Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

8 думок, які заважають вам знайти улюблену роботу й бути щасливими

30.11.18 Кар'єра 7 хв читання

Досі в пошуках улюбленої роботи? Можливо, вам заважають негативні думки, що збивають зі шляху. Як із ними впоратися, розповідає Анна Різніченко, психотерапевтка й фахівчиня з профорієнтації дорослих і підлітків.

Анна Різніченко

Чи складно, на вашу думку, знайти улюблену справу? Якщо для вас це актуально, ви, ймовірно, відповісте в дусі: «Звісно! Вона ж має бути улюбленою, приносити дохід і бути справою всього мого життя».

А я вам відповім, що ні. Знайти свою справу не так і складно. 

Якщо ми візьмемо процес кар’єрних змін за 100%, то вибір напряму займатиме всього-на-всього 10% з 100%. Решту 90% ми працюємо над втіленням і реалізацією задуманого. Але негативні думки, що супроводжують пошуки, здатні надовго загальмувати процес і зробити його виснажливим. Що ж це за думки та як не дати їм вам завадити?


1. «У мене немає жодних талантів»


Це те, що я найчастіше чую на консультаціях із профорієнтації. Не дивно: звідки взятися впевненості в успіху й талантах, якщо ще зі школи нам підкреслюють червоною ручкою тільки помилки? Та й з репетиторами ми підтягуємо предмети, з яких відстаємо, а не отримуємо високі оцінки.

Усі ми талановиті та насправді знаємо, чим хочемо займатись. Просто іноді в нас плутаються думки й долає невпевненість. Але ж ніхто не знає вас краще за вас самих і не зможе вибрати за вас напрям. Спеціаліст може підказати, спрямувати або запропонувати варіанти, але вибір завжди за вами.

Що робити? Визначити свої таланти й сильні сторони, вчитися хвалити себе та працювати над своєю самооцінкою.

Методика START для визначення талантів

Випишіть професійні досягнення, якими ви пишаєтеся. Виберіть те, з яким будете працювати, і розпишіть його за методикою START:

  • S (situation) — ситуація, якою ви пишаєтеся (очолили новий напрям, збудували команду, заробили Х-грошей в Y-проєкті тощо);
  • T (task) — завдання, що стояло перед вами (запустити новий напрям, набрати команду, заробити Х-грошей за Y-місяців тощо);
  • A (action) — дії, які ви зробили для виконання завдання (підібрали співробітників, розробили новий продукт, уклали угоди тощо);
  • R (result) — результат, який ви отримали (запустили новий напрямок, вивели продукт на ринок, збільшили прибуток тощо);
  • T (talent) — таланти, які ви застосували (управлінські здібності, навички проєктного менеджменту, командоутворення, розробки продукту тощо).

Я часто чую щось на кшталт: «Продавати вміє кожен, що тут особливого?». Маленька підказка: те, що вам вдається і що ви не вважаєте своїм талантом, якраз і є ваша сильна сторона.


2. «У мене не вийде»


Бракує знань / велика конкуренція / без знайомств не пробитися й інші історії, які ми розповідаємо, коли не віримо в себе та свої сили. Ось тільки я не бачила жодної дитини, яка б відмовилася ходити, бо з першого разу не вийшло. Тільки уявіть: «Мамо, ти знаєш, я вчився ходити, багато разів падав і зрозумів, що ходити — не моє. У мене чудово виходить повзати, плюс ви мене періодично носите на руках, тому я вирішив, що мені комфортно й так».

Що робити? Зрозуміти, чого саме ви боїтеся, і працювати з цим страхом. Наприклад, якщо ви плануєте підвищення або перехід у нову сферу, але сумніваєтесь у своєму досвіді та знаннях, це питання легко вирішити. Є маса курсів, літератури, стажувань. А ще дуже допомагає познайомитися з представником бажаної професії — так ви зможете дізнатися, скільки й де необхідно вчитися, які мінуси та складнощі є в роботі, де та як отримати досвід, скільки можна заробляти тощо.


3. «Тільки тут мене цінують та приймають мої недоліки»


Особливо часто такі думки виникають у людей, які тривалий час працюють на одному місці. В такому випадку ви:

  • можете думати, що виконуєте специфічну роботу, яка не факт, що буде затребувана в інших компаніях;
  • прекрасно знаєте всі свої слабкі сторони й упевнені, що вас ніхто не візьме з таким списком недоліків;
  • давно не були на співбесідах і не знаєте, що відбувається на ринку праці;
  • думаєте, що ніде більше не знайдете прибуткову роботу, адже на сайтах пошуку пропонують такі маленькі зарплати…

Дуже часто такі думки виникають від браку інформації, незнання ринку й зневіри у своїх силах.

Що робити? Сходити на кілька співбесід для тренування та досвіду. Основне завдання — дізнатися вимоги й умови роботи в інших компаніях.

Далі може бути 2 варіанти:

  • ви зрозумієте, як багато всього вмієте, знаєте і що можете більше заробляти;
  • дізнаєтесь, які знання та компетенції необхідно отримати для роботи в іншому місці.

Додатково почитайте інформацію про стан ринку праці, щоб підготуватися до переходу.


4. «Та я в будь-який момент можу змінити роботу / відкрити свій бізнес»


А час спливає. Ми продовжуємо мріяти, зітхати, думати, планувати, проходити тренінги, консультації… і нічого не робити.

Ви не уявляєте, як часто я чую від людей: «Ви знаєте, ідею подібного бізнесу я виношую вже пару років і треба ж — дізнаюся, що N її реалізував. Шкода, гарна була ідея».

Що робити? Згадайте мрії, які ви так довго й наполегливо ховаєте в глибокий ящик. Почніть із простого: намагайтеся прислухатися до своїх бажань і натренуйте звичку реалізовувати задумане. Захотілося сьогодні в обід купити собі смачний сендвіч / написати пост / подзвонити другу — робіть, не відкладаючи. 


5. Звичка жити як усі


«У мене не така вже й погана робота. Живу як усі: стабільна компанія, нормальна зарплата, звичайний шеф (ну кричить, так усі шефи такі), відпустка раз на рік, оплачуваний лікарняний. У багатьох людей і цього немає…».

Ми заздрісно дивимося на життя вільних та успішних в інстаграмі, зітхаємо і йдемо на ненависну роботу. У наших головах засів сценарій життя «як у всіх»: дитячий садок, школа, університет, робота, будинок, сім’я, діти, машина в кредит і квартира. Але може бути інакше!

Що робити? Досліджувати свої інтереси, розбиратися з тим, як же хочеться жити саме вам, і реалізовувати свої мрії. Для цього обов’язково знайдіть оточення, яке вас підтримає. Точно є кілька людей, які будуть за вас горою і підтримають у будь-яких змінах.

Ніколи не забуду, як мені одного разу сказала моя викладачка: «Різніченко, тобі що, додаткове життя виписали? Встала й пішла робити!».


6. Думки про корпоративне рабство


«Хіба є нормальні компанії? Скрізь одне й те саме…».

Скрізь одне й те саме, бо ми щоразу вибираємо один і той же сценарій, тільки в різних інтерпретаціях. Ми не звикли вибирати компанію. У нас і досі живе рабська звичка й мислення «аби взяли». Але важливо пам’ятати, що ви теж обираєте компанію. І ніхто не тримає вас прикутими до батареї там, де ви працюєте зараз.

Якщо вам здається, що вибору немає, це не означає, що його не існує. Це означає, що ви його не бачите.

Є чудові компанії, і ви можете вибирати їх так само, як і вони вас. У них є гроші, а у вас — товар (ваші знання та вміння), і тільки ви обираєте, кому та на яких умовах його продавати.

Що робити? Отримавши пропозицію від компанії, не поспішайте її приймати. Домовтеся з ейчаром прийти в офіс у звичайний робочий день. Поспостерігайте за атмосферою, зрозумійте, чи подобається вам там, чи хочете ви бути частиною цього світу. Розпитайте знайомих, пошукайте інформацію про компанію.

Ми в Happy Monday багато розповідаємо про те, як працюється в різних компаніях 👉

Читати

Якщо вам здається, що ви в корпоративному рабстві, придбайте маленький замок і поставте його на видному місці на робочому столі. А ключ покладіть у кишеню. І щойно подумаєте, що начальник дурень, а колеги нестерпні — згадайте, що ключ лежить у вас у кишені. Ви в будь-який момент можете стати вільним.


7. Мрії про Балі, IТ, криптовалюту…


Зараз тільки ледачий не мріє працювати на фрилансі, переїхати жити на Балі, сидіти під сонечком і монетизувати своє хобі. Так само легко ми заражаємося вірусними мріями про трендові професії: IТ-сфера, криптовалюта тощо. Ось тільки чи дійсно ви хочете цим займатися? Тут потрібно розібратися: вам подобається виконувати завдання професіонала з цієї сфери або спосіб життя, який ця професія може дати?

Що робити? Спіймали себе на думці про дауншифтинг? Подумайте, чому вам цього хочеться. Дауншифтинг часто свідчить про емоційну втому, вигорання й бажання покинути колесо, в якому ми крутимося. Якщо відчуваєте вигорання, втому, небажання прокидатися вранці — знайдіть можливість відпочити будь-яким чином. Якщо ви не зробите це добровільно, організм може знайти інші крайнощі й захворіти.


8. «Ось закінчу проєкт / зроблю ремонт / вирішу проблеми, а потім реалізую свої мрії»


Ні. Не реалізуєте. Ви завжди будете розповідати собі, чому важливіше зробити ось це й це, перш ніж реалізувати задумане.

Звісно, не можна відкидати здоровий глузд. Фінансова подушка безпеки, необхідний досвід і знання, підґрунтя для змін — усе це потрібно підготувати. Але завжди будуть якісь кризи й складнощі, сезон і не сезон. І якщо чекати біля моря погоди, ви ніколи не зрушите з мертвої точки.

Пам’ятайте, ніколи не буде більш вдалого часу, ніж зараз.

Готові шукати улюблену роботу?

У нас саме багато вакансій українських та міжнародних компаній!

Вакансії

Читайте також

Викиньте це з голови! 6 типів негативних думок, що руйнують вашу кар’єру

Як прокачати навичку позитивного мислення і що це дасть

7 помилок, які заважають вам знайти улюблену роботу

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: