Новости Поиск работы Истории Карьера Развитие Happy HR

Щоб перейти в IT, необов’язково починати з нуля: історія Ольги Шалолашвілі

15.06.22 Истории Увійти в ІТ 6 min reading

Чи обов’язково кидати все й починати з нуля, якщо ви хочете змінити професію? Героїня цього матеріалу, Ольга Шалолашвілі, переконана, що світчери можуть спиратися на попередній досвід і набуті навички. За свою кар’єру Ольга змінила кілька позицій та зрештою почала працювати в IT. І тепер ділиться досвідом свого кар’єрного переходу.

1655117322 shalolashvili
Ольга Шалолашвілі


За даними Міжнародної організації праці, майже 5 мільйонів українців втратили роботу через війну. Багато з них планують продовжити працювати за фахом і шукають нову компанію, але є й ті, хто вирішив опанувати нову спеціальність. Сьогодні для таких людей є окремий термін — світчери.

Мене також можна назвати світчером. До IT я займала різні позиції: від заступниці керівника в агропромисловому холдингу до CEO e-commerce компанії. А зараз працюю в IT-компанії SoftServe бізнес-аналітиком. Це посередник між бізнесом і командою розробників, який допомагає визначити потреби бізнесу та створити, а потім описати рішення, які будуть впроваджуватись. 

З огляду на мій кар’єрний досвід, багато знайомих та друзів почали питати мене, наскільки складно перейти в IT, якщо маєш пристойний бекграунд, але зовсім в іншій сфері. Чи завжди для цього потрібно кинути все, що робив раніше, та почати з нуля? 

Тож я вирішила розказати, як обрала для себе напрям в IT-сфері так, аби використати весь свій попередній досвід роботи та набуті навички. Це був довгий шлях, який можна умовно розбити на 7 кроків.


Крок №1. Проаналізувати себе як професіонала


Аналізувати свої навички та вміння не завжди легко, але потрібно. Навіть Google радить кандидатам, перш ніж подаватися на вакансію, проаналізувати не пропозицію чи компанію, а себе. Які питання я раджу собі поставити?

  1. «Що мене реально драйвить?». Вибирати потрібно тільки ті позиції, які завжди надихатимуть. Безумовно, бувають злети й падіння настрою, але завжди є робота, що запалює більшу частину часу, треба тільки її знайти.
  2. «Що насправді я вмію?». Це має бути реалістична оцінка ваших знань, навичок і компетенцій: важливо не переоцінити, але й не знецінити свої вміння. Спробуйте ненароком запитувати про це колег або друзів —  можливо, дізнаєтеся про себе щось нове.
  3. «Чи вмію я говорити про свої здібності й таланти?». Потрібно доносити іншим людям, наскільки ви класний фахівець. Мова не про хвастощі на рівному місці, а про вміння розповісти роботодавцю про свої навички й компетенції. Часто це не так просто, як здається, тож це вміння треба тренувати.

Останнім моїм проєктом була власна e-commerce компанія. Займаючись бізнесом, ти маєш бути експертом одразу в багатьох областях. Робота змушувала мене постійно вчитися та заглиблюватися в нові сфери: інтернет-маркетинг, управлінський облік, CRM-системи тощо. Втім, проаналізувавши та розклавши себе по поличках, я дійшла висновку, що було б круто стати багатогранним фахівцем, але з глибокою експертизою в чомусь конкретному.


Крок №2. Вибрати нову сферу діяльності


Серед моїх вимог були такі:

  • цікава та драйвова;
  • можна працювати в будь-якій країні (події в Україні багатьох поставили перед такою необхідністю);
  • передбачає можливість постійно вчитися та розвиватися;
  • можна застосувати раніше набутий досвід і не починати все з нуля.

З-поміж різних сфер діяльності я розглядала для себе фінанси, економіку, управління персоналом, маркетинг та IT. IT на початку звучало дуже незрозуміло й страшно: де, а я де IT, це точно не для мене, я там нічого не зрозумію. Але згідно з пунктами вище ця сфера опинилася в лідерах серед решти. Тож я вирішила й надалі рухатися в цьому напрямку.


Крок №3. Визначитися зі спеціальністю вже в IT-сфері


Що для цього потрібно було зробити:

  1. поговорити з усіма знайомими айтішниками (треба зазначити, що кожен радив свою спеціальність);
  2. скласти роадмап різних IT-професій та напрямів;
  3. пошукати середню зарплату для різних спеціальностей;
  4. прочитати, ким далі можна працювати та куди рости.


Крок №4. Пройти тест на профорієнтацію (опціонально)


Коли я вже мала приблизний список спеціальностей, я вирішила пройти тест на профорієнтацію. Важливо, щоб це був професійний тест (зазвичай він коштує від 1600 грн) — так більше шансів визначитись, що конкретно підходить. Мені пощастило проконсультуватися зі спеціалісткою саме з ІТ-сфери, яка добре розбиралась в IT-професіях.

Зрештою мій список звузився до трьох позицій: Business Analyst, Project Manager, Data Analyst. Залишалося вибрати одну. 

Як перейти в IT, не скасовуючи попередній досвід: історія світчерки

Для себе я розмежувала їх наступним чином:

  • Business Analyst (BA) працює з вимогами та проєктною документацією, займається аналізом, регулярно спілкується з клієнтом і командою;
  • Project Manager працює з командою та управляє основними етапами її роботи (вибудовує комунікацію на проєкті, планує та контролює строки, пріоритизує задачі), також працює з клієнтом і бюджетом;
  • Data Analyst працює з даними та командою в проєктах, пов’язаних з великими масивами даних. 

Проаналізувавши свою попередню діяльність, я виявила, що частина моїх обов’язків і компетенцій цілком підходить для посади BA. Я просто не знала, що виконувала обов’язки, схожі з обов’язками Business Analyst/Product Owner. Тільки не використовувала стандартні інструменти бізнес-аналітика, а робила все так, як мені було зручно. Тож, зрештою я зупинилася саме на цій професії.


Крок №5. Отримати необхідні знання


Необхідні софт скіли я мала ще до того, як пішла працювати бізнес-аналітиком. Попри це, думаю, що над ними можна працювати самостійно. Натомість хард скіли, яких бракує для обраної професії, можна прокачувати наступними способами.

  • Курси за обраною спеціальністю. Зараз можна знайти навіть безкоштовні варіанти, бо деякі компанії виклали свої курси у вільний доступ.
  • Подкасти.
  • Менторство. Ментор — це велика допомога та підтримка, особливо спочатку. Але під час пошуку ментора важливо не боятися відмов. Я обрала кількох найкрутіших аналітиків і написала їм у LinkedIn. Робила це поступово, не всім одразу, і з третьої спроби отримала згоду. Моя перша менторка — просунута фахівчиня та прекрасна людина, яка допомагала мені в навчанні.  

Загалом в IT доводиться вчитися постійно, адже сама сфера доволі динамічна. Постійно з’являється нова інформація, і було б непогано її знати. Втім, на старті роботи варто зосередитися на чомусь одному. Я зараз проходжу ті курси, знання з яких можу відразу застосувати в себе на проєкті. Так знання відразу конвертуються у практичні навички.


Крок №6. Знайти роботу


Я раджу для початку докласти зусиль та добре заповнити свій LinkedIn-профіль; пошукати IT-компанії, що є на ринку (на мою думку, краще починати з українських IT-компаній, бо західний ринок трохи відрізняється від нашого); знайти ейчарів цих компаній, постукати до них у друзі та запропонувати співпрацю.

Найголовніше в спілкуванні з потенційним роботодавцем — це самому зрозуміти й повірити, що ваш минулий досвід підходить. Я для цього проаналізувала вимоги до бізнес-аналітика: що з цього я вже робила на попередніх роботах, які обов’язки закривала, які зазначені для вакансії навички маю. Також важливо продемонструвати достатній рівень англійської, вміння та бажання постійно покращувати свої знання — усе це важливо для IT-сфери.

Саме так я і знайшла роботу: писала рекрутерам і згодом отримала пропозицію від SoftServe. А вже в компанії на мене чекало постійне навчання та відпрацювання навичок на практиці. У SoftServe мені пощастило знайти ком’юніті крутих фахівців, у яких можна вчитися щодня.


Крок №7. Насолоджуватись усіма плюшками роботи в IT


А саме:

  • можливістю працювати віддалено (спочатку карантин, а потім і воєнний стан показали, наскільки це важливо);
  • можливістю постійно вчитися та розвиватися;
  • можливістю знайти багато знайомих у різних куточках планети;
  • можливістю розслабитись і насолоджуватись підтримкою і турботою про твій настрій, це дає величезний ресурс для саморозвитку.

Як бачите, і після довгої кар’єри в іншій сфері можна зупинитися, оцінити свої вміння та знайти новий шлях — навіть в IT. Ніколи не пізно розвиватися та навчатися нового. І в підсумку такий підхід часто дає чудові результати.

Шукаємо неймовірні кар’єрні історії!

Нас цікавлять ваші професійні повороти, незвичайні випадки й унікальний кар‘єрний досвід. Усе, що навчатиме та надихатиме інших. Якщо бажаєте поділитися — заповніть, будь ласка, коротку форму за посиланням.

Хочете перейти в IT?

У нас на сайті багато вакансій для різних спеціалістів, зокрема і в IT-сфері 👉

Вакансії

Читайте також

Вхід в IT для тих, хто не хоче кодувати: позиції, лайфхаки та корисні ресурси для світчерів

5 професій в IT, де не потрібен досвід роботи

Як стати бізнес-аналітиком в ІТ: поради та ресурси для початківців

Newsletter that develops your career

Subscribe to Happy Monday's weekly newsletter, prepared by our editor-in-chief, with a selection of the most exciting content, news, and career opportunities.

Більше
More More for companies
Job seekers
For companies
Войти
Have idea!
0
Поделиться своими мыслямиx

Спасибо!

Теперь редакторы в курсе.