Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Чому некомпетентні люди настільки самовпевнені: ефект Даннінга-Крюгера

23.12.20 Кар'єра 5 хв читання

Ви помічали, що професіонали часто применшують свої знання й досягнення, а новачки або відверто некомпетентні люди — навпаки? Чому так відбувається і що таке ефект Даннінга-Крюгера, розповідає коуч із самореалізації Марія Богданова.


Для початку я попрошу вас намалювати на аркуші паперу квадрат і зафарбувати його настільки, наскільки ви вважаєте себе компетентним у своїй професійній галузі. Наприклад, якщо думаєте, що опанували професію на 100%, зафарбуйте квадрат повністю. Пізніше ми повернемося до вашого малюнку.

А поки розповім історію, яка сталася в 1995 році в Пітсбурзі (США). Макартур Уілер, американець середнього віку, за один день пограбував два банки. При цьому він не приховував свого обличчя і навіть навпаки — під час пограбування підходив до камер і посміхався в них. Не дивно, що в той же день поліція змогла його знайти й затримати.

Чому він поводився так дивно і не боявся, що його впізнають? Річ у тім, що він намастив своє обличчя лимонним соком і щиро вірив, що залишиться невидимим для камер. Адже лимонний сік використовують як невидиме чорнило, а отже, і його обличчя мало б стати невидимим.

Чоловік не був божевільним, не перебував у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. Він просто помилявся.


Цікава історія. А до чого тут ефект Даннінга-Крюгера?


Цим випадком зацікавилися професор психології Девід Даннінг та аспірант Джастін Крюгер. Вони вирішили порівняти реальні здібності людини з її сприйняттям своїх здібностей. Під час експерименту вони попросили людей пройти тест на логіку, гумор і граматику, а потім самим оцінити, наскільки добре вони пройшли тест.

Результати всіх здивували. Виявилося, що люди зі здібностями нижчими за середні схильні себе переоцінювати. Тоді як люди зі здібностями вище середніх не усвідомлюють, наскільки вони кращі за інших. Це когнітивне спотворення назвали ефектом Даннінга-Крюгера.

А тепер давайте розберемо ці дві групи людей окремо.

1. Некомпетентні люди (саме так їх позначили в дослідженні):

  • не усвідомлюють, що насправді чогось не знають;
  • не в змозі оцінити високий рівень знань в інших;
  • ставлять собі тим вищу оцінку, чим гірші їхні здібності;
  • зважаючи на свою некомпетентність, ухвалюють неправильні рішення.

2. Компетентні люди:

  • недооцінюють свої здібності; їм здається, що в їхніх знаннях немає нічого особливого чи що всі знають те саме, що й вони;
  • у разі успіху вважають, що насправді це завдання було легким, а не вони добре впоралися завдяки своїм умінням.

Останнє явище відоме також як синдром самозванця і є зворотною стороною ефекту Даннінга-Крюгера. Детальніше про синдром самозванця — у нашій статті 👉

Читати

Для наочності розглянемо ефект Даннінга-Крюгера на графіку. Вертикальна вісь показує ступінь впевненості у своїй компетентності, а горизонтальна — фактичну професійну компетентність.

Effekt Dannynga Kryugera


Окей, зрозуміло. А що робити з ефектом Даннінга-Крюгера в реальному житті?


Ми всі можемо потерпати від ефекту Даннінга-Крюгера в різних сферах нашого життя: бути фахівцями в одній галузі і дилетантами в іншій, навіть не підозрюючи цього.

Але якщо ми розуміємо, як працює цей когнітивний механізм, то можемо більш реально оцінювати, на якому етапі розвитку знаходимося і що нам робити далі.

Уявіть, що ви тільки почали освоювати нову професійну діяльність. У цей момент ваша компетентність і впевненість дорівнюють нулю.

Далі ви опановуєте базові знання, відчуваєте приплив енергії і високу впевненість у своїй компетентності. Це дуже небезпечний період: якщо зараз зупинитися — не продовжити навчання, не заглиблюватися в спеціальність, — ви будете думати, що вже все знаєте, і припускатися помилок у роботі.

Якщо ви продовжуєте розвиватися в обраній сфері, ви дізнаєтеся більше про предмет, робите помилки, бачите, наскільки складна сфера насправді і як багато вам ще належить вивчити. На графіку вище чітко видно, як у цей період впевненість починає стрімко падати. Дуже часто цей відрізок часу ще називають «долиною відчаю».

Різні люди переживають його по-різному: хтось надовго застряє в ньому, сумнівається в своїх силах і діях або навіть відмовляється від обраного напрямку. А хтось починає поглиблено навчатися на курсах і тренінгах, щоб підвищити свою компетентність. Також силою, що рухає вас вперед, може стати підтримка з боку керівника, колеги, ментора, коуча. На цьому шляху ви набираєтесь досвіду і знань, у вас підвищується самооцінка. І на цей раз вона буде більше відповідати дійсності, ніж у новачка на початку шляху.

Здавалося б, ось все і добре — ви стаєте більш компетентним і ваша впевненість у собі зростає. Ось тільки тепер ви стикаєтеся з другою частиною ефекту Даннінга-Крюгера і розумієте, як багато вам ще належить дізнатися. Вислів Сократа тому за приклад: «Я знаю, що нічого не знаю».


А тепер повернімося до квадрата, який ви намалювали спочатку. Наскільки ви його зафарбували? Відзначте на кривій ефекту Даннінга-Крюгера, в якій точці ви перебуваєте, і проаналізуйте свій результат. Подумайте, які подальші дії ви хотіли б зробити після прочитання цієї статті: наприклад, терміново поглибити свою експертизу або ж видихнути і нарешті перестати себе недооцінювати.

Не забувайте, що у нас є для вас робота!

Адже круті українські та міжнародні компанії розміщують у нас свої вакансії.

Вакансії

Читайте також

10 корисних порад, як розвинути впевненість у собі

Чи варто подаватися на вакансію, якщо ви не відповідаєте всім вимогам?

У стосунках з роботою: як залишатися закоханим у свою справу якнайдовше

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.