Що робити, якщо ви не на 100% збігаєтесь з образом ідеального кандидата, описаним у вакансії — шукати далі чи все ж спробувати щастя? Розпитали Ірину Сулацьку, рекрутерку в Matic і викладачку у Lviv IT School та Ukrainian Sourcing School.
На мою думку, спробувати варто в будь-якому випадку. Навіть якщо вам відмовлять, ви можете, по-перше, отримати корисний зворотний зв’язок, що допоможе вам зрозуміти, як розвиватись далі. А по-друге — розширити своє коло професійних контактів і додати плюс одне знайомство з рекрутером і компанією на майбутнє.
Втім, надсилати резюме на всі вакансії підряд — не найкраща стратегія. Адже рекрутери й компанії вивчають резюме кандидатів, перш ніж запросити їх на наступний етап. Тому й кандидати мають перед тим, як податися на вакансію, переглядати вимоги й майбутні обов’язки, щоб все ж оцінити відповідність свого досвіду і навичок.
Як зрозуміти, наскільки ви підходите на вакансію
Зазвичай компанії описують портрет ідеального кандидата. Загалом, вимоги можна розділити двома способами:
- hard skills і soft skills;
- обов’язкові та бажані.
Hard skills і soft skills. Наприклад, якщо ви — рекрутер, то вашими soft skills будуть комунікабельність, вміння працювати в команді, вести перемовини, приймати рішення і працювати у швидкому темпі. А hard skills будуть навички проведення співбесід, володіння техніками пошуку, технічна базова грамотність і знання англійської мови.
Обов’язковими чи бажаними можуть бути різні навички і якості: у кожної компанії свої процеси, задачі, корпоративна культура, тож виділити конкретні обов’язкові й бажані вимоги без контексту не вийде. Але в будь-якому випадку за кожною відкритою позицією стоїть невирішена проблема. Кілька ідей, як зрозуміти «вагу» кожної з вимог:
- спитайте рекрутера компанії, які навички, досвід та якості є критично важливими для даної вакансії;
- поговоріть про це з працівником цієї компанії, якщо маєте там знайомих;
- перегляньте 5-10 схожих вакансій інших компанії: якості й навички, які зустрінуться вам найчастіше, і є найвагомішими.
Якщо ви володієте основними навичками з вакансії (для програміста, наприклад, це мова програмування, головний фреймворк та англійська), але ще не є експертом у специфічному напрямку — ви можете надсилати резюме.
Як прокомунікувати свою недостатню відповідність
Щоб справити гарне враження, обов’язково визнайте у супровідному листі, що не на 100% знайомі з усім із опису вакансії. Напишіть, що маєте досвід зі схожими інструментами або отримали базові навички поза основною роботою, і скажіть, що готові протягом короткого терміну вивчити новий інструмент чи розвинути нову якість. До резюме ви можете додати свої позаробочі проєкти, волонтерство, досвід з інструментами, схожими на ті, що вимагають у позиції.
Якщо ви потрапите на співбесіду, раджу проявити ініціативу: спитати рекрутера, які знання й навички є найкритичнішими для позиції, чи буде у вас ментор, який зможе допомогти з вивченням поки незрозумілих для вас тем, скільки часу вам готові надати, щоб ви опанували нові інструменти. Також ви можете поділитись історією, яка підкріпить ваші слова про готовність вчитись: наприклад, розповісти, як вас у минулому вже наймали на вакансію «на виріст», яких результатів і за який термін ви досягли.
Компанія дала вам шанс. Що далі?
Якщо вас найняли на позицію, де потрібно «дорости» до певного рівня за короткий час, маю кілька порад.
- Будьте готові до hardwork
Очікування від людини, яка не повністю відповідає вимогам позиції, іноді вищі ніж від тих, хто вже має потрібний досвід за плечима. Очікування створюють тиск, тож варто бути готовим, що за вашою роботою і результатами будуть уважно спостерігати. Однак у цій ситуації є великий плюс — якщо ви швидко розвинете потрібні навички, то доведете, що ви суперспеціаліст, і завоюєте довіру та авторитет серед колег. А ще — вам буде значно простіше довести, що ви варті найму, під час співбесіди на наступну вакансію «на виріст».
- Чітко проговоріть очікування від вас
Очікування компанії від кандидата і кандидата від компанії обговорюються на співбесіді, але не завжди максимально детально. Якщо вам дали шанс і ви потрапили на позицію «на виріст», раджу зупинитись на очікуваннях з особливою увагою.
Процес адаптації у всіх компаніях налаштовано по-різному: десь людина отримує зворотний зв’язок щодо своєї роботи лише в кінці випробувального терміну, десь — протягом усього стартового періоду, а деякі компанії не мають налагоджених HR-процесів, і ви повинні дізнаватись про все самостійно.
Незалежно від того, в яку компанію ви потрапили, візьміть на себе ініціативу — це у ваших інтересах. Заплануйте зустріч зі своїм менеджером, навіть якщо це не передбачено процесом адаптації в новій компанії, і детально розпитайте, яких результатів від вас очікують, які навички вам треба розвинути та з яких інструментів чи тем варто почати своє навчання.
- Створіть власний план навчання
Роль, до якої ви маєте «дорости» в процесі роботи, вимагатиме від вас навчання не лише в робочий час, а ваша компанія, можливо, не матимете для цього внутрішніх навчальних ресурсів, підготовлених відеолекцій і матеріалів, менторської програми чи системи індивідуального розвитку. Якщо ви опинились у такій ситуації, створіть власний план навчання і систематично приділяйте час розвитку необхідних навичок. Зробити це буде значно простіше після зустрічі-обговорення очікувань від вас і з допомогою ментора.
- Знайдіть ментора всередині компанії чи поза нею
Сьогодні можна знайти мільярд курсів на тисячу тем, але жодні матеріали не замінять ментора — людину, яка вже набила власні «шишки», розуміє, з чого краще почати, та може спрямувати вас на вірний шлях. Деякі компанії закріплюють менторів за кожним новачком, але не у всіх командах це є.
Якщо у вашій компанії такий підхід не використовують, знайдіть ментора самостійно — це може бути більш досвідчений колега, ваш менеджер, людина з іншої команди або ж людина, яка зовсім не пов’язана з компанією (наприклад, викладач ІТ школи, яку ви закінчили, або спікер з події, який здався вам професійним).
Не всі люди всередині чи поза компанією погодяться на вашу пропозицію, але хто не пробує — той не досягає! Коли будете писати своєму майбутньому ментору, обов’язково максимально прозоро й детально опишіть свій запит: поясніть, в якій ситуації ви опинились, на яку вакансію вас найняли, які теми / інструменти / навички викликають у вас труднощі і якої допомоги ви очікуєте. Це може бути:
- список корисних і перевірених блогів, курсів, відео і книг;
- щотижневі зідзвони у форматі питання/відповіді;
- індивідуальне навчання;
- просто перегляд вашої роботи (наприклад написаного коду) з коментарями, які можуть вам допомогти.
Окрім професійної допомоги, ментор зможе вас просто підтримати: нагадає, що робити помилки — нормально, розповість про початок своєї кар’єри, а ще — святкуватиме з вами перемоги. Можливо, за певний час вже й ви станете ментором для якогось початківця! Sharing is a caring!
- Систематично запитуйте зворотний зв’язок
Я вже згадувала, що HR-процеси різних компаній відрізняються своїм рівнем «зрілості». Десь менеджер ділиться фідбеком з людиною лише на кар’єрних зустрічах, які відбуваються раз на пів року або раз на рік. В інших командах працює підхід «безперервного» фідбеку, коли менеджер зустрічається з кожним підлеглим раз на 1-2 тижні.
Якщо ви потрапили у компанію, де зворотний зв’язок надають рідко або не надають зовсім, повторюся: будьте ініціативними. Заплануйте систематичний півгодинний дзвінок з менеджером або ментором і поясніть, чому це важливо й цінно для вас (щоб ви знали, куди і як швидко рухатись, чи достатньо тем та інструментів для вивчення). Окрім того, ви можете збирати фідбек «неформально» — показувати колегам свій код, пресреліз чи першу рекламну кампанію і питати: «Як тобі? Можеш щось мені порадити?».
Вакансія «на виріст» вимагає зусиль, часу, енергії та оптимізму, однак, попри все, це класний шанс. Ви можете опанувати нову професію екстерном і нагадати собі, що все можливо! Бажаю кожному з вас зустріти суперменторів і менеджерів, які допомагатимуть вам ставати кращою версією себе і розширювати кордони професійності.
Готові податися на вакансію?
У нас багато пропозицій від українських та міжнародних компаній!
ВакансіїЧитайте також
Як розповідати на співбесіді про свої слабкі сторони?
Як потрапити на роботу в IT-компанію без досвіду в IT?
7 причин, які заважають вам знайти роботу
Дякуємо!
Тепер редактори знають.