Виступи перед аудиторією для багатьох стають частиною роботи. І цю навичку можна і потрібно розвивати. Як навчитися виступати публічно — радить тренерка успішних ораторів Інга Кирилюк.
Наша експертка — Інга Кирилюк, міжнародна бізнес-тренерка та коучка успішних ораторів. Авторка та ведуча тренінгів «Сила Голосу», «Акторська майстерність у продажах», «Успішний Оратор». Коучка та тренерка з роботи з голосом та невербалікою у міжнародній школі Master Coach Ukraine в Україні та Баку.
1. Визначте мету: чого ви прагнете?
Вам потрібно чітко сформулювати собі конкретну мету вашого виступу. Не загальну та розпливчасту, на кшталт «проінформувати населення про вжиті заходи та можливості на майбутнє», а абсолютно конкретну. Ваш виступ має спонукати слухачів до певних думок чи дій. Подумайте — яких?
Найважливіше — розумно вибрати тему та досконало володіти нею. Завжди починайте виступ із сильним і наполегливим прагненням досягти мети. Виступ буде успішним і знайде свій відгук в аудиторії, якщо його мета буде зрозуміла та прийнята слухачами. Якщо ж ви просто виконуєте обов’язок і виступаєте тільки тому, що так треба, слухачі це швидко зрозуміють і залишаться в кращому разі байдужими.
Намагайтеся викликати у слухачів особисте емоційне ставлення.
Мета виступу має враховувати інтереси, потреби та рівень компетентності аудиторії. А також ваші можливості. Пам’ятайте про ресурси, які ви маєте. Враховуйте час та місце зустрічі, наявність або відсутність допоміжних технічних засобів, ілюстрацій чи роздаткового матеріалу.
2. Створіть довірчу атмосферу
Перш ніж познайомитись з аудиторією, розкажіть про себе. Для аудиторії важливо почути відповіді на два питання: хто ви й чому саме ви говорите на цю тему. Після цього люди готові відкриватися, довіряти та працювати разом.
3. Випромінюйте впевненість
За будь-якої комунікації 93% інформації передається через голос і тіло. Якими б чіткими не були ваші аргументи — слабкий, невиразний голос і невпевнені затиснуті пози все перекреслять.
Якщо ви нервуєте, боїтеся, переживаєте, тиснете чи, навпаки, надихаєте, люди це бачать і відчувають через ваші жести, позу, погляд, голос.
Нехай вас не бентежать і не вибивають із колії можливі помилки та недоліки, мовні застереження, реакція слухачів. Щоб виробити в собі сміливість перед аудиторією, поводьтеся так, ніби ви вже володієте цією сміливістю. Заздалегідь увійдіть до образу компетентного, впевненого у собі (але не самовпевненого!) оратора.
Впевненість починається у п’ятах. Вчіться стояти на одному місці, упираючись у підлогу двома п’ятами й не хитаючись.
4. Зверніть увагу на силу та звучання голосу
Сприйняття людини іншими на 30-40% визначається тембром її голосу. Від того, ЯК звучить інформація, залежить її сприйняття, такі емоції вона викличе у вас та інших.
Вас приємно слухати, якщо ваше тіло розслаблене, голос підтримується диханням та може вільно резонувати.
Ваш голос — основний засіб спілкування, і ви здатні змусити його змінюватися, щоб розширити вплив. Три необхідні для цього фактори:
- ваш голос має бути приємним на слух;
- вам потрібно бути у згоді зі своїми слухачами;
- голос повинен виражати вашу внутрішню енергію, включаючи почуття та емоції.
5. Працюйте над жестами та мімікою
Міміка дуже важлива для промовця. Практикуйтеся перед дзеркалом, щоб мати уявлення про свою міміку під час виступу. Вивчайте своє обличчя. Що відбувається з бровами, з чолом? Розгладжуйте складки, що набігають, розправляйте насуплені брови.
А може, що ще гірше, під час промови ваше обличчя зовсім нічого не виражає? Тренуйтеся послаблювати та напружувати мускулатуру обличчя. Вимовляйте фрази, насичені різними емоціями — смутком, радістю.
Посмішка — це ефективний мімічний інструмент!
Жести можуть посилити мову або, навпаки, заплутати. А їхня відсутність знижує енергію голосу.
- Жести відкритості. Відкрита поза свідчить про вашу щирість. Така людина викликає довіру слухачів. Закрита поза, явними маркерами якої вважаються схрещування ніг чи рук, грає проти вас.
- Жести підозрілості та скритності свідчать про недовіру та сумнів у своїх словах. Уникайте машинального потирання чола, скронь, підборіддя, не прикривайте обличчя руками. Намагайтеся дивитися на аудиторію, не відводьте погляд убік. Інший показник скритності — неузгодженість жестів. Якщо у вас захисна поза, але ви при цьому посміхаєтесь, людям здається, що за штучною усмішкою ви намагаєтеся приховати свою нещирість.
6. Контролюйте процес виступу
Цьому допоможе чітка структура виступу. Існує певний алгоритм дій: початок — середина — фінал. Ці три частини ви наповнюєте відповідно до таймінгу та цілей. «Не важливо, скільки часу — я хочу розповісти все!» — це велика помилка спікера. Найважливіше те, як ви це розповідаєте.
Аудиторія не любить, коли її «вантажать». Вона любить, коли з нею розмовляють.
Нехай перед вами будуть записані основні тези, факти, цифри, цитати (наприклад, на картках). Решту ви зможете сказати самі, якщо достатньо підготуєтеся. Завжди залишайте місце для імпровізації, але не сподівайтеся на неї сліпо.
Шукаєте роботу?
У нас на сайті багато вакансій на будь-який смак для фахівців різних професій 👉
ВакансіїЧитайте також
8 речей, які потрібно знати для успішного публічного виступу
Як подолати страх чистого аркуша: поради для всіх, хто працює з контентом
Щоб чути «так»: дві важливі навички для успіху на перемовах
Дякуємо!
Тепер редактори знають.