Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Розуму палата: як та навіщо розвивати аналітичне мислення

26.03.21 Розвиток 8 хв читання

Люди з аналітичним складом розуму можуть швидко проаналізувати ситуацію і знайти оптимальне рішення. Попри те, що з таким мисленням народжуються не всі, розвинути свої аналітичні здібності під силу кожному. Як це зробити — читайте у статті.


Що таке аналітичне мислення


Всесвітній економічний форум поставив аналітичне мислення на перше місце серед 10 навичок, які будуть затребувані серед роботодавців через 5 років. Тому розвивати в себе здатність мислити аналітично — не просто забаганка, а вимога часу.

Аналітичне мислення — це здатність людини проаналізувати конкретну ситуацію, зіставити факти й зробити висновки на основі отриманих даних. При аналітичному способі мислення людина розкладає інформацію на складові, структурує дані та з’ясовує їх співвідношення між собою. Такий підхід дає можливість приймати краще рішення серед усіх можливих.

У давньогрецькій мові поняття «аналітика» означало мистецтво аналізу. Люди з аналітичним складом розуму вміють працювати з базами даних, аналізувати інформацію, докопуватися до першопричини, вивчати питання з різних боків і робити висновки. Ось чому часто тих, хто відмінно розбирається в математиці, називають людьми з аналітичним мисленням. Їм легко даються математичні підрахунки, обчислення можливих варіантів, робота з великою кількістю даних.

Англійські вчені Харрісон і Бремсон кажуть, що таким людям властива логічна, детальна й обережна манера розв’язання проблем. Щоб прийняти рішення, вони подумки складають детальний план. Їм завжди необхідно зібрати якомога більше інформації.

Як правило, розв’язання задачі аналітичним шляхом розбивається на кілька кроків:

  • отримати інформацію і побачити завдання цілком;
  • розкласти її на кілька складових;
  • виконати аналіз кожного елемента: виділити позитивні й негативні моменти;
  • розставити пріоритети;
  • вибрати найбільш слушний варіант або спосіб розв’язання задачі.

Аналітика тісно пов’язана з логікою: аналітика передбачає аналіз і порівняння даних, а логіка допомагає встановити причинно-наслідкові зв’язки.


Користь аналітичного мислення


Впоратися з математичним, технологічним або фінансовим завданням допоможе добре розвинене аналітичне мислення. До того ж чим частіше ви будете вирішувати складні завдання, тим більше будуть розвиватися логіка й аналітичне мислення.

Аналітичне мислення дає змогу:

  1. Прогнозувати ситуацію. Люди, які мислять аналітично, відмінно вміють передбачати проблеми до того, як вони постануть. Такі «мислителі» вміють прораховувати кроки наперед і передбачати всі можливі варіанти розвитку подій.
  2. Розставляти пріоритети. Рим не за один день побудували. Люди з аналітичним складом розуму знають, як розбити великі цілі на досяжні кроки. Це також допоможе ефективно витрачати свою енергію і правильно розподіляти сили.
  3. Рости як особистість. Люди з таким складом розуму розглядають кожну невдачу як можливість зростання. Досвід минулих провалів за правильного аналізу помилок перетворюється на перевагу. Як правило, це допомагає наступного разу знайти найбільш ефективне розв’язання проблеми й не допускати попередніх помилок.

Аналітичні навички також важливі для досягнення життєвих цілей. Завдяки такому підходу можна впевнено справлятися навіть зі складними завданнями. Адже в такому випадку рішення буде ухвалюватися на основі логіки, а не емоцій.


Приклади аналітичного мислення


Коли Джефф Безос задумав заснувати компанію Amazon, він застосував свої аналітичні здібності на всі сто відсотків. В одній зі статей Джефф прочитав, що число користувачів Інтернету в кінці 90-х років зростало більш ніж на 2000% щороку. Він заздалегідь прорахував, якою є потенційна аудиторія покупців у глобальній мережі, й задумав продавати товари онлайн.

Його завданням було вибрати той товар, який найімовірніше люди захочуть і зможуть купити в інтернеті. До того ж асортимент мав бути широким, щоб не обмежуватися двома-трьома позиціями. Джефф склав список із 20 пунктів: на першому місці опинилися книги, на другому — музичні диски. Бізнесмен не помилився, і за версією Forbes зараз він є найбагатшою людиною у світі.

Сергій Брін, один із засновників Google, з дитинства захоплювався математикою. Любов до цієї науки йому прищепили батьки — вчені-математики. Згодом саме завдяки математиці й розвиненому аналітичному мисленню, Сергій разом з Ларрі Пейджем змогли упорядкувати видачу сайтів в інтернеті й придумали пошуковик Google.

Робота з великим обсягом інформації та з базами даних можлива тільки за наявності аналітичного мислення, яке, своєю чергою, допомагають розвивати точні науки.

Те, як працює аналітичне мислення, можна проілюструвати за допомогою простої фрази: «Мороз і сонце — день чудесний». З цього, знайомого з дитинства речення можна зробити висновок про те, що:

  • подія відбувається взимку і у світлий час доби;
  • на вулиці стоїть гарна погода і світить сонце;
  • така погода може бути на Європейському континенті, в окремих штатах Північної Америки або в Канаді (але це точно не Африка, наприклад);
  • фраза належить до художнього мовлення, а стиль вказує на те, що це — вірш.

Майже з будь-якою фразою можна здійснити подібний аналіз. І якщо періодично робити таку вправу, можна розвинути свої аналітичні здібності.


Як розвинути аналітичне мислення


Аналітичні здібності можуть бути перевагою як при прийомі на роботу, так і допомагати в повсякденному житті. Звичку мислити аналітично можна виробити, тобто прокачати, як м’язи в спортзалі.

Першу базу для аналітичної роботи мозку діти отримують в школі, передовсім на уроках математики. У дорослому віці аналітичне мислення добре розвиває розв’язання логічних задач, вивчення іноземних мов та робота з базами даних.

Щоб розвинути аналітичне мислення, потрібно навчитися:

  1. Аналізувати інформацію. Детально вивчайте ситуацію, визначайте ключові моменти, виявляйте сильні й слабкі сторони, плюси і мінуси.
  2. Дробити завдання. Великі проблеми розкладайте на дрібніші. Адже маленькі завдання вирішити легше.
  3. Збирати інформацію. Ставте відповідні питання і намагайтеся вивчити ситуацію з усіх боків.
  4. Виявляти першопричину. Постарайтеся докопатися до суті, щоб уникнути спокуси виділити одну очевидну проблему, не звернувши уваги на другорядні.
  5. Правильно організувати інформацію. Чим краще дані структуровані, тим легше буде прийняти правильне рішення.


Методи тренування аналітичного мислення

Тренувати свої аналітичні здібності можна за допомогою різних підходів. Це можуть бути розважальні вправи: наприклад, настільні ігри або складання пазлів. У грі ви будете вчитися розпізнавати мотиви інших людей, розуміти логіку їхніх дій і передбачити подальший хід подій.

Крім того, розвивати аналітичне мислення можна за допомогою інтелектуальних занять — розгадування кросвордів або головоломок. Якщо в якийсь момент вам набридне вгадувати чужі загадки, придумайте свої.

Людям, які хочуть поліпшити розумовий процес, підійдуть і класичні уроки: вивчення іноземних мов, читання книг, розв’язання математичних задач.

Ще одна ефективна методика для розвитку аналітичного мислення — моделювання ситуацій. До прикладу, візьмімо типову ситуацію на роботі — ви прагнете отримати певну посаду. Продумайте, в який спосіб ви найімовірніше досягнете результату, що вам для цього потрібно і скільки часу може зайняти цей процес. Враховуйте всі фактори до найдрібніших деталей, зокрема задумайтеся про нестандартні шляхи. Таким чином, ви будете розвивати свої аналітичні і творчі здібності, і навіть інтуїцію.


Вправи для розвитку аналітичного мислення

Існують вправи для розвитку аналітичного мислення. Безумовно, не варто чекати миттєвих результатів, але заняття все одно підуть вам на користь. Щоб прискорити процес, намагайтеся не робити великих перерв між заняттями. Одне завдання або головоломка в день — цілком посильне навантаження. Формуйте корисні звички й спробуйте потренувати свій мозок за допомогою таких вправ:

  • Вирішуйте математичні задачки. Вони відмінно розвивають логіку. Своєю чергою логіка — головна складова аналітичного мислення. Це також можуть бути задачі з геометрії, фізики, хімії.
  • Розгадуйте головоломки. Відмінно підійдуть різноманітні кросворди, ребуси, судоку, загадки, кубик Рубика. Тут також балом заправляє логіка. Але такі завдання захопливіші, ніж просто задачі. Рухайтеся від простих до складніших.
  • Збирайте пазли. Чим більша кількість деталей, тим краще. Це прекрасне тренування для мозку: коли з окремих частин потрібно зібрати ціле і навпаки — побачити, як цілісна картинка розпадається на дрібні деталі. В ході такого заняття також відмінно розвивається уважність.
  • Читайте книги. Читання сприяє розвитку не тільки аналітичного мислення, а й розвиває фантазію, креативність, інтуїцію. Вибирайте книги детективного жанру, спробуйте розгадати злочин самостійно, ставте самі собі питання, шукайте на них відповіді й відстежуйте ланцюжок подій.
  • Дізнавайтеся нове. Напевно, є сфера, яка вам цікава. Підпишіться на тематичні канали в соцмережах або месенджерах — так ви зможете дізнаватися нові цікаві факти, доповнювати свої знання про предмет, розвивати пам’ять.
  • Грайте в ігри. Це можуть бути як настільні ігри, так і онлайн. Наприклад, гра «Ерудит», де потрібно придумати слова з обмеженої кількості букв. Це також можуть бути шахи, шашки, «Монополія» та інші ігри.
  • Беріть участь в обговореннях. Діліться з друзями, однодумцями своїми враженнями про фільми, книги, події з повсякденного життя. Підготуйте аргументи, почуйте думку іншої людини, прослідкуйте, наскільки послідовні факти як одного, так і з іншого боку.
  • Постійно запитуйте себе. Якщо є вільна хвилинка, ставте собі питання. Наприклад, задумайтеся про те, як влаштований певний механізм або чому сталася та чи інша ситуація. Відповідайте вичерпно і не шукайте легких шляхів.
  • Аналізуйте ситуацію. Цей пункт випливає з попереднього. Спробуйте ретельно розібратися ситуації, в завданні, в суперечці. Увімкніть критичне мислення і приведіть власні аргументи. Подивіться на ситуацію з різних сторін, шукайте неочевидні взаємозв’язки.
  • Вивчайте іноземні мови. Немає кращого способу постійно змушувати мозок працювати, ніж вчити чужу мову. Адже ви не просто заучуєте іноземні слова, а й намагаєтеся зрозуміти логіку мови і її граматичну структуру.


Висновки


Розвинути свої аналітичні здібності можливо! Для цього не потрібно надзусиль — потрібно лише поставити мету. Через гру або вивчення мов ви навчитеся швидко й ефективно вирішувати завдання. Адже аналітичні навички — це ті навички, які ви свідомо чи несвідомо використовуєте у багатьох сферах життя. А, отже, і розвивати їх можна в процесі гри або спілкування, а не тільки штудіюючи енциклопедію або вирішуючи складні завдання.

Прокачати аналітичне мислення допоможе вивчення англійської

В онлайн-школі EnglishDom англійську можна вивчати не тільки ефективно, але й інтерактивно. Спробуйте на безплатному уроці →

Записатися

Читайте також

5 речей, які потрібно знати про професію стратега. Колонка Ольги Нестеренко

Виділяйся, щоб бути затребуваним! Як розвивати свої сильні і слабкі сторони?

Зрозуміло й без слів: як зробити виразнішими міміку та жести

Шукаєте роботу?

А вона шукає вас 🙂 Ознайомтеся з вакансіями від перевірених роботодавців →

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.