Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Досягати амбітних цілей, бути в ресурсі й забути про стрес. Утопія чи ні?

25.03.21 Кар'єра 7 хв читання

Чи можемо ми бути успішними й продуктивними та при цьому не «поїхати кукухою»? Разом з експертками платформи саморозвитку «Пошуршимо?»  розмірковує засновниця цієї платформи Таня Пилипчук.

Хочете досягти успіху? Тоді готуйтеся спати по 5 годин на день, їсти перед монітором, пити літри кави, не мати часу на сім’ю і себе, зате мати купу стресу — адже здебільшого такий шлях до успіху змальовують нам фільми та ЗМІ. Ми часто переконані, що іншого шляху просто немає. І коли ми втомлюємося у цій виснажливій гонитві, в нас пропадають сили й натхнення щось робити, а креативити стає нестерпно важко — ми докоряємо собі за слабкість, бо «інші ж можуть».

Але чи справді це так? Я ще не бачила жодної людини, яка спробувала жити так, як описано вище, і була від цього щасливою. Зате бачила багато людей у стадії глибокого психологічного, емоційного і фізичного вигорання. Свого часу я й сама була в такому стані, тож знаю, що цього нікому не побажаєш. 

То чи можна бути продуктивною людиною, досягати задуманого, але при цьому не виснажувати свою внутрішню батарейку до 0% і кайфувати в процесі? Можна! А що для цього робити, раджу я та експертки нашої нової програми «Я OKAY».


Підтримувати рівень енергії  

Досягати амбітних цілей, бути в ресурсі й забути про стрес. Утопія чи ні? 1
Олена Садома, коуч енергії, мандрівниця та авторка курсу «Спочатку енергія»

Коли не вдається досягти якоїсь цілі, на це є дві причини — або ціль не ваша, або не вистачає енергії. А ось коли й ціль ваша, й ресурсу вистачає, ви прокидаєтесь енергійними, з бажанням і силами втілювати задумане.

Енергія — це не самоціль, а необхідний ресурс для досягнення наших цілей. 

Дуже важливо насамперед ретельно відстежувати свій стан — чи з’являється внутрішній вогник, коли ви думаєте про майбутнє досягнення. Якщо він є — це вже класний показник.

Також необхідно інвестувати у свій стан з самого ранку. Це може бути спорт, медитації, ранкові сторінки. І зупиняти себе ввечері — коли здається, що ви можете працювати ще багато годин. Краще зупинити себе і зловити цей потік наступного ранку. Інакше чекайте на вигорання й постійними роздуми, де ж взяти на все сили. 


Менеджерити емоції 

Досягати амбітних цілей, бути в ресурсі й забути про стрес. Утопія чи ні? 2
Анна Мельник, магістерка клінічної психології, сертифікована когнітивно-поведінкова консультантка й авторка блогу Psy.Page

Емоції притаманні людині з моменту народження. Сучасні наукові дані свідчать про те, що елементарні емоції, такі як здивування чи задоволення, є вродженими і змінюються мало. Складні ж емоції — інтерес, страх, сором — упродовж розвитку людини зазнають суттєвих змін внаслідок соціалізації. Наприклад, ми можемо почати сприймати страх як вияв слабкості або намагатися придушувати свої емоції, адже може здатися, що лише «товстошкірі» люди досягають успіху. 

Від чого залежить те, як ми будемо проживати емоції і поводити себе? Від темпераменту, моделей поведінки, які ми спостерігали під час зростання, від підкріплення вираження наших емоцій (позитивного / негативного), від наших переконань про світ та від культурно-соціальних особливостей середовища.

Найкращим способом менеджерити свої емоції є навчання навичкам асертивної поведінки. Щоб ви могли гідно та спокійно говорити про те, що відчуваєте, не ображаючи при цьому інших людей.


Регулювати рівень стресу 

Досягати амбітних цілей, бути в ресурсі й забути про стрес. Утопія чи ні? 3
Марта Чорна, спеціалістка у сфері біохімії та нутриціології, викладачка йоги та бігунка

Стрес нікуди не дінеться від того, що ми закриємо очі та вдамо, що його немає. Навіть якщо навколишні кажуть: «Та звідки в тебе стрес, в тебе ж діти не плачуть / проблем немає / ти взагалі зараз з дому працюєш».  

Американський психолог Вольпе Джозеф вважає, що існують лише три заняття, несумісні з напруженням: це секс, їжа і вправи на релаксацію. 

Уникнути стресу не можна, але можна регулювати його рівень: самостійно чи за допомогою іншої людини.

Розділяють чотири способи нейтралізації стресу, які ви можете організувати для себе самі: 

  • психологічний (аутотренінг, медитація);
  • фізіологічний (масаж, акупунктура, б’юті процедури, фізичні вправи);
  • біохімічний (ароматерапія, фітотерапія, фармакотерапія);
  • фізичний (сауна, загартовування, водні процедури). 

Одними з найбільш дієвих активностей проти стресу є спілкування з іншими людьми (як дружнє, так і психотерапія), секс та командні види спорту. 

6 способів впоратись зі стресом на роботі

Читати


Навчитися планувати екологічно 

Досягати амбітних цілей, бути в ресурсі й забути про стрес. Утопія чи ні? 4
Таня Пилипчук, засновниця платформи саморозвитку «Пошуршимо?», авторка майстер-класів про самоорганізацію, планування й продуктивність  

Навіть якщо ціль вас лякає, видається суперскладною і можливо навіть непідйомною,  нагадайте собі, що будь-яка ціль — це набір кроків. Не обов’язково знати весь шлях наперед, достатньо бодай розуміти вектор руху та наступні кілька кроків. 

Часто для здійснення амбітних цілей ваші внутрішні переконання важливіші за механіку їх реалізації. 

Якщо перед вами стоїть велика задача, спробуйте наступну методику.

1. Напишіть на папері свою ціль і поясніть, чому вона важлива для вас і чому варто  почати діяти саме зараз. Якщо не матиме відповіді на ці запитання, робити будь-що буде дуже важко.

2. Пропишіть усі основні етапи досягнення вашої цілі, але детально змалюйте лише один — перший. 

3. Складіть план на цей тиждень/місяць, розподіливши задачі на 3 категорії:

  • дії, спрямовані на досягнення цілі (включіть сюди пункти з опису першого етапу вашого плану, відстежуйте прогрес і плануйте наступні кроки, завершивши попередні);
  • дії, спрямовані на поповнення ресурсу (заплануйте відпочинок, ресурсні активності, паузи протягом дня — це ваше пальне, без нього ви далеко не заїдете);
  • дії, спрямовані на оптимізацію часу (планування та рефлексія — це запорука підтримки своєї довготривалої мотивації).  

Я вірю, що слова: «Ти цінна для себе й світу. Ти можеш сміливо мріяти. Ти маєш силу здійснювати задумане» — не просто мотиваційні вислови, а реальність.

Якщо ви хочете краще розуміти власні емоції, навчитися самопідтримці й дійти до мети, не згорівши на шляху до неї, тоді я запрошую вас на безкоштовну експертну програму «Я OKAY». Деталі за посиланням.

Читайте також

10 ритуалів для правильного початку й завершення робочого дня

Work vs Life: як не перепрацьовувати на ремоуті чи фрилансі

Дихайте глибше: чому медитацію варто зробити щоденною звичкою

Шукаєте роботу?

У нас на сайті багато вакансій для фахівців різних професій 👉

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: