Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Професія: дизайнер презентацій. Що вивчати, де працювати та з чого почати?

15.10.19 Кар'єра 5 хв читання

Що за професія така — дизайнер презентацій — та чим цей спеціаліст відрізняється від інших в сфері? Розповідає Андрій Приходченко — співзасновник компанії з дизайну презентацій Reprezent. 

Компанія Reprezent заснована у 2014 році мною та Сашком (Олександр Томілін, ще один співзасновник Reprezent. — Прим. ред.). Саша був амбасадором компанії Prezi (хмарний сервіс для створення інтерактивних презентацій, альтернатива PowerPoint) в Україні. Одного разу він відвідав конференцію з дизайну презентацій в Амстердамі і після повернення зрозумів, що у нас цим практично ніхто не займається. Тому ми вирішили заснувати компанію, яка буде працювати у цій ніші.

У 2014 році в Україні професії дизайнера презентацій, можна сказати, не існувало. Зараз вона стала більш актуальною. Я пов’язую це з кількома факторами:

  • у людей розвинулося почуття смаку — у нас постійно перед очима симпатичні сайти, додатки, журнали, і презентаціям доводиться відповідати;
  • бум навчальних курсів та івентів, де презентації стали частиною продукту, що продається;
  • розвиток стартап-індустрії, в якій презентація — основний інструмент отримання інвестицій.

Дизайн презентацій — це окрема спеціалізація

Минулого року до нас звернулася страхова компанія Uniqa, щоб підготувати слайди для тендера від «Нової Пошти», за який боролися усі великі страхові компанії. Нас запросили на зустріч, плануючи за годину поставити задачу та швидко запустити презентацію в роботу. Але ми спілкувались 5 годин. Саме стільки часу знадобилося, щоб добре розібратися в темі і разом з клієнтом визначити, що і як потрібно показати.

Презентація, яка в результаті вийшла, не виглядає суперкруто, в ній немає нереальних спецефектів або крутих ілюстрацій, але є саме ті сенси і візуалізація, які повинні були донести сутність ідеї клієнта. Результат — виграний тендер по ДМС, найбільший в історії українського страхування. Він подвоїв портфель компанії.

Презентації не виграють нагороди з дизайну, у них немає навіть своєї категорії на конкурсах, але саме з їхньою допомогою доносять свої ідеї, отримують інвестиції та виграють тендери.

Тому дизайнеру презентацій важливо мати аналітичне мислення — щоб розібратися у темі та зрозуміти, як найкраще пояснити інформацію візуально.

Чи не кожен дизайнер може зробити красиву презентацію. Але важливо ще й знати матчастину, пов’язану з самим виступом — розуміти труднощі, з якими людина стикається на сцені, можливості програм для презентацій та як ними користуватись. Слайди та їх послідовність повинні бути зручними для спікера, допомагати, а не заважати. Якщо дизайнер ніколи не виступав і не бачив, як влаштований процес зсередини, у нього може вийти гарна, але безглузда презентація.

Наскільки це популярна професія і де працювати дизайнеру презентацій

Я відчуваю, що ринок швидко розвивається. Постійно з’являються нові компанії, які працюють у цій сфері. З кожним роком все більше людей приходить до нас із запитом на розробку презентації. Але це все ще рідкісна професія — попит на фахівців в Україні значно поступається Європі та США.

У вас є три варіанти, куди піти працювати, якщо ви плануєте стати дизайнером презентацій:

  • влаштуватися у компанію, що займається дизайном презентацій. Наприклад, до нас в Reprezent. Або знайти компанії за кордоном (але їх все ще небагато, а команди складаються приблизно з десяти людей і, як правило, вже укомплектовані).
  • стати фрилансером і робити презентації, працюючи на себе.
  • піти у корпоративний сектор, оскільки компанії все частіше хочуть мати в штаті людей, які добре роблять презентації. Ми іноді отримуємо такі запити.

Що потрібно, щоб стати дизайнером презентацій

Які програми

У першу чергу — PowerPoint, Keynote.

Робити презентації в програмах, які для цього не призначені (Photoshop, Illustrator, Figma, Sketch і т.д.) не потрібно — це створює зайві проблеми для клієнта. Ми починали працювати в Photoshop, і це була помилка. Презентація — не завжди готовий статичний продукт, в ній час від часу щось змінюється. А коли у клієнта немає можливості або навичок самостійно внести правки, це стає його і, відповідно, вашою постійною проблемою. Ви пересилаєте туди-сюди pdf-файл через одну літеру.

Без Photoshop, Illustrator або схожих по суті інструментів не обійтись, але тільки в ролі додаткових. Можна робити презентації і без них, однак тоді PowerPoint буде обмежувати вас в інструментах для створення графіки, і буде певна стеля, вище якої важко стрибнути. 

Також, я думаю, в найближчому часі в презентаціях почнуть активно використовувати 3D-об’єкти. Програми вже підтягують можливості в цьому плані. Дизайнери, які вміють працювати з 3D, випереджатимуть інших.

Навички

Як я згадував вище, для дизайнера презентацій дуже важливо мати аналітичне мислення, а також вміти розбиратись в даних, шукати інформацію в різних джерелах, оцінювати її, переписувати, будувати таблиці і діаграми.

Важливо знати англійську. Великим компаніям часто потрібні презентації англійською для внутрішньої чи зовнішньої комунікації. Маленькі ж фірми використовують їх для пошуку інвесторів або виходу на нові ринки. Зарубіжні клієнти, звісно, спілкуються тільки англійською.

Потрібно грамотно писати тексти, щоб перефразувати величезні об’єми інформації від клієнта в більш зрозумілі і ємні рядки. Це дуже важлива частина роботи, часто одна з найцінніших.

Ресурси

Більшість презентацій робляться під NDA (угода про нерозголошення) і містять конфіденційну інформацію, тому знайти щось актуальне в інтернеті практично неможливо, крім презентацій на трансляціях з івентів.

  • Варто стежити за масштабними конференціями, івентами великих компаній, виступами дизайнерів. Там ви побачите гарні презентації і те, як вони працюють з аудиторією. Але потрібно пропускати все через свій фільтр. Наприклад, презентації на різних TEDx в світі не завжди однаково якісні. 
  • Подивитись та надихнутись: behance.net і dribbble.com. Будь-які ресурси, пов’язані з веб-дизайном, наприклад, awwwards.com. Багато принципів збігаються та можуть бути застосовані в окремих презентаціях. Тренди по стилю також збігаються з вебом.
  • Книги: “Slide:ology” і “Resonate” Ненсі Дуарте, «Презентація в стилі дзен» Гарра Рейнолдса, «Дизайн для НЕДИЗАЙНЕРІВ» Робін Вільямс, «100 головних принципів дизайну» Сьюзан Уейншейк. Усі ці книги для початківців, з базовими принципами.

Описуючи, що потрібно новачку на старті, хочу процитувати текст з каналу Вадима Паясу — дизайнера, тренера і євангеліста компанії Skillbox.

У професії дизайнера презентацій є свої ризики. Вони пов’язані в першу чергу з активним розвитком машинного навчання та ШІ, які можуть замінити дизайнера в деяких аспектах роботи. Але така автоматизація процесів, на мій погляд, піде тільки на користь, зменшивши нудну частину рутинної роботи. А справжню цінність дизайнера — його здатність проаналізувати, придумати цікаву ідею для візуалізації і структурувати виступ, щоб він був зрозумілим для аудиторії — буде складно замінити комп’ютерним алгоритмом.

Читайте також

Як скласти портфоліо? Поради фотографам, копірайтерам, дизайнерам та SMM-никам

Що читати дизайнерам: 8 книг для професійного розвитку

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Дякуємо!

Тепер редактори знають.