Якщо ви успішно пройшли всі етапи відбору в компанію, роботодавець робить вам job offer — він же джоб оффер / пропозиція роботи / пропозиція співпраці. Разом із Head of HR компанії PozitiFF і кар’єрною консультанткою Ольгою Клєсман розбираємося, що це за документ такий (і чи завжди це документ), як він має виглядати і чи можна вийти на роботу без нього.
Термін job offer (з англ. «пропозиція роботи») дуже поширений на сучасному ринку праці, особливо в напрямах і бізнесах, так чи інакше пов’язаних із глобальним ринком. Наприклад, в IT-індустрії його використовують повсюдно і часто в розмовній мові скорочують до «оффер».
Мета оффера — завершити переговорний процес, зафіксувавши основні домовленості між роботодавцем і кандидатом на вакансію.
На практиці джоб оффер буває декількох видів:
- формальний / неформальний;
- письмовий / усний.
Будь-яка пропозиція роботи прийнятна, адже головне — її суть, а не форма. Але є деякі нюанси, на які варто звернути увагу.
Формальний джоб оффер
Таку пропозицію роботи надсилають зазвичай компанії західного зразка, які дотримуються всіх стандартів оформлення співробітників. Формат job offer для таких компаній, як і багато інших процесів рекрутингу, може узгоджуватись із юристами.
Зразок пропозиції роботи
У відкритому доступі можна знайти різноманітні шаблони job offer. Наприклад, в Google Docs є такий англомовний темплейт (зверніть увагу, що шаблон вимагає обов’язкової переробки і не призначений для використання за замовчуванням).
Цей зразок джоб оффера містить всі основні необхідні розділи:
- заголовок;
- дата;
- назва і логотип компанії;
- суть: компанія робить пропозицію роботи на посаду (найменування);
- тип найму: повна або часткова зайнятість, проєктна робота;
- основні посадові обов’язки і функції;
- кому підпорядковується співробітник і хто буде в нього в підпорядкуванні;
- терміни виходу на роботу і графік;
- винагорода й періодичність виплат;
Винагорода може вказуватися річна, місячна або погодинна, в залежності від типу співпраці. Наприклад, для проєктної роботи частіше зазначають погодинну оплату і кількість годин на тиждень або місяць, про яку домовилися. При більш поширеному наймі на повну зайнятість, вказується щомісячна винагорода.
- політика компанії щодо перепрацювань (overtime);
- сторона, відповідальна за сплату податків;
- премії, бонуси й опціони;
- положення про соціальні та медичні гарантії;
- список документів, що регламентують взаємини роботодавця й кандидата;
- термін дії пропозиції;
- ім’я та посада відповідальної особи.
Але на практиці компанії прагнуть скоротити свій job offer, наскільки дозволяють умови. Тож навіть офіційний документ може містити не всі перераховані вище пункти, а тільки ті, які були попередньо узгоджені з кандидатом на посаду. Будь-які пункти job offer ви можете обговорювати з рекрутером або безпосередньо відповідальним за найм співробітником (hiring manager).
7 питань, які варто з’ясувати з компанією, перш ніж погоджуватись на роботу
ЧитатиЯкщо ви отримали job offer у листі, то від вас очікують відповідь із зазначенням, приймаєте ви пропозицію чи ні. У разі необхідності обдумати пропозицію, варто вказати точну дату, до якої ви дасте остаточну відповідь. Бажано вказати причину, чому ви змушені відкласти рішення. Наприклад, ви розглядаєте пропозиції про роботу від інших компаній. Або вам необхідно повідомити нинішньому роботодавцеві про отриману пропозицію та узгодити дату завершення поточних справ.
Неформальний job offer
Не завжди є сенс бізнесу складати складні документи, витрачати на їх узгодження час і кошти, оскільки юридичної сили в умовах нашого трудового законодавства джоб оффер все одно не має. За нинішнім законодавством України найманий співробітник працевлаштовується відповідно до заяви про прийом на роботу. Цієї процедури може й не бути, але в будь-якому випадку job offer її не замінює.
Тому роботодавець часто може робити пропозицію про роботу усно, в повідомленні, електронним листом — одним словом, не оформляти його саме так, як в шаблоні вище. Від цього пропозиція не втрачає свою важливість — це як і раніше закріплення ваших домовленостей із роботодавцем.
Усні домовленості я рекомендую обом сторонам зафіксувати в письмовому вигляді. Якщо ви кандидат, то можете написати роботодавцеві приблизно такий email:
«Давайте підіб’ємо підсумок домовленостей.
Я вступаю на посаду <назва> з <дата> на проєкт <назва проєкту>.
Робота full time / part time із завантаженням <приблизна кількість робочих годин> в тиждень.
Оплата <зарплата> на місяць, виплата 5-10 числа кожного місяця.
Підтвердіть, будь ласка».
У листі ви можете вказати всі домовленості, які обговорювали з роботодавцем в усному порядку.
Поради рекрутерам і кандидатам
Поради рекрутеру здебільшого не потрібні. Але не буде зайвим згадати, що перед відправкою джоб оффера кандидату, потрібно:
- перевірити, чи заповнені основні поля (якщо ви готуєте оффер за шаблоном);
- переконатися, що пропозиція відображає попередні домовленості;
- відповісти на всі уточнюючі питання кандидата;
- не затягувати процес.
Поради кандидату: не зволікати з реакцією. Якщо пропозиція очікувана, доречно дати відповідь одразу після отримання. Дата, до якої очікується відповідь, необов’язково вказана у джоб оффері. Але якщо вам потрібно його обміркувати, варто прямо сказати рекрутеру, що вам потрібен час на роздуми. При цьому вказати точну дату відповіді та причину, чому відкладається прийняття рішення. Наприклад: «Я одночасно розглядаю пропозиції від двох інших роботодавців».
Зверніть увагу, що джоб оффер — це завжди унікальна, персоніфікована пропозиція. Її зміст заборонено поширювати публічно як кандидату, так і роботодавцю.
Офіційний джоб оффер — явище все більше поширене при працевлаштуванні, але далеко не обов’язкове. Багато компаній роблять пропозицію усно або формулюють її в тілі листа, без складання формального документа. Якщо результатом пошуку роботи став ваш вихід на роботу, то job offer ви отримали. Просто могли не помітити, як це сталося 🙂
Перший крок до джоб офферу — пошук вакансій
Шукайте у нас — маємо багато пропозицій для фахівців різних професій.
ВакансіїЧитайте також
10 порад, як пройти випробувальний термін і залишитися в компанії
Чи варто подаватися на вакансію, якщо ви не відповідаєте всім вимогам?
7 причин, які заважають вам знайти роботу
Дякуємо!
Тепер редактори знають.