Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Ідеальний плейлист: що слухати для підвищення продуктивності

09.04.21 Розвиток 7 хв читання

Уявіть, що вам потрібно якомога швидше завершити проєкт, а ви ніяк не можете зібратися з думками. Або від ранку падає дощ, і ваш пригнічений настрій заважає доробити фриланс-завдання. А що, як ми скажемо, що правильно підібраний плейлист допоміг би вам налаштуватися на роботу? Розбираємось, як музика впливає на продуктивність і що слухати, щоб бути максимально ефективним.

Музика здатна впливати на наші емоції та керувати настроєм: таких висновків дійшли дослідники ще у 50-х роках минулого століття, коли спостерігали за впливом музики на дітей. Згодом ефект залежності емоцій від мелодій підтвердили й інші дослідники, які визначили, що наш настрій може покращитись, якщо слухати енергійну та запальну музику. Тоді як сумна й депресивна, навпаки, здатна увігнати у меланхолію. 

Ми налаштовуємося на той емоційний лад, який створює пісня, бо наш мозок здатний розпізнавати не лише інтонації виконавців, а й загальний настрій мелодій. 

Музика також впливає на нашу ефективність під час тренувань. У 1911 році вчений Леонард Айрес довів, що велосипедисти крутять педалі активніше, коли слухають ритмічну музику. Вона стримує сигнали тіла про втому й мотивує продовжувати заняття. Ось чому в спортзалах часто можна почути драйвові чи навіть агресивні треки. 


А чи впливає музика на продуктивність?


Ще й як! 

В огляді «Як музика впливає на нашу роботу» колишня професійна скрипалька та аспірантка Університету Алабами Карен Лендей відзначила, що музика впливає на нашу ефективність двома способами: 

  • стимулює розумові здібності;
  • впливає на настрій, що змушує людину з більшим ентузіазмом підходити до задач та, як наслідок, ставати продуктивнішими. 

Британська телерадіомовна корпорація (BBC) пригадала, як спеціальна програма уряду зі впровадження прослуховування музики на заводах допомогла Великій Британії виграти війну. Під час Другої світової військовим та працівникам оборонної галузі двічі на день вмикали пісні. Згідно з тисячами відгуків із заводів та фабрик, ця програма збільшила продуктивність працівників на 12.5-15%.

Схожі результати продемонструвало й дослідження 2005 року, яке виявило, що розробники програмного забезпечення, якщо слухають будь-яку музику на свій смак, працюють краще, а саме — витрачають менше часу на виконання завдань. 

Музика робить нас продуктивнішими через те, що піднімає нам настрій і мотивує на роботу,  а також — підвищує концентрацію. 

Наприклад, фахівець з інтегративної медицини доктор Суд із американського медично-дослідницького центру Мейо зазначає, що лише 15 хвилин прослуховування музики можуть повернути людині сконцентрованість. І наголошує, що для підвищення концентрації важливо, аби музика була без тексту. Адже на текст людина може відволікатися, і це призводить до втрати зосередженості. Те, що саме фонова музика найкраще впливає на продуктивність, підтверджує й дослідження, опубліковане в 1972 році в журналі Applied Ergonomics. 

Втім, важливою є гучність музики. Ідеальною для роботи вважають помірну гучність — на рівні 70 децибелів (що відповідає шуму від порохотяга або пральної машини). Чим більша гучність, тим меншою стає продуктивність. Критична точка — шум понад 85 децибелів. 


Які музичні жанри найкраще підходять для роботи?


Ми вже знаємо, що музика здатна впливати на нашу ефективність. А чи грає роль, яку саме музику ми слухаємо? Так, бо різні жанри по-різному впливають на наш стан. 

Ритмічна та весела музика збільшує продуктивність. У цьому дослідженні дійшли висновку, що найкраще для стимуляції роботи підходять треки зі швидкістю 121 біт на хвилину (біт у широкому сенсі — метроритмічна пульсація в музиці). Для подібних треків навіть існує окрема назва — “power song” (у перекладі з англійської — потужна пісня або пісня сили).Це, наприклад, пісня Вітні Г’юстон “I Wanna Dance with Somebody” або трек Карлі Рей Джепсен “Call Me Maybe”.

Натомість меланхолійна або депресивна музика може заважати людині заглибитися в завдання та мислити ефективно. Якщо потрібно виконати якусь аналітичну роботу, радять вмикати легкі та ненав’язливі треки на кшталт Grouper або Jenny Hval. Або музику без текстів — наприклад, Dawn of Midi або Джона Адамса.

Є стереотип, що важка музика допомагає бути у тонусі лише у спортзалі чи під час занять екстремальними видами спорту. Проте ще у 1999 році вчені довели, що рок (як і класика) допомагає краще працювати людям, які здійснюють операції з цифрами. От і робіть висновки.

Загалом ідеальним музичним жанром для роботи вважають ambient. До нього відносяться всі ненав’язливі та спокійні фонові треки. Інший варіант — слухати звуки природи: струмка чи листя.

Головна порада, яку найчастіше дають фахівці — не вмикайте улюблені пісні під час роботи. Бо мозок концентрується на знайомому тексті, і зосередженість на завданні стрімко знижується. Хоча не всі з цим згодні. Наприклад, у цьому блозі йдеться про те, що перемикання час від часу на знайомі мелодії, навпаки, підвищує настрій та креативність. 

Важливо давати собі перепочинок від музики. Тому час від часу робіть паузи і насолоджуйтесь тишею — в такі моменти концентрація на роботі може досягати максимуму. 


Яким має бути ідеальний плейлист?


Музика, яку ми слухаємо під час роботи, має відповідати завданням, які нам потрібно виконати. Якщо потрібно зайнятися аналітичною діяльністю, краще не додавати до плейлиста треків із текстом. Якщо, навпаки, потрібно нагенерити ідей та креативу, ритмічні пісні з життєрадісним текстом можуть допомогти.

Музика має змінюватися разом із тим, як просувається виконання роботи. Ідеальний плейлист має складатися з трьох фаз:

  • фази «входу» у робочий процес;
  • фази максимальної продуктивності;
  • фази «виходу» із робочого процесу.

Усім цим періодам мають відповідати окремі жанри. Краще, аби вступна музика була розміреною та легкою, основна — відповідала задачам, за які ви взялися, а фінальна створювала відчуття завершеності та досягнення цілі.

Ось приклад ідеальної музичної підбірки від The Guardian:

Якщо немає сил створювати власний плейлист, під рукою завжди є стрімінги. Вбийте у пошук на Youtube чи Spotify «музика для продуктивності» — і знайдете безліч жанрових поєднань для різних характерів та типів роботи. І пам’ятайте: раптом що — завжди є підбірка ембіент-музики. Тут точно не помилитеся 🙂

Ми розробили власний таймер продуктивності!

З ним можна працювати за технікою Помодоро під різноманітні звуки, серед який є навіть муркотіння кота 😺

Таймер

Читайте також

Keep Calm: 15 ресурсів для релаксу, щоб розслабитися тут і зараз

Досягати амбітних цілей, бути в ресурсі й забути про стрес. Утопія чи ні?

Не лише робота: 10+ ідей корисних хобі від команди Happy Monday

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: