Привіт! Я Нія Нікель, співзасновниця студії яскравого фарбування волосся Priton Krasoty, PR-угруповання Знати! і бару Zbirka. Звучить круто, але якщо копнути глибше, можна дізнатися, що я також мати дитини з інвалідністю, жодного дня не сиділа в декреті й буваю у відпустці раз на три роки.
Я розповім, що допомогло мені не впасти в найважчий період. Сподіваюся, мої поради стануть у пригоді тим, хто теж знаходиться в складних життєвих обставинах, але бажає зберегти кар’єру і соціальну активність.
5 речей, які допомогли мені вистояти, перебуваючи на межі
Таке захворювання, як у моєї Єви, — всього у 30 людей у світі. День, коли я дізналася про це, був сьомим днем з моменту відкриття бару. Тоді я лягла в лікарню на шість місяців, і щодня чула, що моя дитина помре. І ось 5 речей, які допомогли мені вижити й продовжити бізнес.
1. Ритуали
Створіть для себе 3-4 ритуали. Один на ранок, один на вечір і парочку — на тиждень.
Наприклад, я кожен ранок починала з гидкої кави в їдальні. Так я розуміла, що всі жахи вчорашнього дня минули, а сьогодні — новий день боротьби. Я відпочивала, дивлячись у вікно. Дивилася, як люди йдуть на роботу, і уявляла, що скоро і я так піду. Увечері я їла найсмачнішу їжу за день. Моя особлива вечеря — нагорода за складний день. І мій другий ритуал.
Раз на тиждень у мене був душ вдома, поки мене змінювали. Також моїми ритуалами були приїзд друзів і прогулянки з дитиною. Але у вас це може бути манікюр, навчальний курс і що-небудь інше, націлене тільки на вас — приватне і приємне.
2. Спорт і гігієна
Спорт мені був потрібен не через смачну калорійну ритуальну вечерю. Він потрібен для швидкості та дисципліни. Ваше тіло, як і багато тисяч років тому, створене для полювання і сильних фізичних навантажень. Якщо цю енергію не випускати, ви будете нервовими, розфокусованими та з низькою продуктивністю. Це як у тварин — якщо вони мало рухаються і не граються, то перестають митися і впадають в депресію.
У важких ситуаціях потрібно спрямувати злість і почуття безсилля в спорт. Дайте гормонам довести, що ви переможець і все здолаєте.
Про гігієну може здатися смішним, та в складних ситуаціях ви не захочете мити голову, а краще поспите зайвих 15 хвилин. Це помилка. Коли ви злі, втомилися або взагалі без сил — наберіть холодної води в миску і опустіть ноги на 15 хвилин. Ви моментально помітите, як напруга і втома йдуть, ви стаєте спокійнішими та рішучішими.
Чиста голова — це ваша впевненість, імідж і сила. Жертвувати чистотою на користь будь-чого не можна. Крапка.
3. План
Безконтрольна ситуація і невизначеність будуть робити свою справу — плани постійно змінюватимуться. Дуже важливо ставити собі на день чіткі досяжні цілі й працювати над ними.
Я працювала в системі дуже коротких спринтів, максимум на 2-3 дні. Наприклад: запланувати 7 івентів на наступний тиждень в барі; створити описи подій; зробити афіші; запустити рекламу. Якщо це робити частинами протягом трьох днів, то все встигаєш. Коли ж плану немає, то про завдання не пам’ятаєш і просто не робиш, відтак бізнес тоне, а з ним і ти.
У лікарні я спала по три години, тому що побічний ефект захворювання Єви — це епілепсія, постійні напади. У неї їх було по 20 за добу, з реанімацією та іншими екстреними рішеннями. Щоб тримати себе в тонусі, я розписувала дуже детальний розпорядок дня. Ось приклад:
- 8:00 — вмитися, випити кави, погодувати Єву
- 8:30 — огляд лікаря, таблетки Єви
- 9:00 — процедури Єви, поїти її водою
- 9:30 — робота
- 11:00 — процедури Єви, поїти водою
- 11:30 — мій сніданок
- 12:00 — погодувати Єву
- 12:30 — робота
- 14:00 — процедури Єви, таблетки
- 14:30 — прогулянка
- 15:30 — спорт
- 16:00 — погодувати Єву
- 16:30 — мій обід
- 17:00 — таблетки Єви
- 17:30 — робота
- 19.00 — приїзд друзів
- 20:00 — погодувати Єву
- 21:00 — таблетки Єви, поїти водою
- 22:00 — моя вечеря, підготовка до сну
- 23:00 — душ
- 23:30 — планування робочих завдань на завтра
- 00:00 — погодувати Єву, таблетки, поїти водою
- 00:30 — пошук варіантів лікування дитини, відповіді на особисті повідомлення в соціальних мережах, перегляд відео або читання
- 02:00 — сон
- 5:00 — таблетки Єви, інгаляції.
Такий детальний план слугує чіткою інструкцією, в якій ви не губитеся, вам завжди є що робити, ви не забуваєте і не пропускаєте важливі речі. Зрозуміло, що протягом дня приходить купа робочих повідомлень, на які ви відволікаєтеся, відбуваються різні події, що збивають з пантелику. Але маючи чіткий план, ви завжди знаєте, до чого потрібно повернутися, що робити конкретно зараз і як залишатися ефективним.
4. Це тимчасово
Одне з найкращих усвідомлень, які подарував мені складний період, — це те, що все тимчасово. Встаючи на роботу о 7 ранку, щоб напрацювати практику і піти в краще агентство, пам’ятайте, що так триватиме рік, може два, але в перспективі цілого життя — це дрібниці. Будь-яка ситуація завершується, і навіть якщо вона триває роками, то ви або пристосуєтеся до неї, або все-таки зміните вектор. Все в цьому світі тимчасово, якщо ви докладаєте зусиль до змін.
Не здавайтеся на півдорозі, за це ви себе потім не пробачите.
5. Психолог
Це дуже банальна порада, але дуже мало людей до неї дослухається. А ще менше знаходять правильного психолога.
Не беруся судити гештальт і інші методики тривалої терапії — там своя атмосфера. Але зі свого досвіду та зважаючи на думку кількох сильних фахівців можу виділити таке правило: якщо після 12 сеансів ви відчуваєте, що залишилися з тим же питанням і в тому ж стані, отже, вам не підходять або цей психолог, або цей вид терапії.
В деякі моменти мого життя психолог працював, як ейфоретик: я все проговорила, відчула сили — і знову в бій.
Якщо вам потрібно спілкуватися з психологом раз на місяць, щоб залишатися на плаву, — будь ласка, це прекрасне недороге рішення.
Складні ситуації й варіанти реакцій
А тепер про реально важкі моменти, коли буквально хочеться «вийти у вікно». Розповім на прикладі конкретних ситуацій, як я справлялася з ними, не втрачаючи себе.
Ситуація 1
Дитина в лікарні практично не відкриває очей і ледве дихає, заходить лікар і каже, що вона помре протягом тижня. В цей час в барі вибухнула помпа і приїхали пожежники. Я віддаю інвестиції набагато повільніше, ніж планувала (точніше, бар в мінусі другий місяць).
Варіанти реакції:
- ридати й таки вийти у вікно (це, звичайно, була перша моя думка);
- делегувати те, що можна делегувати, опустити ноги в таз з водою і дзвонити психологу. Потім скласти чіткий план своїх дій до найдрібніших подробиць і виконувати його, відкинувши будь-які емоції.
Результат: дитина жива, насос полагодили, ми протягом тижня поїхали в іншу країну лікувати дитину. Бар почав віддавати частину інвестицій.
Ситуація 2
Я в іншій країні, не спала три доби, стежачи за станом дитини. Організм здається, і ось я вже не можу встати з ліжка через фізичне виснаження. Все це супроводжується блювотою, випадінням волосся й істериками.
Варіанти реакції:
- ридати й жаліти себе;
- змусити себе зробити те, що не вимагає фізичної активності і завжди відкладалося на потім.
Результат: розібрані теки за проєктами, оформлені кейси, налагоджена таск-менеджер система. Мозок в процесі відволікається на завдання і перестає концентруватися на проблемах.
Якщо підсумувати:
- У всіх є панічні реакції — і це нормально, головне не дати їм взяти гору над вами.
- Будь-яку паніку розкладайте на маленькі складові й дивіться, що турбує найбільше.
- Плануйте, як зменшити тривожний фактор: що можна зробити зараз, через годину, через день тощо. Працюйте над цим постійно.
- Навчіться планувати короткими спринтами й дуже детально розписуйте кожен день. Аж до походів в туалет. Спробуйте усунути себе як особистість від цих процесів, виконувати їх більш механічно і холодно.
- Ставте перед собою досяжні, дуже конкретні цілі з чітким таймингом. Грубо кажучи, запровадьте щоденний SMART-підхід.
Наостанок я б хотіла процитувати свого кращого друга: «Тисячі людей до тебе були в аналогічній ситуації, і вони впоралися. Не бійся і дій». Сподіваюся, що мої поради додали вам сил і натхнення, а можливо, підказали конкретні практичні рішення. Знайте: ви сильні, ви потужні, і ви все вирішите.
Друзі, ми б хотіли почути більше таких життєвих історій, як у Нії. Можливо, вам теж є про що розказати? Нас цікавлять ваші професійні повороти, незвичайні випадки й унікальний кар’єрний досвід.
Якщо ви готові поділитися своєю історією — заповніть, будь ласка, коротку форму за посиланням, і ми з вами зв’яжемося за умови, що вона нас зацікавить.
Читайте також
«Та кому я потрібна?»: 5 страхів при поверненні з декретної відпустки
Дихайте глибше: чому медитацію варто зробити щоденною звичкою
Як пережити карантин і не зійти з розуму: поради психотерапевток
Дякуємо!
Тепер редактори знають.