Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як увійти в стан потоку? 4 прості кроки

02.11.18 Розвиток 6 хв читання

У потоці людина занурюється в роботу з головою і стає при цьому максимально ефективною. Як навчитися входити в стан потоку на замовлення? Про це у статті розповідає Оксана Пацеля, бізнес-тренерка, коучиня, засновниця центру розвитку особистості Self made Person.

Чи доводилося вам переживати стан яскравого натхнення і захопленості тим, що ви робите? Впевнена, що так. Хоча б раз у житті це переживав кожен.

Це стан, коли ви повністю занурені в процес створення і зовсім забуваєте про побутові проблеми, втому. Не думаєте про те, що відбувається навколо, абсолютно захоплені своєю справою і отримуєте від цього кайф. У такі моменти якраз і з’являються несподівані ідеї і нові результати.

Такий стан відомий психолог Міхай Чіксентмігаї назвав потоком. Саме він допомагає нам застосовувати свої таланти найкраще. І дарує відчуття повного задоволення своєю роботою.


Чому стан потоку такий важливий?

  1. Щодня ми приділяємо роботі мінімум 60-80% свого часу і уваги. І за межами офісу продовжуємо в розумі прокручувати робочі питання. Те, які почуття виникають у нас в процесі роботи, безпосередньо впливає на якість нашого життя. Саме тому важливо, щоб у вашій діяльності був присутній стан потоку.
  2. Перебування в стані потоку сприяє розвитку особистості. Тому що він завжди з’являється на точці перетину складності завдання і рівня наших компетенцій. Підвищуючи собі планку, ми розвиваємо нові навички. Саме в цей момент легко увійти в потік.
  3. У стані потоку наша діяльність стає самоцінною, наповнює життя змістом і приносить велику радість.
  4. Уміння входити в стан потоку збільшує продуктивність і прискорює навчання у 2-3 рази! Тільки задумайтеся — ми стаємо в кілька разів продуктивнішими в діяльності, яка нас повністю захоплює.
  5. Потокові стани характеризуються відчуттям величезної внутрішньої ясності того, що і для чого ви робите. Це допомагає вам зрозуміти свої цілі, цінності і внутрішню мотивацію.
Стан потоку: що це та як навчитися в нього входити


Як упізнати цей стан?


Як і кожен стан, потік має свої характеристики. Коли люди описують свої переживання, вони найчастіше називають деякі з наступних складових.

  • Повна концентрація і зосередженість.
  • Ясні цілі. Ви чітко розумієте, що хочете отримати в результаті.
  • Завдання з викликом. Виклик обов’язково повинен бути трохи вище середнього рівня складності.
  • Баланс між складністю виконуваного завдання і наявними навичками для його виконання.
  • Швидкий зворотний зв’язок. Ви відразу бачите результат своєї роботи і можете внести коригування. Зворотний зв’язок може бути як зовнішнім (наприклад від інших людей), так і вашим внутрішнім.
  • Відчуття часу втрачається, години пролітають на одному диханні.
  • Звільнення свідомості від турбот і тривог повсякденного життя.
  • Відчуття повного контролю над тим, що відбувається.


Що потрібно, щоб увійти в потік?


Дослідження показали, що можна навчитися самостійно створювати стан потоку в будь-якому виді діяльності.


1. Вчіться концентрації

Для стану потоку важливо навчитися ставити цілі і концентруватися на них. Перешкодити цьому може занепокоєння і надлишок завдань.

Щоб зняти напругу, зайву метушню і занепокоєння:

  • очистіть голову від зайвої інформації — запишіть на аркуші паперу всі уривки думок, які не дають вам спокою;
  • знайдіть те, що вас розслабляє — теплий душ, чай з медом, прогулянка;
  • розділіть завдання на послідовність дрібних і конкретних кроків — це дозволить заспокоїтися і зосередитися на одному завданні.

Щоб сконцентруватися, шукайте свої власні техніки. Це можуть бути:

  • дихальні вправи;
  • конкретний аромат;
  • мелодія;
  • певні спогади, місця, образи.

Головне — сформувати взаємозв’язок між застосуванням конкретного прийому і станом концентрації. Прийоми повинні стати звичкою. Зробіть їх своїми ритуалами. Поступово мозок сформує стійкі нейронні зв’язки і звикне реагувати на ці стимули певним чином.

Сконцентруватися та потрапити у стан потоку допоможе наш таймер-плеєр Moody

Moody


2. Робіть те, що вам дійсно подобається

У тих видах діяльності, які захоплюють і приносять радість, потік виникає природно. Наповнюйте свою діяльність завданнями, які вам цікаві. Вам приносить задоволення ваша робота? Це явна ознака того, що ви в потоці. Шукайте радість і сенс у своїх звичних завданнях, а якщо це неможливо, — є привід задуматися.


3. Піднімайте свою планку

Ви вже знаєте, що потік — це баланс між викликом і навичками. Подивіться на свою діяльність. Де ви відчуваєте нудьгу або розслабленість? Щоб створити стан потоку, необхідно збільшити складність завдань. Тільки в таких умовах ви зможете відчути необхідність щось робити по-іншому: вивчити нову інформацію, розробити новий підхід, придумати нові ідеї, створити унікальну програму…

Виявляється, найрадісніші моменти в нашому житті пов’язані зі станом, коли ми прагнемо досягти чогось важкого і цінного.


4. Розвивайте свої компетенції

Отримуйте нові знання, щоб справлятися з новими викликами. Тоді у вас вийде постійно практикувати пункти 2 і 3.

Щоб краще зрозуміти феномен стану потоку, рекомендую читати книгу Міхая Чіксентмігаї «Потік. Психологія оптимального переживання» та інші твори автора.

Шукаєте роботу?

Маємо безліч вакансій в креативних індустріях, освіті, IT-компаніях та громадському секторі.

Вакансії

Читайте також

Як підтримувати себе у ресурсному стані та чому це важливо?

«Я всьо»: що робити з вигоранням, якщо просто відпочити — недостатньо

Як бути щасливим на роботі? 10 простих порад

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!