Вивчайте когнітивні викривлення і не давайте їм заманити вас у пастку.
- Ваги потрібні, щоб ставати на бік опонента. Цей метод добре використовувати у командній роботі, зокрема у компаніях. Щоб потренуватися, сформуйте дві команди з протилежними точками зору на певне питання і влаштуйте дебати, де треба відстояти не власну позицію, а довести правильність думки опонента.
Техніка розділення, або «В інтернеті хтось неправий!»
Знайдіть інформацію, яка викликає у вас негативні емоції. Наприклад, про партію чи особу, яка вам не подобається. Уважно прочитайте новину (бажано — ще й коментарі до неї) і оцініть свої емоції за шкалою від 1 до 10, де 1 — спокій, а 10 — сильне переживання.
А тепер спробуйте поглянути на власні емоції зі сторони і подумати, кому вигідні ваші переживання. Перерахуйте усіх, кому на руку ваші емоції. А чи корисні вони вам?
Уникнути емоцій, звісно, неможливо, але можна правильно їх оцінити й навчитися не діяти під їх впливом.
Де використовувати критичне мислення?
Критичне мислення є важливою навичкою для прийняття рішень в особистому житті та професійній діяльності. Воно допомагає у вирішенні складних проблем та конфліктів, адже дає можливість об’єктивно оцінити ситуацію, проаналізувати аргументи та знайти альтернативні рішення.
Особливо актуальним критичне мислення стає в наукових дослідженнях та технологічних інноваціях. Воно допомагає здійснювати винаходи та відкриття, спираючись на перевірені дані та наукові методи.
Його використання важливе і в бізнесі для стратегічного планування та розвитку нових продуктів. Критичне мислення сприяє аналізу ринку, врахуванню ризиків та ефективності прийнятих рішень.
У політиці та дипломатії критичне мислення забезпечує виваженість рішень, спрямованих на громадські інтереси.
Курси з розвитку критичного мислення
Безкоштовні онлайн-курси з розвитку критичного мислення є на українській платформі Prometheus: зокрема, курси «Наука повсякденного мислення» та «Критичне мислення для освітян».
Десятки різноманітних онлайн-курсів на тему критичного мислення російською та англійською мовами можна пройти на платформі Udemy.
Книги для розвитку критичного мислення
Щоб краще відрізняти правду від брехні, не піддаватися маніпуляціям і ухвалювати свідомі рішення, варто почитати:
- Деніел Канеман «Мислення швидке та повільне»
- Андрій Горяїнов «Основи критичного мислення»
- Деніел Левітін «Путівник по брехні. Критичне мислення в епоху постправди»
- Авінаш К. Діксіт, Баррі Дж. Нейлбафф «Мистецтво стратегії. Путівник до успіху в житті та бізнесі від експертів теорії гри»
Як перевірити свій рівень критичного мислення
Вважаєте, що з критичним мисленням у вас все чудово, і це саме той soft skill, який вам не потрібно додатково розвивати? Це можна перевірити онлайн. Ілля Бачурін радить тест Уотсона-Глейзера, але для його проходження потрібне знання англійської мови: https://www.talentlens.co.uk/product/watson-glaser/
Читайте також
Як вирішувати проблеми, а не просто виконувати завдання? Розвиваємо complex problem solving
Лайфхаки для ефективного спілкування: як комунікувати, що читати та яких помилок уникати
6 вправ, які допоможуть розвинути креативність та гнучкість мислення
Дякуємо!
Тепер редактори знають.