Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як домовитись із викладачами, якщо ви працюєте

04.03.20 Кар'єра 6 хв читання

Деякі викладачі ставляться до працевлаштування своїх студентів лояльно, інші — впевнені, що всю увагу потрібно приділяти навчанню. Розповідаємо, як повідомити викладачам та адміністрації, що ви працюєте, та що робити, аби вас не відрахували. 

Хтось починає працювати вже на першому курсі, інші знаходять роботу вже під кінець навчання, але так чи інакше майже усі студенти стикаються із необхідністю поєднати роботу й навчання. Які існують варіанти повідомити про це викладачів та адміністрацію? Розпитали студентів, які працюють, та їхніх викладачів.


Оформити індивідуальний план навчання


Індивідуальний план — це документ, який офіційно дозволяє не відвідувати частину лекцій, здавати роботи пізніше або надсилати їх електронною поштою. Індивідуальний план потрібно оформлювати у деканаті. 


Кому підходить:

  • студентам, які працюють офіційно (до університету потрібно принести довідку з роботи);
  • студентам, які мають час та терпіння пройти складний процес оформлення;
  • студентам, які мають неповну зайнятість або плаваючий графік (якщо у вас full time графік, викладачі поставлять логічне питання: «А коли ти взагалі будеш вчитись?»);
  • студентам, які готові опановувати значний обсяг матеріалу самостійно.
Ганна Цьомик,
студентка 4-го курсу ХНУ імені В.Н. Каразіна

З другого семестру другого курсу я вирішила піти працювати продавцем-консультантом до «Книгарні Є». Староста розповіла мені про можливість оформити індивідуальний план. Я була дуже вдячна їй за цю інформацію, оскільки адміністрація університету або куратор не розповідали нам про цю опцію.

Зі свого досвіду можу сказати, що індивідуальний план не є обов’язковим при працевлаштуванні. Я знаю досить багато студентів, які працюють і його не оформлювали, а просто домовлялись з викладачами про електронне складання поточних робіт. Втім, індивідуальний план є своєрідної «подушкою безпеки», оскільки дає кілька бонусів при навчанні:

  • адміністрація університету та усі викладачі знають, що ти працюєш та розуміють, що ти не просто прогулюєш;
  • семінарні та контрольні роботи можна надсилати викладачам електронною поштою;
  • у разі потреби можна складати екзамени трохи пізніше, ніж інші студенти.


Як оформити індивідуальний план

Процес оформлення досить непростий і ресурсозатратний. У мене оформлення може займати зо два тижні. Також варто розуміти, що індивідуальний план потрібно оформлювати на початку кожного семестра.


1. Взяти довідку з роботи і піти в деканат

Там ви повідомляєте, що працюєте і хочете оформити індивідуальний план. Моїй знайомій з іншого факультету відмовили в оформленні, бо «в них такого немає». Потрібно доводити свої права, бо насправді ця практика є в усіх університетах країни. 

Важливим пунктом є графік роботи. Якщо ви працюєте по 8 годин 5 днів на тиждень, є висока ймовірність, що вам не дадуть оформити план, оскільки робота не залишає вам часу на навчання. У продавця-консультанта в «Книгарні Є» графік 3/3, але навіть він викликав сумніви. Довелось доводити, що я зможу знаходити час на навчання.

Друге важливе питання — працюєш ти за спеціальністю чи ні. Я навчаюсь на політолога, отже, працюю не за фахом. Тому у заяві я просила надати мені індивідуальний графік у зв’язку з працевлаштуванням за сімейними обставинами. Чи почнуть вас розпитувати, залежить від самої адміністрації. Мені, наприклад, трапився прискіпливий чоловік, який навіть телефонував моїм мамі і питав, чи справді є потреба у тих грошах, які я зароблю.


2. Зібрати підписи у всіх викладачів цього семестру

Ви маєте відвідати усі пари, поговорити з викладачами та зібрати їхні підписи в індивідуальному плані. Не дай Боже когось немає в університеті, захворів або у відпустці. Не всі викладачі добре реагують на працевлаштування, але такого, щоб хтось принципово не ставив підпис, немає.


3. Віднести план у деканат 

Після цього потрібно дочекатись витягу із засідання кафедри, на якому вам нададуть індивідуальний план.

Особливості навчання за індивідуальним планом

Варто розуміти, що індивідуальний план — це не карт-блашн у навчанні. Так само, як і решті студентів, вам потрібно набирати бали і опановувати матеріал. Якщо не виконаєш своїх обов’язків та не складеш сесію, тебе відрахують. 

За можливістю я з’являюсь в університеті на пари, але відповіді на семінари та творчі роботи надсилаю електронною поштою. Курсові та іспити складаю разом з іншими студентами. З індивідуальним планом реально виходити на стипендію, але, наприклад, мені це не потрібно, тому я просто закриваю сесію на притомні оцінки.

У мене залишився останній семестр навчання на бакалавріаті, і цього разу я вирішила не оформлювати індивідуальний план. Усі викладачі вже знають, що я можу самостійно опановувати програму та вчасно складати роботи. План — це гарантія, що ти не матимеш проблем із деканатом та викладачами, які його підписали. Але реально вчитись та працювати й без нього. 


Особисто домовлятись із викладачами


Цей спосіб підходить усім студентам, оскільки більшість сучасних викладачів лояльно ставляться до працевлаштування. 

Анна Колосова,
студентка 4-го курсу, ХНУРЕ

Я навчаюсь на спеціальності «Програмна інженерія» і працюю сейзл-менеджером у Quantum вже 1,5 роки. 

ХНУРЕ — технічний університет, тож наші викладачі тільки радіють, якщо студенти знаходять роботу, пов’язану з IT-сферою. Більшість із них лояльно ставляться до пропусків та електронного складання робіт. 

На початку семестру я спілкуюсь з викладачами та розповідаю про свою роботу. Зазвичай вони навіть із цікавістю розпитують про умови роботи в компанії та мої обов’язки. 

У нас є три типи пар: лекції, практичні заняття та лабораторні. Більшість викладачів дозволяють не ходити на лекції, якщо ти можеш написати роботи самостійно. Я відвідую одне з останніх лабораторних занять у семестрі й складаю викладачу кілька робіт за раз. Також відвідую заняття, на яких проводяться контрольні роботи та тести.

Кожного семестру трапляється один викладач, який ретельно перевіряє відвідуваність і не заохочує працевлаштування. Тут доводиться змиритись і попереджати на роботі, що я посеред робочого дня відійду на кілька годин на лекцію. Добре, що в IT-сфері до цього ставляться з розумінням.

З деякими викладачами я списуюсь у телеграмі або фейсбуці, домовляюсь, коли до них краще підійти, або надсилаю роботи. Викладачі й самі розуміють, що так зручніше — вони можуть дати письмовий коментар, а ти щось переробиш у своїй роботі. 


Нічого нікому не казати


Цей спосіб підходить студентам, які мають графік роботи, що не перетинається із навчанням. В інших випадках відсутність комунікації може призвести до проблем на сесії. Досить багато студентів не вважають за потрібне повідомити викладачів і намагаються скласти роботи в останній момент. Як наслідок, ці студенти переживають стрес та втрачають багато нервових клітин. 

Набагато краще вчасно поговорити з викладачами і прозоро домовитись про електронну подачу робіт та відвідуваність пар. Такою розмовою ви показуєте, що ви доросла й відповідальна людина, яка прагне працювати, але й поважає навчання.


Що думають самі викладачі?

Лідія Стародубцева, завідувачка кафедри медіакомунікацій ХНУ імені В.Н. Каразіна

Є викладачі, які за старими «совковими» правилами не визнають нової реальності. А я відношусь до тих, хто дуже лояльно ставиться до ситуації з працевлаштуванням студентів. Наприклад, наша магістерська програма навіть зорієнтована на те, щоб студенти знаходили роботу, це наша стратегія. І коли студенти починають працювати під час навчання, я їм тільки аплодую.

Шукаєте роботу? У нас якраз багато вакансій в українських і міжнародних компаніях.

Вакансії

У нас є багато успішних прикладів, як студенти знаходять роботу, оформлюють індивідуальний план і поєднують навчання й роботу. В такому випадку ми переходимо у дистанційний режим, головне — надсилати роботи вчасно. Завдання у нас творчі, їх не можна завантажити з інтернету і видати за свої особисті. 

Бувають і негативні приклади, коли студенти знаходять роботу не за спеціальністю, а просто для грошей і не встигають робити всі завдання. Таких людей ми відраховуємо зі сподіванням, що коли вони будуть готові і достатньо мотивовані, повернуться вчитись. 

Віктор Каук,
викладач кафедри програмної інженерії ХНУРЕ 

Я постійно стикаюсь із ситуацією, коли студенти починають працювати, навіть на першому курсі бакалавріату. 

Моя особиста думка, яку я постійно повторюю студентам, така: якщо є можливість, то активно вчіться перші 3 роки і отримуйте досвід практичної роботи на 4-му курсі. Саме під такий розвиток кар’єри вибудовано освітній процес. 

Втім, буває, що студентам необхідно підробляти, щоб вижити у сучасних умовах. Кожна праця має право на шанування, навіть якщо студент працює охоронцем на автостоянці. Звісно, на такій роботі він не отримає додаткових можливостей для розвитку. Але якщо студент хоче навчатися, то ніщо йому не завадить. У минулому семестрі на мій курс зранку приходив студент із рюкзаком Glovo, брав активну участь у лекції, а потім йшов на маршрут. Але все ж таки добре, що більшість наших студентів влаштовуються за майбутньою спеціальністю — наприклад, розробниками програмного забезпечення у якості стажера або джуніора. 


Про що пам’ятати, аби вас не вигнали

  • Формально необхідно оформити індивідуальний графік, бо з ним спокійніше.
  • На першому занятті слід підійти до викладача та повідомити про те, що ви фізично не зможете відвідувати усі заняття. У більшості нормальних викладачів для таких студентів є можливість «особистої траєкторії навчання». Наприклад, я дозволяю більшість завдань робити дистанційно, до того ж мій курс містить матеріали, опубліковані в інтернеті. Звісно, кожен викладач має власні вимоги.
  • Домовитися з викладачами, яким чином буде оцінюватися ваша робота в кінці семестру (що саме необхідно обов’язково здати і коли);
  • Деякі викладачі готові дати індивідуальне завдання, виконання якого буде підтвердженням того, що ви маєте необхідні знання та вміння. 
  • Обов’язково прийдіть на заняття перед заліковим тижнем, надайте усі необхідні завдання або пройдіть тестування.

Читайте також

Як навчатись, працювати і вижити: 3 історії та 7 лайфхаків

Я змінила 5 робіт за рік. І ось чого це мене навчило

Чи є життя після юрфаку? Як потрапити на стажування у юридичну компанію

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: