Результати зростання IT-галузі в Україні вражають: наша країна випереджає середні темпи розвитку сегменту у світі, демонструючи стабільне зростання на 11-26% щороку.
У 2018 році показник експорту української IT-індустрії може досягти $3,3 млрд, а середні зарплати айтішників вже перевищують середні зарплати по Україні в 6,6 разів. Про це йдеться у дослідженні асоціації «IT Ukraine» та Офісу ефективного регулювання (BRDO), найцікавіші факти з якого виокремило видання Mind.
«Якщо ми хочемо і далі бачити зростання галузі хоча б на рівні 20% на рік, треба збільшувати чисельність кадрів. І збільшувати її не на ті ж 20%, а на 25-30% і більше. Це серйозний виклик для IT-індустрії, подолати який без розуміння з боку уряду ми навряд зможемо», – зауважив засновник та гендиректор AltexSoft Олександр Медовой.
Експорт IT-послуг
Україна стала найкращою країною-постачальницею IT-послуг для таких держав, як Велика Британія, США та Канада. Також стабільна співпраця триває з Німеччиною, Ізраїлем, Швецією та Швейцарією.
Фото: Mind
«Українська ІТ-галузь нині успішно конкурує на світовому ринку і є надійним джерелом валютних надходжень, що сприяє підтримці курсу гривні. Зростає і частка ІТ-послуг в структурі експорту. У 2017 році комп’ютерні послуги посіли 3 місце серед експорту послуг з України після переробки товарів та трубопровідного транспорту. А за результатами першого півріччя 2018 року вже обігнали трубопровідний транспорт і стали другою найбільшою галуззю з експорту послуг», – говорять дослідники.
Зарплати айтішників
За підсумками 2017 року середня зарплата фахівців у ІТ-індустрії була на 69% вища, ніж у середньому по країні. Згідно з дослідженням доходів співробітників, які перебували у трудових відносинах з компаніями, їхня зарплата перевищувала середню зарплату у 7 разів, а доходи ФОП – у 7,8. Таке співвідношення зберігається протягом тривалого часу.
Фото: Mind
«За останні 8 місяців поточного року рівень оплати праці IT-спеціалістів в Україні значно виріс. Сьогодні середня сума компенсації розробникам у нашій компанії знаходиться у межах $2 800-3 000. Заробітна плата програмістів у Києві, Харкові, Львові, Одесі є приблизно однаковою. Різниця якщо і є, то дуже несуттєва. У менших містах ситуація дещо інша, там рівень оплати є більш фрагментованим, що викликано дещо слабшою експертизою місцевих спеціалістів», – розповідає засновник Innovecs Алекс Луцький.
Податки
З 2014 по 2017 роки загальна сума сплачених ІТ-компаніями податків у середньому зростала щороку на 27% і досягла 4,1 млрд грн. Ця динаміка зберігається і в 2018: за півроку надходження підвищилися на 30,1%.
«Значна кількість ІТ-спеціалістів співпрацюють з компаніями як фізичні особи-підприємці й самостійно сплачують податки. Абсолютна більшість з них перебуває на спрощеній системі оподаткування і сплачує єдиний податок. Обсяг його надходжень зростав у середньому на 58,8% протягом 2013–2017 років і становив 3,2 млрд грн у 2017», – йдеться у дослідженні.
Абсолютна більшість компаній та фізичних осіб-підприємців знаходяться у Києві (51,1%), далі йдуть Харків (7,5%) та Дніпро (6%).
Джерело: Mind
IT-експорт з України лише за півроку виріс на $1,5 млрд