Вибір професії — складний та максимально відповідальний етап у житті кожної людини. І якщо раніше вважалося, що ми мусимо обрати один кар’єрний шлях у підлітковому віці та все життя йому слідувати. То зараз цілком нормально змінювати професійний вектор раз на кілька років. А допомагає у цьому профорієнтація. Разом з експертками розібралися, що це таке, які бувають етапи та методи профорієнтації та як отримати від цього процесу максимум користі.
Що таке профорієнтація?
Профорієнтація — це заходи, спрямовані на допомогу людині у виборі професії, яка найбільше відповідає її інтересам, вмінням, навичкам і цінностям. Основна ціль профорієнтації полягає в тому, щоб допомогти людині визначитися з професією та знайти роботу, яка приноситиме задоволення і дозволятиме реалізувати її потенціал і таланти.
Чому важливо правильно вибрати професію?
Робота займає значну частину нашого життя, тому надзвичайно важливо зробити правильний вибір і знайти те заняття, що вам до душі. Інакше умовних вісім годин на день п’ять днів на тиждень ви будете робити те, що ненавидите, і страждати.
Що ви отримуєте, коли обираєте професію, яка відповідає вашим інтересам та здібностям 👇
- Задоволення від роботи. Все дуже просто: робота, яку ви обрали свідомо і яка вам справді подобається, приносить у ваше життя позитивні емоції, а не стрес і негатив.
- Кар’єрний розвиток. Працюючи за спеціальністю, яка справді вас цікавить і драйвить, ви маєте більше мотивації до професійного розвитку та кар’єрного зростання.
- Ментальне здоров’я. Робота, яка не приносить задоволення, може викликати стрес, втому, вигорання й депресивні розлади. Правильний вибір професії допомагає зберігати психічне здоров’я.
- Фінансова стабільність. На улюбленій роботі набагато легше досягти успіху, а з ним і фінансового добробуту, ніж на ненависній.
- Баланс між роботою та особистим життям. Робота, яка найкраще відповідає вашим знанням та навичкам, забиратиме менше ресурсів, відтак більше часу та сил залишатиметься на хобі та спілкування з близькими.
Що необхідно врахувати при виборі професії?
На вибір майбутньої кар’єри може впливати низка чинників. Розгляньмо ключові з них:
- інтереси — це найголовніший аспект, на який варто звернути увагу насамперед: обирайте професію, пов’язану зі сферою вашого щирого зацікавлення;
- навички та вміння — вибирайте професію, де потрібно буде виконувати те, що вдається вам найкраще, і де ви зможете використати наявні знання;
- цінності — ви не зможете якісно виконувати роботу, що суперечить вашим особистим цінностям, тому слід подбати, щоб професія відповідала вашим переконанням;
- робоче середовище — подумайте про те, в яких умовах вам буде найкомфортніше працювати: в офісі, віддалено з дому, на виробництві; чи хотіли б ви взаємодіяти з людьми / тваринами / технікою тощо;
- тенденції у сфері зайнятості — дослідіть попит на різні професії на ринку праці та оберіть сферу, де є перспективи працевлаштування і кар’єрного росту;
- фінансові аспекти — важливо, щоб обрана професія приносила дохід, якого вистачатиме на закриття усіх ваших фінансових потреб.
Альона Федько
карʼєрна консультантка,
експертка з профорієнтації, тренерка
Етапи профорієнтації
Самопізнання
Завжди страшно заходити в темний ліс, бо ми нічого не бачимо, не розуміємо, в який бік іти та куди ступати. Так само і з профорієнтацією: обирати кар’єру або змінювати професійну ідентичність лячно, бо дуже багато невідомого. Тому слід почати з самопізнання та аналізу свого внутрішнього світу. Розуміння своїх бажань, прагнень, навичок та вмінь стане «ліхтариком», що допоможе вийти з метафоричного лісу та прийти туди, де ви хочете опинитися, — на роботу мрії.
Почніть з пошуку відповідей на запитання 👇
- Яка діяльність дає вам енергію, а яка забирає?
- Що надихає, а що виснажує?
- Що цікаво, а з чим ви ніколи не хотіли б зустрітися у своєму професійному житті?
- Які ваші професійні та життєві інтереси?
Можливо, ви організовуєте чудові свята для своїх дітей та їхніх друзів, але ніколи не розглядали це як роботу. Або у вільний час займаєтеся рукоділлям, і ваші вироби можна продавати й масштабувати виробництво. Подумайте.
Уявіть, що у вас є можливість один тиждень попрацювати на роботі вашої мрії. Пофантазуйте, що це за робота? Чим наповнений ваш робочий день? Які завдання вам треба виконати? Де саме, ви працюєте: у великій міжнародній компанії, маленькому стартапі чи, можливо, на фрилансі. Розпишіть все детально. Якщо все зробите правильно, вам вдасться добряче підняти внутрішній рівень енергії та бажання діяти.
Якщо ви не обираєте професію з нуля, а хочете змінити кар’єрний напрям, обов’язково проаналізуйте свій попередній досвід. Пригадайте, в яких робочих ролях ви були протягом професійного життя, та проведіть глибокий і детальний аналіз того, що робили. Бажано виділити на це заняття кілька днів і порефлексувати щодо кожного місця роботи, позиції та виду діяльності. Складіть порівняльну таблицю з оцінкою кожної ролі, в якій запишіть:
- плюси ролі;
- мінуси ролі;
- емоції, пов’язані з цим досвідом;
- що з цієї позиції ви б забрали у майбутню роботу (виписуйте лише ті моменти, які приносять найбільше задоволення).
Згодом варто буде підбирати такі варіанти кар’єрного шляху, щоб щонайменше 70% роботи займали справи з останнього пункту.
Дослідіть також свої компетенції та знання: спочатку випишіть їх усі підряд, а потім поділіть на тематичні групи. Наприклад, маркетинг, продажі, клієнтський сервіс, робота з соцмережами тощо. Якщо вам важко впоратися з цим завданням самостійно — запитайте в інших. Створіть Google-форму та розішліть її знайомим, колегам, друзям. Ось кілька ідей, що можна в них запитати 👇
- У чому ви вважаєте мене експертом?
- Чого в мене можна навчитися?
- За порадою з якої теми ви б до мене звернулися?
- Які три якості відрізняють мене від інших?
- Що у мене виходить добре?
- Назвіть мої сильні та слабкі сторони тощо.
Така вправа дуже допомагає подивитися на себе зі сторони й підсвітити «сліпі зони», які ви можете не помічати або не усвідомлювати.
Основне завдання на етапі самопізнання — зібрати «валізку», в яку ви запакуєте свої інтереси, компетенції, здібності та сильні сторони.
Вивчення ринку праці
Наступний крок до виходу з профорієнтаційного лісу — це розуміння, де ви можете застосувати всі ті компетенції, що щойно віднайшли в собі. Тут не обійтися без аналітики ринку праці, щоб дізнатися, які професії зараз затребувані, яких спеціалістів шукають і за що саме готові платити гроші.
Найпростіший варіант — погуглити тенденції ринку праці та почитати аналітичні статті про тренди й загальні прогнози. Зануртеся в тему і дослідіть, які технологічні, економічні та соціальні зміни наразі відбуваються та відбуватимуться в найближчі 3-5 років в Україні. Звичайно, світ змінюється з шаленою швидкістю, і прогнозувати щось на 5 років вперед в умовах війни надзвичайно складно. Але будь-яка інформація на цю тему не буде зайвою, навіть якщо 90% з прогнозів не здійсниться.
Також можна знайти фахівців з вашої сфери або кар’єрних коучів та консультантів у профільних соціальних мережах та підписатися на них. Інформація, якою вони зазвичай діляться, буде актуальною для вас, навіть коли ви вже визначитеся з професією та знайдете роботу.
Не зайвим буде помоніторити сайти з пошуку роботи та платформи з працевлаштування і проаналізувати, вакансій у яких сферах та для яких спеціалістів публікується найбільше.
Узгодження особистих якостей та вимог професії
Коли ви вже точно визначитеся з професією, слід переглянути мінімум 10-15 вакансій, які вас зацікавлять, та порівняти вимоги роботодавців з вашими навичками. Зафіксуйте, які ваші компетенції підходять під цю роботу, а чого вам не вистачає. Вимоги, яким ви не відповідаєте — це ваша зона росту. Тож наступне ваше завдання — скласти план розвитку та подумати, де ви можете отримати необхідні знання та вміння.
Раджу обирати перевірені платформи та курси для навчання, де викладають люди з практичним досвідом. Уважно читайте, яку профільну експертизу має викладач, скільки років пропрацював у сфері та які досягнення в ній має. Ідеально, якщо навчальний курс дає можливість пройти практику або стажування, а не просто прослухати теоретичну базу.
Злата Тягунова,
PhD, кар’єрна та HR-консультантка,
HR Trendwatcher, бізнес-тренерка
Методи профорієнтації
Тестування
Перші профорієнтаційні тести з’явилися у 1883 році з подачі англійського психолога Френсіса Гальтона. З того часу світ разюче змінився: з’явилися тисячі нових професій, але потреба у дослідженні та оцінці психологічного профілю, а також нахилів до певного роду занять залишилася. Особливо актуальними тести з профорієнтації є для молодих людей 13-18 років, коли необхідно обрати професію та відповідний заклад освіти для навчання.
Тести належать до діагностичних методів профорієнтаційної роботи. Вони спрямовані на самопізнання особистості, виявлення й оцінку її індивідуально-психологічних особливостей, здібностей, інтересів, можливостей. До них відносять:
- опитувальники професійних інтересів, мотивації;
- опитувальники професійних здібностей;
- особистісні опитувальники;
- тести для діагностики індивідуально-психологічних особливостей;
- проєктивні особистісні тести.
Перевіреними та дієвими є декілька груп тестів на профорієнтацію. Щоб визначити, за якою професією людина хотіла б працювати, застосовують:
- тест Джона Голланда на визначення професійного типу особистості;
- методику вивчення мотивів вибору професії;
- методику визначення мотивів вибору сфери трудової діяльності;
- методику «Карта інтересів»;
- методику визначення типу професії.
Щоб визначити здатність людини опанувати певні професії, використовують тести:
- з вивчення темпераменту Ганса Айзенка;
- з вивчення характерологічних рис особистості;
- з визначення професійно важливих рис характеру особистості.
Для визначення здібностей до певних професій можна пройти:
- тест з визначення загальних творчих здібностей людини;
- тест з дослідження спеціальних здібностей людини;
- тест з дослідження вольової організації особистості.
Усі ці тести можна знайти за посиланням.
Безкоштовні профорієнтаційні тести для українців
Українцям доступні різні безкоштовні профорієнтаційні тести онлайн.
- На сайті Державної служби зайнятості є тести, які допоможуть визначити ряд особистісних та професійних характеристик, які є важливими при кар’єрних переходах, перекваліфікації чи пошуку роботи. Зокрема загальні розумові та аналітичні здібності, емоційний інтелект, здатність працювати в команді, стресостійкість, схильність до підприємницької діяльності тощо.
- Платформа Online test pad пропонує велику кількість різноманітних тестів, завдяки яким можна визначити мотиви вибору майбутньої спеціальності, власний психотип та обрати професію за методикою Клімова.
- Проєкт «Профкар’єра Україна» пропонує власний тест, за допомогою якого можна оцінити життєві установки, професійні інтереси, здібності, мотивацію та особистість школярів чи дорослих людей.
- На порталі Дія.Освіта також є профорієнтаційний тест. Це тест для визначення типів особистості, більш відомий як MBTI або Маєрса-Бріггса. Тестування покаже, як людина приймає рішення і сприймає довколишній світ.
- На сайті «Всеукраїнського проєкту з профорієнтації та побудови кар’єри» також можна пройти профорієнтаційне тестування та визначити свою схильність до різних сфер професійної діяльності.
Кар’єрне консультування
Відмінності між профорієнтаційним консультуванням підлітків та дорослих
Кар’єрні консультанти використовують різні методи, щоб допомогти людям обрати професію, яка відповідає їхнім інтересам, навичкам, цінностям та цілям. Кожен фахівець може мати свою унікальну експертизу та працювати з певними типами запитів або орієнтуватися на конкретну групу людей.
Через бесіду та інтерв’ю кар’єрний консультант може з’ясувати сильні сторони особистості, «підсвітити» взаємозв’язок інтересів, здібностей до певного типу діяльності та відповідних професій. Важливо пам’ятати, що профорієнтація школярів та дорослих має ряд відмінностей і вони є ключем до побудови та змісту профорієнтаційних зустрічей.
Школярі через вікові особливості та обмежений життєвий досвід потребують допомоги у дослідженні різних професій та освітніх траєкторій, що приведуть їх на ринок праці. Молодь активно шукає себе, відкрита до нового досвіду та легше адаптується до змін.
Люди, які вже здобули професійно-технічну або вищу освіту та мають досвід роботи, чіткіше усвідомлюють свої інтереси, навички, цінності. Найчастіше їм може знадобитися допомога у переоцінці кар’єрних цілей, пошуку нових можливостей у своїй сфері, розвитку нових навичок.
Для того, щоб досягти профорієнтаційних цілей зі школярами, кар’єрному консультанту зазвичай потрібно до п’яти зустрічей. У профорієнтаційній роботі з дорослими вже за дві зустрічі можна прийти до бажаних результатів. Далі взаємодія з кар’єрним консультантом може переходити в іншу тематику, наприклад, допомогу зі складанням чи оновленням резюме, прокачування сторінки у професійних соцмережах, підготовку до проходження співбесіди тощо.
Потрібна допомога з резюме?
Ми створили вичерпний онлайн-гайд, як скласти професійне резюме, що наблизить вас до роботи мрії.
До гайда
Вартість профорієнтаційних консультацій
Ціна кар’єрних консультацій — завжди «гаряче» питання. Єдиної тарифної сітки за надання таких послуг не існує. Вартість консультування не прив’язана до розміру міста чи активності ринку праці. Ціноутворення залежить від фаховості та досвіду кар’єрного консультанта та самоусвідомлення цінності власної роботи. Деякі кар’єрні консультанти пропонують першу безкоштовну зустріч. Або профорієнтація школярів чи людей старше 55 років може бути дешевшою за такі ж послуги для осіб віком 20-55 років. Консультація з профорієнтації у консультанта-початківця може коштувати від 300 грн за годину, а у досвідченого профорієнтолога — від 1000 грн за годину.
Варто пам’ятати, що вища вартість послуги не гарантує якісної взаємодії та результату. Треба бути уважним при виборі фахівця: збирати відгуки від людей, яких ви знаєте чи чиїй думці довіряєте; детально проаналізувати іншу наявну інформацію про фахівця; перевірити, чи збігається ваш запит з експертизою консультанта. При першій зустрічі одразу запитати все, що вас цікавить, про умови співпраці.
Умови проведення якісної профорієнтаційної зустрічі
- Клієнт та консультант проговорили мету та план проведення бесіди.
- Профорієнтолог врахував вікові та індивідуальні особливості особистості клієнта.
- За потреби фахівець може провести необхідні тести та потрактувати їхні результати клієнтові.
- Разом з клієнтом консультант досліджує різні професії, які відповідають його інтересам та навичкам. Це може включати обговорення описів посад, вимог до освіти та досвіду, перспектив працевлаштування та рівня зарплати.
- Кар’єрний консультант допомагає клієнту розробити план дій для досягнення його кар’єрних цілей (може включати визначення короткострокових та довгострокових цілей, розробку стратегії їх досягнення та визначення ресурсів).
Під час профорієнтаційної зустрічі кар’єрний консультант має:
- демонструвати щирість та відкритість, відсутність упередженості;
- зосереджуватися на потребах та цілях клієнта;
- використовувати зрозумілу мову, без перенасичення сленгом чи специфічною лексикою;
- бути позитивними та емпатичним;
- заохочувати клієнта до самостійного дослідження та прийняття рішень.
Інші методи
Якщо ви з якихось причин не готові звернутися до кар’єрного консультанта за допомогою з профорієнтацією, існує кілька інших методів, що стануть у пригоді.
- Спостереження за роботою представників різних професій.
Це метод профорієнтації, доступний кожному. Батьки, рідні, та знайомі можуть ділитися особливостями та специфікою власних професій, їхньою затребуваністю на ринку праці, рівнем заробітних плат та кар’єрних можливостей тощо. Також зараз деякі компанії проводять онлайн- або офлайн-екскурсії до себе в офіси чи на виробництва, під час яких можна побачити частину робочого процесу. Співробітники компаній на таких зустрічах діляться своїм професійним досвідом та розповідають про посадові обов’язки. Це допоможе краще зрозуміти, чим займається той чи інший фахівець і чи підходить така професія саме вам. - Участь у профорієнтаційних заходах та ярмарках вакансій.
У школах та університетах часто проходять ярмарки вакансій чи інші активності, на яких роботодавці охоче знайомлять зацікавлених осіб зі специфікою своєї компанії, вакансіями та умовами праці на певних посадах. Також такі заходи проводять місцеві Центри зайнятості. Це можливість напряму познайомитися з роботодавцями та з’ясувати усі деталі щодо професії та необхідних знань і навичок. - Вивчення інформації про професії з різних джерел.
У наш час можна легко знайти багато надійних джерел інформації стосовно затребуваних та перспективних професій у найближчі 10 років. Наприклад, на порталі Дія.Освіта можна подивитися освітні серіали про професії. Державна служба зайнятості України систематично публікує інформацію про стан ринку праці. Таку ж інформацію можна знайти і на сайтах з пошуку роботи, щоб розуміти, які вакансії мають попит у вашому місті чи регіоні. На платформі «Світ професій» регулярно оновлюється інформація про поточний стан ринку праці України та є кар’єрна мапа. Також на сайтах самих компаній можна дізнатися про їхню корпоративну культуру, цінності, вакансії тощо.
Чимало статей про професії є також на Happy Monday
Наприклад, ми розповідаємо про те, чим займаються копірайтери, девопси, вебдизайнери, фотографи і навіть синоптики
ЧитатиТетяна Кобзар,
сертифікована бізнес-коучиня,
тренерка мислення, карʼєрна консультантка, профорієнтологиня
Як правильно використовувати результати профорієнтації
Після проходження всіх етапів профорієнтації, складіть список професій, у яких хотіли б себе спробувати, і оцініть кожну за 10-бальною шкалою, де 1 — зовсім не відгукується, а 10 — відгукується до мурах на шкірі. У професії, яку ви оцінили на 10 балів, варто в першу чергу проводити карʼєрну розвідку та робити реальні кроки для своєї реалізації.
Опанування нової сфери — це робота. Тому не варто поспішати, дайте собі час все зважити та проаналізувати. Тому що знання розширяють ваш кругозір відносно ситуації, спростовують нерелевантні установки, розвіюють ілюзії. Бути в темі — зараз ключова компетенція, коли ви хочете змінити роботу.
Далі переходьте до кар’єрних проб — побудьте у ролі стажера на бажаній позиції, якщо є така можливість. Дізнайтесь інсайдерську інформацію від людей, які вже працюють у сфері, дослідіть, чи насправді все так, як ви собі уявляли. Після — зважте всі плюси та мінуси.
Також можна спробувати фриланс-занурення: виділіть кілька днів на виконання тих чи інших завдань у межах обраних професій. Якщо цікаво й хочеться заглибитися — це гарний знак, що ви рухаєтесь у правильному напрямку. Якщо ні — повторюйте це з іншими професіями, доки не відчуєте справжній інтерес та пристрасть.
Коли визначились з напрямом, можна переходити до безпосередньої перекваліфікації — опанування нових хард скілів на спеціальних освітніх курсах. За потреби необхідно додатково попрацювати над софт скілами, які є необхідними для реалізації в новій професії. Їх можна прокачати як самостійно, так і на окремих тренінгах або додаткових курсах.
Найактуальнішими для розвитку зараз є такі soft skills:
- комунікація;
- лідерство та амбіційність;
- вміння працювати в команді;
- самоорганізація;
- стресостійкість та прийняття рішень;
- емоційний інтелект;
- критичне мислення;
- креативність;
- вміння навчатися та обробляти інформацію;
- гнучкість та адаптивність.
Що робити, якщо ви не можете визначитися з професією?
Часто на шляху кар’єрних змін трапляються перепони, що заважають зробити вибір і нарешті піти в реалізацію. При чому вони можуть виникнути на будь-якому з етапів карʼєрного переходу, і найчастішими причинами таких труднощів є 👇
- Страх помилки. Ми всі навчалися в школі, де за помилки все перекреслювали червоною ручкою, і не дай боже принести такий зошит батькам. Ми виросли, але помилок боїмося й досі.
- Страх невизначеності. Хто б не хотів зазирнути у майбутнє? Вибрати той єдино правильний варіант свого шляху: вивчати дитячу психологію чи маркетинг, відкрити магазинчик квітів чи одягу, взяти партнера чи працювати самому? Нас часто лякає той факт, що ми не знаємо, що буде далі.
- Страх, що буде складно. Коли ви кілька років пропрацювали на одній роботі, то знаєте всі свої завдання вздовж і впоперек. Інша справа — змінити сферу діяльності й щодня стикатися з новими викликами. А все нове спершу здається занадто складним.
- Відсутність опори на власну думку. Якщо ви звикли завжди питати поради у рідних, колег, друзів, а не опиратися на свою думку, то при будь-якому виборі завжди сумніватиметеся. Адже потрібен «внутрішній дорослий», який прийде і скаже, як правильно. А він чомусь все не приходить.
- Хочеться все і відразу. Роблячи вибір, ми завжди від чогось відмовляємося. І у світі безлічі професійних можливостей іноді важче зрозуміти, чому ви готові сказати впевнене «ні», ніж чому ви скажете тверде «так».
- Уникання змін. Зміна професійної сфери безперечно вплине на всі сфери вашого життя. Доведеться відмовитися від звичної рутини й піти в невідоме, тому так складно прийняти остаточне рішення.
- Нерозуміння себе. Щоб прокреслити маршрут до точки Б — вашої нової реалізації та улюбленої справи — важливо знати точку А, тобто розуміти себе теперішнього, свої компетенції та бажання.
Основне, що об’єднує всі ці перепони — це сумнів у майбутньому виборі. Глибинною причиною сумнівів завжди виступає якийсь внутрішній конфлікт, що заважає зробити вибір. Наприклад, на раціональному рівні ви вважаєте, що маєте вибрати якусь конкретну сферу. Раціо може пояснювати це високою зарплатою, досвідом, престижністю, легким порогом входу тощо. Але тут у конфлікт вступають ваші «хочу», які ви можете навіть не усвідомлювати. У такому разі дуже складно зробити вибір, тому що не намацане «хочу» завжди змушуватиме сумніватися в «треба». Це ніби ви сидите в машині й одночасно тиснете і на газ, і на гальмо: дим йде, а машина не їде.
Ще внутрішні конфлікти бувають, коли:
- ви не розумієте, на яких показниках заснований вибір;
- маєте кілька бажань, які не можуть бути задоволені одночасно;
- бажання не збігаються з можливостями на цей час;
- ви не вірите в себе через низьку самооцінку.
І така поведінка загрожує одним: можна надовго застрягти перед вибором і відкладати життя на потім. Тому важливо усвідомити причину внутрішнього конфлікту та почати діяти.
Як вийти зі стану внутрішнього конфлікту тим, хто сумнівається у виборі? Наше раціо завжди вимагатиме певних гарантій, щоб притлумити сумніви. Гарантій успіху в тій чи іншій професійній сфері ніхто вам дати не зможе, тому варто зробити все можливе, щоб заспокоїти себе, зокрема:
- зібрати якомога більше інформації про себе та шлях, який вас чекає;
- знайти критерії, за якими ви робите вибір, і заручитися впевненістю у ньому;
- зробити перші кроки для реалізації.
Вихід із сумнівів відбувається на двох рівнях:
- внутрішній — коли всередині ви чітко прийняли рішення та розумієте, на які показники ви опиралися;
- зовнішній — дія, без якої вибір не вважається зробленим (це може бути будь-який перший крок, навіть маленький).
Правильно проведена профорієнтація має неоціненний вплив на вибір професії та може допомогти уникнути довгих років роботи у сфері, яка не підходить вам ні за інтересами, ні за здібностями. Якщо не впевнені у своєму виборі або хочете змінити роботу, що не приносить задоволення, зверніться до одного або кількох методів профорієнтації, що здаються вам найбільш ефективними.
Готові надсилати своє резюме?
Обирайте одну з крутих вакансій у нас на сайті — і вперед 👉
ВакансіїЧитайте також
6 корисних ШІ-інструментів, які допоможуть знайти й отримати роботу мрії
Від професій до набору навичок: які зміни нас чекають і як до них підготуватися
Як стати профорієнтологом та допомагати молоді свідомо планувати кар’єру
Дякуємо!
Тепер редактори знають.