Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

10 популярних питань на співбесіді і як на них відповідати

06.12.18 Кар'єра 4 хв читання

Які питання на співбесіді ви можете почути і що з їхньою допомогою насправді хоче дізнатися про вас роботодавець? Своїм досвідом ділиться Інна Чут, головна продюсерка прожктів освітньої платформи LABA.

Були часи, коли я шукала, наймала і адаптувала нових співробітників. Проводила співбесіди, прагнула відібрати найкращих кандидатів, намагалася зрозуміти, які саме якості шукаю у людях.    

З досвідом прийшов не лише «нюх» на потрібних людей, але й усвідомлення того, що кожну хвилину співбесіди потрібно провести з користю. І для цього зовсім не потрібно дізнаватися про кандидата все.

Так у мене з’явився перелік запитань, які допомагають краще розкрити людину і зрозуміти, чи підходить вона на позицію. Я розкажу, що насправді криється за 10 найбільш популярними і як на них краще відповідати. 

Боїтеся проходити співбесіди?

Наш онлайн-гайд допоможе всебічно підготуватися до інтерв’ю та впоратися зі страхами

До гайда


1. Якої найбільш очевидної помилки ви припустилися на попередній роботі? 


Що виявляє: уважність до деталей, самокритику.

Як відповідати: краще, коли кандидат говорить не загальними фразами, наприклад: «Я був неуважним», а наводить конкретні приклади. Добре, якщо людина демонструє, що зробила висновки і не вчинить так у майбутньому. 


2. Чи знає ваш керівник, що ви шукаєте нову роботу?

Що виявляє: щирість, відкритість, готовність прийняти офер. 

Таке запитання нещодавно впровадила наша HR на усіх співбесідах. Були випадки, коли ми були готові зробити офер кандидату, але попередня компанія робила хід конем — пропонувала кращі умови, коли дізнавалася, що співробітник хоче піти. Врешті усі змарнували час.

Як відповідати: у першу чергу, краще розповісти попередньому роботодавцю, що ви плануєте змінити місце роботи, і вирішити всі організаційні питання. Але у випадку, якщо ви цього не зробили, будьте готові до того, що вам можуть відмовити.


3. Розкажіть про ситуацію, коли вас відсторонили або не взяли на роботу. 


Що виявляє: чи усвідомлює кандидат свої помилки.

Актуальне питання, особливо для проєктних менеджерів, яким важливо говорити не лише про успішні проєкти, але й про свої провали. 

Як відповідати: розкажіть, що стало причиною відсторонення, хто ухвалив відповідне рішення і як це вплинуло на результат роботи. Головне — не засмучуватися, згадуючи свої помилки, а показати роботодавцю, що ви зробили висновки і готові рухатися далі. Не забудьте коротко розповісти про те, чого вас навчила ця ситуація. 


4. Розкажіть, де у роботі ви застосовуєте свої творчі здібності? 


Що виявляє: креативне мислення.

Творчі здібності — це не лише вміння малювати, писати чи грати на флейті. Творчість полягає у правильному мисленні і генерації ідей, яких може бути мільйон і у проєктного менеджера, і у співробітника клієнтського сервісу, і у саппорта. 

Як відповідати: кажіть про те, які ідеї ви пропонували на попередній роботі і як вони вплинули на фінальний результат.


5. Чи бували випадки, коли ви запобігали проблемам? 


Що виявляє: стратегічне мислення.

Для мене це одне з найважливіших запитань. Воно допомагає виявити те, що англійською зветься vision, тобто ваше бачення ситуації і майбутнього. Для позицій, пов’язаних з менеджментом, це особливо важливо.

Як відповідати: якщо мали місце ситуації, коли ви передбачили проблему і попередили про неї свого керівника, розкажіть про це детальніше. Якщо такої ситуації не було, краще кажіть про те, що ви вмієте оцінювати потенційні ризики, хоча ніколи безпосередньо їм не запобігали, тому що це було завданням ваших керівників. Така відповідь дасть розуміння того, що ви принаймні усвідомлюєте, чого від вас очікують.


6. Чи траплялися ситуації, коли ви погодилися з чужою думкою, яка дуже відрізнялася від вашої? 


Що виявляє: чи є кандидат командним гравцем.

Як відповідати: у першу чергу, потрібно розуміти, що ніхто не працює як одинак, і якщо зараз у вас є проблеми з комунікацією, то їх потрібно виправляти. Як приклад можете навести ситуації, коли обговорювалося якесь питання. Поясніть, чому ви з самого початку були проти, а потім перейшли на інший бік, і поясніть своє рішення. Так ви продемонструєте керівнику ще й ваше логічне мислення. 


7. Чи пробігли б ви дистанцію у 20-30 км? 


Що виявляє:  чи готова людина до довгострокової роботи. 

Будь-яке проєктування ситуації допомагає краще зрозуміти кандидата. Це запитання покликане з’ясувати, як надовго людина планує затриматися на одному місці роботи. Можливо, запитання надто завуальоване, але головне тут — зрозуміти, чи готовий кандидат витрачати багато зусиль і часу задля досягнення мети.

Як відповідати: для початку зрозумійте, чи готові витрачати на компанію, до якої прийшли, 1,5-2 роки свого життя. Нікому не потрібні співробітники, які підуть за 3-5 місяців. Якщо ви не бажаєте стати таким кандидатом, то на свій розвиток на одному місці варто витратити кілька років, а це точно не коротка дистанція.


8. Чи траплялися ситуації, коли вам вдавалося когось переконати? 


Що виявляє: чи вміє людина аргументувати свою точку зору. 

Думаю, такого типу питання нерідко лунають на співбесідах до відділів продажу. Але мені важливіше перевірити, чи вміє людина доводити правильність своєї точки зору, а не вміння впливати на інших.  

Як відповідати: наведіть живий приклад, коли внаслідок суперечки більшість стала на ваш бік. Згадайте, якими методами ви користувалися, як доводили свою правоту, які приклади наводили.  


9. Чи траплялися ситуації, коли ви відмовилися від хорошої роботи чи пропозиції? 


Що виявляє: вміння приймати рішення.

Як відповідати: якщо подібні випадки мали місце, розкажіть, що вплинуло на ваше рішення, як ви його приймали і чим керувалися. Не забудьте додати до своєї розповіді і те, що для вас є важливим у майбутній компанії. Не соромтеся відверто говорити про такі речі, як перегляд зарплати у відповідний термін, бонуси чи позапланові відпустки. Майбутній роботодавець повинен розуміти, що вас мотивуватиме працювати краще.


10. Бувало таке, коли ви робили більше, ніж від вас очікували? 


Що виявляє: ступінь відповідальності.

Досить складне запитання, враховуючи, що багатьох лякає додаткове навантаження.

Як відповідати: з великою цікавістю слухаю відповіді на це питання, особливо коли замість надрезультатів кандидат розповідає про те, що й так входило у його обов’язки. Якщо вас запитали про це, краще навести в якості прикладу нехай і невеличке покращення, яке продемонструє, що ви окрім ідей також здатні брати на себе додаткову відповідальність. 

Якими б не були ваші відповіді, найпростіше і найважливіше — бути чесним перед самим собою та майбутньою компанією.


Читайте також

5 питань на співбесіді, які можуть викликати труднощі у кандидатів та HR-ів

Що говорити на співбесіді: відповіді на типові запитання

Що говорити на співбесіді про причини звільнення?

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Дякуємо!

Тепер редактори знають.