Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як знайти цивільну роботу, якщо є тільки військовий досвід?

27.05.24 Пошук роботи 5 хв читання

З початком повномасштабної фази війни сотні тисяч людей долучилися до війська, усвідомлено ставлячи під загрозу власне життя і здоров’я. Зокрема молодь, для якої бойові посади стали першою професією, а участь у бойових діях, служба та побратимство —  визначальним досвідом. Тому після звільнення й набуття ветеранського статусу у багатьох постає питання: чим займатися далі? Мережа підтримки воїнів і їхніх близьких Veteran Hub розповідає, як віднайти себе в цивільній професії та інтегрувати знання й навички, набуті у війську.


Чимало ветеранів і ветеранок після повернення у цивільне середовище відчувають втрату сенсів та не розуміють, що їм робити далі. Такі відчуття є нормальними, адже вони відображають початок нового життєвого етапу, який природно викликає значний стрес. 

Одне з поширених хвилювань — що буде важко знайти роботу. Адже з одного боку, у молодих ветеранів та ветеранок бракує досвіду цивільної роботи, з іншого — є побоювання, що роботодавці відмовлятимуть їм через статус учасника / учасниці бойових дій.

На щастя, ситуація з роботодавцями змінюється на краще. За даними Veteran Hub, 85% роботодавців кажуть, що готові наймати ветеранів і ветеранок до себе в команду й мають до них позитивне ставлення, сформоване на досвіді колег або ж особистому. Багато компаній мають особливі умови, програми й можливості для ветеранів і ветеранок.

А військовий досвід легко конвертується у важливі для цивільної роботи знання та навички. Як саме — далі у статті.


6 кроків до цивільної професії: поради для ветеранів та ветеранок


Із завершенням військової служби, відповідно до «Шляху ветеранів і ветеранок», розробленого Veteran Hub, після етапу відновлення й піклування про здоров’я у вас настає етап переосмислення свого військового шляху, роздумів про майбутнє. Ви можете пробувати себе в різних сферах, знаходити нові захоплення і хобі чи захотіти здобути профільну освіту. У виборі цивільної професії радимо рухатися покроково. 


Крок 1. Дайте собі час

Прислухайтеся до свого стану: чи маєте саме зараз внутрішній ресурс для пошуку? Якщо ні — дозвольте собі це відкласти, не звинувачуючи себе. Використайте цей час, щоб прожити, усвідомити зміну свого статусу. А ще — спокійно обміркувати свої зацікавлення, увесь військовий досвід, набуті навички й знання. 


Крок 2. Проаналізуйте свій військовий досвід

Не знецінюйте свій військовий досвід. Він здатний стати вашою перевагою та посилити вашу кандидатуру на ринку праці. Наприклад, розвинуті у війську особистісні якості (на їхнє позначення вам може траплятися термін «софт скіли» або «м’які навички») є цінними у будь-якій професії, зокрема: 

  • стресостійкість, вміння зберігати контроль та опанувати себе у кризових ситуаціях;
  • навички комунікації з різними людьми, вміння вирішувати конфліктні ситуації, розуміння субординації;
  • кризовий менеджмент і розв’язання проблем;
  • адаптивність, гнучкість у вирішенні завдань різної складності;
  • організаційні навички, вміння працювати в команді;
  • відповідальність, досвід ухвалення складних рішень;
  • дисциплінованість і чіткість, вміння працювати за регламентом.

Особливо хочемо відзначити комунікативні навички. На службі вам випадало взаємодіяти з людьми з різноманітними цінностями, характером і звичками. Ба більше, разом ви мали успішно виконувати бойові завдання — а отже, вмієте швидко знаходити підхід до людей, працювати у команді, продуктивно комунікувати та спільними зусиллями досягати результату. У цивільних професіях людський капітал є головною цінністю, а побудова сталої злагодженої команди — підґрунтям до розвитку компанії, бізнесу. 

Здобуті у війську комунікативні навички, беззаперечно, роблять вас сильним командним гравцем і будуть перевагою вашої кандидатури.

У цивільному світі також потрібно гнучко реагувати на зміни й нові обставини. Тому адаптивність, вміння долати перешкоди, планування і пропрацювання альтернативних сценаріїв, націленість на результат — вельми корисні навички, і вони добре розвинуті у військових. У цивільних професіях це дозволяє керувати проєктами, розробляти та реалізовувати різні бізнес-завдання.

Окрім особистісних якостей, що проявляються в роботі, у вас є чіткі професійні навички, або ж «хард скіли». Це те, що належало до ваших обов’язків у війську за спеціальністю: робота з технікою чи документацією, управління особовим складом тощо. Між «хард скілами» військових посад і цивільних професій є схожості. Наприклад, між навичками механіка-водія й автослюсаря, обов’язками керівника підрозділу і менеджера компанії. 

Завдяки сильним організаційним навичкам військові практично будь-яких посад можуть обіймати менеджерські позиції. Тож думка, що військові професії не дотичні до цивільних — хибна.


Крок 3. Складіть список своїх навичок

Почніть пошук свого професійного шляху з аналізу того, що у вас є: складіть список ваших особистісних і професійних навичок (софт і хард скілів). Щоб переконатись у своєму потенціалі, випишіть їх на аркуші паперу або в нотатках телефона в одну колонку, а в сусідню — які навички потрібні на ринку праці. 


Крок 4. Підготуйте резюме

У проєкті «Військовий досвід у резюме» від Veteran Hub ви знайдете короткі описи багатьох посад, перекладені зрозумілою мовою для рекрутерів, керівників, майбутніх колег. Можете одразу додавати ці описи у своє резюме. Якщо не знаходите у переліку своєї посади, можете самостійно описати свій військовий досвід за цими простими кроками.

Більш чітко скласти резюме вам допоможуть описи вакансій і вимог до кандидатур.

Потрібна допомога з резюме?

Ми створили вичерпний онлайн-гайд, як скласти професійне резюме, що наблизить вас до роботи мрії 👉

До гайду


Крок 5. Вивчайте вакансії й роботодавців у цікавих сферах

Можете розпочати у відповідному розділі Happy Monday. Тут є можливість відфільтрувати вакансії за сферою, видом зайнятості, локацією, рівнем досвіду. Для початку зверніть увагу на вакансії junior-рівня або з низьким порогом входу: де не вимагають багато відповідного досвіду. Дізнавайтеся про можливості розвитку в цих професіях, почитайте відгуки про їхні плюси й мінуси. Так ви краще зрозумієте, чи ця робота буде вас драйвити, чи це ваш шлях.


Крок 6. Шукайте своє і своїх

Ветеранам і ветеранкам важливо знайти однодумців і колектив, який прийме їх без упереджень та дозволить їм реалізувати свій потенціал. Це може трапитися не одразу. Якщо не вдасться з першої спроби знайти «своє» місце — це нормально. 

Ви можете спробувати часткову зайнятість або підробітки, щоб ознайомитися з різними сферами, поступово занурюватися в спілкування з цивільними колегами й водночас залишати простір для спілкування з побратимами й посестрами, бути причетним/-ою до життя підрозділу.

Спілкуйтеся з різними HR-фахівцями та роботодавцями, відвідуйте заходи з працевлаштування для військових: на них розповідають про стратегії пошуку роботи, консультують, як скласти резюме і мотиваційний лист, як пройти співбесіду. На таких заходах є нагода познайомитися з кар’єрними консультантами, які можуть допомогти вам скласти ваш кар’єрний план у цивільному житті на 1-5 років. Ви також можете звернутися за консультацією до Veteran Hub. 

Пам’ятайте, що важливими є не лише знання й навички, необхідні для певної посади, але й ваша особистість і цілісний досвід: як професійний, так і життєвий. Коли наймають на роботу — це двостороння взаємодія: обирають не лише вас, але й ви також обираєте. Та якщо замість вас обрали іншу людину — не опускайте рук. Можуть бути різні причини  — попросіть про зворотний зв’язок. На всьому шляху пошуку цивільної роботи ставтеся з турботою до себе.


Проєкт «Військовий досвід в резюме» став можливим завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яку реалізує IREX і Veteran Hub за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключно відповідальністю Veteran Hub і не обов’язково відображає погляди Державного департаменту США та IREX.

Шукаєте роботу?

У нас чимало пропозицій в розділі «Вакансії для героїв» — від роботодавців, що вважають за честь мати в команді захисників та захисниць України.

Читати

Читайте також

Як пройти співбесіду, якщо у вас недостатньо досвіду?

Посібник про адаптацію ветеранів до професійного життя

6 упереджень роботодавців, через які ветеранам важко знайти роботу

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: