Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Краще за конспект: як структурувати мислення за допомогою «мапи думок»

30.07.21 Розвиток 7 хв читання

Пригадайте себе у студентські роки: скільки зошитів ви списали, конспектуючи кожне друге слово викладача та переписуючи параграфи з підручників? А чи багато ви пам’ятаєте з записаного? Саме тотальна неефективність таких конспектів спонукали відомого британського психолога та консультанта з питань освіти Тоні Б’юзена шукати кращий спосіб впорядкування й запам’ятовування інформації. Так він винайшов мапи думок.

Суть свого методу Б’юзен виклав у книзі «Мапа думок», яку нещодавно видало українською Видавництво Старого Лева. Ми вже встигли прочитати новинку і готові розповісти, що ж це за мапи і для чого вони потрібні.

Тоні Б’юзен
Мапа думок
— Докладний посібник із вивчення і застосування найпотужнішого інструмента мислення у світі


Що таке мапа думок?


Мапа думок — це кольорова візуальна діаграма, яку використовують для засвоєння інформації. Своїм виглядом вона нагадує мережу синапсів та нейронних зв’язків мозку і, на думку Б’юзена, саме через це людині так легко сприймати й запам’ятовувати нанесені на неї дані. 

У центр діаграми поміщають слово чи зображення, яке визначає тему мапи, і від нього пускають різноколірні гілки зі словами та піктограмами, що стосуються центрального поняття. Основні гілки можуть мати по кілька тонших пагонів, а ті своєю чергою іще кілька і так до нескінченності (або поки не дійдете до краю аркуша). У результаті отримуємо розгалужене дерево, яке допомагає детально проаналізувати задану тему.

Ілюстрація з книги «Мапа думок» (Видавництво Старого Лева)
Ілюстрація з книги «Мапа думок» (Видавництво Старого Лева)

На відміну від звичайних нотаток мапи думок базуються не лише на словах, а й на зображеннях та кольорах, що допомагає одночасно залучати як «логічну» ліву, так і «творчу» праву півкулю. Таким чином до логічного мислення підключається уява, яка допомагає творити асоціації. Вони сприяють кращому осмисленню та запам’ятовуванню інформації.

Мапи думок пропонують найпростіший спосіб постачання інформації в мозок, а також видобування її з мозку, і невід’ємно пов’язані з нашою людською природою. 

Тоні Б’юзен


Основні складові мапи думок


Радіантне мислення

Людські думки схожі на сім’янки з білими чубками у суцвітті кульбаби: з однієї великої думки народжується безліч маленьких, а поруч постійно перебуває ще купа таких самих великих та дрібних думок. Вони постійно переплітаються, породжуючи все нові й нові думки. Саме ця властивість мислення є основою для створення мапи, адже кожен пагін позначає окрему думку, яка виникла шляхом асоціації з попередніми словами.


Нелінійний органічний потік

Лінійне конспектування заганяє мозок в певні рамки й обмежує творче самовираження. Залучаючи праву півкулю мозку, ми дозволяємо думкам рухатися не послідовно, а хаотично, в потоці. Внаслідок цього підвищується здатність вишукувати та зберігати у пам’яті інформацію.


Колір

Кольори стимулюють пам’ять і творчі здібності, вони привертають увагу, ними можна групувати та навпаки розмежовувати поняття, їх можна використовувати як шифри чи коди. Також підбір кольорів робить процес створення карти веселішим, що теж дуже важливо.


Зображення 

Недарма людина спочатку вчиться малювати, а вже потім писати, адже мова малюнків — це універсальна мова, зрозуміла усім людям. Мозок аналізує зображення в тисячі разів швидше, ніж будь-яке слово, тому воно миттєво викликає в уяві безліч образів і породжує нові думки.


Слова

В ідеалі на кожній гілці мапи думок повинно бути лише одне слово. Тоді воно викликатиме стійкішу та чіткішу асоціацію. Слова також варто робити якомога яскравішими: кольоровими, об’ємними та писати їх великими літерами.


Алгоритм створення мапи думок


1. Зберіть ресурси

Перш ніж починати малювати мапу, переконайтеся, що у вас є все необхідне для її створення. З матеріального вам знадобиться великий білий аркуш паперу (без лінійок, клітинок, крапочок тощо) та кольорові олівці, ручки або фломастери. З нематеріального — вся інформація, що стосується вашої теми.


2. Оберіть центральне зображення

Це найважливіший елемент мапи, тому він має бути якомога цікавішим і промовистішим. Зробіть його різноколірним та багатовимірним. Якщо ж замість зображення в центрі мапи ви плануєте помістити слово, перетворіть його на образ за допомогою об’ємності та кольорів. 


3. Визначте цілі та базові ідеї

Ретельно обміркуйте свої цілі, продумайте конкретні питання, на які ви хочете отримати відповіді, та проаналізуйте, на які підкатегорії можна розділити тему. Базові ідеї — це ті слова, які ви помістите на основні гілки. Вони можуть стосуватися функцій, властивостей, процесів, класифікацій, подій і особистостей, пов’язаних з вашою темою.


4. Намалюйте розгалуження 

Визначившись із базовими ідеями, починайте промальовувати основні гілки, які будуть їм відповідати. Робіть їх товстими, аби наголосити мозкові на їхній важливості. Малюйте кожну іншу гілку трошки відмінною від попередньої, вигинаючи в різні сторони та додаючи різні дрібні елементи. Так кожна з них матиме унікальну форму, і вам буде легше їх згадувати.


5. Додайте зображення

Проілюструйте кожну базову ідею якимось зображенням. Не хвилюйтеся про те, наскільки красивими вийдуть картинки, сфокусуйтеся на тому, щоб вони чітко передавали суть ідеї та викликали в мозку яскраві образи й асоціації. 


6. Станьте кодувальником

Ми вже з’ясували раніше, що використання того чи іншого кольору може бути певним кодом для запам’ятовування. Окрім кольорів, можна додавати різні символи та знаки, в які ви закладете конкретний код. Це можуть бути чинні математичні чи пунктуаційні знаки або ж вигадані вами графічні елементи.


7. Позначте зв’язки

Окрім того, що усі базові ідеї пов’язані з головною темою і виходять із центрального зображення, вони можуть бути пов’язані й одна з одною. Позначте ці зв’язки за допомогою ліній, стрілок, ланцюжків, петель тощо. 


8. Подбайте про простір

Простір між елементами мапи думок так само важливий, як і самі елементи. Достатня кількість вільного місця навколо кожного елемента надасть мапі думок чіткості, структурованості та краси.

Завдяки поєднанню слів та образів, а також відтворенню процесів у мозку, яким притаманне поєднання логічного та творчого мислення, мапа думок — ідеальний інструмент нашого глобалізованого ХХІ століття. 

Тоні Б’юзен


Сфери застосування мап думок


Якщо вам здається, що мапи думок можна використовувати лише для роботи чи навчання, то ви глибоко помиляєтеся, так само як помилявся сам Тоні Б’юзен, коли довгий час використовував мапи здебільшого як мнемонічне знаряддя. На щастя, згодом він зрозумів, що мапи думок можна використовувати для досягнення цілей у всіх сферах життя.

Ілюстрація з книги «Мапа думок» (Видавництво Старого Лева)
Ілюстрація з книги «Мапа думок» (Видавництво Старого Лева)


Дім

В цю категорію входить усе, що пов’язане з вашою родиною, друзями, побутом і дозвіллям. За допомогою мап думок можна планувати свій тиждень, сімейні вихідні, родинні святкування чи зустрічі з друзями. Також їх можна використовувати для розподілу хатніх обов’язків і навіть для розв’язання проблем у стосунках. 


Робота

Керування часом, аналіз тем, складання звітів, управління проєктами, оцінка успішності співробітників — мапи думок допоможуть ефективніше впоратися з усіма цими задачами. 


Освіта

Це та сфера, з якої й почалося застосування цього інструменту. Під час навчання мапи думок згодяться для огляду інформації, конспектування, створення навчальних планів, підготовки до екзаменів тощо.


Творчість

Саме створення мап можна вважати творчим процесом, а готові мапи — творами мистецтва. Чемпіон світу зі складання мап думок, успішний підприємець і автор книжки «Як тренувати власну пам’ять» Філ Чемберс, наприклад, любить дарувати свої мапи рідним та друзям у вигляді листівок до Дня народження чи Різдва.

Здоров’я

Піклування про здоров’я потребує комплексного підходу: дотримання режиму сну та харчування, достатньої фізичної активності, підтримання емоційної стабільності. Мапи думок можуть стати в пригоді при плануванні спортивних занять, складанні раціону, аналізі психічного стану тощо.

Пам’ять

Складання мап думок для будь-якої сфери автоматично тренує вашу пам’ять. А таке тренування, як відомо, допомагає людині якомога довше зберігати ментальне здоров’я і мислити ясно.

У книзі «Мапа думок» Тоні Б’юзен наводить таблицю з 99 варіантами застосування мап думок. Але насправді їх може бути безліч, все залежить від вашої фантазії.

Зацікавила книга?

Тоді варто прочитати її повністю. Згодні? 

Читати

Читайте також

Нетворчий безлад: 15 порад, як навести лад на робочому місці

7 книг, які допоможуть навчитись нового

10 порад, як розвинути інтуїцію та почути свій внутрішній голос

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: