Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Хакни що завгодно: що таке хакатон і навіщо брати в ньому участь

22.10.20 Розвиток 7 хв читання

Ще у докоронакризові часи (а були й такі) до переліку популярних професійних івентів — конференцій, форумів і майстер-класів — додались хакатони. Ми у Happy Monday і самі провели кілька, а зараз долучилися до організації ще одного — онлайн-хакатону Hack for Locals 2.0: «Безпечні спільноти».

Тож вирішили нарешті розказати, що таке хакатон, чим він може бути корисний вам і суспільству, а головне — запросити вас приєднатися до створення безпечного простору для кожного.  


Що таке хакатон? 


Хакатон — це організований івент, під час якого спеціалісти переважно одного профілю (але необов’язково) формують команди та вирішують конкретне завдання або розробляють дієве рішення за обмежений час (зазвичай від 24 годин). 

У залежності від складності завдання його можуть оголосити безпосередньо на початку хакатону або повідомити заздалегідь напрямки, в яких необхідно буде готувати рішення. Допомагають командам досвідчені ментори — відповідають на питання та дають поради.  

Усі команди презентують свої ідеї перед журі під час пітчингу. Переможці зазвичай отримують цінні призи, а також різного роду підтримку для втілення проєкту в життя (від порад і менторства до грошової допомоги).


Які бувають хакатони?


За типом учасників хакатони поділяються на зовнішні (в яких може взяти участь будь-хто зацікавлений і в темі) та внутрішні (які організовуються для закритої спільноти конкретної компанії чи організації). 

За форматом проведення хакатони поділяються на офлайнові та онлайнові. 

В офлайні усі учасники збираються в одному місці з цілодобовим доступом і проводять там увесь час хакатону. Організатори зазвичай забезпечують їх усім необхідним (їжею, канцелярією, зручними місцями), щоб команди працювали над завданням не відволікаючись. 

Враховуючи, що тривалість хакатону стартує від 24 годин, напрошується питання, як же спати. А ніяк 🙂 На хакатонах справді заведено викладатися на 100% і присвячувати весь час роботі над проєктом, тому поспати вдається не всім і не завжди.

Під час онлайн-хакатонів усі процеси — від формування команд до пітчингу — відбуваються онлайн і не потребують фізичної присутності учасників. Уся взаємодія відбувається або через спеціальні платформи для проведення хакатону, або через окремі онлайн-інструменти. 

З плюсів — учасників такого івенту може бути набагато більше, ще й звідки завгодно. З мінусів — втриматись від сну, коли ви сидите вдома на ліжку, набагато важче, ніж коли ви командою працюєте на локації 🙂   

За тематикою хакатони бувають геть різні. Якщо спершу вони проводились лише для айтішників, які збиралися разом для сеансу групового програмування, то сьогодні хакатони відбуваються ледь не в усіх професійних областях і вирішують максимально різноманітні завдання. 

Приклади хакатонів, які проводила наша команда:

На хакатонах часто вирішуються проблеми не просто конкретних компаній чи галузей, а й цілого суспільства. Наприклад, саме на медичному хакатоні, який організовує Масачусетський технологічний інститут, розробили технологію 3D-друку протезів.

Зараз наша команда бере участь в організації саме такого суспільно-важливого хакатону. Hack for Locals 2.0: «Безпечні спільноти» має на меті зібрати проактивних громадян зі всієї України, які разом шукатимуть рішення для побудови більш «розумних», сильних і безпечних спільнот.

Хакни що завгодно: що таке хакатон і навіщо брати в ньому участь 1


З чого зазвичай складається хакатон?

  1. Реєстрація учасників та формування команд.
  2. Презентація проблеми, яку мають вирішувати учасники: організатори розповідають про завдання, умови його виконання і тайминг, а також представляють менторів.
  3. Освітній блок. Іноді для учасників проводяться лекції на теми хакатону, щоб надихнути їх на свіжі ідеї. 
  4. Консультації менторів. Команди окремо спілкуються з кожним ментором, обговорюють свої ідеї та просять поради.
  5. Робота в команді. Учасники працюють безпосередньо над проєктами. Це основна й найтриваліша частина хакатону.
  6. Захист проєктів (пітчинг). Команди презентують свої ідеї суддям, ті приймають рішення і нагороджують переможців. 

Від хакатону до хакатону структура може дещо відрізнятися. Наприклад, освітній блок є не завжди — іноді все, що потрібно знати учасникам, можно розповісти і під час презентації. 


Навіщо брати участь у хакатоні?


Отже, що таке хакатон, ми з’ясували. Тепер поговоримо, яку користь можна отримати від участі. 

Професійний розвиток

Для будь-якого фахівця участь у хакатоні — можливість перевірити свій максимум. Це виклик і експеримент, для якого на роботі не завжди є час. Плюс на хакатоні ви можете обмінятися ідеями, побачити, як працюють інші, дізнатися про новий спосіб, метод будь-чого — загалом це однозначно інвестиція у свій розвиток як професіонала.

Кар’єрні можливості

Якщо мова йде про хакатони для спеціалістів одного профілю, то вони влаштовуються не в останню чергу для того, щоб зібрати класних фахівців в одному місці і запропонувати їм роботу. 

Цінні призи

Усе, звичайно, залежить від хакатона, але зазвичай переможці отримують, зокрема, і цінні подарунки від організаторів, партнерів чи спонсорів хакатону.

Нетворкінг

А ще хакатон — це дуже багато якісного спілкування і нових знайомств. Навіть якщо ви прийшли зі своєю командою, то все одно зав’яжете контакти із менторами, журі або організаторами. Кожен контакт потенційно може обернутися користю — спільним проєктом, пропозицією роботи, інвестиціями або просто вчасною порадою.

Підтримка вашого продукту / ідеї

Важлива складова будь-якого хакатону — це підтримка інноваційних ідей. Тому виграти можна не тільки матеріальні призи, а й, наприклад, спонсорство, грант чи навчання.

Наприклад, на хакатоні Hack for Locals 2.0: «Безпечні спільноти» три найкращі проєкти зможуть отримати грант на реалізацію своїх ідей від Програми ООН із відновлення та розбудови миру, підтримку в складанні грантової заявки, менторську допомогу від організаторів та інші цінні призи від партнерів.

Таку підтримку для власного проєкту у 2019 році отримала Анна Крис — зі своїм проєктом Provodnik (інтерактивна карта для людей з обмеженою мобільністю) вона перемогла на хакатоні від проєкту Європейського Союзу «Регіональний механізм розвитку громадянського суспільства країн Східного партнерства».

Хакни що завгодно: що таке хакатон і навіщо брати в ньому участь 2
Анна Крис, CEO Provodnik, Head of Diversity & Inclusion у CFC Big Ideas та організаторка Global Inclusion Online Forum 2020. 

«З 2015 року я працювала в ІТ-компанії в Дубліні і паралельно займалася соціальною активністю: проводила тренінги у жіночих в’язницях, організувала серію івентів на тему інклюзії — Diversity in Tech Week 2019. У квітні 2019 я повернулась в Україну, і мені одразу кинулося в очі, що тут майже немає людей з інвалідністю на вулицях. А я вже звикла до того, що в Ірландії на вулиці чи в пабі можна зустріти людей на інвалідному візку, які спілкуються, знайомляться, веселяться. 

І мій проєкт Provodnik — інтерактивна карта для людей з обмеженою мобільністю — народився саме з цього болю: з розуміння, що ми просто ізолюємо людей з інвалідністю. Я подалась з цією ідеєю на хакатон від проєкту ЄС і у процесі підготовки почала крок за кроком розбиратися у проблемі з інфраструктурою. Виявилося, що в Україні неправильно встановлені 90%(!) пандусів. Крім того, ми з командою проаналізували аудиторію, провели конкурентний аналіз. У підсумку ми бачили карту, де кожен міг би позначити пандус, яким неможливо користуватися, залишити свої коментарі і зробити запит у відповідні органи влади.

Нам вдалося перемогти на хакатоні, і Європейський Союз підтримав нас у реализації цієї ідеї. Я була дуже рада, бо щойно повернулася в Україну і побачила проблему — як уже народився проєкт, який завдяки хакатону отримав підтримку ЄС. Якщо маєте ідею, моя порада — завжди починайте з болю і думайте, як його вирішити, а організація, яка вас підтримає, завжди знайдеться». 

Зацікавилися участю в хакатоні, але не знаєте, куди бігти?

До 27 жовтня включно реєструйтеся на хакатон Hack for Locals 2.0: «Безпечні спільноти». Ми серед організаторів, а отже, буде круто 🙂

Деталі


Про хакатон Hack for Locals 2.0: «Безпечні спільноти»


Головна тема хакатону — безпека. В Україні загалом і в конкретних населених пунктах. В онлайні і реальному житті. Щоб взяти участь, ідея вашого проєкту має відповідати одному з напрямів:

  • цифрова безпека та цифрова грамотність (наприклад, боротьба з шахрайством по відношенню до людей похилого віку, боротьба з розповсюдженням наркотичних засобів онлайн);
  • координація діяльності між різними надавачами послуг з безпеки та громадами;
  • інклюзивні послуги з безпеки для кожного;
  • громадська безпека на основі фактичних відкритих даних (open data проєкти);
  • реагування на кризи та можливості раннього попередження/сповіщення (наприклад, пожежі в Луганській області, надзвичайні кліматичні ситуації або загрози; сервіси, які об’єднують громадян, представників влади та надавачів послуг із безпеки).

Податися на хакатон можна цілою командою або самостійно (тоді організатори включать вас в одну з команд відповідно до напряму ідеї, який ви вкажете під час реєстрації). Зробити це можна з будь-якої точки України, адже все відбуватиметься онлайн з використанням програм Slack та Zoom. 

Ваша ідея може отримати грант та змінити країну на краще. Хіба не круто? Долучайтеся 👇
https://hackforlocals.org/

Хакни що завгодно: що таке хакатон і навіщо брати в ньому участь 1

Читайте також

Я отримала грант на навчання в коледжі США: історія фіналістки UGS

Особистий досвід: три історії про роботу з менторами

Як здобути доступну освіту у вишах Європи: історія Анастасії Соловей

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: