fbpx

10 ритуалів для правильного початку й завершення робочого дня

Таня Пилипчук Пт., 07.08.20 Кар'єра

Привіт! Я Таня Пилипчук, засновниця платформи та спільноти саморозвитку «Пошуршимо?». Сьогодні ділюся з вами ритуалами, що допоможуть налаштуватися на продуктивну роботу, а наприкінці дня — ефективно завершити справи і перемкнутися на особисте.

Якось я прочитала статтю про звички успішних підприємців та інноваторів і здивувалася: наскільки на продуктивність можуть впливати прості і, здавалося б, незначні дії, які ми робимо регулярно. Чому так не роблять усі? 

Те, як ми починаємо і завершуємо роботу, насправді має дуже великий вплив на нашу продуктивність і самопочуття протягом дня. Для продуктивності потрібна насамперед енергія. І якщо протягом дня ми витрачаємо її запаси, то зранку і ввечері маємо їх поповнювати. У довготривалій перспективі інакше не працює. 

Тому сьогодні я поділюся ранковими та вечірніми ритуалами, що дозволяють встигати більше й почуватися сповненими сил. Виберіть те, що імпонує вам зараз найбільше, доповніть своїми лайфхаками.  

Сприймайте ці маленькі ритуали як усвідомлений час наодинці з собою, і продуктивність не забариться 🙂


Вечірні ритуали


Так, починаємо з вечірніх, адже саме від того, як ви проводите вечір, залежатиме ваше самопочуття зранку. 


1. Завершуйте роботу вчасно

Іноді корпоративна культура, особливості виховання чи приклад батьків, які жили у Радянському Союзі, можуть сформувати в голові патерн трудоголізму з думкою «Чим більше, тим краще». Але чим більше ви перепрацьовуєте, тим менше ви продуктивні. Якщо ви досі цього не відчули, це лише питання часу. Людина не може працювати завжди, відпочинок — це невід’ємна частина продуктивності. 

Якщо ви постійно затримуєтеся і вже зробили це нормою життя, то проаналізуйте, чи ефективно ви використовуєте час на роботі. Чи, можливо, знаючи, що завжди можна затриматися на годинку-дві, ви просто прокрастинуєте протягом дня? 


2. Рухайтесь

Після сидячої роботи найкраще, що допоможе переключитись і дати тілу сигнал розслабитись, — це рух. Буде це тренування, біг чи просто прогулянка, немає великого значення. Вам потрібно порухатися, подихати і відволіктися від задач для поповнення запасів своєї енергії. 


3. Поставте режим «Не турбувати» після 20.00

Таким чином, замість сидіти в інстаграмі чи фейсбуці, ви зможете зробити щось інше, що вам до душі: почитати книгу, поспілкуватися з близькими, помедитувати чи потанцювати. 


4. Подякуйте за цей день

Зробіть це у тому форматі, який вам найбільше імпонує. Немає значення, буде це щоденник подяки, замітка на телефоні, слова в голові перед сном чи молитва. Найголовніше — пригадати цей день і відзначити найдрібніші речі, які вам вдалися, потішили вас і які ви цінуєте. Так ми наповнюємось енергією на наступний день. 


5. Вчасно лягайте спати 

Сон — це запорука нормального самопочуття, сконцентрованості, гарного настрою і життєвої сили. Ми часто його ігноруємо, щоб за рахунок сну реалізовувати свої бажання чи амбіції, і як одноразова практика — це окей. Адже це життя, ми не роботи, і лягати по годиннику не завжди виходить. Проте якщо така практика набуває регулярного характеру, а ви при цьому хочете бути продуктивними, то б’юсь об заклад — ви велика шанувальниця (чи шанувальник) кави, шоколаду, кока-коли, вина тощо 🙂 Справа в тому, що це штучні стимулятори, тобто поповнювачі вашої енергії, які потрібні в значно більшій кількості, коли ми не виспані. 

Щоб визначити, коли для вас «вчасно», подумайте, коли ви хочете прокинутися, щоб мати запасну годинку, перш ніж день понесеться з величезною швидкістю.

Що може допомогти лягати вчасно:

  • не починайте дивитися фільми за півгодини до сну з думкою: «Я тільки почну»; 
  • вимкніть інтернет або покладіть мобільний телефон в іншу кімнату як мінімум за годину до сну; 
  • спробуйте не пити каву, колу і чорний/зелений чай після обіду, краще трав’яний або компот;
  • не варто їсти солодке на вечерю;
  • ранковий підйом сприятиме вашому величезному бажанню піти спати раніше 🙂


Ранкові ритуали


1. Прокиньтесь так, щоб мати зранку час на себе 

Чим більш усвідомлено ми проведемо ранок, тим більш сфокусованим і продуктивним буде день. А для будь-якої усвідомленості потрібен час. Не всі ранки будуть усвідомлені, бо життя непередбачуване. Звісно, ви можете проспати, забути, щось потрібно буде зробити терміново й похапцем. Але якщо прагнути виділити час на себе — він знайдеться. 


2. Пишіть ранкові сторінки

Насправді ранкові сторінки не обов’язково мають бути ранковими. Я віднесла їх сюди виключно через назву. Метод фрірайтингу — це прекрасний спосіб структурувати хаос у голові, проаналізувати свої результати, попрацювати з тривогами. 

Візьміть блокнот, каву чи чай тоді, коли вас ніхто не штурхає, і запишіть усе, що вас тривожить і про що ви думаєте. Можна використовувати таймер (15-20 хвилин цілком достатньо).

Якщо нічого не спадає на думку, запишіть, яким ви хочете бачити своє життя, що для вас важливо, що вас не влаштовує, що ви робите для досягнення своїх цілей…Не обмежуйте себе ні в обсягу, ні у темах. Після двох тижнів практики ви відчуєте свіжість думок і порядок в голові. 


3. Визначте фокус дня / тижня і сплануйте його

Я не знаю, як жила без фокусу, поки не прочитала книгу «Коротко і по суті» Грега Маккеона. Відверто кажучи, я можу нічого не зробити за день, але якщо зробила фокусну задачу чи справу — то вже почуваюся переможницею. Але щоб поставити правильний фокус на день, потрібно зробити трохи внутрішньої роботи і навчитися відрізняти термінове від важливого. Як? Пробувати й аналізувати. 

Подумайте, що за справу ви можете зробити цього тижня чи дня, яка спростить вам виконання усіх наступних справ і задач? Усі складні та стратегічні речі складаються з конкретних кроків для їх здійснення. Запишіть свій фокус у планері, телефоні чи наліпці.

Тримаючи перед очима важливу справу, ви точно щось та й зробите у правильному напрямку. 

Після визначення фокусу подумайте про плани на день. Що точно треба зробити, а що може й почекати? Детальніше про ефективне планування у моїх статтях: 

7 лайфхаків для ефективного планування

Читати

12 тижнів, ефективніші за 12 місяців. 

Читати

Я завжди тримаю в голові, що планування — це лише інструмент. Тільки я знаю насправді, коли воно ефективне, і постійно експериментую. А перфекціонізм та бажання зробити все й одразу тільки заважають продуктивності. 


5. І не забувайте про рух

Для мене стало відкриттям, що 20-хвилинна прогулянка зранку може зарядити на цілий день. А це ж той мінімум, який може подужати кожен. 

Так по шматочку ми створюємо пазл свого продуктивного життя у кайф. Саме цього ми вчимося на  майстер-класі «Заряджене мислення» на платформі «Пошуршимо?»: оцінювати результати крізь призму свого особистісного розвитку та працювати із дефіцитом енергії для власної продуктивності. Усі деталі за посиланням

А ще починати день можна з корисних постів у нашому телеграм-каналі 😉

А ще починати день можна з корисних постів у нашому телеграм-каналі 😉

Підписатись

Долучайтеся!

Створюємо спільноту фанів Понеділків.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: