Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

6 міфів про покликання, які заважають вам знайти себе

02.01.20 Кар'єра 3 хв читання

Якщо ви й досі вірите у «те саме» покликання, приготуйтеся почути звук розбитого скла. Спеціалістка з профорієнтації Анна Різніченко розвіює міфи, які заважають вам будувати кар’єру.  

Нещодавно, відповідаючи на питання читачів Telegram-каналу Happy Monday, я звернула увагу, що багато людей питають не стільки про те, як знайти своє покликання, скільки про те, як уникнути помилок і убезпечити своє майбутнє. 

Ми хочемо мінімізувати стрес, обрати «ту саму» справу на все життя і нарешті розслабитись. Хочемо, щоб нам допомогли прийняти важливе рішення, а краще — сказали, що робити далі, і взяли на себе відповідальність за наші проблеми.  

Погана новина: ніхто не зможе сказати вам, що робити далі.

Ще одна погана новина: приймати рішення доведеться самостійно, при цьому ще й адаптуватися під обставини, що постійно змінюються.  

Проаналізувавши запити, з якими до мене звертаються люди, я вирішила виокремити кілька популярних міфів, які заважають вивести кар’єру на новий рівень. 


Міф №1. «Те саме» покликання


Ймовірно, я ще раз вас засмучу — покликання як такого не існує. 

Часто під покликанням ми взагалі маємо на увазі щось зовсім інше — безпрограшний напрямок; роботу, яка ніколи не набридне; роботу, на якій можна заробляти стабільно багато; професію, яка нікуди не зникне; зайнятість, яка робить щасливим раз і назавжди; прийняте рішення, яке позбавить сумнівів, тощо.

Одного разу на консультації дівчина мені сказала: «Ми з психологом визначили, що моє покликання — робити світ кращим. Ось тільки я не розумію тепер, як мені з цим жити, а головне — на що. Їсти ж хочеться щодня».   

Міфічне покликання дає ілюзію зрозумілого шляху і наповненості життя сенсом. Погодьтеся, набагато легше вірити, що ваше покликання — бути художником та приносити у цей світ красу, ніж організовувати життя відповідно до своїх пріоритетів, бажань та потреб. Я не заперечую, що ви дійсно можете бути прекрасним художником, але що заважає вам із часом відкрити у собі талант дизайнера і створити архітектурне бюро? 

Чи знаєте ви когось, хто має одне покликання на все життя? Я — ні.

На семінарах я часто наводжу у якості прикладу королеву Єлизавету ІІ. Здається, що її доля передбачена, як ні в кого іншого, але якщо ми заглибимось в історію, то зрозуміємо, що вона взагалі не повинна була правити Великою Британією. 


Міф №2. Щойно я знайду своє покликання, моє життя нарешті заграє фарбами


Дійсно, коли людина займається своєю справою, світ ніби рухається їй назустріч — відкриваються нові можливості, з’являються нові люди й шанси. Цей феномен я досі не можу пояснити з прагматичної точки зору, але він існує і заперечувати його неможливо. 

З іншого боку, варто пам’ятати, що все це приходить далеко не одразу, адже для ідентифікації себе у новій ролі і шліфування майстерності потрібен час. Змінюються не лише ваші задачі, а й ваш спосіб життя, люди, з якими ви працюєте, щоденна рутина й виклики. Деякий час ви можете кидатись між старим і новим, вам може здаватися, що це знову «не ваше», але чим більше підкріплення і підтримки у новому напрямку ви будете отримувати (нові клієнти, виконані проєкти, визнання з боку колег, фінансова винагорода тощо), тим легшим буде перехід.  


Міф №3. Мені вже пізно щось змінювати


Лінда Родін стала моделью у 60 років, Майклу Кейну 86 років, а він досі знімається у кіно (ви могли бачити його у фільмах «Інтерстелар», «Ілюзія обману», «Дюнкерк», «Kingsman»), Юлія Давиденко у 50 років кардинально змінила свою професію — з бухгалтера стала майстром по роботі з мозаїкою (джерело — проєкт 1+1 media «Забути про вік», погортайте їхню Facebook-сторінку і знайдете там приклади чудових історій та можливостей).


Міф №4. Одна професія на все життя / Лінійна побудова кар’єри


Протягом усього життя ви можете змінити кілька професій або ролей у рамках однієї сфери. Наприклад, я можу бути хорошим маркетологом, але з часом зрозуміти, що хочу не просто розробляти стратегії та просувати послуги / товари, а й спробувати себе у ролі керівника, який збирає команду, визначає вектор і шлях розвитку. За деякий час я можу захотіти створити власну агенцію і приміряти на себе роль управлінця й власника. І це — лише кілька з можливих варіантів.

Якщо ми подивимось на сучасного спеціаліста, він майже завжди поєднує у собі кілька ролей, і у цьому запорука успішності його кар’єри. А ще, окрім основних обов’язків, потрібно вміти себе просувати на ринку праці, працювати у команді і багато іншого.

Міф №5. Освіта визначає усе ваше життя 


Прошу батьків звернути особливу увагу на цей пункт, щоб знизити тривогу про майбутнє своїх дітей. Повірте — вони знайдуть себе і влаштують своє життя, навіть якщо раптом помилилися з першою освітою. Ось вам лише дещиця подібних прикладів 👇

Святослав Вакарчук навчався на фізичному факультеті (спеціалізація — теоретична фізика). А його друга вища освіта — економіст-міжнародник. 

Потап (Олексій Потапенко) має дві вищі освіти: перша — вчитель фізкультури і тренер з водного поло і плавання, друга — магістр економічних наук, підприємницької діяльності та аудиту.

Олег Скрипка закінчив радіотехнічний факультет. Вєра Брєжнєва — заочне відділення Дніпровського інституту інженерів залізничного транспорту. А Сінді Кроуфорд взагалі отримала академічну стипендію для вивчення хімічних технологій, але після першого семестру покинула навчання в університеті, щоб зосередитись на кар’єрі моделі.  


Міф №6. Те, де ми зараз, визначає наше життя


Том Хенкс підлітком продавав арахіс та попкорн, а Джонні Депп — товари через телемагазин. Сандра Баллок працювала офіціанткою на Мангеттені, Вупі Голдберг — гримером у морзі, а Бред Пітт — промоутером. І таких прикладів сотні. 

Якщо зараз ви займаєтесь не тим, чим хотілося б, це не означає, що так буде завжди. Це лиш означає, що вам потрібно зупинитися, видихнути, проаналізувати, де ви і куди хочете дістатись, а найголовніше — взятися до дії. Для початку як мінімум — прочитати мою статтю про те, як знайти себе 🙂

Читайте також

Как сделать так, чтобы карьерные цели осуществились в новом году?

8 вредных мыслей, которые мешают найти любимую работу и быть счастливым

Как решиться сменить профессию? 15 шагов к карьерным переменам

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Дякуємо!

Тепер редактори знають.