Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Ікіґай: як знайти своє покликання та бути щасливим на роботі

Вт., 22.08.23 Розвиток 7 хв читання

Чи замислювалися ви коли-небудь, чому деякі люди знаходять насолоду в роботі, яку вони роблять, в той час, як інші відчувають лише стрес та незадоволення? Секрет полягає у віднайденні свого ікіґай. Пропонуємо розібратися, на чому базується ця філософія, в чому її користь та з чого варто почати пошуки свого покликання.


Що таке ікіґай? 


Ікіґай — це поняття з японської філософії, яке перекладається як «сенс або ціль життя». Воно поєднує два слова: «ікі», що означає «життя», та «ґай», що означає «цінність» або «вартість». Отже, це те, що надає життю людини цінності. 

Філософія ікіґай базується на пошуку балансу між чотирма основними категоріями:

 • що вам подобається робити;
 • що ви добре вмієте робити;
 • за що ви можете отримати оплату;
 • що потрібно світу.

Це поняття зберігає в собі глибоку мудрість, згідно з якою щастя та задоволення залежить не лише від грошової винагороди, але й від того, чи подобається вам те, що ви робите і чи приносить ваша діяльність користь іншим людям. Українцям ікіґай може нагадати вчення нашого найвідомішого філософа Григорія Сковороди про сродну працю.

Пошук свого ікіґай — це подорож до самого себе, до своїх інтересів, пристрастей, талантів та цінностей. Це шлях до відкриття свого справжнього «Я».

Ікіґай, інфографіка — японська концепція пошуку "сенсу життя"


Вплив концепції на організм людини


Підвищення рівня гормону щастя

Основу концепції ікіґай становить японська філософія, але це поняття також має наукове підґрунтя, про що свідчить низка нейробіологічних досліджень. Річ у тім, що мозок людини по-особливому реагує на діяльність, яка нас захоплює. Коли людина займається улюбленою справою, у її організмі знижується рівень кортизолу (гормон стресу) та підвищується рівень дофаміну (гормон щастя).  

Коли ми знаходимося в стані потоку, в мозку виробляється більше дофаміну, що призводить до відчуття щастя та задоволення.

Іншими словами, коли ми робимо те, що любимо, наш мозок реагує на це позитивно. Ще одне дослідження показало, що наявність покликання не лише приносить радість, але й допомагає підвищити продуктивність та розвинути креативність. А люди, які не знайшли свій ікіґай, частіше хворіють на серцево-судинні захворювання.


Сприяння довголіттю

Згідно з дослідженнями японці, чий принцип життя базується на ікіґай, живуть довше та щасливіше. Чому так? Частково через те, що він стимулює до позитивного мислення та ведення активного способу життя. Сповідуючи цю філософію, люди зосереджуються на тому, що дійсно для них важливо та корисно. 

Але це не єдиний чинник. Японська культура в цілому пропагує ведення здорового способу життя. Ось декілька факторів, що також впливають на довголіття японців:

 1. Здорове харчування. Японська дієта багата на рибу, морепродукти, овочі та соєві продукти, які подовжують тривалість життя.
 2. Фізична активність. Японці багато ходять пішки, що допомагає підтримувати хорошу фізичну форму.
 3. Спільнота. Сильні соціальні зв’язки та активна участь у житті спільноти можуть покращити стан здоров’я та сприяти довголіттю.

Отож, знаходячи свій ікіґай, ви не лише знаходите задоволення в житті, але й піклуєтеся про своє здоров’я.


Як знайти свій ікіґай? 


Шлях до відкриття свого сенсу існування може бути довгим та складним. 

 • Перший крок — рефлексія над тим, що вам справді подобається робити, чим ви можете займатися годинами, не відчуваючи втоми. 
 • Другий крок — пошук того, чим ви можете допомогти іншим. Це може бути професійна допомога або просто підтримка чи обмін досвідом та знаннями. 
 • Третій крок полягає в тому, щоб з’ясувати, чи можуть ці справи стати джерелом вашого доходу. Чи може ваше хобі стати вашою професією? Чи може ваше бажання допомогти іншим принести вам гроші? 
 • Фінальний крок — це пошук того, що вам потрібно для вашого душевного спокою. Це може бути щось просте, як потреба в тиші та спокої, або щось більше, на кшталт гармонії та збалансованості життя.

Ікіґай — це не щось, що ви знаходите в одну мить. Це процес пошуку, відкриття свого внутрішнього світу і взаємодії з зовнішнім світом. Ви можете знайти його в будь-якому віці, головне — почати шукати.


Які професії можуть бути частиною вашого ікіґай?


Знайти професію, яка стала б частиною вашого ікіґай, може бути викликом. Але кожна професія є покликанням для когось, розгляньмо це на прикладі кількох популярних професій.

 • Вчителі. Освіта — це сила, а вчителі — люди, що передають цю силу. Якщо ви любите допомагати іншим у навчанні, вчителювання може бути вашим покликанням.
 • Медичні працівники. Лікарі, медсестри, терапевти — всі вони творять дива, лікуючи людей. Якщо ви прагнете допомагати іншим, то знайдете свій ікіґай у медицині.
 • Соціальні працівники. Ці спеціалісти допомагають людям подолати життєві труднощі, представляючи інтереси тих, хто не може сам за себе постояти. Якщо ви хочете змінити світ на краще, ця професія може бути вашою сродною працею.
 • Митці. Художники, музиканти, письменники та представники інших творчих професій створюють щось прекрасне та надихають інших. Якщо вам подобається виражати себе через мистецтво і робити світ красивішим та цікавішим, можливо, творчість стане вашою справою життя.

Цей список не є вичерпним. Можливостей безліч, адже ікіґай — це щось особисте й унікальне для кожного. Найважливіше — прислухатися до свого серця і зрозуміти, що справді має значення саме для вас. 


5 порад з пошуку ікіґай


1. Зосередьтеся на своїх цінностях 

Ваш ікіґай повинен відображати те, що для вас є найважливішим. Це можуть бути сім’я, дружба, любов до мистецтва або щире бажання змінити світ на краще. Дайте собі відповіді на запитання: «Що для мене найцінніше?» та «Чого я найбільше прагну в житті?». Це допоможе зрозуміти, що дійсно має для вас значення та наблизить до відкриття сенсу вашого життя. 


2. Дослідіть свої таланти та пристрасті 

Ікіґай часто пов’язаний з тим, що вам подобається робити і що ви робите добре. Можливо, ви маєте хист до якогось мистецтва, науки чи спорту, або щиро захоплюєтесь вивченням нових культур. Справа, до якої у вас є талант, може стати вашим джерелом радості та задоволення у житті. 


3. Врахуйте свої потреби та можливості 

Ця філософія не лише про роботу або кар’єру, але й про рівновагу в усьому. Вона повинна допомогти вам знайти гармонію між різними сферами життя: роботою, відпочинком, сім’єю, спілкуванням з друзями тощо. Тому перш ніж назвати щось своїм покликанням, впевніться, що ця справа не вимагає від вас забагато ресурсів та не порушить життєвий баланс.


4. Не бійтесь експериментувати 

Відкривайте нові горизонти, експериментуйте з різними діяльностями й інтересами. Не бійтесь помилятися або виходити зі своєї зони комфорту. Пам’ятайте, що кожен ваш крок — це досвід, який допомагає розвиватися та наближає до відкриття вашого ікіґай.


5. Будьте готові пройти довгий шлях

Усвідомте, що це процес, а не кінцева мета. Вам може знадобитися час, щоб зрозуміти, що є вашим ікіґай, і це нормально. Важливо не зупинятись на півдорозі, не втрачати віри в себе і продовжувати шукати своє покликання, попри труднощі.


Чи може ікіґай змінюватися протягом життя?


Ікіґай — це відображення цінностей, вподобань та прагнень людини, тож зі зміною цих факторів він теж може трансформуватися. Ваше уявлення про те, що є важливим і цінним, може розвиватись з віком або внаслідок нових життєвих обставин. Також протягом життя ви можете виявляти нові таланти й пристрасті, що можуть змінити ваше уявлення про сенс життя.

 • Ікіґай на початку кар’єри здебільшого орієнтований на пошук професії, яка буде цікавою і приноситиме задоволення.
 • У середині кар’єри ви можете відчути, що потребуєте глибшого зв’язку між роботою й особистими цінностями.
 • Після виходу на пенсію ваш фокус може зміститися на користь відпочинку, хобі, волонтерства або духовних практик.

Будь-які зміни у вашому житті можуть впливати на те, як ви визначаєте свій ікіґай. Головне — знайти баланс між тим, що вам подобається робити, тим, що вам добре вдається робити, тим, що світ вам може запропонувати, і тим, що вам потрібно для забезпечення повноцінного життя.


Що читати та дивитися про ікіґай


Зібрали ресурси, які допоможуть глибше розібратися в цій філософській концепції та знайти своє покликання у житті. 


Книги 


Відео

Сподіваємося, що ця інформація допоможе вам розпочати пошуки свого покликання. Головне — пам’ятайте, що ікіґай — це не швидкий спосіб досягнення успіху, а довгий шлях самопізнання та саморозвитку.

Потрібна робота?

Знайдіть вакансію до душі — у нас є з чого обрати 😉

Вакансії

Читайте також

Як зберігати професійне довголіття? Розповідає фахівець із 50-річним досвідом в ІТ

Я встигаю все, ще й маю час на себе. Який підхід змінив мій робочий день?

Не тільки work-life: 4 види балансу, яких не менш важливо дотримуватися

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: