Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як створити ідею: від чистого аркуша до геніального задуму

04.11.20 Розвиток 5 хв читання

Зі страхом чистої сторінки стикалися, мабуть, усі. Принаймні усі, хто відкрив цю статтю 🙂 Буває складно почати, навіть коли ви чітко розумієте, що маєте отримати на виході. Що вже говорити про ситуації, коли потрібно з нуля накреативити концепцію проєкту, ідею для відео чи тему для статті. 

Ми прочитали новинку видавництва ArtHuss, книгу професійного митця Дорона Маєра «Workflow. Практичний посібник до творчого процесу», і законспектували звідти покрокову інструкцію, як генерувати ідеї, не чекаючи на натхнення.   

«Workflow. Практичний посібник до творчого процесу»
— Дорон Маєр


Як насправді працює натхнення


З одного боку, натхненню ми часто завдячуємо вдалими ідеями, дописаною дисертацією чи намальованою картиною. А з іншого боку, саме уявлення про раптове осяяння заважає нам братися до справи і змушує годинами чекати перед чистим аркушем, сподіваючись на диво натхнення. 

Але, за Дороном Маєром, натхнення працює трохи не так. Ідеї не беруться нізвідки — просто одні думки, що блукають у вашій голові, накладаються на інші і перетворюються у нібито геть новий задум. Поява ідеї в такому разі схожа не стільки на магію, скільки на щасливий збіг обставин. І ви цілком можете створити для цього необхідні умови, замість чекати на раптове осяяння.

Професійний художник, який спирається тільки на натхнення, нагадує людину, яка намагається заробити собі на життя, шукаючи гроші на вулицях міста.

Дорон Маєр


Покрокова інструкція, як створити ідею


Крок №1. Зафіксувати випадкові думки та ідеї

Мова поки не про те, щоб одразу спромогтися придумати щось дуже класне. Для початку ваше завдання — перенести з голови на стіл будь-які, навіть на перший погляд незначні чи абсурдні думки, не замислюючись над їхньою доцільністю. 

Коли хтось каже «У мене немає жодних ідей», — насправді це означає: «Я не можу вигадати достатньо хороший задум». 

Дорон Маєр   

Але ви й не повинні одразу придумувати фінальний задум. Поки важлива кількість, а не якість. Зафіксуйте перше, що спаде на думку, і будьте певні — для цього вам не знадобиться жодне натхнення.

Звісно, багато перших-ліпших думок будуть далеко не геніальні. Ймовірно, просто й швидко ви придумаєте лише те, що лежить на поверхні, являє собою кліше чи продиктоване вашою культурою і звичками. Але «прикликати» свіжі й непересічні ідеї теж можливо — якщо спробувати вирватись із замкненого кола шаблонного мислення.

Що може допомогти?

  1. Перерва. Це найпростіший спосіб, про який ви, певне, чули вже разів сто, але він справді працює. Просто на якийсь час займіться чимось іншим — погуляйте, випийте кави, почитайте книгу. При цьому важливо змінити оточення, щоб між перервою і вашою попередньою діяльністю був максимальный контраст.
  2. Зміна інструментів. Спробуйте змінити спосіб, за допомогою якого ви фіксуєте ідеї. Наприклад, замість друкувати їх на лептопі, почніть записувати у блокнот. Або замість ручки візьміть олівець. Почніть думати англійською, перейдіть з кімнати у кухню чи кав’ярню — будь-яка зміна в процесі змусить ваш мозок думати інакше. 
  3. Відкиньте серйозність. Генеруючи ідеї, ми часто не дозволяємо своїй фантазії проявитися на повну, тримаючись у межах розумного і боячись здатися комусь (чи навіть і самому собі) дурним і смішним. Вийти за межі шаблонів означає вийти за межі своєї зони комфорту. Спробуйте накидати трохи божевільних, смішних чи відверто дурнуватих ідей — можливо, й серед них трапиться щось путнє.
  4. Брейншторм. Один мозок — добре, а далі ви й самі знаєте. Зберіться з кількома друзями або колегами і почніть закидувати одне одного ідеями. Запорука плідного брейншторму — жодних обговорень, суперечок чи готових рішень. Тільки генерація ідей та пошук асоціацій. І не забудьте, що хтось має все це фіксувати!


Крок №2. Сформувати задум

Ви вже не сидите перед чистим аркушем, намагаючись народити щось із нічого. Навпаки — якщо на попередньому етапі ви все зробили правильно, перед вами має бути купа чорнових ідей, з яких потрібно сформувати Ту Саму Ідею. Дорон Маєр називає цей етап «супом з ідей». 

В принципі, геніальний задум може «зваритися» і без додаткових зусиль — просто тримайте чернетки ідей перед очима і дозвольте думкам збиратися, розпадатися й змінювати форму. Але є й альтернативний підхід, який, можливо, допоможе пришвидшити цей процес — гра в Lego. Це коли ви розкладаєте перед собою сирі ідеї, мов деталі конструктора, і поєднуєте випадкові частини, просто щоб подивитися, що з того вийде. Робити це краще буквально — за допомогою фізичних карток або переліку тез у документі, які можна поєднувати й тасувати за допомогою Ctrl-C / Ctrl-V. 

Якщо бачите, що якісь поєднання виглядають перспективно, спробуйте їх розвинути — таким чином рано чи пізно ви сформуєте перший гідний задум. Тільки будьте обережні: щоб якнайшвидше покінчити з завданням, мозок може з усіх сил переконувати вас, що перша ідея — це те, що потрібно, годі й продовжувати. Може й так, а може й ні. Щоб об’єктивно оцінити свій перший задум, потрібно мати ще кілька (при цьому — зовсім інших), тож зафіксуйте його і відкрийтеся до нових ідей. 

Пастка першого задуму може спрямувати вас не в той бік — а ви ж іще й не розпочали проєкт, тож це буде дуже дорога помилка. Неодмінно протестуйте свою концепцію в зіставленні з іншими варіантами на цьому ранньому етапі, перш ніж докладати до неї серйозних зусиль.

Дорон Маєр   


Крок №3. Фіналізувати концепцію  

Ймовірно, на цьому етапі з купи сирих ідей ви створили кілька перспективних задумів. Залишилося лише зупинитися на якомусь конкретному. Це не завжди легко, адже складно бути об’єктивним стосовно власних ідей. Якщо мова йде про невеликий проєкт — наприклад, статтю, — просто оберіть ідею, яка подобається вам найбільше. Якщо ж проєкт масштабніший і працювати над ним доведеться довгенько, краще подумати над вибором трохи довше.

У такому разі Дорон Маєр радить насамперед зробити тривалу перерву, щоб перезавантажити пам’ять, або обговорити з кимось свої ідеї — можливо, це навіть допоможе їх вдосконалити.

Зрештою, зупинившись на остаточному варіанті, залишиться останній крок — переконатися, що ви його правильно зафіксували. І краще, якщо ваша фіксація буде радше емоційною, ніж схематичною.


Наостанок: 3 правила формування задуму від Дорона Маєра   

  1. Спочатку прислухайтеся до свого внутрішнього голосу і починайте пошук задуму у своїй голові, а не поза нею.
  2. Не створюйте забагато задумів-конкурентів, двох-трьох хороших варіантів здебільшого достатньо.
  3. Не змішуйте задуми, а робіть вибір. Треба звикнути відпускати гарні ідеї.

Більше порад з організації усіх етапів творчого процесу — у книзі «Workflow».

Для читачів Happy Monday знижка 15% за промокодом hpmnd в інтернет-магазині ArtHuss 😉

Придбати

Читайте також

Як скласти портфоліо? Поради фотографам, копірайтерам, дизайнерам та SMM-никам

Як вдало почати тиждень? Радять відомі творчі особистості

7 книг для саморозвитку від Тані Пилипчук із «Пошуршимо?»

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: