Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Які навички варто розвивати, щоб бути успішними у майбутньому

14.05.20 Кар'єра 6 хв читання

Зазвичай тема навичок майбутнього викликає багато дискусій. Чи можемо ми бути впевнені, що сьогоднішні поради будуть актуальними і завтра? Звісно, не на 100 відсотків. Але що точно можна стверджувати — потрібно бути готовими до змін та виробити в себе звичку до постійного навчання. Далі про актуальні навички майбутнього розповідає тренерка з розвитку soft skills ЕРАМ Україна Христина Яблонська.

Одним зі світових орієнтирів щодо трендів, зокрема освітніх та професійних, є Всесвітній економічний форум у Давосі. Мабуть, багатьом знайомий рейтинг 10 навичок, який був опублікований у 2016 році. Ця відома картинка мігрувала з однієї презентації в іншу.

навички

У січні 2020 року черговий форум у Давосі запустив програму «Революція перенавчання» (Reskilling Revolution). Основний тренд — технології Четвертої промислової революції змінюють ринок праці. Тому є прогнози, що до 2022 року рейтинг навичок оновиться на 42%.

Як на мене, то основні висновки, які можна зробити: варто бути готовим до змін, універсальних рекомендацій не існує та все ж варто опиратися на світові орієнтири.

Проаналізувавши глобальні тенденції, пропоную свій погляд на тему актуальних навичок майбутнього. Розділю їх на три категорії: професійні навички (hard skills), соціальні навички (soft skills) та навичка постійного навчання (lifelong learning).


Професійні навички, або hard skills


Це навички, які необхідні для того, щоби бути затребуваними на ринку праці. Оскільки глобальна економіка зазнає змін, то і професійні навички потребують удосконалення чи перекваліфікації. Уже недостатньо просто здобути професію раз і на все життя. Варто отримувати додаткові скіли. Це збільшить конкурентність на ринку праці, а також дасть можливість бути гнучкими у виборі професії, роду діяльності чи функціональної ролі.

У новому звіті Всесвітнього економічного форуму зазначено, що значне зростання робочих місць прогнозується в семи професійних сферах:

  • догляд (Сare economy);
  • інженерія і хмарні обчислення (Engineering, Cloud Computing);
  • маркетинг, продаж та створення контенту (Marketing, Sales and Content production);
  • дані і штучний інтелект (Data та AI);
  • зелена економіка (Green Economy);
  • люди та культура (People and Culture);
  • розвиток продуктів (Product Development).

Виокремлено й навички, які будуть необхідні для зростання в цих сферах. Зокрема, це цифрова грамотність, робота з даними, веброзробка, цифровий маркетинг та інші


Соціальні навички, або soft skills


Але в сучасному світі не достатньо фокусуватися на розвитку професійних навичок. Хоча це, безсумнівно, дуже важливо. Варто пам’ятати і про соціальні навички. Be digital but also be very human.

Зараз ми бачимо все більшу потребу в спеціалізованих навичках взаємодії один з одним. Це, зокрема, вміння ефективно комунікувати, презентувати, вести переговори, працювати в команді, надавати зворотній зв’язок тощо.

Розвиток soft skills посилює професійні навички. Наприклад, можна бути професіоналом у роботі з базами даних, але не вміти презентувати свої рішення колегам чи клієнтам.

Насправді, це не нова тема, ми усвідомлюємо важливість соціальних навичок у сучасному світі. Існує навіть думка, що soft skills витісняють hard skills. Це зумовлено й системою навчання, і системою вимірювання ефективності. Звичайно, м’які навички важче виміряти, але точно можна помітити різницю, коли ми працюємо з людиною, яка вміло поєднує hard skills і soft skills, та тою, яка акцентує увагу лише на одній сфері.

Які м’які навички варто розвивати зараз?

У світі інформації важливо вміти фільтрувати та аналізувати те, що ми чуємо, бачимо, читаємо. Навички критичного мислення допомагають визначати важливе, робити висновки, сумніватися та ставити запитання, не піддаватися маніпуляціям.

  • Креативність

Інноваційні ідеї, нестандартні рішення, творчий підхід — усе це елементи креативності. І є міф, що це більше стосується творчих професій. Насправді, пошук нових ідей актуальний у багатьох сферах.

  • Управління командою

Передбачає створення атмосфери довіри, співпраці, залученості, коли кожен розуміє зони відповідальності та працює на результат. І зараз, коли команди часто працюють віддалено, ця навичка потребує постійного удосконалення та швидкого реагування.

  • Емоційний інтелект

Розуміння власних емоцій, емоцій інших та управління ними. Емоційно компетентні люди легше комунікують з іншими, швидше домовляються, ефективніше вирішують конфлікти.

  • Взаємодія з людьми

Комунікація, вміння слухати й чути, надавати зворотній зв’язок, домовлятися, розподіляти відповідальність — усе це про якісну взаємодію з людьми.


Навичка постійного навчання, або lifelong learning


В окрему групу я виділила навичку постійного навчання. Без неї неможливий розвиток попередніх скілів. Недостатньо пройти тренінг, прослухати курс лекцій, подивитися відеоуроки чи прочитати книгу. Здобуття та відшліфовування навичок відбувається щоденно.

Здатність вчитися — це навичка й теперішнього, і майбутнього. З огляду на те, як швидко відбуваються зміни, як динамічно розвиваються ринки, створюються нові умови, щоби бути в тренді — потрібно навчатися.

Як розвивати навичку постійного навчання: 7 правил


1. Цікавтесь новим, будьте допитливими та відкритими

Тут допоможуть навички критичного мислення та креативності. Як це виглядає на практиці?

  • дозвольте собі сумніватись: й у власних знаннях, і в знаннях інших. У нагоді стане питання: а що, якщо? Наприклад, а що, якщо я не все знаю?
  • спробуйте те, чого не пробували раніше. Думки типу: «мені цього вже не потрібно», «це мені нічого не дасть», «це неможливо», «100 разів пробували — не працює», — блокують нашу креативність.
  • прослідкуйте та пропрацюйте власні нересурсні упередження. Наприклад, упередження «мені це ніколи не вдасться» можна перетворити на ресурсне: «якщо це вдалось іншим, то це реально й можливо, а отже, кожен, хто докладе зусиль, зможе!»

2. Слідкуйте за інформаційною гігієною

Інформаційних джерел навколо безліч: соцмережі, новини, відео, книги, курси, розмови, дискусії. Важливо навчитися фільтрувати повідомлення, які необхідні саме вам, щоби не потонути в інформаційному смітті. Спробуйте критично підійти до оцінки контенту, аналізуючи його на:

  • наявність фактів та аналітики;
  • відсутність категоричних тверджень;
  • наявність різних точок зору;
  • простір для роздумів.

3. Спілкуйтеся

Обговорюйте, дискутуйте та діліться з іншими власними спостереженнями та думками. Так ви краще осмислите вивчене, структуруєте інформацію та, бонусом, покращите навички взаємодії з іншими.

4. Розставляйте пріоритети

Усе й одразу вчити неможливо, а тому:

  • складіть план навчання, краще на рік, щоби розуміти основні орієнтири;
  • виділіть ресурси (бюджет, час);
  • практикуйте отримані знання.

5. Оптимізуйте процес навчання

У цьому можуть допомогти:

  • план навчання на місяць/тиждень;
  • нотатки, записи;
  • виконання практичних завдань;
  • рефлексія щодо вивченого.

6. Відстежуйте прогрес

За постійного навчання досить легко втратити мотивацію. Пам’ятайте, що результат не завжди відразу помітний. Тому важливо відстежувати:

  • що я вмію та знаю?
  • для чого я навчаюсь?
  • де я використовую отримані знання та навички?
  • як я можу підвищити свій рівень?

7. Винагороджуйте себе

Інколи в шаленому ритмі життя важливо зупинитись і подякувати собі. Фіксуйте власні досягнення та діліться успіхами, щоби підтримувати власну мотивацію та бажання навчатись.

У час глобальних змін є шалені можливості для власного росту та розвитку. І зараз хороша нагода випрацьовувати навичку постійного навчання. Бо саме lifelong learning забезпечує адаптивність до змін, готовність до викликів та трансформацій. Поінформований означає озброєний.

Читайте також

«Проблема сучасних працівників — нестача професійних навичок». Колонка колишньої топменеджерки Linkedin

6 міфів про покликання, які заважають вам знайти себе

Лайфхаки для ефективного спілкування: як комунікувати, що читати та яких помилок уникати

Шукаєте роботу?

Маємо безліч вакансій в креативних індустріях, освіті, IT-компаніях та громадському секторі.

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: