«Не можу знайти роботу» — один із найпопулярніших запитів до кар’єрних консультантів. І найчастіше виявляється, що джерела проблеми у всіх — однакові. У чому вони полягають і якими можуть бути рішення, розповідає Head of HR «PozitiFF» і кар’єрна консультантка Ольга Клєсман.
Давайте відразу домовимося, що мова піде про пошук саме тієї роботи, яку хочеться виконувати, в якій ви бачите перспективи розвитку для себе і яка приносить не тільки гроші, але й задоволення, радість, визнання. І якщо ви не можете знайти саме таку роботу, тоді розгляньмо, в чому може бути проблема і як знайти рішення.
Причина 1. Ви не можете зробити вибір
Ви не можете визначитися на користь тієї чи іншої професії, не до кінця розумієте, в якому напрямі будете ефективні. Іншими словами, не знаєте, ким бути.
Дійсно, це найважливіше питання. Поки ви не визначитеся, ким хочете бути, який напрямок діяльності вибрати, ви не зможете ні до чого йти. Будете топтатися на місці в нерішучості.
Шляхів виходу з цього глухого кута кілька:
- зверніться за допомогою до фахівця з профорієнтації;
- розберіться з цим питанням самостійно — в інтернеті багато матеріалів на цю тему, методик і тестів, які ви можете пройти;
- вивчіть питання на практиці, методом проб.
Остання порада може здатися дивною, так і хочеться сказати «методом проб і помилок», чи не так? Але в реальності, поки не приміряєте на себе якийсь вид діяльності, не зрозумієте, підходить він чи ні. У такому підході немає помилок — лише набуття досвіду.
Зрозуміло, що за кілька місяців ви не зможете стати експертом у жодній сфері. Але можливість з’ясувати подробиці, відчути середовище, поспілкуватися з тими, хто вже побудував кар’єру в цьому напрямку, є у кожного.
Не можете визначитися з професією?
Рекомендуємо пройти наш онлайн-тест з профорієнтації, який також передбачає консультацію експерта →
Тестування
Причина 2. Ви не наважуєтеся заявити про себе
Ви вже підготували резюме, провели розвідку на популярних job-сайтах, але все одно є відчуття, ніби збираєтеся стрибнути у воду з 5-метрової вишки без підготовки.
Рекомендація очевидна, як день. Почніть рухатися крок за кроком. Розробіть простий план на 3-5 пунктів і неухильно дотримуйтесь його.
План може бути таким:
- Зареєструватися на популярній джоб-платформі №1, розмістити резюме;
- зареєструватися на популярній джоб-платформі №2, розмістити резюме;
- повідомити 5 друзям про те, що шукаєте роботу;
- надіслати своє резюме на 5 вакансій;
- регулярно перевіряти email, skype, telegram і відповідати на всі дзвінки.
Щотижня аналізуйте, що вийшло, а що краще змінити. Можливо, якась джоб-платформа неефективна для вашого запиту, і варто шукати нові канали.
Шукаєте роботу?
Маємо безліч вакансій в креативних індустріях, освіті, IT-компаніях та громадському секторі →
Вакансії
Причина 3. Ви розчарувалися
Якщо ви почали пошуки роботи, але в короткий термін не досягли успіху, швидше за все, ви відчуваєте розчарування. Така ситуація неприємна будь-кому. А є люди, які занурюються в узагальнення і звинувачення занадто глибоко.
«Мене не зрозуміли», «Хочуть, щоб на них працювали задарма», «У мене стільки досягнень і багаторічний досвід, але це не цінується», «На роботу влаштовують тільки по блату — родичів і друзів», «Це все так несправедливо» — короткий перелік претензій, які ви відправляєте в нікуди.
Така позиція — марна трата часу, шлях до саморуйнування. Нічого конструктивного й корисного в ній немає. Проаналізуйте, чи виникають подібні думки та репліки у вас, і поставте собі лише одне питання: «Що я отримую, коли скаржуся на ситуацію?»
Безумовно, існують і зовнішні причини, чому ви не можете знайти роботу. Наприклад, наступна.
Причина 4. Висока конкуренція
Ваша робота мрії, швидше за все, подобається не тільки вам, тому ваше резюме просто тоне в сотні інших.
Якщо це дійсно так, вихід лише один: продовжувати шукати варіанти. Думати, чим ви виділяєтеся серед інших кандидатів. Що можете запропонувати своєму майбутньому роботодавцеві, чого не можуть дати більшість інших претендентів.
Краще, якщо ви розглядаєте не одну компанію, а шукаєте різні можливості. Можуть спрацювати нестандартні підходи, гнучкість у прийнятті рішень, готовність вивчати щось нове.
Причина 5. Криза у сфері, яка вам цікава
Ситуація з карантином наочно продемонструвала, як успішні бізнеси можуть закриватися за лічені місяці. На це неможливо вплинути, тому варто думати, в яких нових професійних напрямах можна застосувати ваші досвід і знання.
Необов’язково наважуватися на повну перекваліфікацію. Можна використати турбулентний час як шанс спробувати себе в абсолютно новій ролі. Навіть якщо це не стане справою всього вашого життя, така спроба не зіпсує ваше резюме. Це охарактеризує вас як людину, готову до нових випробувань і поворотів.
Про що писати в резюме, якщо ви змінюєте кар’єру — читайте у статті →
Читати
Причина 6. Ви «провалюєтеся» на співбесідах
Вас запрошують на співбесіди, але після них ви отримуєте відмову. Проаналізуйте, в чому може бути причина і як можна виправити ситуацію.
Можливо, потрібно більш ретельно готуватися до співбесіди? Можливо, ви недостатньо добре себе презентували? А може — просто перехвилювалися? Проведіть холоднокровний аналіз, виявіть причину і пропрацюйте.
Чому ми хвилюємось перед співбесідою і як цього уникнути, читайте у статті →
Читати
Причина 7. Неактуальна оцінка вашої цінності на ринку праці
У цьому питанні важливий пошук компромісу між двома позиціями: скільки ви хочете отримувати за свою роботу і скільки бізнес готовий платити за неї.
Як оцінити свою роботу, як вести переговори, на якому етапі повідомляти свій фінансовий запит — найчастіше, це індивідуальні питання. Універсальної рекомендації не існує.
Наприклад, у деяких випадках можна погодитися на оплату нижчу за очікувану, якщо вашого досвіду дійсно не вистачає для даної вакансії. Але обов’язково дізнайтеся про перспективу збільшення зарплати, обговоріть строки та способи підвищення винагороди.
Скільки ви коштуєте? Як визначити зарплату перед співбесідою →
ЧитатиМій висновок: пропоную їсти слона шматочками. Часто достатньо критично підійти до питання, продумати системний підхід і рухатися за планом. І ви обов’язково знайдете роботу, гідну вас.
Читайте також
Що це було?! 10 неприємних історій про пошук роботи
Як не облажатися з резюме, супровідним листом і співбесідою
Казка про вибір компанії мрії: як зрозуміти, що вона — саме та
Дякуємо!
Тепер редактори знають.