Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Чому варто починати кар’єру якомога раніше та як зробити це без досвіду

17.10.24 Історії 5 хв читання

Привіт, мене звати Софія Олексюк, я HR Generalist в українській ІТ-компанії Futurra Group. Зараз мені 22 роки, з 17 років я працюю в ІТ, а загалом працювати почала ще в 14. У цій статті я розповім, чому раджу не боятися починати карʼєру якомога раніше та як зробити це, коли у вас іще немає досвіду.


Від наймолодшої консультантки Oriflame до айтівиці


Через непосидючість та амбіції мій професійний шлях розпочався дуже рано: уже в 14 років я почала працювати в компанії Oriflame. Так-так, я була саме тією дівчинкою з каталогом, яка пропонує понюхати парфуми на сторінках і вже за декілька хвилин оформлює замовлення. Тоді, в далекому 2012 році, я стала наймолодшою консультанткою в історії Oriflame Ukraine та отримала за це помаду в подарунок. 

Після школи я вступила в університет на спеціальність «Менеджмент персоналу». На першому курсі жила на стипендію та паралельно працювала нянею в родині молодих айтівців. Граючись із малюком, на фоні я завжди чула дейліки, міти, сінки та інший сленг, і з часом мій інтерес та бажання бути дотичною до IT-сфери тільки зростали. Я розуміла, що зможу застосувати здобуті в університеті знання й у цій ніші, адже будь-яка компанія — це насамперед про роботу з людьми.

Усе частіше я відчувала, що маю потенціал, який можу і хочу розвивати вже зараз, а не чекати на закінчення навчання. Але боялася невдачі й зупиняла себе: «Треба ще повчитися, що ти взагалі можеш дати роботодавцям, як будеш поєднувати роботу й навчання?». З відчуттям нереалізованих бажань я підійшла до завершення другого курсу й нарешті почала шукати свою першу роботу в ІТ. Мушу зазначити, що велику роль тут відіграв перехід на дистанційний формат навчання: з’явилося більше вільного часу, а страх, як поєднувати роботу та університет, став значно меншим. 


Що збільшує шанси на перший job offer, коли бракує досвіду 


Зараз я представляю сторону роботодавця, тому добре розумію, що допомогло мені отримати job offer у 17 років та яких помилок зараз припускається молодь, коли шукає першу роботу. 


Чітка та свідома мотивація

Якщо ви самі не розумієте, для чого вам потрібна зараз робота, не очікуйте, що це зрозуміють роботодавці. З досвіду проведення співбесід на trainee/junior-позиції можу сказати, що у 90% випадків причиною відмов після першого спілкування з рекрутером є незрозуміла мотивація, коли кандидати не можуть відповісти на просте запитання: «Чому ви зараз у пошуку роботи та що саме шукаєте?».

Я часто отримую відповіді на кшталт «Просто зараз літо, з’явилося багато вільного часу, тож я вирішив(-ла) повідправляти резюме, може, хтось покличе на співбесіду», «У Києві стало так дорого жити, а у вас ще й обіди безплатні» або «Якщо чесно, не знаю, може, ви підкажете, що мені краще підійде з відкритих вакансій?».

Коли ви шукаєте свою першу роботу, ключова мотивація цього процесу — знайти компанію, яка повірить у вас і дасть можливість отримати релевантний вашим знанням і навичкам досвід. Повірте: це єдине, що хоче почути роботодавець.

Як я пояснювала свою мотивацію на перших співбесідах: «Я студентка другого курсу спеціальності «Менеджмент персоналу». Вивчаючи різні дисципліни, я зрозуміла, що не помилилася з вибором професії та мрію стати крутим HR Business Partner. Не хочу чекати на завершення навчання, планую якомога раніше отримати практичний досвід. Ми навчаємось дистанційно, і я маю вдосталь вільного часу, тому впевнена, що легко зможу поєднувати роботу й університет. Зараз розглядаю можливості стажування чи trainee/junior-ролі в HR-сфері. Я не боюся труднощів, відповідальна та дисциплінована, до того ж швидко навчаюся нового».

Хороша підготовка

На жаль, резюме на два рядки та надія, що вас усього навчать у компанії, не зіграють вам на руку. Дуже маленький відсоток роботодавців розглядає резюме студентів, де зазначені лише назва університету та факультет, особливо зараз, у період кризи, коли на ринку багато світчерів та спеціалістів із досвідом. 

Що ж робити? Все просто (або ні 😁) — виділятися.

Пам’ятаю, я купила запис якогось базового курсу про HR та Recruitment в ІТ за доступною для моєї стипендії ціною. Дуже розчарувалась у поданому матеріалі, але все одно описала всі деталі курсу (назву, тривалість, лектора, пройдені теми) у самому центрі резюме (не знизу чи збоку, як це зазвичай роблять із курсами чи сертифікаціями). Замість того, щоб розписувати свою роботу консультанткою та нянею, я зробила акцент на релевантному до опису вакансії досвіді.

Це відразу впало в очі рекрутерам: коли я вже вийшла на роботу й запитала, чому зі мною взагалі погодилися поспілкуватися, мені відповіли, що з мого резюме склалося враження, що я дуже активна й цілеспрямована. Адже, на відміну від інших, я вже бодай щось робила в напрямі бажаної позиції.

Зазначу, що курси, вебінари чи тренінги не обовʼязково мають коштувати тисячі доларів. Ваше завдання — показати, що ви не сидите на місці, а досліджуєте тему й навчаєтеся самостійно. Безплатні курси, іноземні джерела, чеклісти, відеозаписи на YouTube — усе це справить про вас краще перше враження, ніж просто назва вашого ВНЗ.


Активності, івенти, волонтерства

Це ваш козир у рукаві. На щастя, навіть попри складні часи в Україні бізнеси пропонують велику кількість ініціатив для молоді. Студентські хакатони, інтернатури, буткемпи, волонтерські події та багато інших форматів відкриють перед вами безліч професійних можливостей. Раджу також подаватися на стажування до цікавої вам компанії — це відкриє можливість надалі працевлаштуватися саме там.

Участь у професійних заходах, конференціях, семінарах і тренінгах дозволяє вам знайомитися з людьми, які можуть стати корисними контактами для вашої кар’єри, краще розуміти специфіку галузі та надихатися історіями інших людей.

Студенткою я волонтерила на бізнес-івентах BigMoney, Business Constructor та ще на низці самітів, вебінарів і хакатонів: займалася реєстрацією учасників, розсаджуванням, зустрічала гостей тощо. Що це мені дало: 

  • оточення розумних і мотивованих однолітків, з якими підтримую зв’язок і досі;
  • можливість слухати та конспектувати матеріали абсолютно безплатно, тоді як для гостей ціна квитка іноді перевищувала 500 євро;
  • крутий досвід та цікаві кейси для резюме й майбутніх співбесід;
  • відпрацювання впевненості в собі та навички знайомитися з новими людьми.

Лайфхак: якщо ви потрапили на освітній захід чи конференцію, спікерами яких є представники цікавих вам компаній, підходьте до них, розповідайте про себе і прямо запитуйте про можливості стажування чи відкриті junior/trainee-вакансії. Повірте, це працює: вас помітять і запам’ятають, збережуть контакт або відправлять його рекрутерам. Можливо, отримати роботу вийде не відразу через відсутність відкритих позицій. Втім, продовжуйте стежити за компанією та ненавʼязливо нагадувати про себе. Стукайте в усі двері, і вам неодмінно відчинять.


Навички самопрезентації

У пошуках роботи вам доведеться проходити декілька етапів співбесід, і на кожному з них з високою ймовірністю треба буде презентувати себе роботодавцю: розповідати про свій життєвий шлях, мотивацію, досягнення та знання. Цей процес викликає стрес навіть у досвідчених кандидатів, що вже казати про студентів без досвіду.

Більшість недооцінює важливість самопрезентації, мовляв, якось на ходу розберуся, це ж просто розповідь про себе. Але досвід показує, що добре підготовлена самопрезентація на 5–8 хвилин може стати ключовим фактором працевлаштування. 

Пам’ятайте: кожна співбесіда — це ваш шанс продемонструвати, що ви — найкращий кандидат на посаду. Тому під час підготовки опрацюйте можливі запитання та підготуйте чіткі й конкретні відповіді, які допоможуть вам мати більш впевнений та професійний вигляд.

Лайфхак: корегуйте розповідь про себе відповідно до культури компанії та опису вакансії. Наприклад, на сайті компанії ви побачили, що однією з ключових її цінностей є вміння брати на себе відповідальність. Отже, згадайте у вашій самопрезентації випадок, що якнайкраще продемонструє наявність у вас цієї компетенції на практиці. Наприклад: «В університеті ми мали з одногрупниками спільний проєкт. Нас було багато, а часу мало, але я взяв(-ла) на себе керівництво процесом, і ми успішно здали роботу в заплановані терміни».

5 компетенцій, які цінують роботодавці та які варто згадати в самопрезентації:

  • результативність — «Я досягнув(-ла)…», «Мені вдалося…»; 
  • проактивність: «Я ініціював(-ла)…», «Я запропонував(-ла)…»; 
  • лідерські якості: «Я керував(-ла)…», «Я організував(-ла)…»; 
  • командна робота: «Я співпрацював(-ла) з…», «Я працював(-ла) в команді над…»; 
  • розв’язання проблем: «Я розв’язав(-ла) проблему з…», «Я знайшов(-ла) рішення для…». 

Більше лайфхаків для презентації себе я навела у своїй попередній статті, раджу ознайомитись.


Вірити й не зупинятися

Пошук першої роботи — це складно й емоційно, але всі проходять цей шлях. Головне — не зупинятися при перших труднощах. Ви можете без кінця проходити тренінги й читати лайфхаки про те, як знайти омріяну роботу, але єдине, що вам дійсно слід робити — це діяти й досліджувати все на практиці. 

Ситуація на ринку нелегка, але це не означає, що знайти роботу неможливо, просто треба докласти трошки більше зусиль. Якщо ви читаєте цю статтю, ваше бажання сильніше за страх і все вийде, варто лише продовжувати. Як сказав Вінстон Черчилль: «Успіх — це рух від невдачі до невдачі без втрати ентузіазму». 


Переваги раннього старту карʼєри

  1. Самовизначення: ранній початок роботи дозволяє швидше знайти своє місце у світі, зрозуміти, що вам дійсно цікаво та в чому ви сильні.
  2. Фінансова стабільність: жити на стипендію та просити кошти в батьків — дискомфортно й не може тривати вічно. Наявність роботи забезпечує вашу фінансову незалежність та впевненість у завтрашньому дні.
  3. Побудова кар’єри: що раніше ви почнете працювати у сфері, що припала вам до душі, то більше часу у вас буде для планування та реалізації кар’єрних цілей. Ранній старт допоможе швидше зростати професійно й у перспективі досягати вищих посад.
  4. Соціальні навички: робота з раннього віку сприяє розвитку соціальних навичок, таких як комунікація, командна робота, управління часом, розуміння професійного етикету та норм.
  5. Адаптація до змін: ви зможете легше адаптуватися до змін у професійній сфері та до динаміки ринку праці, будете більш гнучкими й конкурентоспроможними. Я знайшла свою першу роботу в ІТ ще до початку СOVID-19 і повномасштабного вторгнення. Не хочу звучати песимістично, але що далі ви відтягуєте, то складнішою може бути ситуація на ринку.
  6. Навчання на власних помилках: тільки на практиці у вас буде можливість постійно вдосконалювати свої навички, що в майбутньому допоможе уникнути серйозніших помилок.

Звісно ж, усе індивідуально: ранній старт не гарантує успішного успіху вже у 20 років, як і пізніший початок не завжди негативно впливає на карʼєру. Втім, сподіваюся, мої поради стануть у пригоді тим, хто відчуває жагу починати вже зі студентських лав. Якщо ви хочете увірватися у професійне життя, не чекаючи на закінчення університету чи кращі часи, робіть це без вагань. Додавайте у свій арсенал поради з цієї статті, вдосконалюйте свої навички та вірте у власні сили. Успіхів!

Шукаєте роботу?

У нас на сайті багато вакансій від крутих українських та міжнародних компаній 👉

Вакансії

Читайте також

В ІТ з будь-якою освітою: чому сьогодні навички важливіші за диплом

Де взяти досвід, якщо ви тільки шукаєте першу роботу?

Як знайти «свою» професію: корисні поради й інструменти

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: