Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як зберігати професійне довголіття? Розповідає фахівець із 50-річним досвідом в ІТ

02.12.21 Історії Кар'єра 4 хв читання

Бізнес-аналітик Володимир Савенко — один із найдосвідченіших фахівців IT-компанії ЕРАМ в Україні. Інформаційними технологіями він зацікавився ще приблизно 50 років тому. Сьогодні в його графіку знаходиться час не тільки для роботи, а й для викладання, участі в хакатонах, відвідування конференцій та занять іноземною мовою. Розпитали Володимира, як йому вдається зберігати професійне довголіття і чи важко порозумітися з представниками різних поколінь.

Володимир Савенко, бізнес-аналітик
Володимир Савенко


Про мотивацію до розвитку


Вперше я почув слово «програмування» ще в школі, а це було наприкінці 1960-х років. Здавалося б, відтоді технології еволюціонували до невпізнаваності, але основа комп’ютерних наук залишається незмінною — це методи моделювання мисленнєвої діяльності людини. ІТ-сфера є лише технічним способом втілення цієї ідеї, набором відповідних інструментів.

За освітою я прикладний математик, і моє сприйняття світу сформувалося відповідним чином. Сама природа явищ вимагає модельно-орієнтованого підходу, а зовнішнє вирішення виключно інженерними способами — це тимчасова опція, яку за деякий час доведеться переробляти. Тому в будь-якому завданні, з яким мені доводиться стикатися, я шукаю щось глибше, ніж його зовнішнє рішення, яке можна реалізувати за допомогою відповідних інженерних інструментів.

Тож, відповідаючи на питання про мотивацію залишатися в професії і продовжувати розвиватися, можу з упевненістю сказати, що основний фактор, який мене надихає, — це математичне моделювання вирішення захопливих і водночас практично затребуваних завдань. Я не можу відмовитись від процесу пошуку рішень.

Для підтримки професійної «форми» я регулярно відвідую величезну кількість галузевих заходів, тематичних конференцій, цікавлюся новинами компаній, стежу за новинками технологій.

У певний момент я зрозумів, що не можу не ділитися знаннями, і створив власний авторський курс бізнес-аналізу, який читаю студентам одного з київських університетів. Зізнаюся, викладання суттєво підвищує мою завантаженість, але це мій персональний волонтерський внесок у майбутнє країни. Адже від того, наскільки якісну підготовку ми забезпечимо молоді, залежить наше майбутнє.


Про командну роботу представників різних поколінь

Найефективніша схема командної взаємодії — це побудова взаємин навколо завдання, яке необхідно вирішити загальними зусиллями. Ніякі проблеми в жодному разі не можна переносити на особистості. Я впевнений, що причина будь-якого збою може бути в неправильно вибудованому процесі або недопрацьованому продукті, але не в людях.

Такий підхід я перейняв багато років тому в однієї американської компанії. Менеджери цієї компанії, виявивши проблему, не шукали винних, а організовували додатковий тренінг для всієї команди, дотичної до реалізації проєкту. Вони розглядали будь-яку проблему з погляду недостатньої кваліфікації людей, яких потрібно додатково навчити, інвестувати в їхні знання, і тоді команда працюватиме відмінно. Щодо всіх єдиний підхід — вкладати в людей.

Відтоді я завжди оцінюю не членів команди, а результати, за які ми відповідаємо перед замовником.

В IT проєктні команди дійсно об’єднують людей різного віку і навіть поколінь. У нашій сфері можна зустріти дуже молодих спеціалістів, які вже досягли вражаючих професійних висот. Знаходити спільну мову з ними дуже легко: вони відкриті, товариські, мобільні, жваво цікавляться новими знаннями, сповнені свіжих ідей, але разом із тим розуміють, що все ще перебувають у стадії зростання, і тому прислухаються до порад та досвіду більш зрілих колег.

Володимир Савенко, бізнес-аналітик


А ось шукати точки дотику зі старшими людьми — на порядок складніше. У них сформовані усталені погляди на життя й тверді переконання, а їхні адаптаційні здібності зазвичай нижче, ніж у молодших колег. І в деяких випадках це створює ризик виникнення непорозумінь.


Про вивчення іноземної мови


Коли людина починає глибоко вивчати якесь питання, їй відкривається зовсім інша картина світу. Виникає справжня зацікавленість та любов до дисципліни чи предмета. Важливо побачити глибину та різнобічність теми, яку вам захочеться опанувати, та прийняти цей виклик. У моєму випадку так сталося з англійською мовою — альфою та омегою сучасної IT-сфери.

Тривалий час я не вірив, що іноземна мова може бути затребуваною, проте пізніше стало зрозуміло, що без англійської — нікуди. Зараз я вивчаю мову практично безперервно. Кілька років тому мені пощастило познайомитися з чудовою викладачкою, завдяки якій я полюбив англійську.

Для мене мова — щось більше ніж просто спілкування. Це розуміння культури, ментальності. Крім того, володіння англійською дозволяє читати першоджерела, що є особливо цінним для IT-сфери, адже в інших мовах часто немає повноцінних аналогів англомовним технічним термінам.

Я згоден з думкою, висловленою доктором філологічних наук, академіком Дмитром Лихачовим: «Кількість іноземних мов, якими володіє людина, можна вважати критерієм її культурного рівня».


Універсальна порада початківцям у будь-якій сфері


Уникайте простих завдань — вони не сприяють вашому прогресу. Якщо є вибір, завжди намагайтеся братися за найскладніші виклики. Йдіть туди, куди решта бояться — тільки так ви зростаєте. І не бійтеся проблем — вони стимулюють вас думати, шукати рішення, а це і є запорукою вашого професійного та особистісного росту.

Готові зростати в обраній сфері?

Знаходьте у нас на сайті вакансії від крутих компаній та надсилайте свої резюме!

Вакансії

Читайте також

Навіщо ми взяли у SEO-відділ співробітника за 60 і як це змінило компанію. Досвід Boosta

У самому розквіті сил! Що робити з проблемою ейджизму в Україні?

Герої минулого часу: як знайти роботу кандидатам 45+

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: