Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

5 топових софт скілів та як показати їх у резюме, соцмережах і на співбесіді

25.03.24 Пошук роботи 5 хв читання

Сьогодні між двома фахівцями роботодавець із більшою ймовірністю обере того, хто має круті софт і непогані хард скіли, ніж кандидата з сильним стеком технологій, але який не вміє якісно комунікувати. Як показати свої soft skills компанії ще на етапі відбору, розповідає Алла Вишня, Educational Project Manager у Mate academy.

Алла Вишня Educational Project Manager у Mate academy
Алла Вишня


Які навички зараз цінують на ринку праці

  • Адаптивність. Світ динамічний, тож працівники, здатні швидко опановувати нові навички, брати на себе відповідальність й безболісно реагувати на зміни, стають все ціннішими.
  • Комунікативність. Одвічна класика, адже без комунікації, зокрема якісної та екологічної, не побудуєш жодних процесів. Важливо: це не тільки про те, як ви говорите, а й про те, як чуєте інших.
  • Емпатія. Здатність розуміти власні емоції та керувати ними, а також вміння шукати підходи до різних типів людей має високу цінність, особливо для менеджерів і керівників проєктів.
  • Аналітичне й критичне мислення. Вміння аналізувати інформацію, вирішувати складні завдання та ухвалювати обґрунтовані рішення точно надасть вам конкурентну перевагу.
  • Інноваційність. Можливість нестандартно підходити до розв’язання проблем і генерувати нові ідеї — навичка, корисна не тільки для креативних професій.


Як показати свої soft skills у резюме


Ваше резюме найімовірніше переглянуть доволі поверхово, шукаючи очима ключові слова. Тож, по-перше, забудьте про документ на три сторінки. Стислість — все ще великий друг майстерності, тож будьте лаконічними й чіткими. 

По-друге, блок Soft skills із переліком прикметників на кшталт «відповідальний, комунікабельний, стресостійкий» нічого про вас не говорить. Тому цей блок можна повністю прибрати з резюме, а натомість інтегрувати ваші мʼякі навички в досвід або Summary (стислий опис досвіду на початку резюме). Там можна вказати свої досягнення, що якраз і підтверджують ваші навички й допомагають скласти про вас правильне враження.

Уявімо, що ви раніше працювали у сфері продажу, а тепер хочете світчнутися в розробника. Досвід сейлз-менеджера буде нерелевантним, але він може круто презентувати вас як працівника. Тому інтегруйте потрібні софт скіли в опис свого досвіду, наприклад:

  • «За період моєї роботи прибутки компанії зросли на 17% річних, адже мені вдалося налагодити взаємини та укласти договір з компанією-конкурентом».
  • «За два роки в компанії я пройшов карʼєрний шлях від менеджера нижньої ланки до керівника відділу з 15 осіб завдяки розвиненим комунікативним навичкам та вмінню приймати рішення в критичних ситуаціях».

Винятком є професії типу «людина-людина», повʼязані з обслуговуванням, управлінням, консультуванням, навчанням тощо. Тобто ті, де софт скіли є головними інструментами фахівця. Для таких вакансій можна зберегти в резюме блок Soft skills з переліком навичок, але кожна з них все одно має бути підкріплена прикладами в досвіді чи Summary.

Потрібна допомога з резюме?

Ми створили вичерпний онлайн-гайд, як скласти професійне резюме, що наблизить вас до роботи мрії  👉

До гайду


Як показати свої soft skills у соцмережах


Якщо в кандидата 30 контактів у LinkedIn, вказане одне місце роботи та два-три слова в описі, рекрутеру дуже складно скласти про нього враження. Тож саме вміння самопрезентації — це та нульова софт-навичка, яка нам так потрібна. Кандидати з продуманими та якісними профілями в соцмережах мають вищі шанси бути поміченими. Наприклад, одній нашій студентці, яка активно вела LinkedIn, запропонували вакансію, бо рекрутерка просто стежила за її дописами.

Тому додайте на свою сторінку всі пройдені курси, прикріпіть файли з сертифікатами, вкажіть максимум навичок і попросіть колег або друзів їх підтвердити. Встановіть професійне фото, попіклуйтеся про нейтральний професійний бекграунд у профілі, додайте чіткі та структуровані описи до попередніх місць роботи та регулярно розширюйте мережу контактів. 

Крім того, професійні соцмережі завжди містять блок на кшталт About me. У ньому можна продублювати або трішки видозмінити інформацію з Summary вашого резюме. Тобто коротко та чітко описати свій досвід плюс 1–2 сильні сторони з конкретними прикладами. Усі ці моменти теж говорять про ваші софт-скіли — вміння презентувати себе, взаємодіяти з іншими, аналізувати інформацію та адаптуватися. 


Як показати свої soft skills на співбесіді


Запитання «Розкажіть, будь ласка, про себе» — ваш золотий час для того, щоб розкрити свої мʼякі навички. Спершу розкажіть про себе як про кандидата на конкретну вакансію: про досвід у сфері, технології, з якими ви працюєте, освіту, знання мов тощо, а потім інтегруйте в самопрезентацію приклади з професійного життя, де ви змогли проявити себе з найкращого боку. Наприклад: 

«Вважаю себе людиною з класними комунікативними навичками: я комфортно почуваюся, коли виступаю перед публікою чи спілкуюся з новими людьми. Саме тому на попередній роботі я завжди супроводжував керівника на робочих зустрічах із представниками інших компаній, де моїм обовʼязком було презентувати наш продукт».

А як щодо питання про сильні сторони? Завчасно підготуйте перелік своїх сильних сторін та до кожного пункту пропишіть коротенький приклад. Оптимально назвати 2–3 найбільш виразні та важливі для позиції якості. Тільки не завчайте відповіді на памʼять: говоріть простою живою мовою, хай інколи будуть паузи, десь один раз прозвучить «Еее, ну…», десь буде смішно, бо ми ж із вами не ШІ — і саме в цьому наша перевага.

Розповідаючи про попередній досвід, намагайтеся уникати скарг на минулу роботу, університет, керівника, навіть якщо дійсно є на що пожалітися. Спробуйте краще підсвітити те корисне, що вам дав попередній досвід — вміння вчитися, досягати результату, взаємодіяти з командою, комунікативні навички тощо.

На співбесіді також важливо не лише ЩО, а і ЯК ви говорите. Будьте динамічними, впевненими у собі, привітними. CEO Mate academy Роман Апостол впевнений, що енергійні та позитивно налаштовані кандидати дуже сильно вирізняються на співбесіді: «Якщо відчуваєте, що виснажені або стомлені (а всі ми люди, таке може статись) — краще поновити ресурс, а вже потім ходити на інтерв’юшки».

Наостанок памʼятайте: роботодавець — не та людина, що полюбить нас такими, які ми є. На ринку праці варто докладати зусиль і працювати над собою, щоб стати крутим кандидатом не тільки за хард, а й за софт скілами.

Ваше резюме вже готове?

Тоді швидше надсилайте його на одну з крутих вакансій у нас на сайті 👉

Вакансії

Читайте також

Які soft skills розвивати у 2024 році, щоб мати попит у роботодавців

7 soft skills, які оцінить будь-який роботодавець

5 книжок для розвитку ваших soft skills

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.