Після невеликої паузи продовжуємо знайомитися з українськими військовими та дізнаватись, які бойові завдання вони виконують, у межах нашого спецпроєкту «Професії у лавах ЗСУ».
25-річний Петро — головний сержант взводу снайперів роти снайперів 95-ї окремої десантно-штурмової бригади ДШВ ЗС України. До лав ЗСУ хлопець приєднався у 2016 році. Спочатку служив у розвідувальному підрозділі, а згодом зрозумів, що його покликання — снайпінг. Боєць розповідає, які завдання виконують снайпери в ЗСУ та якими якостями повинен володіти хороший снайпер.
Про початок військової кар’єри та вибір спеціальності
Мій батько теж військовий і змалечку виховував мене патріотом своєї держави та народу. Це спонукало мене розвиватися фізично й духовно, щоб у майбутньому стати гідним воїном. Зокрема, я займався спортом та брав участь у змаганнях з вуличного воркауту.
У березні 2016 року я підписав контракт зі Збройними силами України. Обрав десантно-штурмові війська, бо хотів, щоб мій батько пишався мною. Оскільки я мав відмінні фізичні показники, то потрапив у розвідувальний підрозділ, де розвинув багато навичок, необхідних військовому, та отримав цінний досвід. У складі розвідувального підрозділу брав участь в АТО та ООС. Згодом командири побачили в мені потенціал та задатки до точної стрільби. Відтоді я загорівся бажанням стати снайпером і почав працювати над собою, щоб успішно реалізуватися у новому напрямі.
Ставши снайпером, я зрозумів, що саме до цього і йшов усю свою військову кар’єру. Я кайфую від виконання бойових завдань та відчуття, що моя робота приносить максимум користі.
Про роботу снайпера
Основні завдання
Серед завдань, які найчастіше покладають на снайперів:
- знищення важливих та першочергових одиничних цілей;
- контрснайперська та контрдиверсійна боротьба;
- спостереження;
- прикриття підрозділів;
- корегування вогню колективної зброї та артилерії.
Снайпери ніколи не працюють поодинці, найчастіше вони ходять на завдання групами, інколи — у парах. Кожен виконує свою частину роботи й водночас прикриває побратимів.
Основний робочий інструмент снайпера — гвинтівка. На сьогодні ЗСУ забезпечене якісним озброєнням, яке відповідає вимогам сучасного бою. Ми використовуємо зброю зразків стандарту НАТО в калібрах 308 Win, 338 LM, 50 BMG.
Необхідні навички та навчання снайперів
Підготовка висококваліфікованого снайпера триває досить довго, оскільки треба опанувати майже всі військові дисципліни: тактику, вогневу підготовку, топографію, інженерну підготовку, медицину, бойову систему виживання воїна та інші.
Щоб бути снайпером, потрібно мати фізичну і моральну витримку та вміти бути непомітним. Нам часто доводиться годинами лежати у засідці, тому важливо вміти контролювати себе, щоб не виказати. Крім цього, необхідно знати, як правильно підкрадатися до противника.
Уважність — ще одна з ключових рис для снайпера. Треба вміти «читати» місцевість, помічати найменші рухи та зміни в незначних деталях. Не менш важливими є навички маскування. Також снайпер має володіти знаннями з балістики, вміти проводити розрахунки та враховувати погодні умови.
Звісно, вміння влучно стріляти — базове для снайпера, але його можна відпрацювати на практиці.
Перші знання я отримав у межах підрозділу від досвідчених побратимів. Згодом мене відправили на навчання у школу снайперів. Щоб потрапити туди, я пройшов жорсткий двотижневий відбір. Нас перевіряли на фізичну, психологічну та інтелектуальну готовність до виконання снайперської роботи. Ми здавали нормативи з бігу, підтягування, відтискання і пресу. Психологічні тести включали перевірку на стресостійкість, наявність лідерських якостей, уважність, витримку тощо. Навчання у снайперській школі тривало три місяці. Після нього я ще проходив додаткові курси під керівництвом іноземних інструкторів.
Переваги та недоліки спеціалізації
Якщо ти снайпер і стріляєш здалеку — це не значить, що ти на відстані та в безпеці. Це доволі небезпечна професія, бо снайпери — одна з першочергових цілей противника. Ворог будь-якими способами намагається подавити та знищити нас.
Щодо переваг, то не можу сказати за всіх, але для мене снайпінг — це не робота, це покликання та хобі. Тому найбільший плюс у тому, що я кайфую від своєї роботи.
Насправді я миролюбна та врівноважена людина, але коли на кону стоїть питання захисту суверенітету та територіальної цілісності моєї держави, я впевнено беру до рук гвинтівку і без вагань йду виконувати бойове завдання.
Про службу в ЗСУ та плани на майбутнє
Снайпери — дуже врівноважені та психічно стійкі люди, але це не означає, що ми не можемо проявляти емоції. Ми, як й інші бійці, сумуємо за рідними та близькими, але з гордістю виконуємо завдання, які нам доручають. Та і про гумор не забуваємо. Навіть коли йдемо на важке й небезпечне завдання, жарти завжди допомагають розрядити атмосферу.
Наш підрозділ — це своєрідна сім’я в побуті, а на виконанні завдання ми — непереможна команда.
У вільний час ми багато тренуємося й навчаємося, особливо коли в підрозділ приходять нові бійці. Намагаємося передати їм якомога більше корисних знань та навичок, які здобули на власному досвіді, виконуючи бойові завдання. Відпочиваємо по-різному: телефонуємо додому рідним, теревенимо з побратимами про життя, відточуємо стрілецькі навички або просто спимо й відновлюємо сили.
Головний мій план на майбутнє — звільнити українські території від загарбника. А після перемоги — повернутися з батьком, який також служить, додому, до дружини, рідних та близьких і надолужити все, що пропустив за час своєї відсутності. Хочу бачити, як росте мій син, гуляти з ним, ходити в гості до рідних. Однак зі Збройних сил звільнятися не планую, бо відчуваю, що знайшов тут своє покликання.
Читайте також про інші професії у лавах ЗСУ
Чим займається сапер
Чим займається зв’язківець
Чим займається аеророзвідник
Чим займається пресофіцерка
Чим займається танкіст
Чим займається артилерист
Чим займається бойовий медик
Чим займається оператор ПЗРК
Додати коментар