Напевно, жоден рік в історії сучасної України не аналізуватимуть так багато, як минулий 2022-й. Додали свій погляд на процеси, що відбувалися в країні, і рекрутери. Експерти компанії CleverStaff (український софт для автоматизації рекрутингу) проаналізували свою внутрішню статистику вакансій і помітили певні тенденції. Про них розповідають у статті.
В перші дні повномасштабного вторгнення ніхто крім, мабуть, військкоматів, співбесід не проводив. Але вже з середини весни найм почав потроху оживати. Спробували проаналізувати, яких спеціалістів минулого року шукали найбільше.
Одразу попередимо: ми пропонуємо «діагностику», ґрунтуючись виключно на внутрішніх даних і досвіді чинних юзерів системи CleverStaff в період з березня по листопад 2022 року. Та навіть за такої звуженої вибірки наші аналітики помітили тенденції, які варті уваги.
Весна 2022
Якщо в лютому, до початку вторгнення, у CleverStaff було відкрито 975 вакансій, то в березні — всього 317.
Протягом весни на першому плані були айтівці: у першу п’ятірку заявок від компаній увійшли вакансії QA, Frontend, Full Stack, Java, React.
Серед інших напрямів лідирували торгові представники з авто та менеджери з організації перевезень. Ймовірно, бізнес намагався ставати більш мобільним, вирішувались питання релокації підприємств та співробітників тощо.
Також навесні на перших позиціях у пошуку несподівано з’явилися спеціалісти з копірайтингу та контент-менеджери. Особливо вітались «поліглоти». Припускаємо, що в цей час інтернет-простір України активно очищувався від усього російськомовного, тож потрібні були фахівці, що могли заповнити ці прогалини грамотним українським контентом. Водночас багато українських компаній почали переорієнтацію бізнесу на іноземні ринки, що вимагало адаптації великого обсягу матеріалів.
Почав потроху зростати й попит на HR-фахівців та бухгалтерів.
Прагнете зацікавити найкращих кандидатів?
Створіть профіль компанії на Happy Monday!
Деталі
Літо 2022
На початку літа в системі нараховувалось 549 вакансій. Нарешті обережно пішла позитивна динаміка.
На першому плані — заявки на бухгалтерів. Це очікуваний попит у часи змін, коли бізнес-середовище вимушене екстрено трансформуватися та підлаштовуватися під обставини. Водночас бухгалтер — це найчастіше «жіноча професія». Саме жінки з дітьми найбільше виїздили за кордон, що, ймовірно, й створило відповідний вакуум на внутрішньому ринку праці.
Затребуваними влітку залишалися торгові представники з авто. Також зростала кількість пропозицій для фахівців робітничих професій, наприклад, слюсарів-ремонтників.
Що цікаво — у період з червня по серпень включно в системі спостерігалося стрімке зростання заявок на фахівців медичного напряму. Активно шукали масажистів та лікарів УЗД. Ймовірно, це відлуння шоку війни, яке позначилося на самопочутті населення, плюс знову-таки фактор еміграції.
Від IT-компаній йшли запити на спеціалістів напрямів QA, Frontend, Sales, Marketing, HR. Тобто, до розробників додались нетехнічні позиції, які, власне, мають забезпечувати успішну діяльність розробників.
Осінь 2022
У вересні було вже 716 вакансій. Хоч і повільне, але зростання є.
Восени стали дуже потрібні рекрутери, HR-спеціалісти та HRD. Адже в умовах масового від’їзду фахівців за кордон та мобілізації шукати персонал, особливо дефіцитний, стало значно складніше, а налагоджувати або перебудовувати HR-процеси в компанії в умовах воєнного стану — надскладна задача.
Найзатребуваніша п’ятірка в IT-сфері: QA, Marketing, DevOps, Data scientist, Designer.
Також зберігається попит на бухгалтерів та копірайтерів. А серед медиків активно почали шукати неврологів. Поступово з’являються вакансії для фінансистів та менеджерів по роботі з клієнтами. Серед виробничих професій лідирують слюсарі та транспортники.
Географія пошуку кандидатів під час війни
Список міст з найбільшою кількістю вакансій виглядав так:
«Як бачимо, географія пошуку вакансій цілком відповідає поточному відчуттю безпечності міст України, — коментує Євгеній Ізотов, CEO CleverStaff. — На початку війни у весняний період найбезпечнішим виглядав Львів. Саме тут бізнес розгортав діяльність та шукав персонал. Потім люди почали повертатися в Київ і відповідно відкрилися вакансії у столиці. Харків довго тримався на третій позиції, але довготривалі обстріли харківської інфраструктури зробили свою справу і врешті-решт безпечнішою стала виглядати Одеса».
Щодо загальної статистики, то 9-місячна панорама відкриття-закриття вакансій виглядає так:
«Наші дані свідчать, що попри певний дефіцит вакансій, процес відновлення ринку праці дуже повільно, але просувається вперед», — продовжує Євгеній.
Війна — величезний струс для будь-якої країни, але попри все в Україні люди продовжують ходити на роботу, шукати роботу, реорганізовувати бізнес. Українці довели, що національний оптимізм — це дійсно унікальне явище.
Ми ж з нетерпінням чекаємо, коли рекрутери-користувачі активно відкриватимуть вакансії «будівельників» у різних сенсах цього слова. Це означатиме, що наша країна і її економіка почали «одужувати».
Шукаєте співробітників?
Розміщуйте вакансії у нас на сайті 👉
РозміститиЧитайте також
Як гейміфікація впливає на ефективність роботи рекрутера
Як шукати та знаходити кандидатів у LinkedIn: гайд для рекрутера
Прокачатися у пошуку та наймі: 33 ресурси для рекрутерів