Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Не тільки виплати для безробітних: чим ще вам можуть допомогти у центрах зайнятості?

13.11.24 Пошук роботи 11 хв читання

Зазвичай все, що ми знаємо про Державну службу зайнятості, —  це те, що безробітні можуть стати на облік в цій структурі та певний час отримувати невелику допомогу. Але з початку повномасштабного вторгнення, щоб підтримати населення та економіку, тут почали надавати більше різноманітних послуг: ваучери на навчання, мікрогранти, компенсації для працедавців.

Про можливості та послуги, які можна отримати у віділеннях Служби по всій країні, розказала заступниця директора Пологівської філії Запорізького обласного центру зайнятості Олеся Рябцева.


Державна служба зайнятості: послуги для громадян


Допомога по безробіттю і пошук роботи

Оформлення статусу безробітних і виплата допомоги від держави — це, мабуть, найпопулярніша причина, чому люди звертаються до центрів зайнятості. Зареєструватися можна офлайн у найближчому відділенні або онлайн — за допомогою електронного підпису в кабінеті шукача роботи на сайті Державної служби зайнятості або в кабінеті громадянина на порталі Дія.

Залежно від страхового стажу зареєстрованим безробітним виплачується матеріальна допомога у розмірі від 1500 до 7100 гривень тривалістю від 180 до 360 днів. Але в умовах воєнного стану ця варіативність скасована, і допомогу усім безробітним виплачують лише 90 днів (виняток — громадяни передпенсійного віку, яким до виходу на пенсію залишається менше ніж рік, їм нараховують виплати 360 днів).

За кожним зареєстрованим у центрі зайнятості закріплюють кар’єрного радника. Цей фахівець супроводжує людину на шляху до працевлаштування: консультує, допомагає з пошуком актуальних вакансій, домовляється з роботодавцями про зустріч для співбесіди, надає підтримку під час співбесіди, пропонує участь в активних програмах працевлаштування.

Олеся Рябцева, заступниця директора Пологівської філії Запорізького обласного центру зайнятості
Олеся Рябцева

«Кар’єрний радник надає безробітному вибір: працювати, вибрати самозайнятість, змінити за сприяння служби зайнятості професію або пасувати  перед труднощами та залежати від страхових виплат. Перебування людини на обліку ми не обмежуємо і пропонуємо їй всю роботу, яка є на сьогодні. На першій зустрічі заносимо в базу даних реєстраційні дані особи, визначаємо можливості працевлаштування особи та її мотивацію до праці, складаємо індивідуальний план пошуку роботи. Враховуємо інтереси людини: запитуємо, що вона може, який професійний досвід має та які в неї є побажання до роботи», — коментує Олеся Рябцева.


Перекваліфікація

Часто буває, що кар’єрні радники не можуть запропонувати людині роботу за спеціальністю, натомість є багато запитів від працедавців, на які не можуть знайти фахівців з відповідними навичками. Щоб збалансувати попит і пропозицію, в центрах зайнятості пропонують перекваліфікацію. Наприклад, навчання в центрах професійно-технічної освіти (ЦПТО). Там можна здобути робітничу професію або підвищити кваліфікацію.

Також, якщо людині не можуть знайти вакансію відповідно до її навичок, їй можуть запропонувати суспільно корисні роботи. Зараз з’явилося багато пропозицій,  пов’язаних з відновленням територій після воєнних дій.

Олеся Рябцева
Олеся Рябцева

«Наприклад, це може бути допомога в ліквідації руйнувань після ракетних атак ворога або турбота про людей, про яких нема кому подбати. Якщо у вас немає постійної роботи, участь в суспільно корисній діяльності може стати хорошим виходом, адже так ви зможете і долучитися до допомоги громаді, і заробити гроші», — розповідає Олеся. 

Також існує безкоштовна програма перекваліфікації для учасників бойових дій або людей з інвалідністю внаслідок війни. Професій, які можна опанувати або в яких можна підвищити кваліфікацію, в спеціальному переліку дуже багато. А з питань організації навчання центри зайнятості співпрацюють із Veteran Hub.

Кар'єрна радниця у Службі зайнятості
На консультації з кар’єрною радницею у Запорізькому обласному центрі зайнятості. Автор фото: Марія Башкатова


Ваучери на навчання

Ваучер — це документ, що дає людині можливість здобути ще одну освіту за затвердженим переліком зі 124 професій. Доступно навчання як на фахового бакалавра, бакалавра та магістра, так і на кваліфікованого працівника. Такий документ можна отримати лише один раз на максимальну суму, що дорівнює 10 прожитковим мінімумам (на сьогодні це 30 280 гривень). Ваучер дійсний 90 календарних днів — за цей час людина має надати до центру зайнятості документи про свій вступ до навчального закладу. Якщо не скористатись ним упродовж цього періоду — можливість згорає.

Хто може отримати ваучер? 

  • Громадяни України віком 45+ (до досягнення пенсійного віку) зі страховим стажем не менше 15 років;
  • учасники бойових дій;
  • звільнені з військової служби (крім строкової служби);
  • внутрішньо переміщені особи;
  • люди з інвалідністю;
  • громадяни, які у період дії воєнного стану в Україні отримали поранення внаслідок військової агресії;
  • громадяни, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Важливо: усі охочі повинні мати професійно-технічну, фахову передвищу чи вищу освіту і не бути зареєстрованими в Службі зайнятості як безробітні. Необов’язково мати суміжний фах. Якщо людина вже має вищу освіту, може почати навчання у зовсім іншій сфері.

Щоб отримати ваучер, потрібно обрати спеціальність чи професію з переліку, подати заявку онлайн або звернутися до найближчого центру зайнятості. Заявку опрацьовуватимуть близько трьох днів. Наступний крок  — особиста консультація. Далі варто обрати заклад освіти, отримати ваучер та починати навчання.

Олеся Рябцева
Олеся Рябцева

«Краще брати ваучер, лише якщо ви серйозно налаштовані на навчання та готові виділяти на це час. Адже у разі, якщо ви покинете програму, виділені кошти доведеться повернути. Зазвичай це просять зробити упродовж 30 календарних днів.  Гроші можна повертати частинами, якщо напишете гарантійний лист у Службу зайнятості, зазначивши суму, яку обіцяєте виплачувати щомісяця. Це варто зробити до того, як структура передасть документи до суду. На щастя, випадки, коли люди кидають навчання, трапляються вкрай рідко», — коментує Олеся.

Навчання з ваучером: особистий досвід

Олеся й сама скористалася можливістю та отримала ваучер, щоб здобути додаткову спеціальність «соціальний педагог».

«У службі ми працюємо з різними вразливими категоріями: це і люди старшого віку або передпенсійного віку, і молодь зі складних сімей. В певний момент я зрозуміла, що мені не вистачає знань, щоб правильно спілкуватися з різними людьми. Тому вирішила отримати другу вищу освіту за ваучером», — говорить Олеся.

За словами жінки, поєднувати роботу та навчання буває важко: «Інколи до 12 ночі сиджу з посібниками. Також треба знаходити час, щоб долучатися до занять в Zoom. Викладачі зазвичай йдуть назустріч: записують деякі лекції, надсилають конспекти, файли, з якими можна самостійно працювати. Також студенти отримують підтримку від Служби зайнятості: консультанти час від часу телефонують і питають “як ви”, “чи все вдається”, пропонують допомогу».


Профорієнтаційне тестування

Якщо людина не може визначитися, яку професію обрати або на кого варто перекваліфікуватися, Державна служба зайнятості пропонує пройти онлайн-тестування. На «Платформі з профорієнтації та розвитку кар’єри» є 10 різних тестів, що допоможуть визначити, яка сфера діяльності найбільше підходить людині, які її особисті якості найсильніші, чи схильна вона до підприємницької діяльності та чи цікаво їй працювати в команді.


Мікрогранти 

Мікрогрант на власну справу — це безповоротна, безпроцентна державна допомога на створення або розвиток власного бізнесу. 

Мікрогранти можна отримати в рамках низки державних програм. 

«Власна справа»

За умовами програми можна отримати:

  • від 50 до 150 тис. грн — за умови працевлаштування однієї людини;
  • до 250 тис. грн — за умови створення щонайменше двох робочих місць.

За два роки роботи програми підприємці отримали від держави 20 тисяч грантів на розвиток бізнесу на 4,6 мільярда гривень. Завдяки цьому вони створили понад 38 тисяч нових робочих місць.

«Гранти ветеранам, людям з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей»

Для ветеранів та ветеранок розмір гранту не має мінімальної межі та не перевищує:

  • для члена сім’ї ветерана (чоловіка, дружини): 
    • до 250 тис. гривень — за умови, що створюється одне робоче місце;
    • від 250 тис. до 500 тис. гривень — два робочих місця.
  • для учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни:
    • до 250 тис. гривень — створюється одне робоче місце;
    • від 250 тис. до 500 тис. гривень — два місця;
    • від 500 тис. до 1 млн грн — потрібно створити чотири робочих місця за умови, що заявник —  ФОП не менше 12 місяців до дати звернення.


Як отримати мікрогрант та на що його можна витратити

Мікрогранти можуть одержати громадяни України вікрм від 18 до 65 років, які оформлять ФОП або юридичну особу. 

Алгоритм дій отримання послуги: скласти бізнес-план, подати його з документами через вебпортал «Дія»,  захистити перед комісією, отримати рішення та відкрити рахунок, на який перекажуть кошти. 

За пів року з дати отримання коштів підприємець має створити певну кількість робочих місць та використати мікрогрант. Гроші можна витратити на: 

  • придбання меблів, обладнання, транспортних засобів (100% коштів);
  • послуги маркетингу та реклами (не більше 10%);
  • закупівлю ліцензійного ПЗ, свійських тварин та птиці, багаторічних насаджень, матеріалів, товарів та послуг, пов’язаних з реалізацією бізнес-плану (до 50%);
  • оренду обладнання (до 10%);
  • оренду нежитлового приміщення (до 25%);
  • лізинг обладнання, крім транспортних засобів особистого користування (до 50%).
Олеся Рябцева
Олеся Рябцева

«У Службі зайнятості консультують, як скласти бізнес-план, які розділи включити, на що звернути увагу, — розповідає Олеся Рябцева. — На етапі захисту в регіональному центрі зайнятості або онлайн члени комісії слухають вашу презентацію, ставлять запитання. І якщо вони бачать, що ви справді розумієтесь на обраній справі, що прорахували ризики, подумали, як зробити бізнес окупним, врахували податки, то вам можуть надати грант. Але також ще важливо, щоб бізнес, який ви хочете розвивати, був справді актуальним та затребуваним».


Державна служба зайнятості: послуги для роботодавців


Роботодавці отримують від держави через Службу зайнятості компенсації за працевлаштування вразливих категорій громадян, зокрема ВПО, людей з інвалідністю, безробітних.

1. Компенсація за працевлаштування переселенців (на період дії воєнного стану). 

Це найпопулярніша послуга серед роботодавців. Станом на травень 2024 року, в Україні статус ВПО мають 4,6 мільйона людей. І за офіційне працевлаштування одного переселенця роботодавцю щомісяця нараховують суму в розмірі мінімальної заробітної плати, яка на сьогодні становить 8000 гривень. Кошти виплачують протягом трьох місяців, а якщо ВПО є людиною з інвалідністю — то шість місяців. Для цього виду компенсації переміщена особа не обов’язково має бути зареєстрована як безробітна.

2. Компенсація за працевлаштування ВПО з-поміж зареєстрованих безробітних

Якщо роботодавець працевлаштовує ВПО, які зареєстровані як безробітні, щонайменше на рік, то може оформити компенсацію витрат на оплату їх праці протягом 6 місяців. Сукупні виплати не мають перевищувати двох розмірів мінімальної зарплати — 16 тис. грн.

3. Компенсація за працевлаштування зареєстрованих безробітних

Існують інші категорії зареєстрованих безробітних, які мають додаткові гарантії у працевлаштуванні. Щодо них є кілька послуг для роботодавців. Заяви про надання цих компенсацій можна подавати протягом двох місяців з дня працевлаштування людини.

  • Компенсація у розмірі ЄСВ (22% від ставки працівника), тривалість виплати — 12 місяців упродовж 2 років. Виплачують за працевлаштування: батька чи матері, якщо в сім’ї є дитина чи діти до шести років; батька чи матері, які самотужки виховують дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю; осіб, звільнених з місць покарання; безробітних, що вже понад шість місяців не можуть знайти роботу тощо. 
  • Компенсація 50% витрат на оплату праці виплачується роботодавцю, який працевлаштовує строком не менше ніж на рік осіб з інвалідністю, учасників бойових дій, людей передпенсійного віку. Загальна тривалість виплати — до 6 місяців.
  • Компенсація 50% мінімальної зарплати надається роботодавцю, який працевлаштовує молодь віком до 25 років зі стажем роботи менш як 12 місяців та людей до 35 років або звільнених зі строкової/ альтернативної служби — на перше робоче місце. Загальна тривалість виплат — 6 місяців упродовж року. 

4. Компенсація суб’єктам малого підприємництва за працевлаштування зареєстрованих безробітних на нові робочі місця

Цю послугу можна отримати, якщо зареєстрованого безробітного влаштувати на нове робоче місце за направленням центру зайнятості. Зарплата такого працівника має бути не нижча за розмір мінімальної. Компенсацію у розмірі ЄСВ можна отримати після того, як людина пропрацює рік. Загальна тривалість виплати роботодавцю — 12 місяців протягом двох років.

5. Компенсація за облаштування робочого місця особи з інвалідністю 

Коли роботодавець бере на роботу людину з інвалідністю та облаштовує для неї інклюзивне робоче місце, він теж може отримати виплату. Це компенсація на суму до 106,5 тис. грн — за робоче місце для людини з інвалідністю І групи (15 мінімальних зарплат) та до 71 тис. грн — для людини з інвалідністю ІІ групи (10 мінімальних зарплат). Компенсуються витрати на придбання спеціальних меблів, поручнів, брайлівських клавіатур, підйомних платформ для робочих місць тощо. 

За рік роботи програми 917 роботодавців отримали компенсації за облаштування робочих місць для 1013 людей з інвалідністю, зокрема й ветеранів.

Олеся Рябцева
Олеся Рябцева

«Цю послугу запустили, щоб більше людей отримали можливість працювати та забезпечувати себе, — розповідає Олеся Рябцева. — Щоб отримати компенсацію, потрібно найняти людину, переоблаштувати робоче місце та зібрати документи, що це підтверджують: квитанції, чеки, договір на придбання обладнання. А потім встигнути протягом 90 днів після працевлаштування подати документи до центру зайнятості».

Більше інформації про послуги Державної служби зайнятості можна знайти на сайті організації, за телефоном гарячої лінії 0(800) 600 288 або за допомогою телеграм-бота @DCZWorkNowBbot.


Публікацію підготовлено ГО «Молодь Онлайн» завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «‎Голос жінок і лідерство – Україна»‎, що впроваджується Українським Жіночим Фондом. Відповідальність за інформацію несе ГО «Молодь Онлайн». Інформація, що представлена у статті, не завжди відображає погляди Уряду Канади і УЖФ.

Потрібна робота?

Маємо безліч вакансій у креативній індустрії, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉

Вакансії

Читайте також

Як написати заяву на звільнення: види, особливості та зміни на час воєнного стану

Happy Monday і Coursera запустили освітній проєкт зі стипендіями на профільне навчання

Безкоштовні посібники з трудового законодавства

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: