Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як зробити навчання звичкою: 5 порад від Юрія Бугая

31.10.19 Кар'єра Розвиток 3 хв читання

Як перетворити саморозвиток на щось таке ж неодмінне, як чищення зубів чи ранкова кава? Радить Юрій Бугай, співзасновник та керівний партнер StudyDive — платформи для управління індивідуальними планами розвитку співробітників.


Як часто ви забуваєте почистити зуби зранку? Напевно, не дуже часто. Хоча навряд постійно думаєте: «Треба почистити зуби… Треба почистити зуби…». 

А як часто ви плануєте відвідати освітню подію або витрачати щодня 15 хвилин на вивчення чогось нового, але потім забуваєте про це?

Чому ми навіть не думаємо, а робимо, коли мова йде про чищення зубів? І чому ми постійно думаємо, але не робимо, якщо йдеться про навчання? 

Відповідь дуже проста. Чищення зубів, керування автомобілем, паління, ранкова кава в офісі на кухні або щопонеділкові наради — це звички, які ми сформували. Сила звички на індивідуальному рівні чи рівні організації — неймовірна. Спробуйте змінити одну зі своїх звичок, і ви відчуєте її силу.

Чарлз Дахіґґ у своїй книзі «Сила звички. Чому ми діємо так, а не інакше в житті та бізнесі» вводить поняття «петля звички». «Петля звички» складається зі вказівки (тригера), шаблону поведінки та винагороди.

Уявімо, що ви любите починати ранок із кави, і це стало для вас певною звичкою. Дзвінок будильника та підйом стають для вас тригером. Приготування кави та її випивання —  шаблоном поведінки. А заряд кофеїну, хвилинка розслаблення чи lazy time із газетою — винагородою.

На щастя, спорт та здорове харчування стають рутинними для все більшої кількості людей. Як перетворити навчання на таку ж звичку?  


5 порад, як зробити навчання звичкою


1. Почніть із «Чому?»

Недаремно жартують, що найкращий спосіб вивчити іспанську — закохатися в іспанку. Визначте для себе, навіщо вам вчитися. Можливо, ви хочете отримати заряд енергії чи нові знайомства? Або розвинути якусь навичку чи компетенцію? Чи просто вміти говорити на нову тему, наприклад про імпресіонізм чи нейронауку? 

2. Ставте SMART-цілі

Чітке визначення цілей дозволить вам збудувати свою стратегію навчання. Звичайно ж, критичним є те, щоб цілі були сформульовані за технікою SMART (конкретні, вимірювані, яких можливо досягти, релевантні та обмежені у часі). Тобто ціль має бути, наприклад, не «покращити знання англійської», а «пройти 10 уроків з викладачем та відвідати 5 розмовних клубів протягом місяця».

3. Вбудуйте навчання в іншу звичку 

Для цього необхідно залишити тригер та винагороду від старої звички, а от шаблон поведінки — змінити. Ще раз уявімо, що ви любите починати ранок із кави. Починаючи пити каву, ви, скоріше за все, одразу дістаєте телефон, щоб паралельно перевіряти фейсбук — це і є шаблон, який можна змінити! Замість фейсбуку відкрийте книгу, збережені статті, які ви хотіли давно прочитати, але не мали вільних 5-10 хвилин, чи коротенький урок мови на Duolingo. Таким чином ви залишаєте вказівку (пити каву зранку) та винагороду (заряд кофеїну чи просто декілька хвилин на самоті), але змінюєте шаблон (коротке навчання замість перевірки фейсбуку).

4. Створюйте групи «анонімних алкоголіків» для навчання

Обіцянка іншим завжди підштовхує нас продовжувати, навіть якщо мотивація зменшується. Домовленість із тренером чи викладачем змушує нас таки приїхати на тренування. Регулярний щомісячний книжковий клуб допомагає читати щонайменше одну книгу протягом місяця. Людина — істота соціальна, тому нам завжди важливо, що інші про нас подумають. Використайте це у своїх цілях.

Наприклад, ви звикли щотижня планувати роботу разом з колегами. Вбудуйте у цю звичку навчання для всього колективу. Ви можете разом із командою запланувати відвідати освітню подію на тижні або ж просто розповісти усім, про що ви дізналися з прочитаної нещодавно книги, прослуханої лекції чи тренінгу. 

5. Почніть із невеликих кроків 

Навчання не обов’язково вимагає значну кількість часу та грошей. Почніть із невеликих кроків. Часто ми не маємо звички читати багато, зате регулярно ставимо собі за мету прочитати 50 книг за рік, передбачувано не досягаємо її з року в рік, а потім взагалі відмовляємося від цієї мети. А ви почніть не з 50 книг, а з 20, але прочитайте їх! Почніть не з «вивчити мову за 3 місяці», а з «відвідати 5 розмовних клубів протягом 3 місяців»! Велика подорож починається з маленького кроку.


Чого вчитися?


Згідно з дослідженням McKinsey, третина працівників у США можуть залишитися без роботи до 2030 року в результаті автоматизації. Виникає питання — чого ж вчитися, щоб залишатися конкурентоспроможними?

Серед 10 найзатребуваніших професійних навичок у 2030 році є активне навчання. Тобто не знання конкретної мови програмування чи Excel, а вміння навчатися як таке, тому що саме воно може відкрити вам доступ до всіх інших навичок — ми просто навчимося постійно їх опановувати та змінюватися. 

Можна почати готуватися до майбутнього вже сьогодні з невеликих кроків і, наприклад, запланувати послухати якусь лекцію наступного тижня 🙂

Шукаєте можливості для навчання?

Перегляньте актуальні анонси освітніх курсів, лекцій та вебінарів в нашому розділі «Можливості»

До анонсів

Читайте також

Від психології до ІТ: безкоштовні курси для українців (оновлюється)

Як використовувати мозок на повну: 6 ключів до навчання без меж

Ніколи не пізно: 6 причин почати вивчати щось нове просто зараз

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: