Чому так складно зрозуміти, чим ми хочемо займатися? Як знайти себе і, нарешті, зробити своє життя таким, щоб хотілося прокидатися щоранку? Розповідає кар’єрна консультантка Анна Різниченко.
Я підходила до цієї статті кілька тижнів. Не просто писати про людське життя і про такий глобальний і великий вибір.
Адже насправді ми вибираємо не просто професію, а спосіб життя, яке ми хочемо прожити.
Робити те, що любиш!
Пару років назад мій колишній колега помітив: «Але ж це жахливо, коли люди мріють, щоб їх робочий день швидше закінчився. Їх особистий день, який ніхто їм ніколи не поверне!»
Песимістично вийшло… Але правда в тому, що, за даними американської консалтингової компанії Gallup, 70% працездатного населення світу ставляться негативно або байдуже до того, що роблять. Тобто безліч здорових, талановитих, неординарних людей мріють, щоб їх день (а по суті, і ціле життя) швидше закінчився.
Тому я дуже рада, що тема пошуку свого покликання стала такою актуальною і гострою.
Але перш ніж ми з вами пірнемо в мрії і прокладемо перші кроки до бажаного способу життя, я прошу вас подивитися це відео. Це займе 8 хвилин, але після них написані сухі слова набудуть для вас смаку і насичених фарб.
Ну що, посміхаєтеся? 🙂
Тепер можемо сміливо рухатися далі. Даю 90%, що ви впізнали себе. А можливо, і згадали про ту саму нездійсненну мрію під назвою «коли-небудь».
Моя мама скрипалька. Але останні 20 років вона працює на заводі і
заробляє гроші. Чи мріє вона повернути час і дізнатися, яким було б її життя, якби вона вибрала кар’єру музиканта? Мріє.
Чому нам складно обрати свою справу?
По-перше, нас не вчать мріяти
Нам малюють дуже чітку картину успішного майбутнього, наповнену чужими сенсами. Згадайте, які професії вам рекомендували в дитинстві як перспективні? Впевнена, що в цей список потрапляють бізнесмен, айтішник, директор або топменеджер. І, швидше за все, ваша перша освіта — це данина батьківській системі виховання.
По-друге, ми не вміємо і не любимо вибирати
Ми не вміємо приймати рішення. Багато людей роками мріють втілити щось «коли-небудь», але так і не наважуються. Страшно. А раптом не вийде — що далі? А якщо вийде, то що потім? Це ж все життя треба міняти.
4 роки тому ми з компанією друзів зібралися перед Новим роком, щоб загадати бажання. Банальні посиденьки. Посміялися, мовляв, хто з нас перший втілить мрію. Мені здавалося, що це буду, звичайно ж, я.
Але ніііі.
Наша найтихіша і найспокійніша подруга після зустрічі мовчки заповнила заяву на позицію стюардеси на лініях Арабських Еміратів. Так само тихо пройшла дві співбесіди, а через 10 місяців після цього Нового року (тобто в жовтні наступного) переїхала жити в Дубаї, щоб працювати стюардесою. Дівчина мріяла про це пару років.
Дізналися ми про те, що вона летить, за пару днів до вильоту.
Вона не законсервувала мрію в банку, щоб діставати в хвилини смутку. Вона мовчки написала заяву, пройшла співбесіди і полетіла підкорювати світ.
Зверніть увагу, що вона не зробила це різко і кардинально. Всі 10 місяців після заповнення анкети вона ходила на свою стабільну роботу, виконувала щоденні завдання і наполегливо йшла до своєї мрії.
По-третє, нам страшно
Ми боїмося можливого програшу. Того, що доведеться міняти ціле життя, виходити з позиції жертви, брати життя в свої руки.
Потрібно пробувати!
Коли я питаю людей на консультаціях або практикумах, яке морозиво вони люблять, люди соромляться, посміхаються, але точно знають відповідь: ванільне, полуничне, фісташкове, лимонне. Хтось точно знає, що не любить морозиво. І це теж відповідь. Це точне знання себе і своїх смаків. Але вся сіль в наступному питанні: а звідки ви це знаєте? 🙂
Поки не спробуєте, що не зрозумієте. А якщо ви розумієте, що не любите, наприклад, шоколадне морозиво, то просто вирішуєте, що варто спробувати інше. Або що морозиво не ваша тема, і ви любите смузі.
У виборі свого напряму життя та ж історія.
Як підняти самооцінку?
З самооцінкою і впевненістю потрібно працювати. Міняти свої думки, переконання. Почати себе хвалити за маленькі і великі перемоги. У школі та університеті нас навчили дивитися на свої помилки, рясно підкреслені червоною ручкою, але ніхто не вчив нас дивитися на свої перемоги. На свій красивий почерк, наприклад 🙂
Те, що було в минулому, вже не можна змінити. А ось змінити своє життя можна. І почати хвалити себе — теж.
Ще жодна дитина не відмовилася ходити тому, що у неї не вийшло з першого, другого, восьмого разу.
Знаєте, про що шкодують люди перед відходом з життя? Те, що вони не втілили свої мрії і займалися справою, яку не люблять, — на першому місці. І можу посперечатися — ви вже це знали 🙂
Як знайти себе?
Мріяти. Яскраво уявити, який спосіб життя ви хотіли б вести. Де і о котрій прокидатися, як працювати (вдома, в офісі, в майстерні, на природі, в танцювальному залі — або ваш варіант), що робити і з ким, як проводити дозвілля.
Перетворити мрію на реальні дії. Розділити слона на маленькі шматочки і вписати в свій календар. Сьогодні я 20 хвилин читаю книгу, завтра 20 хвилин дивлюся відео, післязавтра виконую своє перше замовлення. Так, маленькими кроками можна і до Китаю дійти. Головне правило — максимальна віддача навіть в маленьких завданнях.
Пробувати. Нові заняття, новий напрямок, нове хобі. Впускати в своє життя нову інформацію.
Прислухатися до себе і своїх бажань. Чесно відповісти, чого хочеться в даний момент. І організувати собі це. Нехай не відразу (як в історії з моєю подругою — їй знадобилося 10 місяців). Може, вам хочеться взяти вихідний, накупити солодощів і подивитися фільм? Дозвольте собі свято тіла і душі. Сходіть на пляж, купіть фруктів і знову відчуйте життя на смак. Давно мрієте стати стюардесою / стюардом? Знайдіть вакансії, заповніть їх, пройдіть співбесіди і здійсніть задумане.
Дослідити свої інтереси та здібності. Що вас цікавить, про що читаєте, на які теми дивитеся відео в YouTube, що давно мріяли спробувати?
Ваше покликання лежить на перетині вашого ХОЧУ, МОЖУ і ПОТРІБНО СВІТУ.
У них вийшло!
Передбачаю ваші заперечення: потрібно повернутися на грішну землю і згадати, що у кожного є зобов’язання. Тому нагадаю вам історії Джоан Роулінг, Альберта Ейнштейна (який 7 років працював в патентному бюро і у вільний час займався наукою), Евелін Глені (яка в 12 років на 90% втратила слух, але це не завадило їй в 53 роки давати по 100 концертів на рік). Цей список можна продовжувати. І найголовніше, щоб ви в нього вписали своє ім’я.
Корисні книги і посилання
Якщо ви дочитали до цього моменту, отже, для вас дійсно важливе це питання. Для саморозвитку рекомендую не просто прочитати ці книги, але і виконати вправи з них.
- Барбара Шер «Про що мріяти». У Барбари багато цікавих книг про пошук покликання. Починайте з тієї, яка вам найбільше лягатиме на душу.
- Кен Робінсон «Як відкрити свої справжні таланти і наповнити життя сенсом».
- «Захотіла і змогла» — надихаючі історії людей, які реалізували свою мрію в золотому віці.
Вірю в вас та втілення вашої мрії 🙂
Читайте також
Як зрозуміти себе, свої інтереси і здібності? Поради Анни Мазур
3 історії людей, які перетворили «нудну» професію на цікаву роботу
Навіщо потрібен ментор і як він може допомогти?
Шукаєте роботу?
У нас на сайті ви знайдете вакансії перевірених українських та міжнародних компаній!
Вакансії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.