Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як шукати психотерапевта: чекліст хорошого спеціаліста

26.09.24 Розвиток 4 хв читання

Останні декілька років війна змушує нас працювати на межі можливостей, і старих методів саморегуляції може не вистачати. Виникає бажання звернутися до професіонала, але знайти його не так просто, а скандали й розкриття в соцмережах підсвічують ризик натрапити на шахрая та профана. Яким має бути хороший спеціаліст і де його шукати? Як вибрати психотерапевта, радить Анастасія Кайсин, дипломований психолог та Head of People & Culture у Valtech Україна.

Анастасія Кайсин Дипломований психолог та Head of People & Culture у Valtech Україна
Анастасія Кайсин


Психолог, психотерапевт, психіатр: у чому різниця


Для початку варто розібратися, які спеціалісти можуть бути корисні залежно від запиту.

  • Психолог — спеціаліст із психологічною освітою, який допомагає розв’язати психологічні проблеми за допомогою розмов, вправ та інших немедикаментозних методів і працює з конкретним запитом на рівні консультації. 
  • Психотерапевт — спеціаліст із психологічною або медичною (психіатричною) освітою, а також додатковою освітою в одному з психотерапевтичних напрямів (психоаналіз, КПТ, клієнт-центрована терапія тощо), який працює з основним запитом, але в процесі роботи може виходити на глибші рівні за межами запиту та пропрацьовувати конструкти особистості.
  • Психіатр — спеціаліст із медичною психіатричною освітою, який може призначати ліки та працює з більш серйозними психічними розладами. За наявності додаткової освіти в одному з психотерапевтичних напрямів може працювати як психотерапевт.

Іноді люди тривожаться, що можуть звернутися не до того спеціаліста. Втім, якщо ви звертаєтеся до кваліфікованого фахівця і він бачить запит, з яким не може працювати, він спрямує вас до іншого спеціаліста. Наприклад, у часи практики в мене та моїх колег були знайомі психіатри, до яких ми могли спрямувати клієнта з межовим запитом і навпаки.

Читайте також: 64% українців ніколи не зверталися за психологічною допомогою: дослідження


Міфи про пошук психотерапевта


«Найкращий шлях пошуку — сарафанне радіо». І так, і ні. Звісно, він найпростіший і дає всі шанси швидко знайти спеціаліста, який допоміг вашому колезі чи другу. Втім, якщо мова йде не про психіатра, а саме про психотерапевта, тобто людину, з якою ви вирушите в шлях самодослідження, він може виявитися не надто дієвим. Вибір психотерапевта — це індивідуальний процес: як різним людям пасує різний одяг, так і підходять їм різні спеціалісти.

«Я сам собі психотерапевт». У певному сенсі кожен із нас дійсно краще чи гірше володіє навичками саморегуляції. Втім, якщо ви постаєте перед труднощами, які не можете вирішити самотужки, і хочете пропрацювати їхні причини й корені, у цьому допоможе професіонал. Як не крути, виривати собі зуб мудрості й оперувати апендицит, звісно, можливо, але не надто зручно.

«Обирати краще психотерапевта своєї статі». Зовсім не обов’язково. Деяким людям дійсно комфортніше розкриватися з людьми своєї статі. Втім, більшість проблем і запитів універсальні для чоловіків і жінок.

«Що старший спеціаліст, то більш досвідчений». Стаж спеціаліста, звісно, важливий, втім, це не єдине, що робить взаємодію та психотерапію ефективною. У деяких випадках навіть може бути протилежний ефект: коли зі страху перед авторитетом спеціаліста буде лячно торкатись особистих тем.


Чекліст хорошого спеціаліста і де його шукати


На що звернути увагу, обираючи психотерапевта, щоб бути впевненим у його кваліфікації і не натрапити на шахрая?

  • Має фундаментальну вищу освіту — медичну (психіатр) або психологічну.
  • Має додаткову освіту в одному з напрямів психотерапії (психоаналіз, гештальт-терапія, КПТ, системна сімейна, позитум-підхід тощо).
  • Сертифікований в одному з напрямів психотерапії.
  • Є членом професійної спільноти.
  • Регулярно проходить супервізії, інтервізії, має особистий терапевтичний досвід.
  • Внесений до професійного реєстру психотерапевтів.
  • Відвідує професійні конференції та бере в них участь як спікер.

Що більше «так» у цьому списку, то краще: принаймні 4 пункти мають бути ознакою кваліфікованого психотерапевта.

Де ж знайти такого спеціаліста? Зараз є багато платформ і застосунків, які обіцяють гарантовану перевірку документів і кваліфікації спеціаліста. Втім, найбільш довіреним ресурсом, де зібрані спеціалісти, які відповідають вищезазначеним критеріям, є офіційний реєстр Української спілки психотерапевтів і його європейський аналог — EAP register. Тому свої пошуки ви можете розпочати безпосередньо з цих реєстрів або з платформи пошуку спеціалістів з подальшою звіркою з реєстром.

Оскільки в процесі терапії ключову роль відіграє особистість психотерапевта, ви можете дослідити їхні сторінки в соцмережах і обрати того, хто більше імпонує за цінностями та позиціюванням. На першій зустрічі або перед нею ви можете запитати про досвід і кваліфікацію та побачити, як спеціаліст реагує на ваші запитання. Якщо з розмитими відповідями й роздратуванням, варто розглянути інших фахівців.


Як обрати напрям психотерапії


Існує велика кількість напрямів психотерапії, які з’являються та динамічно розвиваються в умовах свого часу й суспільства. Ще Віктор Франкл зазначив: «Кожному часу — свій невроз». Так і з підходами терапії — кожен з’явився в тому часі й історичному контексті, коли був найбільш потрібен.

Який підхід покаже найбільшу ефективність, залежить і від самого запиту. Наприклад, фобії та ПТСР чудово опрацьовуються КПТ (когнітивно-поведінковою терапією). Для дітей і дорослих, яким важко сформулювати й розрізняти почуття, можуть підійти різноманітні варіації арттерапії. Орієнтованим на результат і тим, у кого є конкретна ціль, буде корисним коучинг. Тим, хто готовий до довгої подорожі з самодослідження та пропрацювання внутрішніх конфліктів, підійдуть психоаналіз, клієнт-центрована, позитивна, гештальт-терапія тощо.

Не бійтеся помилитися підходом, адже всі напрями, затверджені Асоціацією психотерапії, дієві. Головне — знайти спеціаліста, який стане вашим довіреним провідником.


Як зрозуміти, що спеціаліст вам підходить


Терапія — це про стосунки, які ви формуєте зі спеціалістом. Дослідження неодноразово підтверджували, що саме міцні й позитивні взаємини клієнта та психотерапевта визначають успішність терапії, незалежно від обраного методу. У цих стосунках важлива наявність психологічного контакту з психотерапевтом, що проявляється в почутті симпатії та довіри, готовності разом рухатися до цілі, комфорту в спілкуванні. Спеціаліст, до якого ви звернулися, може бути хорошим професіоналом, але основний інструмент психотерапевта — його особистість. За відсутності довіри й контакту ваша терапія не матиме ефективності. Це не те, що має бути компромісом, тому насамперед довіряйте внутрішньому почуттю.


Що робити, якщо спеціаліст вам не підходить або не може продовжувати терапію з вами

Якщо ви не відчуваєте довіри й психологічного контакту зі спеціалістом, не бійтеся про це сказати й обговорити, що саме вам заважає. Стосунки з психотерапевтом подібні до інших стосунків у вашому житті: зворотний зв’язок і відкритий діалог — річ універсально корисна в будь-яких взаєминах. Втім, якщо зв’язок не формується, не бійтеся завершити психотерапію з одним спеціалістом і на базі зроблених висновків знайти іншого. Заявити про напругу й дискомфорт варто й тоді, коли взаємодія йшла комфортно до певного часу, а потім щось змінилося. Активізація механізмів психологічного захисту може бути маркером того, що ви наблизилися до важливої теми, після пропрацювання якої вийдете на новий рівень.

Буває й інша ситуація, коли в силу різних обставин сам психотерапевт не може продовжити терапію з вами. Якщо ця ситуація передбачена, ви можете заздалегідь обговорити альтернативні шляхи роботи, поступовий вихід із терапії, також ваш психотерапевт може порекомендувати колег, яким довіряє. Ситуації, коли зупинка терапії стається різко й непередбачувано, менш сприятливі, оскільки переживаються як втрата близької людини. Тому якщо ця тема вас тривожить, доречно її обговорити та визначитися з можливими варіантами рішення.

Обрати кваліфікованого спеціаліста може бути непросто, але певні критерії та уважність до власних відчуттів допоможуть знайти професіонала, який стане вашим надійним партнером у подорожі до психологічного добробуту. Пам’ятайте: головне — це ваше відчуття комфорту й довіри у взаємодії з терапевтом, адже саме ці чинники є основою успішної терапії.

Хочете знайти роботу мрії?

Наша розумна система підбору вакансій допоможе в цьому

Вакансії

Читайте також

Найкращі книги з психології українською: про травму, стосунки та шлях до щастя

Як під час війни зберегти психічне здоров’я: своє та команди

Як вгамувати тривогу? Практичні техніки від психолога

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: