Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Сам собі ворог: як не заважати власному успіху

02.06.21 Розвиток 4 хв читання

Здається, зараз увесь світ сповнений можливостей трансформації: існує безліч курсів, книг, дієт, програм… Лишається усе це використовувати — і покращення не зупинити. Але на практиці часто виходить інакше. І потім ми картаємо себе за те, що не вдалося. Адже можна було докласти більше зусиль, увімкнути силу волі…

Та справа може бути не в слабкості характеру. Часто досягати бажаного не дає наша руйнівна підсвідома поведінка — самосаботаж. Що це таке і як боротися з витівками підсвідомості, розповідає Life coach і засновниця організації Happy project Катерина Заховайко.

Happy project — організація, яка займається просвітницькою діяльністю у сфері саморозвитку, науки про щастя, ментального добробуту і позитивної психології.


Як розпізнати самосаботаж


Виявити самосаботаж можна за такими основними маркерами:

  1. Ви кидаєте те, що вам подобається.
  2. Ви не виходите з токсичного оточення.
  3. Ви весь час шукаєте виправдання.
  4. Ви чекаєте на слушний час.
  5. Ви завжди шукаєте якийсь підступ.
  6. Ви не вірите, що зміни можливі.
  7. Ви постійно прокрастинуєте.

Коли почнете аналізувати свої починання, ви можете бути враженими, скільки маркерів помічаєте. Але це класно, адже перший крок до змін — це усвідомлення того, що не працює.


Звідки він береться


Ми — люди — розумні істоти, звідки ж ця саморуйнівна поведінка? Варто зрозуміти, що наш розум не намагається зробити нам гірше, просто він не завжди вірно трактує сигнали, які отримує. Коли ми запроваджуємо нову корисну звичку, для нашого організму — це порушення звичного ходу речей, а отже — невідоме, страшне, небезпечне. І ці визначення небезпечного часто є неадекватними й не завжди екологічно з’являються.

Кажучи про самосаботаж, ми говоримо про підсвідомість. А підсвідомість програмується двома основними способами: частотою повторень і силою досвіду.

Варто також зазначити, що більшість нейронних зв’язків формується ще в дитячому віці, коли ми не маємо достатньо знань, щоб раціоналізувати, що з нами відбулося чи що ми почули. Відповідно, якщо людина в дитинстві постійно чує про те, що не має хисту до математики, це укорениться в її підсвідомості, і в майбутньому вона буде захищати людину від будь-якої потенційної математичної поразки.

Або якщо хтось отримав принизливий досвід публічного виступу, є велика ймовірність, що ця людина уникатиме виступів перед публікою і в дорослому віці. Відчуваєте, як це може обмежувати?


5 видів самосаботажу


Обмежувальні переконання

Їх ще часто називають установки. Це негативні узагальнення, які ми робимо про реальність. «Світ жорстокий», «гроші — зло», «усі хочуть мене використати», «змінитися неможливо», «життя несправедливе», «я ні на що не здатна» тощо. Ми часто їх отримуємо із соціуму, і вони глибоко ховаються в нашій підсвідомості.

Страх

Загалом, страх — це одна із найстаріших емоцій, яка забезпечує нам виживання. Сам по собі страх — не поганий механізм, але він часто збоїть в сучасних реаліях. І якщо нашим предкам було дійсно небезпечно виходити із зони комфорту, адже там, буквально, міг чатувати хижий звір, то в наших починаннях страх часто не дає йти на здоровий ризик і аж занадто заставляє уникати помилок. А як же тоді вчитися?

Порівняння себе з іншими

Так-так, це чистісінький самосаботаж. Численні наукові дослідження довели, що наш мозок схильний приймати некоректні рішення, здійснюючи порівняння, і наш рівень щастя істотно знижується. Ми часто обманюємо себе, вважаючи, що порівняння корисне, адже дає зрозуміти, чи не стоїмо ми на місці. Але негативних наслідків значно більше. А тепер задумайтеся про те, скільки зараз з’явилося інструментів для постійного порівняння себе з іншими?

Психологічні пастки

Це закономірності деструктивної поведінки, які зв’язані з дитячим травматичним досвідом. І якщо в дитинстві такий патерн поведінки був найбільш оптимальним, щоб уникнути і пережити певну подію, то у дорослому віці ми здатні пропрацювати конкретний досвід раціонально і йти далі. Для того, щоб глибше розібратися із усіма психологічними пастками, раджу прочитати книгу «Прочь из замкнутого круга» Джеффрі Янг і Джанет Клоско.

Сценарії

Повторення нещасливої поведінки, закладеної у дитинстві. Концепція детально описана в книзі Клода Штайнера «Сценарії життя людей». Він вивів три основні сценарії: брак любові, брак радості та брак здорового глузду. Всі вони пов’язані із певними заборонами, які ми отримували в дитинстві.


Як працювати із самосаботажем


Звісно, кожен із видів самосаботажу потребує окремого аналізу і пропрацювання. Але ось загальний алгоритм, який допоможе протидіяти підступам підсвідомості.

Крок 1. Виявляйте, як ви себе саботуєте: на вас впливають обмежувальні переконання, страх чи пастка? Помічайте, коли це проявляється, що запускає таку поведінку? Не зліться, коли помічаєте, що поводитеся деструктивно — будьте вдячними. Якщо підсвідомість зрозуміє, що ви не уникаєте усвідомлення, а прагнете його, вона даватиме його більше.

Крок 2. Вивчайте детальніше кожен прояв: чому ви вчинили саме так, чого ви уникаєте, чи була подібна ситуація в дитинстві, хто міг транслювати вам такі думки?

Крок 3. Раціоналізуйте: оцініть, чим ваша поведінка корисна, а в чому руйнівна, наскільки ймовірна загроза, якої ви уникаєте, що може трапитися, якщо поводитися так, і що ви можете отримати, якщо будете діяти по-іншому? Зважте всі за і проти і дозвольте собі раціонально поглянути на ситуацію.

Крок 4. Складіть детальний план дій, враховуючи те, чого ви хочете досягнути: які кроки для цього треба, як може зашкодити самосаботаж, як ви йому будете протидіяти, яка маленька щоденна звичка може допомогти досягати цілей безболісно?

Крок 5. Якщо ви відчуваєте, що вам необхідна допомога фахівця або ж ви не хочете бути із самосаботажем один-на-один, не вагайтеся — звертайтеся до коучів чи психологів. Це може бути найефективніша стратегія, яка допоможе вам досягати вершин у майбутньому.

Усі ми різні: кожен із нас мав власний досвід, власні труднощі та досягнення, але всі ми здатні змінюватися і ставати щасливими. Не бійтеся роботи над собою, адже вона може відкрити для вас нові небачені горизонти. Не відкладайте на завтра, почніть спостерігати за своєю поведінкою вже сьогодні.

Шукаєте роботу?

Маємо безліч вакансій в креативних індустріях, освіті, IT-компаніях та громадському секторі.

Вакансії

Читайте також

Досягати амбітних цілей, бути в ресурсі й забути про стрес. Утопія чи ні?

Дихайте глибше: чому медитацію варто зробити щоденною звичкою

Чому некомпетентні люди настільки самовпевнені: ефект Даннінга-Крюгера

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: