fbpx

Лайфхаки для онлайн-навчання: як обрати курс та не кинути на півдорозі

Христина Яблонська Чт., 09.04.20 #накарантині

Навчання вже давно переходить в онлайн, а зараз цій тенденції сприяє ще й карантин. У вільному доступі — лекції відомих університетів, онлайн-курси від крутих експертів. Як не загубитись у цьому різноманітті, як обрати найбільш корисний курс та, найважливіше, — як завершити розпочате? Тримайте поради.


Переваги різних форматів онлайн-навчання


Вебінари — зазвичай це 1-2-годинні лекції на певну тему, коли спікер та учасники одночасно знаходяться у вебінарній «кімнаті». Брати участь можуть як 50, так і 500 учасників.

Переваги:

  •  Час визначається організаторами, тож для учасника це можливість розпланувати свій день та виділити конкретний відрізок часу для онлайн-навчання.
  •  Можна ставити запитання в чаті та отримувати відповіді одразу.

Онлайн-тренінги — невелика група учасників (12-18) займається в real time з тренером. Зазвичай, це поєднання теорії та практики. Тренінг може бути поділений на декілька сесій тривалістю до чотирьох годин кожна.

Переваги:

  •  Інтерактив: присутні вправи, ігри, запитання/відповіді.
  •  Можливість отримати теоретичні знання та одразу попрактикуватись.
  •  Взаємодія з іншими учасниками.

Відео-курси — записані лекції/уроки, зазвичай на екрані є супровід у вигляді слайдів, інфографіки, зображень.

Переваги:

  •  Самостійний вибір часу та тривалості навчання.
  •  Є можливість ставити відео на паузу.
  •  У деяких випадках можна дивитись у прискореному режимі.

Крім того, існують міксовані формати навчання:

Flipped формат — самостійне вивчення теоретичного матеріалу плюс практика з тренером (в онлайн-форматі теоретичний матеріал може бути у вигляді відеоуроків, а практика – це онлайн-тренінг чи робота з ментором).

Воркшопи онлайн — пропрацювання конкретної проблеми, кейсу та генерація ідей. Формат передбачає дискусії, мозкові штурми, обговорення ідей та пропозицій, самі учасники виступають експертами у темі. Для ефективної роботи визначається фасилітатор, який допомагає організувати груповий процес та слідкує за часом.


9 лайфхаків для онлайн-навчання


Коли багато ресурсів почали відкривати вільний доступ до лекцій, воркшопів, майстер-класів, здавалося, що всі одразу кинуться здобувати нові знання та навички. Проте будь-яке навчання потребує і часу, і усвідомлення, і підтримки. З власного досвіду проходження різних курсів, ділюся порадами, як ефективно вчитися онлайн.

1. Вибір. Навчання заради навчання — не найкраща стратегія. Важливо обрати курс, який для вас насправді актуальний. Коли отримані знання ви зможете одразу використовувати на практиці, застосовувати у своїй роботі, хобі чи повсякденному житті, — ефективність зростає.

2. Мотивація. Для чого ви зараз навчаєтесь? Краще, коли це не просто — «бо маю час, бо всі навчаються, бо безкоштовно» тощо, хоча це також важливі фактори. Якщо ж додати персональну мотивацію і поставити ціль, то більша ймовірність завершити розпочате. Гарні цілі: отримання сертифікату, приєднання до професійної спільноти, можливість вирости кар’єрно, підготуватися до професійного оцінювання тощо.

3. Дисципліна. Заплануйте навчання. Виділіть окремий час, поставте нагадування в календарі. Здавалось, коли є багато вільного часу, можна в будь-який момент включити відео. Так, це одна з переваг. Але саме це і є спокусою: «подивлюсь пізніше», «буду дивитись 4 години поспіль», «потім наздожену». Практика показує, що можна і не наздогнати, тож краще самоорганізуватися від самого початку.

4. Правило «one screen at a time». Воно стосується навіть банального перегляду серіалів, а під час навчання стає просто незамінним. Фокусуйтесь на єдиному джерелі інформації, тож на час вебінару/тренінгу раджу вимкнути сповіщення на телефоні і закрити додаткові програми на ноутбуці. Будьте тут і зараз.

5. Тривалість. Є різні рекомендації тривалості навчання: від 30 хвилин і до 4 годин на день. Для себе я визначила оптимальний час: 1,5-2 години максимум. Звичайно, все залежить від складності матеріалу і формату, в якому він доступний для вивчення. Та все ж оптимальний час для засвоєння нових знань — в середньому 2 академічні години на добу.

6. Нотатки. Дуже корисна річ — записувати важливі нюанси, створювати інтелект-карти чи скетчі. Потім можна легко відновити пройдений матеріал. Так інформація краще запам’ятовується, і нею можна легко ділитись з іншими.

7. Винагорода. Відсоток проходження тих курсів, де видається сертифікат, а також де є завдання/тести, значно вищий. Тому, якщо обраний вами навчальний курс цього не передбачає, придумайте собі власну винагороду — цікаву книгу, наприклад.

8. Обговорення у групах. Ви можете самостійно організовувати міні-групи для навчання, своєрідну The Buddy System. Шукайте зацікавлених серед колег та збирайтесь разом для обговорення пройденого матеріалу/прочитаних книг, дискутуйте, аналізуйте. Такі додаткові неформальні (онлайн) зустрічі дають гарний результат: і матеріал закріплюється значно краще, і мотивація до навчання посилюється. With friends you achieve more!

9. І бонусна рекомендація — оголосити про свій намір публічно (соцмережі, робочі чати тощо). У такому випадку з’являється соціальна відповідальність перед спільнотою, і у вас буде менше шансів дати задню.

Читайте також

«Не чекайте на ідеальну роботу»: інтерв’ю з гуру продуктивності Девідом Алленом

Безкоштовні онлайн-курси для кар’єри, які можна пройти просто зараз

Як навчатися сьогодні, щоб мати роботу завтра?

Курси пройшли і хочете працювати?

У нас є безліч вакансій у креативних індустріях, освіті, IT-компаніях, громадському секторі тощо

Вакансії

Долучайтеся!

Створюємо спільноту фанів Понеділків.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: