Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

10 порад, як розвинути інтуїцію та почути свій внутрішній голос

24.12.20 Розвиток 6 хв читання

Хтось радиться зі своїм шостим чуттям з будь-якого приводу, а хтось — взагалі не вірить в його існування. Розбираємося, що таке взагалі інтуїція, як вона працює і чи варто до неї дослухатися.


Що таке інтуїція


Інтуїція — це здатність людини моментально й без жодної видимої доказової бази отримувати відповіді на свої питання, розуміти те, що відбувається, і приймати рішення. Іншими словами, інтуїція — це коли ми розуміємо, що звідкись знаємо те, чого знати, здавалося б, ніяк не могли.

Хтось наділяє таку здатність містичними властивостями і вважає її результатом втручання вищих сил. А хтось дотримується раціонального підходу і пояснює інтуїцію наявністю досвіду і професіоналізму: коли у людини є відповідні знання, вона інтуїтивно розпізнає ситуацію і приймає правильне для себе рішення.

Так вважає американський вчений і лауреат Нобелівської премії Герберт Саймон. Довгий час він вивчав процес мислення шахістів і дійшов висновку, що після тисячі зіграних партій мозок гросмейстерів бачить фігури абсолютно інакше, ніж менш досвідчені в шахах люди. В їхній пам’яті зберігається близько 50 тисяч різних комбінацій, і коли надходить сигнал ззовні, мозок просто дістає потрібну інформацію з файлів. І якщо комусь може видатись, що правильний хід був зроблений інтуїтивно, то Герберт Саймон запевняє, що інтуїція — це не більше, ніж впізнавання. Таким чином професійні шахісти можуть грати на так званій інтуїції і скорочувати час на обмірковування ходу.

На думку Герберта Саймона, щоб стати експертом, який зможе покладатися на професійну інтуїцію, знадобиться не менше 10 років.

У книзі про знаменитого конструктора Андрія Туполєва розповідається про неймовірну інтуїцію інженера. Лише глянувши на літак, Туполєв міг визначити, де поломка. Він також безпомилково вгадував, полетить новий літак чи ні. Колосальний досвід, глибокі знання предмета й постійна практика — ось секрети приголомшливої інтуїції Андрія Миколайовича. До речі, саме йому належить фраза «Інформація — мати інтуїції».

Так само накопичується не тільки професійний, але й життєвий досвід. І нам на допомогу приходить побутова інтуїція, яка сигналізує не підходити сьогодні до керівника з проханнями і дає зрозуміти, де повернути на потрібну вулицю або в кого краще запитати дорогу. Тільки на перший погляд здається, що це надприродні здібності — механізм їхньої появи такий самий, як і в професійного шахіста або авіаконструктора.


Де народжується інтуїція

Залежно від того, яка півкуля домінує, розрізняють два типи мислення. Ліва півкуля «завідує» логікою, спирається на конкретні дані, вибудовує логічні ланцюжки, впорядковує процеси. Права півкуля пов’язана з творчістю, емоціями, дає нам можливість мріяти та фантазувати. Вона також «відповідальна» за ті самі інтуїтивні осяяння.

Інтуїція проявляється внаслідок дуже швидкої роботи правої півкулі мозку. Пам’ятаєте, як у детективних історіях герой розуміє, що сталося щось жахливе, ще до того, як виявить труп? У той час як лівій півкулі потрібен час, щоб проаналізувати всі деталі — невідомі сліди на підлозі, розбите вікно, зрушений килимок, — права півкуля миттєво фіксує загальну картинку і посилає сигнал тривоги. Це і є прояв інтуїції.

Психофізіолог Вадим Ротенберг каже, що права півкуля мозку допомагає людям сприймати світ як єдине ціле, вловлювати зв’язок між предметами, оточуючими людьми й віртуальними образами, розуміти їх різноманіття. Він упевнений, що «… завдяки інтуїтивному “схоплюванню” не включених у логічні ланцюжки зв’язків відбуваються відкриття в науці, до яких не можна дійти шляхом послідовного аналізу наявних фактів».

Звичайно, такі осяяння виникають не на порожньому місці: якщо довго працювати над одним і тим самим завданням, в якийсь момент до лівої півкулі підключається права.

Хіміку Дмитру Менделєєву приписують слова: «Все в голові склалося, а висловити таблицею не можу!». В результаті готова таблиця хімічних елементів вченому наснилася.

Американський фізик Джозеф Генрі ще в 1877 році припустив, що ідеї буквально ширяють у повітрі, але лише підготовлені люди можуть їх вловити: «Насіння великих відкриттів плавають навколо нас, але вкорінюються тільки в умах, добре підготовлених до їх прийому».


Чи варто прислухатися до своєї інтуїції


Схоже на те, що інтуїція — це дуже крута й корисна здатність. Втім, є у неї і зворотна сторона. Якщо занадто покладатися на внутрішній голос, це може призвести до трагічних наслідків: наприклад, до великого програшу в казино або втрати справи усього життя.

Американський психолог Девід Майерс у своїй книзі «Інтуїція: можливості та небезпеки» називає кілька факторів, внаслідок яких ми помилково покладаємося на свою інтуїцію:

  • надмірна самовпевненість;
  • культивування хибних спогадів;
  • бажання підвищити свою самооцінку;
  • ігнорування обставин ситуації;
  • зміна висновків на протилежні (в залежності від того, як подається один і той самий фрагмент інформації);
  • встановлення зв’язків між предметами там, де їх немає;
  • невірне тлумачення почуттів і думок.

Якщо щось з цього списку характеризує вас або вашу поточну ситуацію, до проявів інтуїції краще поставитися з обережністю.

Психолог Микола Козлов взагалі стверджує, що часто за інтуїтивне рішення ми видаємо перше, що спадає на думку. Якщо немає аргументованої відповіді, простіше сказати: «Я так відчуваю». Це явище називається симулякр, «інтуїція-дешевка», що радше прикриває її повну відсутність і намагається надати правдоподібності словам.


10 порад, як розвинути інтуїцію


Як ми вже з’ясували, інтуїтивні осяяння приходять до тих, хто до них готується. Зібрали 10 порад, які допоможуть вам прикликати інтуїцію в потрібний момент — наприклад, коли ви роздумуєте над вирішенням чергового завдання.


№1. Зафіксуйте завдання

Будь-яке завдання має бути оформлене словами. Уявіть, що вам потрібно розповісти про свою проблему коротко та ясно. Що ви скажете? Проговоріть кілька разів, що конкретно вас турбує, а краще — запишіть. Чітке розуміння дорівнює половині успіху. І концентруйте на цьому завданні всю свою увагу. Думка повинна рухатися в певних рамках.


№2. Запасіться терпінням

Проводьте час у розумній бездіяльності й не заважайте несвідомому процесу. Для цього відмінно підійдуть медитації. Сядьте наодинці з собою і концентруйтеся на своєму диханні. Зробіть кілька глибоких вдихів. Для більш точного опису процесу медитації буддійські ченці придумали термін «свідоме дихання». Нехай жодні думки вас не турбують. Зосередьтеся на тих частинах тіла, які напружені. Спробуйте зрозуміти чому. Дуже важливо, щоб в ці 10-12 хвилин вас ніхто не відволікав.


№3. Відмовтеся від стереотипів

Час від часу виходьте за рамки звичного або навіть кидайте собі виклики. Підіть іншою дорогою, зробіть коло, почніть писати лівою рукою. Відмовтеся від звичної кави вранці і випийте якийсь інший напій. Обговоріть свою проблему з сусідкою або запитайте поради у того, хто взагалі нічого не розуміє в вашому питанні. Іноді краще поговорити з новачком з незашореними поглядами, ніж із досвідченими професіоналами.


№4. Перемикайтеся

Періодично займайтеся іншими справами, не думайте про проблеми. Після робочого дня або довгого роздумування над завданням змініть вид діяльності. Наприклад, позаймайтеся у спортзалі, поїдьте на природу, сходіть у кіно, почитайте книгу, просто прогуляйтеся парком. Дайте мозку відпочити! Таке «відключення» допоможе підсвідомості швидше вирішити задачу.


№5. Усуньте відволікаючі фактори

У сучасному світі нас постійно відволікають новинні сайти, соціальні мережі, месенджери й дзвінки. Річ Фернандез, глава організації, яка займається дослідженням емоційного інтелекту, каже, що «… якщо ви відволіклися, то вам знадобиться від 10 до 18 хвилин, щоб повернутися до попереднього рівня уваги». Саме тому в процесі роботи над завданням приберіть телефон або переведіть його в беззвучний режим.


№6. Відпочивайте

Втома, голод, хвороби не сприяють роботі інтуїції. А ось відпочинок і надлишок енергії дають творчий поштовх. Режисер Костянтин Станіславський стверджував, що для натхнення потрібні до смішного прості прийоми. Шукайте свої якорі задоволення і частіше займайтеся тим, що подобається: вишивайте, їжте морозиво, плавайте, грайте з собакою — стимулюйте приплив радісною енергії!


№7. Дивіться по сторонам

Інтуїції часто допомагає підказка, яка на перший погляд ніяк не пов’язана з необхідним рішенням. Тригером може виступити будь-який предмет або фраза. Найпростіший спосіб — відмовитися від навушників, якщо ви пересуваєтесь вулицею або громадським транспортом. Почуйте життя навколо, подивіться, які люди вас оточують і що вони говорять. Звертайте увагу на предмети, деталі інтер’єру, кольори й форми.


№8. Розвивайте образне мислення

Історії відомо багато випадків, коли одні образи підтягували за собою інші, і в результаті з’являлися нові ідеї, смисли й рішення. Наприклад, німецький хімік Кекуле якось побачив, як мавпи зчепилися в кільце, і сформулював кільцеподібну структуру формули бензолу. Наділіть звичний предмет незвичними властивостями: наприклад, назвіть 10 способів, як ще можна використовувати ручку, або придумайте, як могла б інакше називатися праска.


№9. Створюйте сценарії

Інтуїція — це не тільки досвід і професіоналізм. Це також уміння вийти за рамки. Чим більше у людини розвинене сценарне мислення, тим більше варіантів розвитку подій вона може собі уявити. Грайте частіше в гру «5 варіантів розвитку подій». Наприклад, уявіть, що сьогодні ви вирішили не йти на роботу — що тоді може статися? Спробуйте здогадатися, хто дзвонить, не дивлячись на екран телефона, або вгадати стать людини, яка сьогодні зустрінеться вам першою.


№10. Посилюйте емпатію

Чим краще людина вміє зрозуміти й відчути емоційний стан іншої, тим вище у неї розвинена власна інтуїція. Як говорить психолог Микола Козлов, емпатія — це уявне відчуття себе в тілі іншої людини. Зазвичай така здатність добре розвинена в екстрасенсів, слідчих і професійних переговорників. Уявіть до дрібниць, що зараз відчуває ваша подруга, які слова говорить, як вона проведе вечір, яку б книгу вибрала почитати. Повторюйте періодично цю вправу, приміряйте різні образи, і тоді ваше інтуїтивне чуття помітно покращиться.


Висновки


Шосте чуття дійсно може бути дуже корисним, хоча не варто наділяти його магічними властивостями. Прояви інтуїції — результат пережитого нами ж досвіду і супершвидкої роботи нашої правої півкулі. І якщо регулярно створювати умови для того, щоб вас раптово «осяяло», у вас цілком може вийти розвинути інтуїцію. Але надмірно довіряти своєму внутрішньому голосу теж не варто. Вчіться розпізнати, коли варто до нього прислухатися, а коли — ні.

Шукаєте роботу?

У нас є багато вакансій від крутих українських та міжнародних компаній.

Вакансії

Читайте також

5 порад, як не чекати на натхнення, а створювати його

Як перевірити себе на стресостійкість та 6 способів її підвищити

Чому некомпетентні люди настільки самовпевнені: ефект Даннінга-Крюгера

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.