Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як будувати кар’єру з нуля? Покроковий план

10.05.18 Кар'єра 6 хв читання

Збудувати кар’єру з нуля непросто. Але якщо ви визначилися з професією, то вже зробили перший і найскладніший крок. Далі потрібно розробити план і почати діяти. Які кроки необхідні для досягнення мети, розповідає співзасновниця консалтингово-тренінгової компанії E5 Олена Лубчак.

Olena Lubchak
Олена Лубчак

Щоб досягти будь-якої мети, потрібно виконати кілька кроків:

ставимо ціль ⇒ створюємо план ⇒ дотримуємося плану ⇒ досягаємо мети ⇒ переглядаємо та коригуємо ціль.

Саме такий вигляд має розвиток.


Крок №1. Ставимо ціль


«Хочу стати програмістом/менеджером/юристом…». Важливий момент — на цьому етапі ми вже не перевіряємо доцільність чи досяжність мети, ми ставимо конкретну ціль, аби далі працювати над її досягненням.

Якщо ви сумніваєтесь у тому, що правильно обрали мету, варто попрацювати зі своїми сумнівами. Можливо, це банальні захисні механізми психіки намагаються утримати вас у зоні комфорту. А може, є в цьому й частка раціонального. У будь-якому разі варто проаналізувати свої страхи, щоб розвіяти сумніви та не відволікатися на них у майбутньому


Крок №2. Створюємо план


Почнемо зі SWOT-аналізу. Це проста й ефективна техніка, яка допоможе вам оцінити свій намір з погляду ваших:

Strengths (сильних сторін) 
Weaknesses (слабких сторін) 
Opportunities (можливостей) 
Threats (загроз) 

Сильні (S) та слабкі (W) сторони — це фактори внутрішнього середовища (те, що всередині вас: що ви вмієте/не вмієте й можете контролювати). Можливості (O) та загрози (T) — це фактори зовнішнього середовища (те, що може вплинути на вас і ваші можливості ззовні та при цьому вами не контролюється).

Сильні сторони (S) та можливості (O) — те, що може вам допомогти у вашому прагненні, а слабкі сторони (W) та загрози (T) — те, що може зашкодити.

LzGVwBFAiMhaaaHm TDMMGVEN0X7tdajIBh


Розпишіть усе, що знаєте про себе та професію/галузь, яка вас цікавить, з погляду чотирьох категорій SWOT-аналізу.

Уявімо, як виглядала би таблиця SWOT-аналізу людини, яка хоче стати PM (проджект-менеджером) в ІТ.

Strengths (сильні сторони):Weaknesses (слабкі сторони): 
— швидко навчаюсь;
— маю значний досвід роботи менеджером;
— вільна англійська.
— мені складно виходити з зони комфорту;
— без швидкого результату я можу втратити мотивацію до подальшого розвитку.
Opportunities (можливості): Threats (загрози):
— багато компаній зараз проводять стажування з подальшим працевлаштуванням найкращих студентів;
— величезна кількість вебінарів, матеріалів, курсів для входу в IT, зокрема й безплатних;
— багато ініціатив, куди можна піти волонтером координувати IT-проєкт і здобути досвід без звільнення з поточного місця роботи.
— в ІТ зараз бум охочих, конкуренція на початкові позиції дуже висока.

Намагайтеся максимально детально заповнити таблицю. Коли ви побачите всі свої плюси, мінуси, можливості та загрози, вам буде простіше будувати план для досягнення мети. Нормально, якщо далі ця таблиця змінюватиметься і доповнюватиметься, адже і ви будете розвиватися, і сама галузь не стоятиме на місці.

Далі переходимо безпосередньо до створення плану. Перед вами найпростіший шаблон (що простіший шаблон, то ймовірніше, що ним будуть користуватися).

ЦільКроки для досягненняУмови виконанняТочки контролю

Ви ставите собі мету: вивчити англійську, Javascript тощо.

Потім розписуєте кроки для її досягнення, тобто що ви повинні для цього зробити. Наприклад: пройти курси, прочитати книжки, знайти коуча, зробити комусь безоплатно проєкт/сайт тощо.

Наступний крок — визначити умови виконання, тобто як саме ви дізнаєтеся, що досягли мети. Наприклад: пройду тест із таким-то середнім балом, запущу сайт для користувачів тощо.

І нарешті — точки контролю, тобто до якої дати ви збираєтеся досягти мети, на яку дату плануєте конкретний крок. Усі ці моменти потрібно зафіксувати, додати до календаря та не забувати контролювати.

Якщо ви сумніваєтеся в собі, можна звернутися за допомогою. Наприклад, попросити друга запитати про ваш прогрес за кілька днів, тиждень, місяць (чітко виберіть дату). Також є спеціальні сервіси, які можуть надсилати вам листи з нагадуванням, і навіть сервіси, де ви не просто ставите собі мету, а й зазначаєте суму, яку заплатите, якщо не досягнете цілі. Гроші підуть на благодійність, а ви матимете додатковий стимул. Що вища сума, то більше у вас мотивації 🙂

Ці прості техніки дуже структурують і мотивують рухатися далі. Якщо ви знатимете, що конкретно треба зробити для досягнення мети, ви думатимете саме про це. І, найімовірніше, прийшовши наступного разу додому, не ввімкнете серіал, а сядете займатися чи практикуватися.


Крок №3. Дотримуємось плану


Що тут може допомогти?

Корисні звички

Вони допомагають робити певні речі на автоматі: читати книжки, слухати подкасти, бігати вранці. Звичка займатися чимось автоматично тренує мозок та підсвідомість. Якщо це для вас складно, є спеціальні тренінги, які вчать, як розвинути в собі необхідні звички й не зупинитися на пів дороги.

Опитування друзів та знайомих

Друзі, знайомі, друзі друзів та знайомі знайомих дуже сильно можуть допомогти. Тому не соромтеся просити інших людей про допомогу в досягненні вашої мети. Наприклад, зверніться до них із запитаннями на кшталт «У тебе є друзі-айтішники? Вони можуть допомогти порадою?», «У вас у компанії є програми навчання чи стажування?», «Можливо, ти погодишся допомогти мені розібратися? Будеш для мене ментором?».  

Похід на співбесіду

Ймовірно, на роботу вас одразу не візьмуть. Але це й не має бути вашою метою №1. Вам потрібно отримати зворотний зв’язок від роботодавця: чого вам не вистачає, що ви маєте ще підтягнути. Це все стане цілями у вашому персональному плані. 

Оточення професіоналів

Сьогодні в будь-якій галузі є величезна кількість платних і безоплатних тусівок, зустрічей, конференцій, лекцій. Відвідуйте їх, спілкуйтеся з людьми, розбирайтеся в трендах, аби краще розуміти, чи це та професія, яка вам потрібна. Та й де найпростіше завести потрібні професійні знайомства, як не серед професіоналів?

Мотивація

Кожен має свою персональну мотивацію. Вам потрібно розуміти, заради чого ви все це робите, щоб у разі втрати бажання ви могли дістати свою карту мотивації та зробити щось, щоб повернути себе на ринг. Зрозуміти, що саме вас мотивує, складно, потребує багато ресурсу й не завжди виходить, але це обов’язково потрібно зробити.


Крок №4. Досягаємо мети 


Отже, ви склали план, описали свої сильні й слабкі сторони, забезпечили себе підтримкою на кожному кроці. З таким настроєм і поведінкою досягнення мети — лише питання часу. Головне — не забувайте переглядати свої плани, прибирати неактуальні кроки або навіть цілі та гордо ставити Done, коли виконуєте задумане.

Ніщо так не допомагає рухатися вперед, як погляд на все те, що ви вже втілили в життя. Це ще одне джерело енергії — перегляд своїх виконаних справ і досягнутих цілей.

При цьому розвиток ніколи закінчується. На жаль або на щастя, не буде так, що в один момент ви сядете й скажете собі: «Я досяг (-ла) бажаного, тепер можна нічого не робити». Процес розвитку йде по спіралі: цикл плануємо ⇒ робимо ⇒ перевіряємо ⇒ коригуємо повторюється знову й знову, просто кожен виток — на рівень вище за попередній 😉

Готові шукати нову роботу?

У нас на сайті багато вакансій українських і міжнародних компаній 👉

Вакансії

Читайте також

Як планувати кар’єру в епоху змін: 5 кроків

Чому вам потрібен індивідуальний план розвитку (і що це взагалі таке)

Ментор, коуч, наставник? Хто найкраще сприятиме вашому розвитку

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Дякуємо!

Тепер редактори знають.