Навчання за кордоном може здаватися недосяжною мрією: дорого, складно і незрозуміло, чи вийде залишитись. Втім, історія нашої стажерки Анастасії доводить, що гнучкі та сміливі зможуть знайти себе будь-де.
Привіт усім, мене звати Настя. У 2014 році через нестабільну ситуацію в Україні я вирішила ризикнути, переїхала навчатися до Польщі й живу тут і досі.
Переїзд та життя в чужій країні без батьків зробили мене більш впевненою, самостійною і навчили не боятися приймати складні рішення. За ці 6 років я отримала диплом, відвідала близько 20 країн, здобула досвід роботи і впевнена, що все це було недарма.
Вступ до польського вишу
Після закінчення школи я вирішила здобувати вищу освіту у Польщі. За рекомендацією подруги обрала Вищу школу адміністрації (Wyższa Szkoła Administracji) у невеликому польському містечку на кордоні з Чехією — Бельсько-Бяла. Ви можете здивуватися, але навчання у приватному виші може коштувати дешевше, ніж у державному! Саме так і було в моєму випадку.
Навчання у державних вишах коштує від 2000 євро/рік. У приватному закладі, який я обрала, воно обійшлося у 4000 злотих (1000 євро) на рік.
Серед студентів були поляки, ще декілька українців та студенти з інших країн, які приїхали за програмою обміну Еразмус. Польську я вивчала два роки до вступу, тому приїхала вже з хорошою базою і могла легко порозумітися з носіями мови. Та все одно навчання іноземною мовою змушувало виходити з зони комфорту. А проживання в країні з іншою історією та культурою допомогло прокачати навички адаптації.
Як українцю навчатися у Польщі безкоштовно
Після першої сесії я вирішила пошукати способи не платити за навчання. Низка польських вишів на конкурсній основі надає можливість студентам з України та інших країн Східного партнерства навчатися безкоштовно.
Такий конкурс проводив і Сілезький університет у місті Катовіце. Мене зацікавив факультет журналістики і суспільної комунікації: ще в Україні я планувала вчитися на журналіста, але не встигла подати документи у Львівський національний університет імені І. Франка.
Готуватися почала ще у березні: багато читала та вдосконалювала навички письма. Конкурс складався з двох частин: письмового тесту та онлайн-співбесіди. Вступний внесок для участі в конкурсі складав 80 злотих. Кожен факультет виділяв для студентів-іноземців лише по два безкоштовні місця, тож конкуренція була серйозна. До того ж журналістика за популярністю поступалася лише інформатиці.
Конкурс я виграла з відривом в 1 бал від попереднього кандидата, і моєму щастю не було меж.
Переїзд до Вроцлава і навчання у магістратурі
Отримавши диплом бакалавра, я вирішила продовжити навчання на магістратурі вже у Вроцлаві — мальовничому місті, де проживає найбільша кількість українців в Польщі. Мене зацікавив новий факультет інтердисциплінарного навчання, який відкрили у Вроцлавському університеті.
Під час дворічної магістратури на цьому факультеті я навчалася польською та англійською мовами, а також обрала італійську мову як ще одну іноземну для вивчення.
Навчання на магістратурі для іноземців майже ніколи не буває безкоштовним. Претендувати на бюджетне місце у польських вишах на рівних умовах з громадянами Польщі можуть лише українці, які мають карту поляка (підтвердження свого польського коріння) або ж посвідку про постійне місце проживання у Польщі (karta stałego pobytu).
Я не відповідала жодній з цих умов. Втім, ще була можливість отримати знижку на навчання, якщо родина знаходиться у важкому матеріальному стані. Я з багатодітної сім’ї, тому отримала 50% знижки на річне навчання. Повна вартість навчання на магістратурі складає 2500 євро.
Програма була чимось схожа на міжнародні відносини, але підхід до навчання суттєво відрізнявся. У нас проводили багато спільних польсько-німецьких конференцій, обговорювали політичні конфлікти та шукали способи їхнього вирішення. Я багато дізналася про ситуацію на міжнародній арені, нас вчили застосувати механізми впливу, пояснювали політику Європейського Союзу, зовнішню політику різних країн і особливості міжкультурної комунікації.
Кожного року студенти факультету мали можливість поїхати до літньої школи у Дрездені, Мюнхені чи Берліні та покращити свій рівень німецької. Також можна було отримати грант і потрапити на навчання в інші європейські університети.
Еразмус в Італії
На першому семестрі магістратури я подала заявку на програму Еразмус, щоб поїхати в один із найстаріших університетів Європи — Падуанський університет в Італії. На одне конкурсне місце претендували 10 студентів із Вроцлавського університету, але після співбесіди обрали саме мене. Тож на третьому семестрі магістратури я на півроку вирушила на навчання до Італії.
У Падуанському університеті я потрапила на факультет, подібний до того, на якому навчалась у Вроцлаві — European and global studies. Але навчання у Польщі та Італії суттєво відрізняється. Італійські викладачі замість теорії одразу переходять до практики, а у Польщі навпаки — на більшості факультетів теорія є головною складовою програми. Багато викладачів Падуанського університету закінчили Оксфорд, працювали у міжнародних організаціях на кшталт Європейського Парламенту чи ООН і спиралися на свій досвід роботи, викладаючи матеріал.
Цей семестр дав мені нові знання, можливості та друзів із різних куточків світу. Також я вивчила італійську мову і отримала сертифікат базового рівня від Падуанського університету.
Пошук стажування
Паралельно з навчанням я шукала можливості розвиватися у журналістиці. Тому написала до київської тревел-агенції Travel your way. Ми почали співпрацювати у червні 2018 року. Я писала про власні подорожі та ділилася варіантами бюджетних поїздок у різні куточки Європи. Цей досвід допоміг мені отримати стажування у рамках програми Еразмус — адже програма надає стипендію не лише на навчання, але й на стажування.
Чому я не стала шукати одразу роботу? Тому що в ЄС отримати роботу простіше після стажування тривалістю у два-три місяці.
Для стажування я розглядала різні проєкти, але найбільше мені сподобалась тревел-компанія на Мальті. Я вирішила їм написати і запропонувати свою кандидатуру на посаду менеджера в агенції. Мені дали місце в рамках платного стажування від університету з можливістю подальшої співпраці у Валетті.
Що я мала робити у рамках практики:
- проводити тури для поляків та українців;
- писати статті англійською та ґайди для мандрівників.
Компанія оформила усі документи, але у зв’язку з пандемією ми були змушені відкласти поїздку до вересня.
Якщо шукаєте стажування, варто проявляти ініціативу і писати у компанії, які вам цікаві. Неоплачуване стажування — цілком реальна можливість.
Теж шукаєте стажування?
Збираємо цікаві пропозиції у розділі «Можливості»
До стажувань
Плани на майбутнє
Зараз я живу у Познані, завершила навчання і активно шукаю роботу за спеціальністю. Вільний час вирішила використати з користю і написала у редакцію Happy Monday, де зараз проходжу стажування. Буду рада, якщо мій досвід допоможе іншим наважитися здобувати освіту за кордоном.
Я переконана, що у наші часи головне — вміння швидко адаптуватися до змін, де б ти не був. Саме тому тренінги і участь у різних проєктах та конкурсах для мене надзвичайно важливі. Я активно працюю над собою, займаюся нетворкінгом і розвиваюся в журналістиці, щоб у майбутньому мати змогу працювати англомовним спеціалістом у будь-якій країні.
Досвід показав, що вміння проявити гнучкість, а також вчасно вийти з зони комфорту дає набагато більше, ніж просто знання.
За 6 років самостійного життя за кордоном я переконалася: найкраще — наполегливо працювати на себе з першого ж дня, бо ви і є той ресурс, якого потребуєте найбільше. Ніколи не порівнюйте свої успіхи з іншими, а лише із собою вчорашнім, аналізуйте тільки власний прогрес і впевнено крокуйте назустріч власним мріям.
Читайте також
6 стипендій, 57 конференцій і 1,5 роки навчання за обміном. Як не змарнувати студентські роки
Чому я беру участь у студентських конференціях і де їх шукаю
Як вижити в подорожах: лайфхаки для пошуку роботи
Шукаєте роботу?
Маємо багато вакансій в креативних індустріях, освіті, IT-компаніях та громадському секторі.
Вакансії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.