Навчання вже давно переходить в онлайн, а зараз цій тенденції сприяє ще й карантин. У вільному доступі — лекції відомих університетів, онлайн-курси від крутих експертів. Як не загубитись у цьому різноманітті, як обрати найбільш корисний курс та, найважливіше, — як завершити розпочате? Тримайте поради.
Переваги різних форматів онлайн-навчання
Вебінари — зазвичай це 1-2-годинні лекції на певну тему, коли спікер та учасники одночасно знаходяться у вебінарній «кімнаті». Брати участь можуть як 50, так і 500 учасників.
Переваги:
- Час визначається організаторами, тож для учасника це можливість розпланувати свій день та виділити конкретний відрізок часу для онлайн-навчання.
- Можна ставити запитання в чаті та отримувати відповіді одразу.
Онлайн-тренінги — невелика група учасників (12-18) займається в real time з тренером. Зазвичай, це поєднання теорії та практики. Тренінг може бути поділений на декілька сесій тривалістю до чотирьох годин кожна.
Переваги:
- Інтерактив: присутні вправи, ігри, запитання/відповіді.
- Можливість отримати теоретичні знання та одразу попрактикуватись.
- Взаємодія з іншими учасниками.
Відео-курси — записані лекції/уроки, зазвичай на екрані є супровід у вигляді слайдів, інфографіки, зображень.
Переваги:
- Самостійний вибір часу та тривалості навчання.
- Є можливість ставити відео на паузу.
- У деяких випадках можна дивитись у прискореному режимі.
Крім того, існують міксовані формати навчання:
Flipped формат — самостійне вивчення теоретичного матеріалу плюс практика з тренером (в онлайн-форматі теоретичний матеріал може бути у вигляді відеоуроків, а практика – це онлайн-тренінг чи робота з ментором).
Воркшопи онлайн — пропрацювання конкретної проблеми, кейсу та генерація ідей. Формат передбачає дискусії, мозкові штурми, обговорення ідей та пропозицій, самі учасники виступають експертами у темі. Для ефективної роботи визначається фасилітатор, який допомагає організувати груповий процес та слідкує за часом.
9 лайфхаків для онлайн-навчання
Коли багато ресурсів почали відкривати вільний доступ до лекцій, воркшопів, майстер-класів, здавалося, що всі одразу кинуться здобувати нові знання та навички. Проте будь-яке навчання потребує і часу, і усвідомлення, і підтримки. З власного досвіду проходження різних курсів, ділюся порадами, як ефективно вчитися онлайн.
1. Вибір. Навчання заради навчання — не найкраща стратегія. Важливо обрати курс, який для вас насправді актуальний. Коли отримані знання ви зможете одразу використовувати на практиці, застосовувати у своїй роботі, хобі чи повсякденному житті, — ефективність зростає.
2. Мотивація. Для чого ви зараз навчаєтесь? Краще, коли це не просто — «бо маю час, бо всі навчаються, бо безкоштовно» тощо, хоча це також важливі фактори. Якщо ж додати персональну мотивацію і поставити ціль, то більша ймовірність завершити розпочате. Гарні цілі: отримання сертифікату, приєднання до професійної спільноти, можливість вирости кар’єрно, підготуватися до професійного оцінювання тощо.
3. Дисципліна. Заплануйте навчання. Виділіть окремий час, поставте нагадування в календарі. Здавалось, коли є багато вільного часу, можна в будь-який момент включити відео. Так, це одна з переваг. Але саме це і є спокусою: «подивлюсь пізніше», «буду дивитись 4 години поспіль», «потім наздожену». Практика показує, що можна і не наздогнати, тож краще самоорганізуватися від самого початку.
4. Правило «one screen at a time». Воно стосується навіть банального перегляду серіалів, а під час навчання стає просто незамінним. Фокусуйтесь на єдиному джерелі інформації, тож на час вебінару/тренінгу раджу вимкнути сповіщення на телефоні і закрити додаткові програми на ноутбуці. Будьте тут і зараз.
5. Тривалість. Є різні рекомендації тривалості навчання: від 30 хвилин і до 4 годин на день. Для себе я визначила оптимальний час: 1,5-2 години максимум. Звичайно, все залежить від складності матеріалу і формату, в якому він доступний для вивчення. Та все ж оптимальний час для засвоєння нових знань — в середньому 2 академічні години на добу.
6. Нотатки. Дуже корисна річ — записувати важливі нюанси, створювати інтелект-карти чи скетчі. Потім можна легко відновити пройдений матеріал. Так інформація краще запам’ятовується, і нею можна легко ділитись з іншими.
7. Винагорода. Відсоток проходження тих курсів, де видається сертифікат, а також де є завдання/тести, значно вищий. Тому, якщо обраний вами навчальний курс цього не передбачає, придумайте собі власну винагороду — цікаву книгу, наприклад.
8. Обговорення у групах. Ви можете самостійно організовувати міні-групи для навчання, своєрідну The Buddy System. Шукайте зацікавлених серед колег та збирайтесь разом для обговорення пройденого матеріалу/прочитаних книг, дискутуйте, аналізуйте. Такі додаткові неформальні (онлайн) зустрічі дають гарний результат: і матеріал закріплюється значно краще, і мотивація до навчання посилюється. With friends you achieve more!
9. І бонусна рекомендація — оголосити про свій намір публічно (соцмережі, робочі чати тощо). У такому випадку з’являється соціальна відповідальність перед спільнотою, і у вас буде менше шансів дати задню.
Читайте також
«Не чекайте на ідеальну роботу»: інтерв’ю з гуру продуктивності Девідом Алленом
Безкоштовні онлайн-курси для кар’єри, які можна пройти просто зараз
Як навчатися сьогодні, щоб мати роботу завтра?
Курси пройшли і хочете працювати?
У нас є безліч вакансій у креативних індустріях, освіті, IT-компаніях, громадському секторі тощо
Вакансії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.